Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Проміжний звіт за результатами телевізійного моніторингу з 20 серпня по 23 вересня 2012
Для моніторингу обрано два телевізійні канали, що мають найбільшу зону покриття, охоплюють частину сусідніх областей: державний телеканал «Вінтера» та прокомуністичний – ТРК»Вінниччина».
Загальні тенденції
Головні інформаційні приводи зазначеного періоду передвиборчої кампанії повсякденна робота влади, що подається як щось дуже особливе й виняткове, хоча все це відбувається в рамках виборчої агітації: привітання зі святом знань, об’їзд шкіл, подарунки у вигляді комп’ютерів, святкові концерти від кандидатів у нардепи.
Кандидати до ВР взяли на себе фінансування свят першого дзвоника. Політики всіх рангів з радістю позують перед камерами на фоні дітей, бо це ж нереально покращує імідж і додає людяності. Єдине про що забували говорити, що усі ці подарунки й акції – не безкорисливий дар, а купівля площадки для виступів за демпінговими цінами. Кандидати, їх довірені особи, чиновники й депутати місцевих рад обліпили школи, вузи, серпневі конференції педагогів, користуючись нагодою проголосити свої агітаційні промови. Не з трибун, у призначених для цього місцях, а в навчальних установах. Виняток хіба що Петро Порошенко, йому агітація обійдеться дорожче – він пообіцяв для дітей, одного з сіл, де балотується побудувати нову школу. І телебачення показує це як новину при чому в абсолютно позитивній тональності. Тобто популізм телевізійниками перейменовано в реалізм.
Найбільше у телеефірі подано інформації про дві політ сили – Партію регіонів та Комуністичну партію України. Інші партії телеканалами згадувались лише як організатори святкових концертів, або в сюжетах про соціологічні дослідження.
Основні медіа - ефекти пов’язані з використанням політиками службового становища для створення позитивного іміджу керуючої партії; плекання каналами симпатій, створення позитивного чи негативного контексту за допомогою іронії, пропускання важливих подій.
Також до медіа – ефекту можна віднести і документальні фільми, зняті ще в 70-ті роки минулого століття , що демонструє телеканал «Вінниччина» перед випуском новин, про розвиток цукрової галузі області, супроводжуючи текстом про те, як за останні 20 років знищили цукровий Донбас. Нагадаємо, що канал підтримує КПУ. Телеканал «Вінтера» перед випуском новин показує пропагандистський сюжет про програму голови облради Сергія Татусяка – «Стратегія розвитку області».
У новинних блоках зустрічаються так звані рекомендовані сюжети – сучасний аналог темників, що працюють на позитивний імідж влади. Інформприводом стає ініціатива влади, уряду – а вже під неї підбирається решта інформації.
Не обійшло телебачення увагою і позачергові вибори сільського голови в одному із районів області. Наголос у телесюжетах був зроблений на тому, що на них перемогла представниця від Партії регіонів. Особливо «порадував» маніпулятивний коментар журналіста: «… громади довіряють тим, хто на ділі доводить, що вміє працювати». Глядачеві нав’язується думка, що єдина партія, яка може щось змінити в країні на краще – це та, що нині при владі.
Маніпулятивні підходи – опускання важливих повідомлень, однобокість подачі також досить яскраво продемонстровано сюжетом із Всесвітнього конгресу видавців друкованих ЗМІ, де було подано пряму мову президента: «..в Україні немає заборонених тем для преси» і жодним словом не згадалось про інцидент у залі охорони Януковича з головним редактором «Української правди» Оленою Притулою та випущено з уваги черговий перл президента - побажання пресі «бути політично заангажованими». Про що, до речі, говорив увесь інтернет і найпершою в області написала обласна газета “RIA” ( від 05.09.2012).
Навіть якщо не робити спеціальних спроб виявити тенденційну інформацію у новинних повідомленнях телеканалів, впадає в око домінуючий принцип подачі повідомлень останніх два тижні: хаотичний, без системної тематичної структурованості, з акцентом на уквітчані повідомлення, багато з яких не мають жодного стосунку до української дійсності. Навіть контекст такий не шукається.
