укр eng

Звіт за результатами моніторингу чернігівської преси з 20 серпня по 23 вересня 2012 року


З 20.08.2012 по 23.09.2012
Медiа: Преса
Регiон: Чернігівська область

До моніторингу преси включені п’ять обласних друкованих видань, а саме: «Чернігівські відомості», «Деснянська правда», «Семь дней», «Вісник Ч» та «Деснянка вільна».

До об’єкту моніторингу включені шість основних політичних партій: Партія регіонів, Об’єднана опозиція «Батьківщина», УДАР, «Свобода», КПУ, «Україна – Вперед!»
Загальні тенденції
Протягом звітного періоду найбільша кількість матеріалів позитивної та нейтральної тональності була на користь Партії регіонів, а точніше представників місцевої влади. Висвітленню їх діяльності найбільше уваги приділяли газети «Чернігівські відомості» та «Деснянська правда». Ці два видання є комунальними, а тому на їх інформаційну політику має значний вплив влада. Цікаво, що в останні три тижні видання «Чернігівські відомості» маркує іміджеві статті про кандидатів від Партії регіонів, як «передвиборну агітацію». 
За кількістю позитивних матеріалів про кандидата-самовисуванця лідером стала газета "Деснянка вільна". Вона найбільше інформувала читачів про діяльність І.І.Куровського.
Виданням, де були розміщені статті про майже всіх політичних гравців: ПР, Об'єднану опозицію та самовисуванців, УДАР та «Україна Вперед!» стала газета "Вісник Ч".
Найбільш нейтральним виданням, яке об'єктивно висвітлювало політичні події тижня, стала газета "Семь дней". Ця газета започаткувала рубрику по вибори, де щотижня розміщуються аналітичні огляди про хід виборчих перегонів в округах.
Протягом останніх двох тижнів в цілому збільшилась кількість згадувань про учасників виборчого процесу. Це пов’язано з друкуванням передвиборчих програм партій та кандидатів по мажоритарним округах.
Одностайним лідером висвітлення передвиборчих процесів у друкованих ЗМІ залишається Партія регіонів. Присутність у пресі ПР складає 53,7% від загальної кількості висвітлення діяльності суб’єктів виборчих перегонів. На другому місці згадування про кандидатів, які ідуть по мажоритарним округах, – 27,3% загальної кількості матеріалів. Третє місце займає КПУ - 8,1%. 
У виданнях з’являються цікаві рубрики, якими позначаються матеріали про соціальні ініціативи Президента. Наприклад, "Вісник Ч" під рубрикою "Енциклопедія соціального захисту" розміщує статті про соціальні ініціативи Президента, а в рубриці "Настрій перемагати" критику від опозиції.
Без уваги у друкованих ЗМІ залишилася тільки ВО «Свобода».
Коментар максимальних та мінімальних показників тональності
Найбільше уваги у позитивній тональності дісталося самовисуванцю І.І. Куровському, про діяльність якого згадували на сторінках газет «Деснянка вільна», «Деснянська правда» та «Вісник Ч». Основні теми – благодійність, відзначення річниць сіл та міст його округу. В статтях постійно друкуються позитивні відгуки мешканців цих населених пунктів про цю людину. 
Найбільше уваги в нейтральній тональності було присвячено діяльності влади: матеріали про роботу органів центральної та регіональної влади. В основному мова йде про соціальні ініціативи, робочі зустрічі, наради, поїздки. Матеріали були розміщені у газетах «Деснянська правда», «Чернігівські відомості» та «Вісник Ч». 
Найбільше статей негативної тональності було розміщено в рубриці «Настрій перемагати». В ній системно розміщуються статті, де порівнюються дії нинішньої влади і попередньої, критикується діяльність Партії регіонів, при цьому в позитивній тональності згадуються представники ВО «Батьківщина» та опозиційних сил. Найчастіше це передруки з Інтернету.
«Семь дней» – майже у кожному номері вміщує аналітичні огляди, присвячені перебігу виборчої кампанії. Всі інші статті на виборну тематику газета розміщує під значком «політична агітація».
Пріоритетність представлення (хто у перших сюжетах та на перших шпальтах - без цифр).
На перших шпальтах газет розміщена інформація про життя громади, підготовку до дня міста, привітання офіційних осіб із річницею визволення.
Теми (без цифр).
Допомога благодійність, меценатство народного депутата І.І.Куровського
Соціальні ініціативи Президента (підвищення стипендій, медична реформа, закон про зайнятість, програма доступне житло)
Події в Чернігові та області (з акцентом на діяльність представників обласної та міської влади)
Святкові та урочисті заходи: Фестиваль "Київська Русь", день Незалежності, День прапора, Свято першого дзвоника, відкриття школи у с.Седнів (найбільша та найсучасніша школа).
Спікери (без цифр)
Центральна влада – В.Янукович 
Обласна та міська влада – О.Соколов (міський голова, кандидат в народні депутати по 205 округу), С.Прокопенко (перший заступник голови Чернігівської ОДА, кандидат в народні депутати по 206 округу).
Народні депутати – І.Куровський (кандидат в народні депутати по 209 округу), М.Чечетов, В.Дубіль (кандидат в народні депутати по 205 округу), М.Томенко.
