Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ МОНІТОРИНГУ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ПРЕСИ ЗА ПЕРІОД З 10 ПО 16 ВЕРЕСНЯ 2012 РОКУ
Моніторинг включає аналіз 7-ми загальнонаціональних друкованих видань:
– «Голос України»
– «Газета по-українськи»
– «Дзеркало тижня»
– «Комментарии»
– «Сегодня»
– «Сільські вісті»
– «Факты и комментарии»
Об’єкти моніторингу – діяльність 6 політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями:
– Партія регіонів
– «Батьківщина»
– УДАР
– «Свобода»
– КПУ
– «Україна – вперед!»
Мета дослідження: з’ясувати чи надають газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.
Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).
ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ
В інформаційному просторі продовжує лідирувати Партія регіонів – про неї загалом оприлюднено у 2,5 рази більше інформації, ніж про Об’єднану опозицію. Цей показник здебільшого завдячує негативній інформації – на адресу ПР її оприлюднено у 6 разів більше, ніж про «Батьківщину». У той же час позитивної інформації про ПР також було майже удвічі більше, а нейтральної – більше на третину. Діяльність інших партії у порівнянні з цими двома практично не висвітлюються. Трохи більше уваги цього тижня приділялося УДАРу через бій В.Кличка з М.Чарром, однак все одно його показники у 16 разів менші, ніж Партії регіонів і в 6 разів менші, ніж «Батьківщини».
Основна доля негативної інформації щодо Партії регіонів (трохи менше половини) припадає на газети «Дзеркало тижня. Україна» та «Комментарии», які плекають антипатію до владної партії. Хоча слід відзначити, що «Комментарии» більш об’єктивні, оскільки окрім критики, публікують і позитивні відгуки про деяких представників ПР. «Сільські вісті» та «Газета по-українськи» також нагнітають негатив щодо Партії регіонів, часто маніпулюючи коментарями та заголовками. Змінилися редакційні тенденції «Голосу України» – видання значно активніше висвітлює діяльність опозиції та критикує владу.
Газета «Сегодня» та «Факты и комментарии» навпаки плекають позитивний імідж ПР, часто через матеріали, що є приховано рекламними. Цього тижня у газеті «Факты и комментарии» «джинса» склала 90% виборчого контенту, хоча у ній зберігався відносний паритет ПР та «Батьківщини».
«Свобода», та «Україна – вперед!» цього тижня висвітлювалися ситуативно. КПУ мала приховану рекламу в «Сегодня».
Головними інформаційними приводами тижня стали перемога В.Кличка у бою з М.Чарром, представлення проекту бюджету на 2013 рік, обмеження спілкування під час перебування Ю.Луценка у колонії, чергові соцопитування, а також акції протесту щодо тиску на канал ТВі.
Цього тижня видання активно користувалися маніпулятивними технологіями. До звичного арсеналу плекання негативу, монтажу, ствердження, «голосу народу» додалася маніпуляція «спіраль замовчування»: «Сегодня» та «Газета по-українськи» трактували чергові соцопитування з огляду на політичні вподобання, розставивши потрібні акценти.
ГОЛОВНІ ТЕМИ ТИЖНЯ:
1. Перемога В.Кличка у бою з М.Чарром. Перспективи подальшої кар’єри – спорт чи політика.
2. Уряд представив проект бюджету на 2013 рік.
3. Оприлюднено чергові соцопитування. Партія регіонів попереду.
4. Брифінг сусідок Ю.Тимошенко по колонії та лікарні. Повідомляються, що вона симулює та ставилася до них, як до прислуги.
5. Перевірка у палаті Ю.Тимошенко. Знайдено дозиметри.
6. Ю.Луценко в колонії. Побут екс-міністра, умови перебування, порушення режиму, обмеження.
7. Розблоковано рахунки каналу ТВі. Акції протесту.
8. Дискусії довкола імплементації мовного закону.
9. Аналіз програм прохідних партій.
10. А.Шевченко покликав В.Кличка на дебати. В.Кличко відмовився.
