Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
1. Загальні тенденції.
Як і попереднього місяця, у звітній період (20 серпня – 22 вересня) інтернет-видання найактивніше висвітлювали діяльність партії влади. Лідером позитивного інформування про Партію регіонів та її представником стало державне підприємство «Крымское информационное агентство», де така інформація просто домінувала. Інформацію про Об’єднану опозицію та самовисуванців було подано приблизно на тому ж самому рівні, як і попереднього місяця. Продовжують зустрічатися згадки про КПУ. Разом з тим, якщо минулого місяця зустрічалися поодинокі згадки про партію «Україна - Вперед!» та «Свободу», то цього місяця згадки про них майже відсутні.
2. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Традиційно, найбільше згадок з позитивним контекстом стосовно Партії регіонів зафіксовано у виданні «Крымское информационное агентство». Найчастіше згадки з негативним контекстом про Об’єднану опозицію та самовисуванців зустрічаються у цьому ж виданні. Загалом, це тенденція триває з початку виборчої кампанії. Зазначимо, що КІА є державним ЗМІ, республіканської форми власності. Крім того, у виданні «Новоросс» зафіксовано значний обсяг публікацій у негативній тональності – про Партію регіонів.
3. Пріоритетність представлення.
Цього місяця на сторінках інтернет-видань насамперед і найперше згадують Партію регіонів в позитивній тональності, значна частина таких публікацій присвячена діяльності нинішньої влади. Інформацію про Об’єднану опозицію та самовисуванців подано в 5–6 разів менше, ніж про ПР. Про партію УДАР подано інформації втричі більше, порівняно з попереднім місяцем, така інформація стосується переважно, приїзду спочатку Володимира, а потім і Віталія Кличків до Криму, але подана вона в негативній тональності. Поодинокі згадки про КПУ. Згадки про «Україна - Вперед!» та «Свободу» практично відсутні.
4. Теми.
Провідними темами інтернет-видань залишаються події з діяльності кримської влади, зокрема, реалізація соціальних ініціатив Президента, діяльність кримського прем’єра, «регіонала» Анатолія Могильова, їхня участь у різноманітних святкуваннях, в Ялтинській щорічній зустрічі, організованій «Ялтинською європейською стратегією» (YES), проведені зустрічі з прем'єр-міністром Турецької Республіки Реджепом Тайіпом Ердоганом, а також активне облаштування кримської столиці, проведення музичного фестивалю «Крим Мюзік Фест», який цього року проходив за підтримки Ради міністрів Криму. та перемоги «регіоналів» у проміжних виборах в Бахчисарайському, Красногвардійському, Ленінському районах і в Алупці.
Контрастною, та популярною темою стало затримання кандидата від Об’єднаної опозиції Ігоря Лесіва, проти якого порушено кримінальну справу за підозрою у скоєнні злочину – зазіхання на навмисне вбивство.
Протягом місяця інтернет-видання інформували про приїзд до Криму відомих представників різних політсил – лідера КПУ Петра Симоненка, якого закидали яйцями представники кримськотатарського народу, ображені за те, що чинний нардеп виправдовує депортацію, приїзд відомого футболіста Андрія Шевченка разом з лідеркою партії «Україна - Вперед!» та лідера партії УДАР Віталія Кличка, якому передував візит його брата, Володимира. Також активно висвітлювалися заяви народного депутата України, кандидата від опозиції Геннадія Москаля та коментарі кримських політологів щодо дослідження громадянського руху «ЧЕСНО».
Інтернет-видання також розповіли про відмову у задоволенні судових позовів кандидата від партії «Союз» Льва Миримського проти двох газет та одного з телеканалів.
Також серед інтернет-видань було поширено заяву регіональних організацій КРО «Української спілки ветеранів Афганістану», які висловили підтримку Партії регіонів, та відповідь голови цієї організації – кандидата від партії УДАР Сергія Куніцина.
При цьому видання «Крымское информационное агентство» вже традиційно продовжує поширювати тези про те, що Партія регіонів має найбільшу електоральну підтримку в Криму, а задача опозиції ніби зведеться до того, щоб визнати результати виборів недійсними. В інших виданнях поряд з інформуванням про успіхи влади, зустрічається й критика її діяльності.
Наразі єдиним виданням, хто продовжує відслідковувати та активно висвітлювати справу Юлії Тимошенко та реакцію стосовно цього міжнародного суспільства, є видання «Кримські новини» (КХА). Чи не єдине з визначених для моніторингу видань, КХА повідомило про те, що «Комітет з міжнародних справ Сенату США одноголосно ухвалив проект резолюції із закликом звільнити з ув'язнення колишнього прем'єр-міністра України Юлію Тимошенко».
5. Спікери.
