Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ МОНІТОРИНГУ ХЕРСОНСЬКОЇ ПРЕСИ ЗА ПЕРІОД
З 17 ВЕРЕСНЯ ПО 23 ВЕРЕСНЯ 2012 РОКУ
Моніторинг включає аналіз 3-х херсонських друкованих видань:
– «Гривна»
– «Новий день»
– «Херсонський вісник»
Об’єкти моніторингу – діяльність 6-ти політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями:
1. Партія Регіонів (в їх контексті також такі ключові слова - президент, прем’єр, міністр...)
2. Об’єднана опозиція (у складі Батьківщини, Фронту Змін, Народної Самооборони, Громадянської Позиції, Партії "За Україну!", "Реформи і порядок", "Народний Рух України")
3. Комуністична партія України
4. УДАР
5. ВО "Свобода"
6. "Україна - Вперед!"
Мета дослідження: з’ясувати, чи надають місцеві газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час Парламентських виборів 2012 року, чи мають різні політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.
Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми її подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).
З 17 по 23 вересня 2012 р. найбільшу увагу херсонська преса присвятила Партії регіонів та КПУ, зокрема від Партії регіонів - Віктору Пелиху, голові Херсонської обласної ради; Василю Федіну, депутату міської ради від Партії регіонів, директору Херсонського суднобудівного заводу; Президенту Віктору Януковичу та голові Уряду, Миколі Азарову. Від КПУ – Адаму Мартинюку та Катерині Самойлик.
Найбільше інформації на цьому тижні було про Партію регіонів та КПУ. В газеті «Гривна» було надруковане велике інтерв’ю представника КПУ: ««На вопросы читателей «Гривны» отвечает Екатерина Самойлик». Немало в Украине партий, претендующих на представительство в парламенте. Ещё больше - кандидатов в депутаты - «мажоритариев». И намного больше - вопросов и к тем, и к другим. Некоторое время назад в связи с этим «Гривна» решила как-то упорядочить ситуацию и предложила читателям звонить на редакционные телефоны и передавать свои вопросы кандидатам в депутаты, баллотирующимся в данном регионе. Звонков в Тривну» - мало не покажется. Они продолжаются. Кандидат-коммунист Екатерина Самойлик первой достигла «финиша», то есть того количества адресованных ей вопросов, которое можно назвать репрезентативным. Вопросы «Гривна» публикует в «бесфамильном» варианте, ибо подобраны те из них, которые волновали не одного звонившего в редакцию, а нескольких».
В газетах Херсонщини була висвітлена зустріч керівника партії УДАР, Віталія Кличка з херсонськими виборцями: «17-18 сентября лидер партии «УДАР» Виталий Кличко встретился с жителями Белозерки и близлежащих сёл. Затем выступил перед херсонцами возле ККЗ «Юбилейный», а также пообщался с представителями трудовых коллективов городских предприятий на территории «Механического завода», который возглавляет кандидат в народные депутаты от партии «УДАР» по 183-му округу Андрей Путилов».
Найменше інформації на минулому тижні було про партію "Україна - Вперед!".
Інші партії в місцевій пресі не згадувались.
Максимальний позитивний показник тональності на цьому тижні був у Партії регіонів, зокрема, в великій статті про поїздку Віктора Пелиха, голови обласної ради, члена Партії регіонів по районах області: «Генічеський район: із сьогодення - у майбутнє» ««Гривна» вже розповідала про цікавий досвід, якого зараз набувають сільські та селищні голови Херсонщини. У рамках проекту «Місцеве самоврядування», впровадженого за ініціативою голови Херсонської облради Віктора Пелиха, вони беруть участь у виїзних нарадах, що проходять на території кожного з районів області».
Найменше загального об’єму позитивної інформації в херсонській пресі було присвячено "Україна - Вперед!" в статті ««Україна - Вперед!» потрапляє у Раду»: «На думку директора компанії «Нью Імідж Маркетинг Груп» Олега Синаюка, партіям Наталії Королевської та Віталія Кличка вдалося залучити на свій бік найнадійнішого та вірного виборця. Соціологічні опитування останніх місяців свідчать, що передвиборча кампанія і політична боротьба знаходяться для українських громадян далеко не на першому місці. Українців перш за все турбує економічна проблематика: зростання цін і тарифів на комунальні послуги, низький рівень зарплат і пенсій, можливості для ведення приватного бізнесу. Тому зростання рейтингів політичної сили Королевської, що робить ставку на вирішення економічних питань та розробку економічного плану для України, цілком зрозуміле. На це звертають увагу і політичні експерти».
На цьому тижні найбільший показник негативної тональності був у партії УДАР, в статті «Обгортка — завтрашня, зате начинка — аж позавчорашня»: «Під час дебатів Кличко не зміг пояснити, чому в його нібито новій силі так багато старих політиків, та ще й з підмоченою репутацією».