ГОЛОВНИМИ СПІКЕРАМИ, ЩО ОЗВУЧУВАЛИ ПОЗИЦІЮ ПАРТІЇ, ЦЬОГО ТИЖНЯ СТАЛИ:
1. ПР – В.Янукович, М.Азаров, С.Тігіпко, Ю.Бойко, М.Присяжнюк, О.Вілкул, М.Чечетов, Ю.Колобов, Г.Калетнік, О.Костусєв, В.Забарський, М.Джига, А.Кінах, Ю.Мірошниченко.
2. «Батьківщина» – О.Турчинов, А.Яценюк, М.Томенко, С.Власенко, А.Гриценко, О.Третяков, М.Княжицький, П.Петренко, В.Уколов, А.Река, С.Терьохін, В.Арьєв.
3. УДАР – В.Кличко.
4. «Україна – вперед!» – А.Шевченко.
5. «Свобода» – А.Денисенко.
6. КПУ – П.Симоненко, А.Мартинюк, Є.Царьков.
ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ВИДАННЯХ НА ЦЬОМУ ТИЖНІ СТАНОВИЛА:
1. «Голос України» – 12,07%.
2. «Газета по-українськи» – 17,76%.
3. «Дзеркало тижня» – 9,68%.
4. «Комментарии» – 14,76%.
5. «Сегодня» – 11,52%.
6. «Сільські вісті» – 16,08%.
7. «Факты и комментарии» – 12,54%.
ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ДРУКОВАНИМИ ВИДАННЯМИ
«Голос України» значно більше уваги почав приділяти представникам Об’єднаної опозиції. Часто це зумовлено повідомленнями прес-служби М.Томенка, однак з’явилося більше коментарів інших опозиціонерів, а також повідомлень про тиск чи неправомірні дії проти кандидатів в мажоритарних округах від опозиції та опозиційних депутатів місцевих рад.
У той же час активізувалася критика Партії регіонів. І надалі є значна кількість повідомлень про відверто агітаційні події за участі голів ОДА, передвиборчих заяв прем’єра чи міністрів. Однак зросла кількість авторських матеріалів, у яких критикується діяльність саме влади. Так, журналісти видання скептично поставилися до стратегії розвитку АПК, озвученої М.Присяжником, обіцянок С.Тигіпка збільшити кількість робочих місць, критикувалася політика кримської влади щодо татарських самозахоплень землі. Також мав місце матеріал, присвячений саботажу роботи Хмельницької міськради та тиску Партією регіонів через суди на секретаря ради та міського голови, які є представниками «Батьківщини». Мали місце і позитивно забарвлені матеріали про діяльність губернаторів, однак їх стало значно менше.
Загалом більше уваги приділяється партіям, які наявні у чинному парламенті (приміром, часто слово надається представникам КПУ), а позапарламентські сили згадуються побіжно.
«Газета по-українськи» цього тижня багато уваги приділяло саме виборчій тематиці. Було вміщено авторські матеріали-репортажі, які висвітлювали роботу кандидата від Об’єднаної опозиції та Партії регіонів на двох виборчих округах. У них яскраво проявилася головна тенденція газети –симпатія до опозиції та антипатія до владної партії. Газета подавала лише позитивну інформацію по кандидата від «Батьківщини» А.Реку, а позитивні відгуки про «регіонала» М.Джигу були змонтовані за маніпулятивною технологією «отруйний сендвіч», коли позитив губиться:
«У Яровому вулиці розбиті, газу нема, будинки переважно глиняні. Батьківська хата губернатора на вул. Миру обгороджена двометровим дерев'яним парканом. Підстрибую, щоб побачити двір. Там — декоративний віз, квітник, туї. Подвір'я викладене червоною плиткою.
— Микола Васильович приїжджає раз на два місяці, — каже сусідка Ніна Зін, 46 років. — Ми всі тут на нього молимося. Бабушки зразу вдягають на голову нові хустки і сідають на лавках, щоб побачити. Людина з нашого села й такого добилася…
На виїзді із села два білборди Партії регіонів із гаслом "Обіцяли — виконали". Шаргородський штаб Партії регіонів розмістився напроти райдержадміністрації, у будинку культури. Штаб Миколи Джиги — у приміщенні казначейства» («Газета по-українськи», 14.09.12)
Видання також критикує ПР через діяльність влади – уряд та президент є об’єктом іронії у авторських колонках, діалог В.Януковича з П.Порошенком стає приводом до підбірки коментарів експертів, у тому числі психолога. Також ПР одночасно з «Батьківщиною» критикувалася у інтерв’ю О.Івченка (вочевидь «джинса») та експерта-соціолога І.Бекешкіної.
