Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами телевізійного моніторингу 10 - 16 вересня 2012 року
Загальні тенденції
Головними інформаційними приводами чергового промонітореного періоду передвиборчої кампанії стали сюжети про приїзд до України Генерального секретаря Ради Європи. Також до уваги ефірів потрапив літературно – мистецький фестиваль «Русалка Дністрова» , який проводили місцеві літератори, а меценатом його стала кандидат у народні депутати до Верховної Ради Оксана Калетник. Насправді, у глядача може скластись враження, що літературна еліта Вінниччини підтримує і агітує за згаданого кандидата. Тобто популізм перейменовано в реалізм.
Не обійшло телебачення увагою і позачергові вибори сільського голови в одному із районів області. Наголос у телесюжетах був зроблений на тому, що на них перемогла представниця від Партії регіонів. Особливо «порадував» маніпулятивний коментар журналіста: «… громади довіряють тим, хто на ділі доводить, що вміє працювати». Глядачеві нав’язується думка, що єдина партія, яка може щось змінити в країні – це нині діюча.
До часто вживаних медіа-ефектів можна віднести показ робочих буднів влади, як щось дуже особливе й виняткове. У новинних блоках зустрічаються так звані рекомендовані сюжети – сучасний аналог темників, що працюють на позитивний імідж влади. Інформприводом стає ініціатива влади, уряду – а вже під неї підбирається решта інформації. Причому інформаційним приводом може бути навіть спортивне змагання. Наприклад, 11 вересня «Вінтера» в новинах показала сюжет про футбольний матч у Шаргородському районі ( округ по якому губернатор Джига балотується до ВР) між ветеранами всеукраїнського футболу та місцевою футбольною командою. Особливо підкреслюється, що футбол відбувся за підтримки голови ОДА Миколи Джиги.
Найбільше у телеефірі подано інформації про дві політ сили – Партію регіонів та Комуністичну партію України.
Частка виборчого контенту новин від загального
ТРК «Вінтера» - 45%
ТРК «Вінниччина» - 35%
Тенденції висвітлення діяльності політичних партій телепрограмами:
ТРК «Вінтера» . Випуск триває 30 хвилин, підсумкова програма – 40 хвилин, але на минулому тижні вона була замінена проплаченими рекламними сюжетами про кандидатів. Політична інформація порівняно з попереднім тижнем займала менше часу – трохи менше половини новин.
Не обійшов канал увагою приїзд Генсекретаря Ради Європи, зокрема в позитивній тональності подано, що Рада Європи дає гроші на судову реформу і все це заслуга президента.
Телеканал відслідковує втілення проекту Єврорегіон « Дністер», де головує голова вінницької облради Сергій Татусяк. Останній проводить почергово наради в районах , які телеканал подає виключно, як наради присвячені розвитку територіальних громад, проте упускає момент наголошування на них, що голосувати потрібно за «правильну» партію.
У перших сюжетах новин здебільшого президент, прем’єр – міністр, керівники області з їх реакцією на найрізноманітніші події та демонстрацією причетності партії влади до вирішення всіх нагальних проблем. У глядача складається враження, що голова ОДА і влада в області загалом контролюють ситуацію, звертають увагу на важливі проблеми людей. Іноді це виглядає неприродно, штучно.
Інформація не збалансована. Про інші партії , окрім ПР та самовисуванців, котрі є гіпотетичними членами фракції ПР згадувалось лише в сюжеті про соцопитування мешканців області.
ТРК «Вінниччина». Випуск новинної програми триває 20 хвилин. Канал досить заполітизований, відстоює інтереси та позицію компартії. Основні партії, які можна побачити це звичайно КПУ та рідше – Партія регіонів. Інші партії на цьому тижні згадувались лише у сюжетах про облиті фарбою біг – борди кандидатів у депутати.
Каналом обрано курс передвиборчої агітації КПУ - партія влади вже стабільно подається менше у нейтральній, більше в негативній тональностях. У сюжетах завжди, з будь – якого соціального приводу є коментарі представників КПУ.
Наприклад, на відміну від державного каналу, сюжет про приїзд Генсека Ради Європи подано в негативній тональності. Зокрема комуніст, нардеп Олександр Голуб прокоментував, що «немає жодної країни, якій би МВФ допоміг вийти із кризи, черговий кредит лише послабить гривню». Лідер КПУ Петро Симоненко був ще категоричнішим – «Європа гребе все звідси».
Достатньо тривалим був сюжет про комсомольські пікети облдержадміністрації в день 80-річчя молодіжної організації Молода гвардія, яка героїчно боролась з фашистами під час Великої вітчизняної війни. Комсомольці вимагали повернути в шкільну програму роман О. Фадєєва «Молода гвардія». Тобто завдяки оціночним судженням та опитуванням далеко не випадкових перехожих журналісти піддають сумніву правильний підбір авторів та творів нинішньої шкільної програми з літератури.
Іноді застосовується маніпуляція «наклеювання ярликів» щодо декотрих ініціатив нинішньої влади, як натяк на руйнівний потенціал реформ.
Теми
7. Економіка в кризі
Основні спікери
1. Петро Симоненко – лідер КПУ
2. Олександр Голуб – нардеп КПУ
3. Микола Джига – голова ОДА
7.Сергій Татусяк - голова облради
8. Володимир Гройсман – мер Вінниці
9. Лідія Закусилова – кандидат в народні депутати від КПУ
10-16 вересня:
ТРК «Вінтера» тональність синхр/несинхр
Партія регіонів 490 - +1100 210 920
Об’єднана опозиція «Батьківщина» 90 - - - 90
«УДАР» 90 - - - 90
«Свобода» 90 - - - 90
КПУ 90 - - - 90
«Україна – Вперед!» 90 - - - 90
ТРК «Вінниччина» тональність синхр/несинхр
Партія регіонів - - 420 + 180 20 130
Об’єднана опозиція «Батьківщина» - - - - -
«УДАР» - - - - -
«Свобода» - - - - -
КПУ - - + 150 45 200
«Україна – Вперед!» - - - - -