Частка виборчого контенту від загального
ТРК «Вінтера» - 35%
ТРК «Вінниччина» - 55%
Тенденції висвітлення діяльності політичних партій телепрограмами:
ТРК «Вінтера» . Випуск триває 30 хвилин, підсумкова програма – 40 хвилин,яка дублює сюжети із першими особами області. Політична інформація звітного періоду займала більше третини новин. У більшості випадків канал подає коментарі у вигляді прямої мови політиків – цей жанр використовується постійно і активно. У перших сюжетах новин здебільшого президент та прем’єр – міністр з ініціативами, або голова обласної держадміністрації з його реакцією на найрізноманітніші суттєві проблеми, або черговими подарунками за державні кошти для округу, на якому балотується до ВР.
Наприклад, показ на Вінницькому державному телебаченні сюжету про те, як президент Янукович відвідав донецький металургійний комбінат, де відкривали новий сталеплавильний цех, спроба заставити сприймати вінницьким глядачем, партії влади, як будівника і господаря.
Також з цією метою у позитивній тональності подається сюжет, про заяву Прем’єр – міністра Микола Азаров, що він таки бачить найкоротші шляхи наближення до української мрії – енергетичної безпеки .
Або також одним із перших у випуску новин подається сюжет про те, що заступник голови секретаріату президента проводить прес-конференцію на тему кредитування малого та середнього бізнесу. Тобто все добре – влада працює.
Перші три тижні звітного періоду «Вінтера» майже через день показує, як голова ОДА інспектував готовність шкіл до нового навчального року на окрузі, де балотується до ВР. Також демонстрував канал строгу принциповість з приводу відродження цукрової галузі області, низьких закупівельних цін за молоко – черговий піар, бо бореться чиновник із зловживаннями у молочній сфері з першого дня приходу на посаду, а результатів немає. Саме в цей виборчий період голова ОДА помітив, що в області погане транспортне сполучення, у декотрі села автобуси ходять не щодня, а в декотрі – взагалі останніми роками перестали ходити. Телебачення фіксувало лише сердиті коментарі з цього приводу губернатора. А де вирішення проблеми?
Також із кон’юнктурних міркувань канал від початку до кінця відслідковував хід міжнародного молодіжного фестивалю аудіовізуальних мистецтв «Кришталеві джерела», організатором якого є кандидат у народні депутати, член Національної ради з питань телебачення та радіомовлення Оксана Єлманова (Калетник). А також демонстрував репортаж про фестиваль «Зірки над Бугом», який зініціював губернатор Микола Джига.
Відтак більшість позитиву про партію влади – це декларація намірів, інформація про діяльність, функціональні обов’язки зазначених посадових осіб. У глядача складається враження, що голова ОДА і влада в області загалом контролюють ситуацію, звертають увагу на важливі проблеми людей. Іноді це виглядає неприродно, штучно.
Інформація не збалансована. Про інші партії , окрім ПР та самовисуванців канал показував у розрізі концертів, що їх організовували кандидати, або у згадуваннях соціологів.
ТРК «Вінниччина». Випуск новинної програми триває 20 хвилин. Канал досить заполітизований, відстоює інтереси та позицію компартії. Основні партії, які можна побачити це звичайно КПУ та рідше – Партія регіонів. Інші партії цього звітного періоду згадувались побіжно, лише під кутом зору святкових концертів, які організовували кандидати в депутати та в сюжетах про соціологічні опитування.
Каналом обрано курс передвиборчої агітації КПУ - партія влади вже стабільно подається менше у нейтральній, більше в негативній тональностях.
Аби була відповідність комуністичним лозунгам, які озвучують на каналі кандидати в депутати до ВР, у сюжетах завжди, з будь – якого соціального приводу є коментарі представників КПУ, в яких прямо, чи опосередковано означені програмні тези партії. Наприклад: «Олігархи розібрали заводи. Позбавили людей робочих місць і гарантованих заробітних плат. Заводи і фабрики – робочим. Землю - селянам».