Видання репортажно повідомляло про події довкола ув’язнених Ю.Тимошенко та Ю.Луценка, друкувало розлогі звіти про акцію протесту на підтримку телеканалу ТВі. Відтак показники Об’єднаної опозиції цього тижня досить значні (до того ж мали місце два приховано замовних матеріали про передвиборчі мітинги на Західній Україні – повтор у «Фактах»).
Слід відзначити, що видання скористалося маніпулятивною технологією «спіраль замовчування», інформуючи читачів про свіжі соцопитування компанії Research & Branding. Але на відміну від матеріалів у «Сегодня» та «Фактах», видання закцентувало на моментах, що відвертають увагу від падіння рейтингу опозиції:
«Іде жорстка боротьба за лідерство. (заголовок – експ.) Рейтинги Партії регіонів і «Батьківщини» до виборів ще можуть змінитися. В УДАРу Віталія Кличка є всі тенденції до росту, а в комуністів стійкі позиції». («Газета по-українськи», 13.09.12).
УДАР переважно висвітлювався у контексті бою В.Кличка та його прес-конференції в Києві. Інші політичні сили згадувалися побіжно.
«Дзеркало тижня» висвітлювало переважно діяльність Партії регіонів у негативній тональності. Видання і надалі інтенсивно плекає антипатію до цієї політичної сили, практично не звертаючи уваги на інших політичних гравців. Об’єднана опозиція висвітлювалася ситуативно, лише на рівні кількох абзаців (у 17 разів менще, ніж ПР). КПУ лише згадувалася кількома словами.
Виборчий контент у виданні цього тижня був розподілений рівномірно – газета приблизно однаково приділяла уваги власне виборчим моментам та діяльності влади. Газета критикувала використання адмінресурсу мажоритарниками від владної партії, ілюструючи звіт організації ENEMO. Мав місце аналітичний матеріал про хід агітації у Рівненській області (де, власне, коротко і згадувалася опозиція). Що стосується діяльності влади, критикувалася позиція президента щодо позаблоковості України, проект держбюджету та закритий процес його формування, політика влади щодо розвитку контейнерних перевезень та портів, криза збуту у вугільній галузі та способи втручання уряду. Слід відзначити короткі позитивні відгуки видання щодо процесу визнання угорської мови регіональною та позиції лідера угорців І.Гайдоша.
Загалом видання намагається критикувати владу ґрунтовно та аргументовано, проводячи власні розслідування та аналіз. Однак часом іронія та сарказм журналістів бувають надмірними.
«Комментарии» цього тижня висвітлювали винятково діяльність Партії регіонів. Переважно оприлюднювалася негативна інформація (75%), тож можна говорити про плекання негативного іміджу цієї сили. Однак видання досить об’єктивне, воно відзначає в тому числі і позитивні здобутки представників ПР. Кількома згадками були означені Об’єднана опозиція (щодо Ю.Тимошенко) та КПУ. Інші політичні сили взагалі не згадувалися.
Партія регіонів в основному висвітлювалася через діяльність уряду, президента та місцевої влади. Власне виборча тематика була лише в одному матеріалі – про стратегічні плани В.Медведчука щодо парламентських виборів та їх фіаско через Партію регіонів та її підбір кандидатів по мажоритарних округах. Мав місце позитивний матеріал про діяльність губернатора Дніпропетровщини О.Вілкула у сфері залучення інвестиції до регіону. Всі інші матеріали були негативними – про змагання у проросійськості оточення президента, про діяльність міністерства АПК (про переділ ринку у сфері закупок хліба та наслідки ініціативи міністерства щодо ручного підвищення цін на молоко), про намагання «групи Єфремова» повернути до державної власності шахту «Білоріченьска», а також про зміни в законі про прокуратуру. Більшість із них мають аналітичне спрямування та містять прямі оціночні судження, які часто підтверджуються коментарями експертів.
