укр eng

Проміжний звіт за результатами моніторингу Інтернет - ресурсу Вінниччини в період з 20 серпня по 23 вересня 2012 року


З 20.08.2012 по 23.09.2012
Медiа: Інтернет
Регiон: Вінницька область

         Загальні тенденції

      Інтернет – ресурс вигідно виділяється від інших ЗМІ тим, що там найбільше дотримується політична рівновага, шкода, що він  не має такої чисельної аудиторії, як газети, чи телебачення.   Однак із сайтів виборчу інформацію черпають ті, хто має вплив і авторитет серед невеликих груп людей: сусідів, друзів, колег по роботі, тобто неформальні лідери.

    За звітний період Інтернет -  видання досить детально   аналізували учасників виборчих перегонів на вінницьких округах. На відміну від попереднього досліджуваного періоду увага приділялась відносно рівномірно всім партіям, що, за визначенням соціологів мають шанси потрапити до ВР.  Інформація, що стосувалась представників партії влади здебільшого подавалась у нейтральній тональності. Але святкові дні (день Незалежності)  та безконечні нагородження владою  представників різних професій додали й Інтернету позитивних тонів.

       Чимало   уваги  Інтернет -  видання  приділяли  арешту основного конкурента кандидата в народні депутати Григорія Калетніка -  співвласника корпорації  «Українська бізнес група», кандидата в народні депутати по в.о.№18  Руслана Демчака.   На цьому ж окрузі, не вислизнуло з уваги сайтів, що зареєструвався кандидатом у народні депутати, журналіст телеканалу «Інтер» Геннадій Стамбула.

 Також Інтернет, застосовуючи оціночні судження, писав про те, що на свято першого дзвоника політики «відірвались по повній: попіарились хто як хотів» .

     Останні два  тижні значно менше сайти писали про роботу влади.  Окрім ініціатив  Петра Порошенка: і школу в селі, де балотується збирається побудувати, і будівлю міської Думи у власність міста повернув, і міжурядову українсько -  китайську угоду збирається підписати. 

  Прізвище Калетник часто  звучало й у іншому контексті, не пов’язаному з арештом конкурента на окрузі. Щоправда мова не про Калетніка – дядька, а про племінницю, також кандидата до ВР, члена Нацради з питань телебачення та радіомовлення Оксану   Калетник. Інформація стосувалась намірів опозиції ініціювати недовіру Нацраді за виключення з ефіру каналу ТВі. 

   

    Також увага Інтернет -  видань була прикута до візиту в область лідера Об’єднаної опозиції «Батьківщина» Арсена Яценюка.  Досить детально обговорювалось Інтернет – ресурсом, як кандидати від влади за бюджетні гроші виборців купують.  Зокрема мова про те, що влітку облдержадміністрація провела низку тендерів на будівельні роботи вартістю 16,45 млн. гривень в округах, де балотуються голова ОДА М.Джига, нардеп від ПР Г.Калетнік та племінниця останнього, член Нацради з питань телерадіомовлення О.Калетник. Тобто партії влади у такому регіоні як Вінниччина, де ПР сприймається  майже як лайка,  влада, особливо, якщо її представники балотуються до ВР,  завойовує  електорат реальним підкупом за бюджетні кошти – ремонт, будівництво, проведення газу в села, соціальні ініціативи.  Це ті роялі, що були сховані владою  в кущах на час виборів. Те саме стосується і президента, і прем’єра - вони ж не самогубці, щоб дратувати людей безконечно своєю символікою, чи втовкмачуванням, що  команда влади добре дбає  про добробут людей, очевидні абсолютно зворотні речі,  тим більше в регіоні, де симпатія електорату  була значною мірою  завжди на боці Юлії Тимошенко.  

  Щодо Оксани Калетник, то пройшлися єхидно сайти і по її підтримці місцевими літераторами. Зокрема, Винница.info зробив закид у заголовку «  Кандидатку в депутати піарять письменники».  Акцентовано увагу, що  автор сатиричних романів, відомий в Україні літератор і журналіст  Олег Чорногуз став її довіреною особою.