Два перші тижні звітного періоду телеканал щодня розповідав про промислові підприємства Вінниччини, флагмани за Радянського Союзу, а тепер ледь виживають, або взагалі припинили своє існування. Використано маніпуляції «плекання симпатій» до комуністичної партії. Лише КПУ знає як відновити робочі місця, забезпечити стабільну заробітну плату.
Устами комуністів критикуються будь-які втручання представників міжнародних інституцій у вирішення наших внутрішніх проблем. Наприклад, на відміну від державного каналу «Вінтера», сюжет про приїзд Генсека Ради Європи подано «Вінниччиною» в негативній тональності. Зокрема комуніст, нардеп Олександр Голуб прокоментував, що «немає жодної країни, якій би МВФ допоміг вийти із кризи, черговий кредит лише послабить гривню». Лідер КПУ Петро Симоненко був ще категоричнішим – «Європа гребе все звідси».
Достатньо тривалим не новинним - 7 хвилин - був сюжет про комсомольські пікети облдержадміністрації в день 80-річчя молодіжної підпільної організації Молода гвардія, яка героїчно боролась з фашистами під час Великої вітчизняної війни. Сучасні комсомольці вимагали повернути в шкільну програму роман О. Фадєєва «Молода гвардія». Завдяки оціночним судженням та опитуванням далеко не випадкових перехожих журналісти критикують підбір авторів та творів нинішньої шкільної програми з літератури.
Іноді застосовується маніпуляція «наклеювання ярликів» щодо декотрих ініціатив нинішньої влади, як натяк на руйнівний потенціал реформ.
Журналісти телеканалу все більше дозволяють собі оціночні судження. У сюжеті про бездіяльність місцевої влади в особі конкретного ЖЕКу по відношенню будинку, де затоплено підвал і вода вже добирається до першого поверху, журналіст зробив висновок – антилозунг самої партії влади: « руїну не подолано – стабільності не досягнуто».
Іноді застосовується маніпуляція «останнє слово» - після нейтральної інформації подається на закінчення негативна, яка психологічно, як висновок ліпше запам’ятовується.
Також застосовувалась маніпуляція «наклеювання ярликів» щодо декотрих ініціатив нинішньої влади, як натяк на руйнівний потенціал реформ.
У розмаїття маніпуляцій у цей період вписалась і - «використання стереотипів». Зокрема в сюжеті про рідного брата – засновника СТОВ «Михайлівське» одного з кандидатів у народні депутати від КПУ Валерія Бевза. Якості доброго господарника, справжнього господаря, порядної людини, яким показано Олександра Бевза в сюжеті підсвідомо приміряються глядачем і на самого кандидата – Валерія Бевза. Що викликає у виборця відчуття надії, а відтак і довіри до останнього.
Теми
1. Енергетична безпека України
2. Виконання соціальних ініціатив президента
3. Економіка в кризі
4. Наслідки медичної реформи
5. Мовне питання
6. Конгрес - форум видавців періодичної преси
7. Програма «Доступне житло»
8. Фестивалі «Кришталеві джерела», «Зірки над Бугом».
9. Міжнародні фінансові структури – зашморг на шиї держави
10. Молочна галузь області – великий тіньовий ринок
11. Проблеми фармацевтичної галузі
12. Початок роботи окружних виборчих дільниць
Основні спікери
1.Віктор Янукович
2. Микола Азаров
3. Ірина Акімова – заступник голови секретаріату президента
4. Микола Джига – голова ОДА
5. Сергій Татусяк - голова облради
6. Петро Симоненко
7. Оксана (Єлманова) Калетник – кандидат у народні депутати
8. Григорій Калетнік – нардеп (ПР), кандидат у нардепи, ректор вінницького аграного університету, рідний дядько Оксани Єлманової.
9. Олександр Голуб – нардеп КПУ
10. Лідія Закусилова – секретар облорганізації КПУ
11. Лідія Діденко – начальник обласного управління охорони здоров’я
12. Валерій Бевз, нардеп від КПУ, кандидат у народні депутати
13. Володимир Гройсман – мер Вінниці