укр eng

Проміжний звіт за результатами моніторингу кримського ТБ (20.08 - 22.09)


З 20.08.2012 по 22.09.2012
Медiа: ТБ
Регiон: АР Крим

1. Загальні тенденції

Упродовж 20 серпня - 23 вересня 2012 року телеканалами було присвячено увагу політичним силам та їхній готовності до парламентських виборів. Найбільшу увагу було приділено Партії регіонів та їхнім ініціативам; Об’єднаній опозиції та їхнім діям було приділено значно менше уваги. Було висвітлено також дії кандидатів в народні депутати серед самовисуванців Лева Миримського та Сергія Веселовського. Решту політичних сил згадано не було.

2. Тональність:

На ДТРК «Крим» майже весь ефірний час був виділений Партії регіонів чи її представникам. У середньому 6-7 новин за один випуск було присвячено саме цій політичній силі. Партія регіонів, її дії та ініціативи продовжують згадувалася переважно у позитивному контексті. Майже усі випуски було присвячено Партії регіонів та їхнім ініціативам на місцевому та всеукраїнському рівнях. На ТРК «Чорноморська» інформація була більш збалансованою. На цьому телеканалі намагалися одночасно згадувати як Партію регіонів так й представників Об’єднаної Опозиції, КПУ,  так й Лева Миримського і Сергія Веселовського як кандидатів-самовисуванців. Зокрема, у середньому 1-2 новини було присвячено Партії Регіонів, 1-2 Об’єднаній Опозиції, 1 одному з кандидатів-самовисуванців. Перших згадували переважно у негативному та негативно-нейтральному контексті, представників та прихильників Об’єднаної Опозиції було згадано переважно у нейтральному й негативному контекстах, кандидатів-самовисуванців та їхні дії було згадано переважно у нейтрально-позитивному контексті.

3. Пріоритетність представлення

На ДТРК «Крим» найбільший пріоритет було надано представникам від влади, які належать до Партії Регіонів: на всеукраїнському рівні – міністру соціальної політики Сергію Тігіпко (у середньому 2-3 рази за тиждень). На кримському рівні -  Голові Ради міністрів АР Крим Анатолію Могильову (у середньому 7-8 разів за тиждень). Кандидати в народні депутати України від ПР від Криму в позитивному контексті згадували майже в кожному випуску новин ДТРК «Крим» (від 4 до 7 разів на тиждень).

На ТРК «Чорноморська» найбільший пріоритет було надано представникам від Об’єднаної Опозиції, а також само висуванцям. Партія регіонів та її представники згадувалися удвічі менше. Зокрема пріоритет було надано: лідеру ОО Арсенію Яценюку (у середньому 2-3 рази за тиждень), голові виборчого штабу ОО Олександру Турчинову (у середньому 2-3 рази за тиждень), народним депутатам Сергію Веліжанському (у середньому 2-3 рази за тиждень), Андрію Кожемякіну (у середньому 2-3 рази за тиждень) Андрію Сенченко (у середньому 3-4 рази за тиждень). Також було згадано депутата ВР АРК Леоніда Пілунського (у середньому 1-2 рази за тиждень). Серед інших політичних сил було представлено депутата ВС АРК Лева Миримського (у середньому 1-2 рази за тиждень) та Сергія Веселовського (у середньому 1-2 рази за тиждень) як кандидатів-самовисуванців. Серед представників Партії Регіонів найчастіше було згадано: міністра соціальної політики Сергія Тигіпка (у середньому 1-2 рази за тиждень) кандидата у народні депутати України від ПР у виборчому окрузі № 1 Віталіну Дзоз (у середньому 1-2 рази за тиждень). Крім того було згадано міського голову Сімферополя Віктора Агєєва (у середньому 1-2 рази за тиждень).

