укр eng

Проміжний звіт за результатами моніторингу хмельницької преси (20.08 - 23.09.2012 року)


З 20.08.2012 по 23.09.2012
Медiа: Преса
Регiон: Хмельницька область

Протягом періоду з 20.08.2012. по  23.09.2012 року в публікаціях Хмельницької преси згадувались всі основні партії – суб’єкти виборчого процесу, які мають шанси провести своїх представників до парламенту, а саме: Партія регіонів, Об’єднана опозиція, КПУ, партії «Україна – вперед!», УДАР, ВО «Свобода». Значні площі виділені під публікації самовисуванцям – мажоритарникам, які претендують на перемогу у своїх округах.

Біля половини загальної площі публікацій займають статті про Партію регіонів, публікації про Об’єднану опозицію займають майже третину від площі Партії регіонів, дещо більше половини належить самовисуванцям, а публікації про партії «Україна – вперед!», УДАР, ВО «Свобода» і КПУ разом складають ледве більше половини площ Партії регіонів і менше площ публікацій про самовисуванців. Якщо розглянути їх окремо, то про «Україна – вперед!» майже не згадується, публікації про УДАР і КПУ перевищують публікації про «Україна – вперед!» в два рази, а публікацій про ВО «Свобода» більше ніж про «Україна – вперед!» втроє, але це майже в шість разів менша площа ніж площа публікації про Партію регіонів.

Інформація про Партію регіонів і про Об’єднану опозицію за тональністю різна. Негативна – переважає в публікаціях про Об’єднану опозицію, причому нейтральна і позитивна (кожна окремо) складає половину від негативної з незначною перевагою позитивної над нейтральною. Всі публікації про Партію регіонів можна розділити на три частини, де публікації в позитивній тональності найбільше, а площі під матеріалом негативної і нейтральної тональностей майже рівні між собою з незначною перевагою між ними публікацій негативної тональності.

Публікації про ВО «Свободу» і УДАР лише в  позитивній і нейтральній тональностях, які діляться пополам. Це ж характерно для публікацій про КПУ, де є практично непомітний негатив.

Публікації про самовисуванців в однозначно позитивній тональності. В них ледве присутні включення нейтральної тональності і є винятком негативні.

Тематика публікацій: помітні події в житті області, курс гривні, економічна криза, справа Тимошенко, діяльність Уряду та Президента, перспективи розвитку вітчизняної промисловості та сільського господарства. Значне місце майже в кожному номері газети «Подільські вісті» відводиться реалізації в області і країні соціальних ініціатив Президента.

Найбільше публікацій з виборчим контентом в газеті «Подільські вісті». В ній же, основна кількість публікацій позитивної тональності про Партію регіонів, самовисуванців та максимальна кількість публікацій негативної тональності про Об’єднану опозицію. Публікації негативної тональності про Об’єднану опозицію є також і в тижневику «Поділля».

Особливістю позитивних публікацій про Партію регіонів є те, що в жодному випадку не афішується позитивна діяльність власне партії. Всі публікації позитивної тональності містять інформацію про позитивну діяльність влади, яку очолюють керівники Партії регіонів і вона часто порівнюється з діяльністю попереднього керівництва країни.

Переважна більшість публікацій негативної тональності про Партію регіонів містяться в газетах «Всім» та «Поділля». В тижневику «Всім» друкується більше позитиву на Об’єднану опозицію. Тому «Всім» і «Поділля» пропонують більш барвисту картинку виборчого контенту, хоча виділяють для такої тематики менші площі, а окремі випуски, публікуючи матеріали з виборчим контентом не містили агітаційної складової. До прикладу, пропонують цікаві моменти в передвиборчих програмах деяких кандидатів, аналізують їх статки по поданих деклараціях, показують діяльність окружних комісій.

В публікаціях широко використовувалась пряма мова. Спікери – перші керівники області, голови партій.

Між попереднім звітним періодом і теперішнім відмінності в тому, що збільшилася кількість негативних публікацій про Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Але якщо в публікаціях про Партію регіонів позитивна тональність продовжує переважати, то в публікаціях про Об’єднану опозицію стала переважати тональність негативна. По інших політичних силах зберігається попередня, в більшості випадків нейтральна і позитивна, тональність публікацій з різницею в їх площі.

 Використання медіа ефектів помітно в публікаціях про самовисуванців.

Так особливістю публікацій про самовисуванця-мажоритарника, депутата Верховної Ради, президента компанії «Оболонь» О. Слободяна у тому, що про нього безпосередньо, як особу-кандидата в депутати до Верховної Ради в публікаціях майже не згадується, лише кількома реченнями, де він постає як керівник, що задає основну стратегію діяльності підприємства «Оболонь». В контексті публікації – демонстрація сучасного виробництва організованого і керованого ним, турботи про умови праці, її оплату, соціальні умови для робітників, умови відпочинку, створені для працюючих, чим досягається позитивна тональність публікації про особу-кандидата. При цьому створюється ефект, що мова іде не про виробничий процес, а про позитивну особу-кандидата з початку публікації і до кінця. Позитивна тональність всієї публікації додатково підсилюється позитивними та захопленими відгуками про це підприємство тих, хто там працює та відвідувачів.

Одному з самовисуванців – Анатолію Артемчуку (Начальник Державної екологічної інспекції в Київській області, головний державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища в Київській області, голова Ради Громадської організації «Поділля») протягом звітного періоду надана постійна рубрика в газеті і вказано, що ця рубрика друкується за його сприяння. Регулярно в рубриці розміщено його фотографію з підписом, що він кандидат в депутати по округу № 189.  У рубриці постійно друкується два – три листи читачів, які справедливо критикують сьогодення і висловлюється думка, що в країні потрібні рішучі зміни. Критика як правило негативна і справляє враження актуальної. Періодично через декілька номерів друкується нейтральна інформація про кандидата з його життя. Створюється позитивний ефект підтримки кандидатом актуально-критичних листів з народу. Підсвідомо в читача формується думка, що цей кандидат (ось постійно його фото), який тут друкує такі правильні критичні листи гідний того, щоб за нього голосувати, адже, якщо він такий позитивний в газеті і життєвий шлях його – достойний, то мав би й бути таким же, будучи депутатом.