«Сегодня» цього тижня знизило відсоток «джинси», більшість матеріалів виборчого контенту були редакційними. Як і раніше, плекається негативний імідж Об’єднаної опозиції та позитивний владної партії. Цього тижня зросли показники інших політичних сил: КПУ за рахунок прихованої реклами (2 матеріали), УДАРУ – в основному через висвітлення бою В.Кличка та інтерв’ю його дружини, «України – вперед!» – завдяки футбольній тематиці та звернення А.Шевченка до В.Кличка з викликом на дебати. Цікаво відзначити, що А.Шевченко виданням більше сприймається як спортсмен, у той час як щодо В.Кличка чітко відчутна різниця у тональності: щодо його спортивної діяльності видання висловлюється переважно позитивно, якщо ж йдеться про партію УДАР – то переважно негативно.
Партія регіонів висвітлюється переважно через діяльність уряду. При цьому видання користується маніпулятивними технологіями опускання інформації та фальшивої критики. В матеріалі про подарунки виборцям від кандидатів згадувалося лише про політиків від опозиції та інших сил, але ігнорувалися відомі факти, що стосуються подарунків від Партії регіонів. Видання двічі аналізувало проект бюджету – до офіційних заяв урядовців та після, щоразу наголошуючи на позитивних цифрових зрушеннях, маніпулюючи коментарями експертів так, щоб пом’якшити негатив:
«…говорит аналитик МЦПИ Олександр Жолудь: «Расчеты дают доходы в 2013 году 356—366 млрд грн, а расходы, с учетом озвученного премьером дефицита госбюджета, будут 380—390 млрд грн (в 2012 — 358 млрд). По нашим данным, правительство планирует среднегодовой курс нацвалюты 8,4 грн/$» (хотя, возможно, он будет и ниже — обсуждалась и цифра 8,14 грн/$. — Авт.)» («Сегодня», 12.09.12)
Те ж саме стосувалося матеріалу на шпальту про результати року в економіці. Видання не лише маніпулювало підзаголовками та коментарями експертів за принципом «позитив нівелює негатив», але і зробило фотоколаж, на якому курс долара на табло в обміннику був значно нижчий за нині наявний. Приклади підзаголовків:
«За год Украинцы стали немного богаче, цены стабильны, но вырос госдолг и подешевела гривня»
«Строительство: выросло за счет Евро-12 и коммерческого жилья»
«Дефляция закончится осенью»
«Доллар подорожал, «тысячу» платят»
«Промышленность растет вяло, зато аграрии на подъеме»
«Соцвыплаты. За год плюс 400 грн.» («Сегодня», 11.09.12)
Натомість щодо опозиції ситуація зворотна – нейтральні коментарі її представників на фоні масиву негативної інформації губляться. Основний принцип плекання негативного іміджу Об’єднаної опозиції – матеріали про Ю.Тимошенко та Ю.Луценка. Цього тижня видання вмістило кілька таких блоків на шпальту. 12.09.2012 про негативні для в’язнів наслідки перебування Ю.Луценка у колонії зі слів анонімного ув’язненого (на них як на інформаційному приводі ґрунтується весь матеріал – маніпуляція «очевидець подій»). 14.09.12 опубліковано матеріал на основі брифінгу сусідок Ю.Тимошенко по колонії з коментарями психологів про те, що вони за їх поведінкою, кажуть правду. При цьому на весь матеріал негативної інформації було подано лише два речення-спростування адвоката Ю.Тимошенко. У матеріалі ж від 15.09.12 про заміри журналістами газети радіації у лікарні Тимошенко взагалі мала місце лише негативна інформація та відгуки пацієнтів і лікарів (маніпуляція «голос народу»).
