укр eng

Проміжний звіт за результатами моніторингу загальноукраїнських телеканалів 20 серпня - 23 вересня 2012 року


З 20.08.2012 по 23.09.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Звіт за результатами моніторингу загальноукраїнських телеканалів

20 серпня-23 вересня 2012 року

 

Експерти аналізували інформаційні програми на 9 загальноукраїнських каналах:  1+1, TVi,  Новий канал,  Інтер, Перший Національний, ТРК "Україна", ICTV, СТБ, 5 канал. Відстежували висвітлення діяльності 6 політичних партій з найвищим рейтингом станом на початок виборчої кампанії: Партія регіонів, Об’єднана опозиція "Батьківщина", "Удар", "Свобода", КПУ, "Україна – Вперед!". Мета дослідження: з’ясувати, чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену  та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції на телеканалах.

Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють телевізійні повідомлення на глядача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки  змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації повідомлень).

До інформації про партію влади в період виборчої агітації, за європейськими стандартами, зараховується будь-яка інформація, озвучена представниками партії, в тому числі урядовцями,  главою держави та представниками місцевої влади.

 

ГОЛОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ ТЕЛЕБАЧЕННЯ

 

ТЕМИ

Найбільш обговорюваними політичними темами на телебаченні  з 20 серпня по 23 вересня  були:

  • Мовне питання: визнання облрадами та міськрадами російської мови як регіональної  на сході та півдні країни, що супроводжувалися пікетами, сутичками з міліцією та суперечками у сесійних залах.
  • Блок новин, пов’язаний із Юлією Тимошенко: слухання у газовій справі; рішення Вищого спеціалізований  суду, який  залишив у силі вирок  - сім років позбавлення волі; справа "Юлія Тимошенко проти держави Україна"  у Європейському суді; розгляд справи ЄЕСУ в Харкові; лікування ув’язненої лідерки в Харківській лікарні.
  • Колишній майор держслужби Микола Мельниченко завив, що у нього  є докази причетності Юлії Тимошенко до вбивства Євгена Щербаня;
  •  Виборча тематика: жеребкування політичних партій; у бюлетені не включені прізвища Тимошенко та Луценка через їхню судимість;
  • Міноборони Росії вимагає від України повернути борги корпорації ЄЕСУ, якою керувала Юлія Тимошенко.  Київський суд визнав вимоги російської сторони правомірними.
  • Всесвітній газетний конгрес  в Києві. Активісти руху «Стоп-цензура» під час виступу президента провели акцію протесту  проти  тиску з боку влади на ЗМІ;
  • Саміт Ялтинської економічної стратегії, в якому взяли участь президент, прем’єр, опозиційні політики; 
  • Уряд передав до Верховної Ради проект Держбюджету на 2013 рік, його повернули на доопрацювання в Кабмін.  
  • Прийняття в першому читанні закону про наклеп, який на думку медійників є тиском на свободу слова.

 

АКТИВНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ

Найбільше повідомлень  телебачення подає про дві політичні сили – Партію регіонів та Об’єднану опозицію "Батьківщина".

З усіх новин, що належать до виборчого контенту, майже 25% - це інформація про Об’єднану опозицію. Приблизно половина з них стосуються ув’язненої лідерки Юлії Тимошенко.

Партії "Удар", "Свобода", "Україна-Вперед" та КПУ – входять до другого блоку партій за активністю представлення. Про них інформаційні програми розповідають значно менше – на кожну із цих партій припадає від 1,6% до 3% політичної інформації на телебаченні.  

Про  "Удар",  "Україну-Вперед" та КПУ  телеканали подають сюжети з ознаками замовних: короткі повідомлення, що зазвичай стилістично відрізняються від більшості сюжетів програми,  в них звучить позитивна оцінка діяльності партії, або одна із її програмних тез, сюжет обов’язково містить пряму мову представника партії. Такі повідомлення, як правило, подаються в один день на кількох каналах.  Цим пояснюється те, що про ці партії подано багато позитивної інформації. Наприклад, про "Україну-Вперед"  -  55% повідомлень прозвучало  у позитиві. Цей показник у 4 рази вищий за позитив про Об’єднану опозицію, хоч загалом інформації про опозиційну партію у вісім разів більше.

Найбільше ефірного часу канали надають Партії регіонів – майже  65% від загальної кількості політичної інформації. Левова частка теленовин, в яких згадують  партію влади, це повідомлення про діяльність президента та уряду. Інформації, де йдеться про діяльність власне партії  - набагато менше, приблизно 10-15% від усіх повідомлень про "регіоналів". З цим пов’язана велика кількість позитиву про Партію регіонів – діяльність уряду на більшості каналів висвітлюють у позитивному ключі, йдеться про соціальні ініціативи Кабінету міністрів, збільшення зарплат та пенсій, створення нових робочих місць, відкриття нових підприємств, шкіл, інфраструктурних об’єктів. Позитивно забарвленої інформації  про партію влади у 43 рази більше, ніж про опозиційну партію.

