укр eng

Проміжний звіт за результатами моніторингу преси АР Крим (20.08 - 22.09)


З 20.08.2012 по 22.09.2012
Медiа: Преса
Регiон: АР Крим

1.         Загальні тенденції.

Впродовж звітного періоду (20 серпня – 23 вересня), як і попереднього місяця, лідером інформаційного простору у кримській пресі залишається Партія регіонів, яка значно випереджає інші політичні сили, насамперед, за рахунок переважаючої присутності в підконтрольних і державних ЗМІ. Кількість згадок про Об’єднану опозицію, порівняно з попереднім місяцем, вдвічі збільшилася, згадки про самовисуванців зустрічаються приблизно на тому ж самому рівні. Продовжують зустрічатися поодинокі згадки про КПУ, «Свободу», «Україну вперед». Порівняно із попереднім місяцем, кількість згадок про УДАР зросла майже втричі, але, переважно, за рахунок інформації, яка подається у негативній тональності.

Вже традиційно найбільшу активність газети виявляють у висвітленні інформації про діяльність українського та кримського урядів: інформація подається позитивно та розгорнуто. При цьому, критика влади практично відсутня, її переважно адресують політичним опонентам партії влади.

Цього місяця використовується маркування – політична агітація, але такі позначки не з'являються біля матеріалів про кандидатів від партії влади.

Маніпулятивні технології зустрічаються часто, як і матеріали з ознаками використання «джинси».

 

2.         Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.

Як і минулого місяця, найбільш позитивно згадують Партію регіонів на сторінках видання «Крымская газета». Найчастіше згадки з негативним контекстом зустрічаються про Об’єднану опозицію та самовисуванців, у цьому ж виданні. «Крымская газета» - колишня державна газета, орган уряду автономії. Зараз – формально незалежне видання, однак перебуває під жорстким контролем кримського прем’єра та його першого заступника.

 

3.         Пріоритетність представлення.

На перших шпальтах переважно була представлена Партія регіонів. Найбільше – у виданні «Крымская газета». У цілому, інформація про ПР значно перевищує згадки про інші політичні сили. Згадки про Об’єднану опозицію зустрічаються приблизно у 3,5 рази менше, ніж про ПР, про самовисуванців – майже в 8 разів менше. Поодинокі згадки про КПУ, «Свободу» та  «Україну вперед». Порівняно із попереднім місяцем, кількість згадок про УДАР зросла майже втричі, але, переважно, за рахунок інформації, яка подається у негативній тональності, про приїзд до Криму спочатку Володимира, а потім і Віталія Кличків.

 

4.         Теми.

Головними темами зазначеного періоду стали святкування Дня Незалежності та 1 вересня, діяльність посадовців-«регіоналів»,  перемога «регіоналів» на проміжних виборах у Криму, візит до України прем'єр-міністра Турецької Республіки Реджепа Тайіпа Ердогана та проведення Ялтинської щорічної зустрічі, організованої «Ялтинською європейською стратегією» (YES). Контрастували з цими темами повідомлення про Об’єднану опозицію, кандидат від якої був затриманий за «поножовщину».

Як свідчать кримські газети, за ствердженням багатьох спікерів та припущенням журналістів, опозиція не погодиться з результатами виборів.

Крім того, преса активно висвітлювала приїзд Володира та Віталія Кличків, будувала рейтинги партій, а також розповідала про діяльність громадянського руху ЧЕСНО, представники якого презентували кримським політологам методологію дослідження кандидатів у нардепи, яке проводитимуть анонімні аналітики руху.

При цьому, «Крымская газета» найактивніше розповідала про кандидатів від Партії регіонів, які є посадовцями, не маркуючи такі матеріали як політичну агітацію. Поруч з тим, видання не полишало теми програних судів з кримськими ЗМІ кандидатом у нардепи Львом Миримським, а також нібито розколу в Партії ветеранів Афганістану, кримський лідер якої, Сергій Куницин, став кандидатом від УДАРу.