Окрім цього, було зафіксовано маніпуляцію «спіраль замовчування»: видання маніпулювало соцопитуваннями, подаючи їх результати винятково як переможні для Партії регіонів. При цьому у газеті двічі публікувалися результати компанії Research & Branding: як журналістський матеріал (11.09.12) і як приховано маркований рекламний (10.09.12). Інші рекламні матеріали, марковані приховано, належали КПУ (про земельний банк та тарифи ЖКГ), а також ПР (земельне питання у викладі Г.Калетніка, Н.Присяжнюк виклав стратегію розвитку АПК, С.Тигіпко про створення робочих місць та про перемогу представників ПР на позачергових місцевих виборах, В.Забарський про порушення виборчого законодавства).
«Сільські вісті» і надалі переважно висвітлює діяльність Партії регіонів, плекаючи її негативний імідж. Видання критикує владну партію переважно через діяльність уряду та її фракції в парламенті. Зокрема, видання відверто негативно ставиться до міністра АПК М.Присяжнюка та будь-яких його ініціатив чи дій. Також мав місце негативний матеріал, що висвітлював пленарний тиждень у Верховній раді, де критикувалася «більшість» – тобто ПР та КПУ. Загалом видання практично не згадує Партію регіонів позитивно чи нейтрально. Виняток цього тижня становив матеріал щодо видобутку солі на Херсонщині, де позитивно оцінювалася діяльність губернатора М.Костяка. І надалі публікуються листи читачів з відверто негативними відгуками про владу та ПР зокрема. Знову мали місце маніпуляції у повідомленнях під рубрикою «З повідомлень інформагентств», які зовсім не є інформаційними і в яких висловлюються оціночні судження:
«Потурбувалися… (заголовок – екп.) Рішення про збереження поточних цін на бензин і дизпальне як мінімум до виборів ухвалила експертно-аналітична група (ЕАГ) з опрацювання питань функціонування ринку нафти і нафтопродуктів та розвитку нафтопереробної промисловості при Кабінеті міністрів України. Але така ухвала «оперативно» з’явилася після чергового стрибка цін на 10-25 копійок за літр. Тобто спочатку підняли вартість пального, а потім «потурбувалися про народ». («Сільські вісті», 13.09.12)
Об’єднана опозиція висвітлювалася значно менше. В основному її показники зумовлені розлогим матеріалом про перебування Ю.Луценка у колонії. Інші партії практично не згадувалися.
«Факты и комментарии» і надалі переважно публікують виборчий контент на приховано рекламних засадах під нейтральними рубриками, які сприймаються як редакційні матеріали. Це 90% виборчого контенту цього тижня. Відтак говорити про симпатії чи антипатії видання досить складно. Однак цього тижня у Партії регіонів та Об’єднаної опозиції був відносний паритет у «джинсі». Приблизно 40% у «Батьківщини»: вона розмістила на загальну площу у 2 шпальти два матеріали з виборчого туру та інтерв’ю з О.Третяковим. 60% у Партії регіонів: це статті, ідентичні надрукованим у газеті «Сегодня» (С.Тигіпко заявляє про створення робочих місць, ті ж самі аналітичні матеріали по соцопитуваннях компаній Research & Branding та «Рейтинг» про ріст рейтингу ПР та про перемогу ПР на позачергових місцевих виборах, стаття за заявами В.Забарського про порушення виборчого законодавства), а також черговий тріумфальний звіт про діяльність Міненерго (про реабілітацію Дніпровської ГЕС), статті про покращення роботи бізнесу завдяки Податковому кодексу та про прийняття закону про біометричні паспорти. Такі матеріали видання маркує як «специально для Фактов».
Окремо слід згадати інтерв’ю з Є.Копатьком, наближеним до ПР соціологом, яке було віднесено до «джинсових» показників ПР, оскільки в ньому йшлося про позитивне значення мовного закону. Також вочевидь замовна стаття про ситуацію довкола шахти «Білореченська» була віднесена до негативних показників ПР.
З редакційних матеріалів можна відзначити лише статті про хід форуму Ялтинської стратегії (YES) та про стрибки валютних курсів, де видання дозволяло собі критичні коментарі на адресу президента та Нацбанку. Також редакційним матеріалом був репортаж з бою В.Кличка, чим зумовлені практично всі показники УДАРУ. Інші політичні сили згадувалися лише ситуативно в контексті соцопитувань.