Найменше інформації негативної тональності було про представників Партії регіонів в статті «Квартирка від Президента»: «Обіцянкам глави держави побудувати доступне житло для українців мало хто вірить».
3. Пріоритетність представлення.
На цьому тижні пріоритетність представлення у обраних херсонських газетах віддається КПУ.
4. Теми
- «Празднование Дня города в этом году проходило под девизом «Херсон - город корабелов». И это неудивительно, ведь культурно-развлекательную программу родному городу и всем херсонцем подарил Херсонский судостроительный завод»
- Тема економічної кризи та його подолання. «Руководство Украины»: «Украина: антикризисный рецепт». Экономический кризис может не обойти стороной наше государство. Это признают и Виктор Янукович, и министры Правительства Азарова. При этом не только признают, но и готовятся к действиям по отражению кризисних угроз. Одним из приоритетов должна стать государственная программа развития промышленности».
- Обмін досвідом між сільськими головами Херсонської області. «Генічеський район: із сьогодення - у майбутнє».
- Критика діючої влади, зокрема Президента. В статті «Квартирка від Президента». Обіцянкам глави держави побудувати доступне житло для українців мало кто вірить».
- Розвиток аграрного сектора: «Рекорди аграрного сектора» від Президента В. Януковича та Уряду М. Азарова. «Уряд Миколи Азарова розпорядився підвищити мінімальні ціни на придбання молока у населення до 2,2 гривні за літр (без урахування ПДВ). Окрім того, цього літа відбулося підвищення дотацій на утримання худоби до 1000 гривень за голову. Ці заходи гарантуватимуть тваринникам нормальний прибуток і сприятимуть збільшенню пропозиції молока та м'яса на ринку, що в свою чергу забезпечить стабільність цін і навіть їх зменшення. Нововведення цього року вже дали результат: в Україні вперше за весь час незалежності почався приріст поголів'я худоби. За 8 місяців він перевищив 450 тисяч голів».
5. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
В інтерв’ю представника КПУ, К.Самойлик, використовувались прийоми «констатація факту» та «створення асоціацій шляхом іронії і приниження»: «Но в отличие от моих оппонентов моя борьба - честная. С открытым забралом, если они знают, что это такое». «Еще не так давно люди умирали в очередях, пытаясь получить «Юлину тысячу» (копейки в советском эквиваленте), а сегодня идут в сберкассы в надежде забрать «Витину», справедливо руководствуясь принципом: с паршивой овцы хоть шерсти клок». Також замічено прийом маніпуляції «констатація факту» без всяких доказів: «Что помешает иностранному инвестору с 1 января огородить свою территорию забором, установив собственную государственную границу и спускать собак на украинцев, которые уже не будут хозяевами на своей земле? Продажа земли для нас означает потерю государственного суверенитета».
В статті про представників Партії регіонів використовувались маніпуляції «останне слово» та «констатація факту». Це яскраво проявляється в останніх абзацах статей «Рекорди аграрного сектора»: «Фінансові можливості селян суттєво зросли, а з ними укріпилася й українська економіка. Продовження поточного курсу розвитку поверне Україні статус житниці Європи, нашим селянам гарантує добробут, а всім українцям - якісні та доступні продукти на столі щодня» та «Украина: антикризисный рецепт»: «Стремлением ответить кризисным явлениям подъемом промышленного потенциала руководство Украины убедительно демонстрирует наличие у него стратегического мышления и готовности не уходить от проблем, а решать их. Наша страна имеет все основания заявить о себе как о мощном промышленном государстве уже в ближайший период, ведь программа поддержки промышленности должна быть принята в самом скором времени».
В статті ««Україна - Вперед!» потрапляє у Раду» приміняться прийом «інтерпретації у вигідному для маніпулятора світлі», коли соціальне опитування трактується на вигоду однієї сторони, підкреслюючи саме її компоненти програми : «Результати досліджень «Нью Імідж Маркетинг Груп» вказують на те, що виборець зацікавлений у нових програмах та нових особах в українській політиці. Так вважає заступник директора Агентства моделювання ситуацій, політтехнолог Олексій Голобуцький. На його думку, нові політичні проекти - партії «УДАР Віталія Кличка» та «Україна - Вперед!» Наталії Королевської - закономірно набирають 10,7% і 6,7% підтримки виборців відповідно. «Закінчилося літо - період відпусток, коли люди не дуже цікавилися політикою, не звертали на неї уваги. З наближенням виборів люди більше почали цікавитися передвиборчими списками і програмами партій», - стверджує Олексій Голобуцький».
Таким чином, арсенал медіа ефектів продовжує використовуватись в статтях різної політичної направленості. А об’єм позитивної інформації про представників КПУ майже зрівнявся з лідером минулих тижнів за об’ємом позитивної інформації - з Партією регіонів.