укр eng

Звіт за результатами моніторингу інтернет-видань у Чернігівській області 20 серпня – 23 вересня 2012 р.


З 20.08.2012 по 23.09.2012
Медiа: Інтернет
Регiон: Чернігівська область

 

До моніторингу Інтернету включені три інтернет-видання, а саме «Високий Вал», «Події і коментарі» та «Чернігівський монітор».
До об’єкту моніторингу включені шість основних політичних партій: Партія регіонів, Об’єднана опозиція «Батьківщина», УДАР, «Свобода», КПУ, «Україна – Вперед!»
Загальні тенденції
Протягом звітного періоду Інтернет-видання більш-менш рівномірно інформацівали читачів про перебіг виборчого процесу на Чернігівщині. Цьому сприяли проведення експертних обговорень та круглих столів, презентація досліджень громадських організацій (соціологічні дослідження, ЧЕСНОметр, аналіз та обговорення програм кандидатів, тощо).
Також інтернет-видання оперативно інформували про перебіг виборчої кампанії та діяльність кандидатів в округах («чорний», сірий піар, бійки та порушення виборчого законодавства).
Найбільше уваги протягом періоду 20 серпня – 23 вересня було приділено Партії регіонів – 38,7%, найменше – ПП «Україна Вперед!» - 1,2%. Це пов’язано з тим, що представники останньої малоактивні і не створювали інформаційних приводів. 
Представники влади (ПР) в основному висвітлювалися під час виконання посадових обов’язків, урочистостей, офіційних та неофіційних заходів, тощо. 
Кандидати-мажоритарники, які самостійно беруть участь у виборах, отримали на свою користь майже чверть загального контенту, половина з якого була негативної тональності. Інформація стосувалася порушень, їх особистісних сварок (наприклад, О.Ляшко та М.Голиця), судових позовів тощо.
Представники об’єднаної опозиції в основному користувалися інформаційними приводами від громадських організацій, або створювали їх самі. Наприклад, народний референдум «За Ялівщину».
Слід відмітити, що на сторінках Інтернет-видань практично всі іміджеві матеріали розміщуються з відповідними позначками «імідж», «ПОЗИЦІЯ», «PR».
Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Максимальна кількість нейтральних, негативних та позитивних показників була на користь Партії регіонів. Тільки в нейтральній тональності згадувалася ВО «Свобода».
Лідером за кількістю інформації негативного тону про всіх суб’єктів виборчого процесу стало видання «Високий Вал». За кількістю нейтральної – видання «ПіК». За кількістю позитивних показників також «Високий Вал».
Пріоритетність представлення (хто у перших сюжетах та на перших шпальтах - без цифр)
На "головній" або в "топ-стрічці" досліджувані інтернет-ресурси найчастіше розміщують платні матеріали, які позначаються як реклама. 
Теми (без цифр)
Війни кандидатів: конфлікти між кандидатами по 206, 208, 209 округам. Слід відмітити, що між собою воюють не представники влади та опозиції, а частіше самовисуванці. Наприклад, у 208 окрузі Олег Ляшко погрожував Михайлу Голиці (підтримується владою), у 206 окрузі Володимир Поліщук (ОО «Батьківщина») робив заяву про погрози з боку самостійного кандидата Владислава Атрошенка, у 209 окрузі йдуть інформаційні війни між Іваном Куровським, якого підтримує влада, та незалежним кандидатом Валерієм Марченко, якого підтримує конкурент І.Куровського по агробізнесу Леонід Яковишин.
Свята: День Незалежності, День Прапора, свято Першого дзвоника, День міста, Фестиваль "Київська Русь", 69-ті річниця визволення, урочисті заходи.
Інформаційні приводи: народний форум "За Ялівщину", мітинги проти влади, на захист каналу ТВі, обговорення програм кандидатів в округах, результати моніторингу, соціологічних досліджень
Висвітлення діяльності кандидатів (їх боротьба, агітація, підкуп виборців, тощо)
Судові розбірки між кандидатами виданнями (Атрошенко проти «Сіверщини», Ляшко проти «Високого Валу»).
Спікери (без цифр)
Центральна влада –В.Янукович
Обласна та міська влада – В.Хоменко (голова Чернігівської ОДА), О.Соколов (міський голова, кандидат в народні депутати по 205 округу), С.Прокопенко (перший заступник голови Чернігівської ОДА, кандидат в народні депутати по 206 округу), В.Тканко(заступник голови Чернігівської ОДА), А.Мельник (голова Чернігівської обласної ради).
Народні депутати – В.Дубіль (кандидат в народні депутати по 205 округу), М.Томенко, М.Чечетов.
Мажоритарники – В.Атрошенко, О.Ляшко
Опис маніпуляцій та медіаефектів
Серед медіа-ефектів та маніпулятивних технологій інтернет-ресурси застосовують розміщення відео-роликів та фоторепортажів, де згадуються представники партій чи влади. Наприклад, "Чернігівці рятуватимуть Ялівщину референдумом (відео-, фоторепортаж)", "День Незалежності у Чернігові. ФОТОрепортаж" - у тексті прізвища політиків та назви партій не згадуються, а на фото та відео вони присутні.
Зміна назв статей, що додають іронії до сприйняття офіційного тексту, який практично не змінюється. Наприклад, відбулася зустріч міжнародних спостерігачів з міським головою Чернігова. Про що повідомляється на сайті міськради. Одне з видань інформує читача "У Чернігові кандидат розказав міжнародним спостерігачам, що влада забезпечить вибори "на належному рівні", далі текст офіційного сайту. Проте заголовок вже створює певну тональність та насторожує, змушує критично думати.