 

5.         Спікери.

Як і минулого, провідним спікером цього місяця став голова Ради міністрів Криму, «регіонал» Анатолій Могильов, який «дуже активно працює», зокрема, бере участь в Ялтинській щорічній зустрічі, організованій «Ялтинською європейською стратегією» (YES), зустрічається з представниками дипломатичних місій,  вручає директорам шкіл ключі від нових шкільних автобусів, проводить відео-конференцію в режимі онлайн з головами міст та районів автономії, розповідає про імплементацію мовного закону в Криму, тощо. За популярністю за ним йдуть й інші представники цієї політичної сили – кандидати у нардепи від ПР. Усі інші спікери займають позиції на кілька порядків менші.

 

6.         Опис маніпуляцій та медіаефектів.

У кримській пресі інформація подається односторонньо, без спроби об’єктивного аналізу, з критикою опозиції та, відповідно, позитивною оцінкою діяльності Партії Регіонів.

Продовжують використовуватись різноманітні методи з арсеналу маніпуляцій. Цікаво, наприклад, подивитися, на сам макет і тональність контенту видання «Крымская газета».

Так, на першій шпальті газети в рубриці «Кримчанам вирішувати» розміщено матеріал у позитивній тональності з підзаголовком «Міністр впроваджує в практику кримських шкіл програми збереження здоров'я школярів», в якому йдеться про кандидата в нардепи від Партії регіонів Віталіну Дзоз, яка, будучи міністром науки та освіти, молоді та спорту АРК так і не пішла в відпустку на час передвиборчої кампанії. На 3 сторінці видання продовження цієї теми з підзаголовком «Розповідь про те, як міністр і сімферопольці спільно вирішують великі і малі проблеми», де розповідається як Дзоз купила психіатричній лікарні необхідний апарат, посприяла поверненню на маршрут одного з районів столиці соціального автобусу, а також ініціювала  відкриття юридичної консультації.

Під цією «розповіддю» внизу, в рубриці «Хто опонент?» подано статтю під заголовком «Позиція тверда, але гнучка. Тому Леонід Грач ні з ким і ні де», де у протилежній та іронічній тональності розповідається про іншого кандидата за тим самим округом, де висувається Дзоз.

Із номера в номер «Крымская газета» продовжує використовувати контрасти: поруч з матеріалом, де міститься ствердження, що «альтернативи стратегічному курсу кримської команди Партії регіонів на сьогодні немає» міститься інформація про затримання опозиційного кандидата, який нібито наніс жителю селища Чорноморське «численні ножові поранення». Поруч з інформацією про результати соціологічного дослідження, за якими Партія регіонів нібито отримала найбільшу підтримку електорату, іронічно згадується й критикується опозиція. При цьому вислів, що «згідно соціологічному дослідженню в усіх округах Криму лідирує Партія регіонів та її висуванці-мажоритарники» не підкріплюється ніякими даними: ким проведено дослідження, питання, похибка.

У газеті інформація про опонентів влади подається, переважно, з використанням іронії. Разом з тим інформація про кандидатів від партії влади подається поруч з політичною агітацією – без відповідного маркування та із ознаками застосування маніпулятивних технологій. Так, на одній сторінці з розповіддю про кандидата від ПР традиційно розміщується добірка інтерв’ю пересічних громадян, які добре про нього відкликаються.

Крім того, у кримській пресі часто зустрічаємо матеріали з ознаками політичної джинси. Удвох виданнях – «Крымская газета» та «1-Крымская» розміщено одну і ту ж саму статтю одного й того ж автора «В особистому заліку регіонали лідирують на всіх округах». У цій статті журналіст викладає ствердження про те, що по виборчим округам автономії лідирують кандидати від партії влади. Це – «констатація факту», не підкріплена ніякими доказами.

Видання «Первая Крымская» розміщує матріал під заголовком «Тимошенко готує новий майдан», де міститься ствердження про те, що опозиції вигідне визнання виборів недійсними.