4. Теми

Основними темами, які було найчастіше представлено за місяць, були соціально-гуманітарні теми, головну роль у яких грали Партія Регіонів, Об’єднана Опозиція» та кандидати-самовисуванці Лев Миримський й Сергій Веселовський. На ДТРК «Крим» майже всі теми були присвячені парламентським виборам, що відбудуться 28 жовтня. Основними підтемами були соціально-гуманітарні, втілення яких можливо та буде можливим, лише за керівництва Партії регіонів. На ТРК «Чорноморська» більшість тем також було присвячено майбутнім парламентським виборам та діям як ОО, так й ПР, так й кандидатам-самовисуванцям. На даному каналі намагалися створити позитивну думку стосовно ОО, хоча зображували її, як у позитивному, так й негативному, так й нейтральному контекстах. Окрім виборів, більшість тем було присвячено дотриманню прав та свобод людини й громадянина в Україні. Щодо Лева Миримського й Сергія Веселовського як кандидатів-самовисуванців, то ТРК «Чорноморська» присвячувала відеоролики, де їх було зображено як борців за права людини та громадянина та були зображені переважно у позитивному й нейтральному контекстах.

5. Спікери

На ДТРК «Крим» найбільше виступали міністр соціальної політики Сергій Тигіпко стосовно вирішення соціальних проблем громадян у масштабі України, зокрема щодо покращення бізнес-середовища та втілення нових соціальних механізмів. На кримському рівні найбільше виступали Голова Ради Міністрів АРК Анатолій Могильов стосовно налагодження дипломатичних зв’язків з іноземними державами, відкритті нових об’єктів інфраструктури та вдосконалення старих. Кандидати у народні депутати України Віталіна Дзоз, Олександр Баталін та Олена Нетецька від ПР були спікерами майже кожного дня, говорили про власні досягнення, бажанн йти у політику заради допомоги людям, вирішення соціально-гуманітарних проблем.

На ТРК «Чорноморська» спікери були представлені більш рівномірно. Хоча представники ОО та само висуванці тут мали більше часу для заяв, висуванці і представники ПР теж висловлювали свою думку. Найбільше виступали лідери ОО Арсеній Яценюк, стосовно погіршення економічної ситуації в Україні, триманні під вартою Юлії Тимошенко й відвертого порушення виборчого законодавства; керівник виборчого штабу ОО Олександр Турчинов відносно ситуації з неможливістю Юлії Тимошенко балотуватися до ВР та щодо дотримання владою законів України стосовно виборів народних депутатів й забезпеченні прав і свобод людини та громадянина; народні депутати України Сергій Веліжанський, Андрій Сенченко та Андрій Кожемякін стосовно проведення чесних й прозорих парламентських виборів-2012 та дотриманні Партією Регіонів законів України. Кандидати-самовисуванці Лев Миримський та Сергій Веселовський найбільше виступали як захисники прав громадян на гідне соціальне забезпечення та можливість проведення чесних виборів.

 

6. Опис маніпуляцій та медіа-ефектів

На ДТРК «Крим» цього місяця збільшилася кількість прихованої реклами Партії регіонів через висвітлення їхньої активності лише у позитивному контексті та активну «джинсу». Через відсутність реальних політичних опонентів даної політичної сили в ефірі ДТРК «Крим», прямої підтримки дій ПР та відвертих симпатій до її висуванців в Криму з боку журналістів ДТРК «Крим» у суспільстві створюється позитивна думка стосовно ПР. Найчастіше було використано технології «очевидців подій», зокрема, коли люди стверджували, що реальне покращення їхнього життя стало можливим завдяки ПР; створення асоціацій про інші політичні сили, зокрема негативних, щоб виставити їх як таких, що тільки розмовляють, а нічого не роблять; принцип контрасту – Партія Регіонів представлена як партія реальних справ, у той час як їхніх конкурентів зображено у вкрай негативному світлі та спіраль замовчування, зокрема активно створюється громадська думка про підтримку партії влади.

На ТРК «Чорноморська» маніпулятивні прийоми застосовувалися менше. На цьому каналі окрім Партії Регіонів зображено також й інші політичні сили. Зокрема, Об’єднану Опозицію та її представників, а також кандидатів-самовисуванців. На цьому каналі найчастіше було використано технології констатації фактів, що політика Партії Регіонів веде лише до негативів, що підкріплюється відповідним матеріалом; принцип контрасту,  що Партія Регіонів всіляко скорочує права громадян, у той час, як Об’єднана Опозиція намагається права відстоювати; зображення ПР силою, що досягне свого, не цураючись жодних методів, і що дбає лише про «своїх».