   Абсолютно протилежною за тональністю  виглядає інформація, вірніше заголовок до неї  про те, що біг-борд  кандидата в депутати ВР, екс-голови Верховного суду Василя Онопенка залили фарбою. А називається вона «Вінничанам не до вподоби екс-голова Верховного суду, як кандидат у народні депутати». Сама інформація подана в нейтральній тональності, проте після такого заголовку це вже не має значення. Автор щодо заголовку використав маніпуляцію «читання думок», зробивши вигляд, що, повідомляючи про подію або про точку зору вінничан, він знає їх почуття, емоції, приховані думки, несвідомі мотивації. Роблячи подібні узагальнення автор   нав’язує точку зору.

    Загалом же Інтернет - ресурс   останнім часом   користувався  інформприводами, що їх створюють самі  партії.

   За звітний період  увага Інтернет -  видань  також була прикута до вироку екс-міністру МВС Юрію Луценку та переведення його в Менську колонію для колишніх правоохоронців, що розташована  у Чернігівській області.

   Також виокремилось у самостійну  тему те, що кандидати в народні депутати  день Незалежності обєднали з агітацією.  Ця тема подана в негативній тональності.

     Обидва досліджувані сайти передрукували інтерв’ю з «Української правди» Мустафи Найєма та Сергія Лещенка «Посол Євросоюзу Тайшера: президент Янукович прикидається перед ЄС та Росією, щоб торгуватись».  

    Відносно рівномірно розподілялась площа всім партіям, що, за визначенням соціологів мають шанси потрапити до ВР.  Інформація, що стосувалась представників партії влади здебільшого подавалась у нейтральній тональності.

   Інформація на сайті «Тарасова правда – Вінниця політична» виглядає останнім часом,я к демарш. Там розміщені лише рекламні матеріали. Загалом,останні два  тижні   сайт «Тарасова правда» більше цікавився новинами кримінального характеру, ніж виборчими.

Загалом є інформація, що редактор сайту має неприємності через попередні досить жорсткі матеріали щодо дій нинішньої влади.

 

                                           Теми тижня

  1. Чи винні лідери нинішньої опозиції у смерті Гонгадзе?
  2. Опозиція обіцяє імпічмент президенту Януковичу.
  3. Арешт кандидата в депутати до ВР по в.о.№18 Руслана Демчака
  4. Зміни складу комісій в окружкомах
  5. Недовіра Нацраді з питань теле-радіомовлення  від опозиції
  6. Депутати вночі «продали» землю
  7. Аналіз кандидатів – мажоритарників  до ВР.
  8. Підкуп виборців
  9. Екологи б’ють тривогу: Вінниччині загрожує екологічна катастрофа.
  10. «Вінницягаз» поповнила активи Фірташа. 
  11. Мовне питання
  12. Реклама сайту народного спротиву режиму Януковича.
  13. Хто кинув банк «Родовід»
  14. Мінагрополітики хоче відродити колгоспи
  15. Тиск податківців на кандидатів у народні депутати
  16.  

 

                                        Спікери

1. Віктор Янукович         - президент (ПР).

2. Микола Азаров – прем’єр – міністр (ПР)

3. Петро Порошенко – міністр економіки (само висуванець)

4. Микола Присяжнюк – міністр аграрної галузі (ПР)       

5. Сергій Татусяк – голова обласної ради (ПР).

6. Арсеній Яценюк – лідер ОО «Батьківщина»

7. Олександр Домбровський – самовисуванець, член команди Петра Порошенка

8. Григорій Заболотний – самовисуванець, член команди Петра Порошенка

9. Володимир Гройсман -  міський голова Вінниці

 

 

4. Олег Чорногуз – журналіст, письменник, довірена особо кандидата в народні депутати Оксани Калетник

 

4.    Частка виборчого контенту від загального на цьому тижні становила:

 

  1. Винница.info – 55%
  2. Тарасова  правда – 7%

 

Тенденції висвітлення діяльності політичних партій Інтернет – виданнями

 

Винница.info у цьому звітному періоді намагалась рівномірно  приділяти  увагу всім прохідним партіям і також продовжувала робити аналіз кандидатів – самовисуванців.

