Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу донецької преси (3 - 9 вересня)
Упродовж 5-12 серпня 2012 року найбільшу увагу друкованих ЗМІ Донецького регіону присвятили Партії регіонів (89354 др.зн.). Інформації про об’єднану опозицію було подане у 6 разів менш (14622). Приблизно стільки ж уваги газети приділили КПУ - 14267 др.зн. , Партії УДАР - 12243 др.зн. і партії "Україна Вперед" - 8990 др.зн. Про "Свободу" та самовисуванців в донецьких газетах не було жодного згадування.
Домінуюча більшість згадок про Партію регіонів була у позитивній тональності (40447др. зн.). Несподівано багато "позитиву" було надано партіям УДАР та "Вперед Україна" - 19463 та 7210 др.зн. відповідно. Для "позитиву" на користь партії УДАР свої газетні площі надали газети "Жизнь" і "Донбасс".
Найщедрішою на позитивну інформацію про ПР виявилася газета «Донецкие новости» - 15980 др.зн. Трохи відстала від неї газета «Донбас» - 13685 др.зн. Найменше позитиву на цьому тижні Партії регіонів дав «Вечерний Донецк» - 4036 др.зн.
Лідером за публікаціями негативної спрямованості стала газета «Донецкие новости». На цьому тижні «ДН» надрукувала «негативу» про ПР більше, ніж позитивного і нейтрального контенту загалом. Газета Донецької обласної ради та обласної державної адміністрації "Жизнь" та «Вечерний Донецк» негативу в діяльності партії влади не знайшли зовсім.
Матеріалам про ПР регіональна преса надавала ліпшу газетну площину. Розповіді про плідну роботу чинного уряду, окремих урядовців, президента та депутатів, а також їхні передвиборчі обіцянки містилися на перших шпальтах та на головних полосах видань.
Головними темами цього тижня була інформація про соціальні ініціативи президента та факт підписання президентом Януковичем закону про основи мовної політики.
Характерною рисою багатьох публікацій є те, що в якості авторських матеріалів газети розміщують статті, які мають явні ознаки замовної політичної реклами. Про це, в тому числі, свідчить той факт, що різних виданнях розміщуються одні й ті ж тексти. Найчастіше статті, які схожі на замовні, не позначаються як "політична чи передвиборча реклама". Іноді політична агітація на сторінках газет позначається якимось невиразним значком, який нібито свідчить про комерційний характер матеріалу. Насправді, придумані редакціями позначки не відповідають вимогам Закону про вибори в частині маркування передвиборної агітації. Як приклад можна привести публікацію «Открытый диалог с избирателем», автором якої є невтомний Семен Воронов. На цьому тижні цей текст з різними варіаціями з'явилися в газетах «Донецкие новости», «Донбасс», «Вечерний Донецк» и «Жизнь». Іншими, словами всі чотири газети, які потрапили у вибірку нашого моніторингу, розмістили один і той же тест на користь Партії регіонів.
Слід зазначити, що в деяких газетах, а зокрема в «Донбасі» мирно співіснують позитивні матеріали про самі різні партії. Зокрема, «Донбас» у випуску від 9 серпня розмістив великий іміджевий матеріал про об'єднану опозицію. Ця стаття написана в таких тонах: «Список возглавила Юлия Тимошенко. Она – общенациональный лидер, и, похоже, именно поэтому сейчас находится в тюрьме… Заручившись такой поддержкой, украинская оппозиция имеет все шансы победить «кнопкодавов» из нынешнего парламентская большинства».
У цьому ж номері розміщено - на цілу шпальту - стаття про «Україну Вперед» («Королевская ведет в парламент «новых лидеров»). У газеті «Жизнь» (8 серпня) надруковано велику, виключно позитивну, статтю про УДАР . «УДАР» – единственная партия, которая учла мнение избирателей и изменила свой окончательный список на 15 процентов, убрав недостойных», - говорится в статье «Пришло время УДАРа!»