Ознакою нинішньої кампанії на телебаченні є недостатнє інформування глядачів про програми політичних сил. Із власної ініціативи телеканали рідко розповідають, що пропонують партії. Більшість програмних засад  звучать у сюжетах з ознаками замовних. Якби на телебаченні  не було "джинси", то глядач-виборець отримував би  цієї інформації надзвичайно мало. Це стосується усіх партій. Але зрозуміло, що у замовних сюжетах не може бути повноцінної й об’єктивної інформації про програмні засади. Телебачення не дає об’єктивних оцінок – наскільки програми політсил реалістичні, у який спосіб політики досягатимуть запропонованих цілей. Телебачення в цілому не ставить перед політиками цих питань всупереч журналістським нормам. 

Упродовж останніх кількох тижнів – із середини вересня – на більшості каналів змінилися тенденції: телепрограми стали виваженішими, уникають оціночних суджень та явних маніпуляцій.

 

ПРІОРИТЕТНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ

Жоден із каналів не подає інформацію про всі політичні партії цілком збалансовано. Найбільше повідомлень про  Партію регіонів та Об’єднану опозицію "Батьківщина".

 Перший національний відверто симпатизує владі і хвалить її. 36% усієї позитивної інформації про Партію регіонів на телебаченні  – припадає  на цей канал.  Тільки позитиву про партію влади майже утричі більше, ніж про решту партій разом. При цьому жодного критичного повідомлення про Партію регіонів.

Канал TVi критикує всі партії, але найбільше - партію влади. Майже 60% усього негативу про ПР на телебаченні подає TVi.  Часто подає інформацію, яку інші канали або не допускають, або подають зовсім коротко. Не плекає симпатій до жодної політичної сили. На TVi не простежувалися сюжети з ознаками замовних.

5 канал – найбільше інформації подає про дві основі партії, про решту політичних сил повідомляє  дуже мало. Критичний до влади. У частині нейтральної інформації про Партію регіонів та про Об’єднану опозицію "Батьківщина" – кількість порівняно збалансована. Але критики на адресу провладної партії у 2,5 разу більше. 

Новий канал – найбільше розповідає про Партію регіонів. Хоча негативних повідомлень більше, ніж цілком позитивних. Подає сюжети з ознаками замовних, серед таких – і про діяльність влади. Позитивної інформації про Партію регіонів у 50 разів більше за позитив про Об’єднану опозицію.

СТБ – найпасивніше представляє виборчі новини. Найбільше – про партію влади. Чверть з усієї інформації про Партію регіонів – це позитив. 

1+1 –  у новинах не відчувається прихильності до одної партії. Найактивніше представлена Партія регіонів – у всіх трьох тональностях.  Більше критикують владу, ніж хвалять. Інформація про Партію регіонів – найчастіше стосується діяльності уряду та президента, такі сюжети мають ознаки замовних, в них діяльність влади оцінюється цілком позитивно.  Найпасивніше представлена партія Наталії Королевської "Україна-Вперед".

ICTV – прихильний до влади. Позитиву про Партію регіонів у 28 разів більше, ніж позитиву про Об’єднану опозицію.

ТРК «Україна» - лідирують дві основні партії. В цілому канал прихильний до влади -  позитиву про Партію регіонів у 70 разів більше, ніж про опозиційну партію. Критичних повідомлень про партію влади утричі менше, ніж схвальних. Канал активно висвітлює діяльність урядовців та президента.

Інтер  - у цілому прихильний до влади. Багато сюжетів про діяльність уряду. Позитивної інформації про Партію регіонів майже стільки ж, як нейтральної. Схвальних оцінок про владу майже в 70 разів більше, ніж щодо опозиції. Про "Удар", КПУ та партію "Україна-Вперед!" – більше позитивної інформації, ніж нейтральної.

 

СПІКЕРИ

Головним спікером Партії регіонів залишається прем’єр Микола Азаров – він найчастіше з’являється на телеканалах. А також президент  Віктор Янукович.  Часто канали подають пряму мову посадовців-"регіоналів": віце-прем’єрів Сергія Тігіпка, Валерія Хорошковського, Бориса Колеснікова та заступника глави Адміністрації президента Ірини Акімової. Рідше, ситуативно, міністра освіти Дмитра Табачника, міністра енергетики  Юрія Бойка. Події у Верховній Раді зазвичай коментує лідер фракції Олександр Єфремов. Про законопроекти часто говорить юрист, "регіонал" Владислав Забарський.