 Сайт відверто симпатизує кандидату в депутати Петру Порошенку,  і, звичайно ж, через  заангажованість –  системно плекає симпатію до кандидата  Порошенка,  а тому  інформприводом стає будь-яка ініціатива міністра економіки, а вже під неї підганяється інформація.

      У матеріалі про те, що Порошенко дав старт будівництву нової школи в селі Сосонка, в коментарях один із читачів зауважив, що Сосонка це батьківщина президента «Мостобуду» Володимира Продивуса  -  «..це ляпас пану Продивусу – сосонському учневі, котрий не спромігся допомогти своїй школі, хизуючись при цьому, що носить черевики за декілька десятків тисяч євро».  

  Останнім часом почала зявлятись  інформація і про міністра надзвичайних ситуацій Віктора Балогу, очевидно між Порошенком і Балогою  таки досягнуто певних домовленостей з приводу створення  блоку в майбутньому парламенті.

  Також не обійдено увагою і голову облради Сергія Татусяка, який раніше також входив у партію «Єдиний центр». Тепер він віце-президент української асоціації  районних та обласних рад  з питань місцевого самоврядування та адміністративно – територіального устрою.

  Цікавим є повідомлення про те, журналіст телеканалу «Інтер»  Геннадій Стамбула вирішив балотуватись на одному  окрузі з одіозним нардепом та кандидатом у нардепи Григорієм Калетніком.    Як сказано в інформації – «аби зняти максимально реалістичний документальний фільм про вибори».

 У негативній тональності (1 бал) подано матеріал щодо зменшення виділення асигнувань на розвиток науково – технічної сфери, через що вона просто згортається. Звернуло  видання увагу й на той факт, що санаторій,  яким керує бютівець, який  йде до ВР за списком об’єднаної опозиції Олександр Галаченко,  влада вирішила повернути державі.

 

   Загалом виборча інформація  сайту  виглядала не рівномірно: іноді збалансовано, іноді – ні.

 

Тарасова правда  - Вінниця політична на початку звітного періоду   демонстрував достатньо   жорстку позицію  по відношенню як до сьогоднішніх   дій партії влади,  так і до минулих  «гріхів» нинішньої опозиції.  Це демонструють  матеріали ««Родовід»: Шепелев та Тимошенко» та «Гонгадзе проти Тимошенко». 

  Звернув увагу сайт і на те, що міністр освіти Табачник скасував оцінки з фізкультури.

 А от матеріал щодо того, що колишній міністр охорони здоровя позитивно оцінює хід медичної реформи на Вінниччині має ознаки замовного, тому що не названо жодного факту, де б були позитивні моменти після введення цієї реформи, лише загальні фрази.

Надруковано також інтерв’ю із колишнім головою облради, кандидатом у народні депутати Григорієм Заболотним (самовисування): «Іду до Верховної Ради в команді Порошенка і пишаюсь цим». 

   Потім сайт  більше уваги почав приділяти  кримінальним новинам. У розрізі виборчої кампанії  Інтернет -  видання аналізувало мажоритарників, котрі були зареєстровані в останні дні кандидатами в депутати. Звернуло  увагу на той факт, що до дня Незалежності президент  присвоїв спеціальне звання генерал – лейтенанта внутрішньої служби полковнику – В’ячеславу Люху – начальнику управління Державної пенітенціарної служби України у Вінницькій області.  І з негативною тональністю відмітило, що колишній зек хотів балотуватись по одному з округів області, але йому відмовила ЦВК. Власне така підбірка інформації у відповідній послідовності наштовхує на думку, що тут використано певну маніпуляцію, аби нагадати виборцям про минулий  «переможний» шлях нинішнього президента.

   Власне, після таких інформацій три дні інформація на сайті не обновлялась, а потім -  скупе повідомлення про  арешт кандидата в депутати  Руслана Демчака, інформація про зміни в складі окружних комісій, про приїзд на Вінниччину лідера «Батьківщини» Арсенія Яценюка і… лише реклама.     

Загалом сайт намагався дотримуватися балансу і прозорості виборчої тематики.