Опис маніпуляцій та медіаефектів
Використання площ комунальних видань для розміщення матеріалів іміджевого характеру. "Станіслав Прокопенко: Ми підвищуємо якість, доступність та конкурентоспроможність освіти!" - матеріал розміщений в інтернеті як "імідж" в комунальному виданні друкується без поміток.
Робота першого заступника голови Чернігівської ОДА Станіслава Прокопенка: «Питання водовідведення — на особистому контролі у Станіслава Прокопенка», «Закупівельна ціна на молоко – 2,20грн.!»
Робота міського голови Чернігова Олександра Соколова: «Постраждалі від вибуху — уже з грошима!», «Дев’ятка» повертається!», «Міський голова зустрівся з представником Світового банку», «Присягнули на вірність народу», «Нові герої — напоготові!»
В газеті «Деснянська правда» були розміщені статті «Станіслав Прокопенко. Збираюся перемогти чесно!» (в усіх інших газетах та на інтернет-ресурсах помічалася як «імідж» або «передвиборна агітація»), «Михайло Чечетов. Момент істини», «Володимир Лещенко – з оптимізмом до перемоги!» (у «Віснику Ч» з позначкою «передвиборна агітація»).
Газета «Чернігівські відомості» продовжує інформувати про діяльність діючого міського голови, який є кандидатом по 205 округу. Зберігається тенденція «прив’язування» робочих обов’язків та вирішення проблем до заслуг кандидата.
Розміщення позитивно налаштованих текстів про досягнення в різних галузях і на різних рівнях. Обов'язково із позитивним заголовком. 
Як повернути "радянські" вклади? - стаття тричі повторилася в трьох виданнях, які досліджуються. Є ймовірність повторення цього матеріалу і в районних ЗМІ. 
"Формуючи власне майбутнє" - "іміджева стаття". З контексту випливає, що замовником є влада. Розміщено без позначок про рекламу. Стаття програмує на позитивне сприйняття дійсності. Цитати: "…наша держава і сьогодні залишається такою, що демонструє зростання ВВП…, … у 2013 Україна головуватиме в ОБСЄ…" 
Стаття «Облаштувати дім, облаштувати країну» (назва іноді змінювалася) була повторена у досліджуваних виданнях 4 рази. В ній розповідається про соціальну ініціативу Президента України Віктора Януковича "Доступне житло", метою якої є допомогти людям набути свій дах над головою. Її суть - програма іпотечного кредитування, за якою компенсуються 13% ставки по банківському кредиту, і лише 3% оплачує сам майбутній власник нерухомості.
Стаття «Реальні робочі механізми створення нових робочих місць» роз’яснювала про позитивний вплив закону «Про зайнятість населення», спочатку критика дій попередньої влади, а потім йдеться про те, що прийняття цього закону «… - один з перших кроків у регулюванні трудового законодавства та стимулюванні створення нових робочих місць».
"Ціна забезпеченої старості" або "Пенсія, гідна осені життя" - матеріал повторився в чотирьох виданнях. В тексті йдеться про пенсійне забезпечення та соціальні ініціативи Президента з виділеним підрозділом під назвою "Стан виконання соціальних ініціатив ПУ в Чернігівській області щодо підвищення пенсій". Рубрика "Енциклопедія соціального захисту".
Розміщення статей агітаційного характеру без поміток.
Наприклад, в газеті «Семь дней» була розміщена стаття «Раиса Ясочко: «Лучшей оценкой для депутата является решение проблем его избирателей!» про кандидатку по 206 округу, де йшла мова про її передвиборчу програму та діяльність.
"Шкільний дзвоник кличе..." -  стаття повторювалась у 3 виданнях - йдеться про меценатську діяльність та допомогу кандидата-мажоританика Івана Куровського школам, дітям, батькам. Спочатку в тексті розповідається про тяжкі збори до школи, а потім йдеться про допомогу та благодійника. Аналогічний зміст тільки на іншу тему в статті "Чужого горя для нього не буває"
"За достойне життя треба боротися" - рубрика "Соціальні проблеми" - про круглий стіл "Соціальні проблеми Чернігова: чому їх не вирішує влада", організований кандидатом від ВО "Бітьківщина" В.Дубілем. В першій частині тексту йдеться про бездіяльність влади (не називаючи), а лише наводяться приклади, у другій вдячні відгуки учасників заходу на адресу В.Дубіля.
Рубрика "Настрій перемагати!"
Інтерв’ю Юлії Тимошенко «Страх за майбутнє України гонить вперед…» для польського видання розміщене із скороченнями у «Віснику Ч», де йшлося про те, що «Сьогодні у своєму безправ’ї та страху за ґратами кожен українець, Сьогодні в колонії, на нарах — свобода, демократія, майбутнє України. Це головні зміни, які відбулися з часу мого ув’язнення, а скоріше, з часу зміни влади» - нагнітання негативу, створення образу ворога.
"45 гривень - олігархам у подарунок" - рубрика "Настрій перемагати" - стаття Павла Петриченка, керівника Юридичного департаменту ЦВШ ВО "Батьківщина" 

"Списки Партії регіонів та ОО "Батьківщина" - порівняння" - "іміджева" стаття. З контексту випливає, що замовником є Об'єднана опозиція. Розміщено без позначок про рекламу. В статті в позитивній тональності висвітлюється діяльність ОО, в негативній на порівнянні діяльність ПР.