Провідним спікером цього місяця традиційно став голова Ради міністрів Криму, «регіонал» Анатолій Могильов, який разом з іншими одно партійцями вручив директорам шкіл ключі від автобусів, фігурував на святкувані 1 вересня та проведенні музичного фестивалю «Крим Мюзік Фест», взяв участь у Ялтинській щорічній зустрічі, організованій «Ялтинською європейською стратегією» (YES), обговорив з прем'єр-міністром Турецької Республіки Реджепом Тайіпом Ердоганом стратегічні напрямки ділового співробітництва між регіонами, провів зустрічі з представниками дипломатичних місій, прокоментував коливання на валютному ринку України, пов'язуючи їх з наближенням виборів. Голова Ради міністрів Криму, «регіонал» Анатолій Могильов застеріг чиновників від використання адмінресурсу на виборах та заявив про те, що «перемога всіх кандидатів у народні депутати України від Партії регіонів на мажоритарних округах Криму дозволить сформувати у Верховній Раді України єдину команду, яка буде лобіювати інтереси автономії на державному рівні». Кримський прем’єр також зробив заяву про те, що «політичний сили, які розуміють, що не зможуть здобути перемогу на майбутніх виборах, намагатимуться переконати громадськість у підготовлювані фальсифікації»
Також традиційно у ролі спікера виступив міський голова Сімферополя Віктор Агєєв, який активно відвідує заходи з облаштування кримської столиці, влаштовує свята школярам та
фігурує в заходах з підготовки столиці до опалювального сезону.
Крім того, спікерами стали народні депутати України, кандидати від опозиції – Геннадій Москаль, який знову підняв питання про надання кримськотатарській мові статусу регіональної, а також, разом з Андрієм Сенченком, розповів про незалежне розслідування інциденту, що стався в селищі Чорноморському, після якого був затриманий кандидат в депутати від ВО «Батьківщина» Ігор Лесів.
Серед спікерів можна зазначити і кандидата від партії УДАР Сергій Куніцин, який розповідає про ситуацію в організації «Українська спілка ветеранів Афганістану», представники якої заявили про підтримку Партії регіонів, лідер КПУ Петро Симоненко, який відвідував Крим.
6. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
Кількісні показники свідчать про засилля інформації про партію влади, яка подається у вигідному для неї світлі.
Протягом цього, як і попереднього, місяця видання «Крымское информационное агентство» традиційно використовує прийом контрасту, коли поряд з розповіддю про успішну діяльність «регіоналів», публікується інформація про опозицію – тільки в негативній тональності.
Зокрема, «Крымское информационное агентство» продовжує використовувати один з найефективніших методів впливу – звернення до авторитету: вагомої політичної фігури, експерта-політолога. Так, кримський політолог Сергій Кисельов інтерпретував затримання кандидата від опозиції як свідчення «про неякісний відбір кандидатів цією політичною силою». При цьому попередня новина про відсутність у затриманні політичної складової, на чому наполягають правоохоронці, підсилилась твердженням політолога, який зіронізував з цього приводу: «…говорити, що ця людина спеціально репресується міліцією, тому що представляє якусь загрозу в Чорноморському районі кандидату від Партії регіонів, це просто смішно».
Таку ж думку повторює й інший відомий політолог Олександр Форманчук: «…виставляти Ігоря Лесіва в якості альтернативного кандидата Олександру Нечаєву «просто смішно». Таким чином, ці меседжі повторювалися з достатньою частотою, щоб врешті-решт закріпиться у масовій свідомості, щоб громадськість запам’ятала, що кандидата від опозиції затримали не через політичну діяльність, та він не становить конкуренції кандидату від Партії регіонів.
Ще один кримський політолог Володимир Джаралла коментує результати соціологічного дослідження, згідно якому, кримчани найбільше підтримують Партії регіонів. При цьому політолог авторитетно заявляє, що основним завданням опозиції в такій ситуації стане дискредитація результатів голосування та визнання виборів недійсними. До того ж Джарала стверджує, що «опозиція спрямує свою виборчу кампанію на дискредитацію перемоги партії регіонів на виборах». На думку політолога Володимира Єгорова, партія «Удар» «не зможе адекватно представляти інтереси кримчан». Політолог Микола Кузьмін переконаний, що програма партії «Удар» не відповідає інтересами жителів автономії, а опозиційні сили в Криму представляють «збанкрутілі політики, які давно втратили довіру кримчан». Політолог Наталія Кисельова стверджує, що партія «Удар» вводить в оману виборців.
При цьому заяви кримського прем’єра Анатолія Могильова ніби дублюють тези, висловлені авторитетними політологами та однопартійцями. Якщо початку повідомляється про те, що кримським чиновникам невигідно використовувати адмінресурс, то голова Радміну потім застерігає чиновників від цього. Якщо однопартійці заявили про те, що перемога кандидатів у нардепи від Партії регіонів на мажоритарних округах Криму дозволить сформувати кримське лобі в парламенті, то Могильов потім своїми заявами стверджує те ж саме.
Видання «Новоросс» супроводжує матеріали заголовками, невідповідними до змісту. Так, в окремих заголовках використовується іронія та сарказм стосовно дій партії влади, щоб знівелювати їх: «Під час виборчої кампанії біля входу до міськради Сімферополя нарешті встановили новий пандус. За дорученням мера-регіонала», «За 66 днів до виборів мер Сімферополя вирішив влаштувати газон на вулиці Рєпіна (ФОТО)». Однак у самих публікаціях відчувається позитивна тональність.
Також це видання вдається до використання ярликів: «націоналісти», «бандерлоги», «помаранчеві», - зокрема, в матеріалі «Найлютіші друзі» Чийгоз і Пилунський зіштовхнуться на 10-му окрузі».
Крім того, це видання подає інформацію про Об’єднану опозицію відверто іронічно, щоб знівелювати цю політичну силу. Зокрема, як в матеріалі «Непорушний союз» Об'єднаної опозиції та глави Меджлісу Мустафи Джемілєва дуже нагадує сумнозвісний «союз» пароплава «Титанік» з айсбергом».