Від Об’єднаної опозицій найчастіше виступають Сергій Власенко, Арсеній Яценюк та Олександр Турчинов.  Події, пов’язані із етапуванням Юрія Луценка в колонію коментувала його дружина, що балотується за списком Об’єднаної опозиції - Ірина Луценко. Події у Верховній Раді  коментує голова фракції БЮТ-«Батьківщина» Андрій Кожем’якін. Менш активно на телебаченні з’являлися Андрій Пишний, Сергій Сас, Степан Барна, Руслан Князевич, Володимир Бондаренко, Сергій Терьохін.

Комуністів представляє лідер партії  Петро Симоненко, а також Спиридон  Кілінкаров, Олександр  Голуб та Валерій Бевз.

 "Свободу" – Олег Тягнибок, Ігор Мірошниченко, Богдан Бенюк. Були коментарі лідера Запорізького осередку Віталія Підлобника.

Від "України-Вперед" найчастіше з’являється на телебаченні лідер партії  Наталія Королевська, рідше – однопартійці  Андрій Шевченко  та Ілля Ємець.

"Удар" – найчастіше Віталій Кличко.

 

ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ТЕЛЕНОВИНАХ

(подано в порядку спадання)

 

Канал TVi                                           45%

5 канал                                               30%

Перший національний                  25%

Новий канал                                    24%

ТРК «Україна»                                 21%

Канал ICTV                                        20%

Інтер                                                   14%

СТБ                                                       11%

1+1                                                       9,5%

 

ПРЯМА МОВА ПРЕДСТАВНИКІВ ПОЛІТИЧНИХ СИЛ

Новий канал, TVi, ТРК "Україна", Інтер, ICTV – подавали пряму мову усіх політичних сил.

На 1+1 – не було прямої мови партії "Україна-Вперед!". Перший національний не подав жодного синхрону Об’єднаної опозиції та партії "Свобода".  СТБ –  проігнорував "Свободу". 5 канал  не подав синхронів "Удару" та КПУ.

На усіх каналах найбільше говорили представники Партії регіонів. Тільки на TVi – прямої мови Об’єднаної опозиції "Батьківщина" було більше за "регіоналів".

На каналах 1+1 та СТБ прямої мови представників КПУ було  більше, ніж непрямої.

  

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ТЕЛЕПРОГРАМАМИ

Новий канал, програма Репортер. Явно не плекає ні симпатії, ні антипатії до політичних сил. Однак майже щодня на Новому каналі є повідомлення, в яких діяльність влади представлена позитивно. Репортер не подає розгорнутих сюжетів про діяльність влади. Це короткі повідомлення з тезами виступів урядовців або президента. Найчастіше звучить пряма мова прем’єра Миколи Азарова.  Тому Партія регіонів представлена на каналі найактивніше, про цю політичну силу найбільше позитивної інформації.

На відміну від інших каналів, як Перший національний, Інтер чи ICTV, цілковита підтримка влади не є інформаційною політикою Нового каналу. Критичне ставлення до влади читається в сюжетах: "Вчителі у повній бойовій готовності, звітує міністр освіти. Щоправда шкіл, де туалети на вулиці чи не в кожній області два-три десятки. Та й до підручників у педагогів купа нарікань"(Репортер, 28.08.12); «Михайло Добкін відбувся легким переляком, бо Азаров заїхав до аптеки, яку йому заздалегідь приготували» (Репортер, 06.09.12).

Мають  місце сюжети з ознаками замовних. Але саме в них подана значна кількість програмних тез  політичних сил:

  • Партія «Удар»  виступає за люстрацію влади (Репортер, 04.09.12);
  • Комуністи пропонують продовжити мораторій на землю до 2014 року і розробити новий законопроект (Репортер, 10.09.12);
  • Захистити малий і середній бізнес,  обкласти податками всі офшорні компанії і так врятувати гривню пропонує Наталія Королевська (Репортер, 06.09.12);
  • Віктор Янукович вважає, що курс України на євроінтеграцію є безальтернативним (Репортер, 20.09.12);  
  • Микола Азаров каже, що за 15 років Україна стане енергетично незалежною (Репортер, 17.09.12).

 

1+1, програма ТСН. На каналі найпасивніше представлена позиція партії "Україна-Вперед". Найбільше інформації про  Партію регіонів  та Об’єднану опозицію. У обох  – негативу більше, ніж позитиву.  Симпатії до одної політичної сили не простежується. Канал критикує і владу, і опозицію:

  • На Запоріжжі люди відмовляються здавати на забій свиней, бо не вірять, що уряд виплатить їм компенсації (ТСН, 27.08.12).
  • Сюжет про загибель Руслана Багмута, який займався організацією масовок для різних мітингів, в тому числі  - наймав за гроші людей, які стояли під Печерським судом з вимогами випустити Юлію Тимошенко (ТСН,30.08.12).

Політичні, виборчі новини – не є пріоритетом каналу, у програмах переважають новини про надзвичайні події. Позитив про владу звучить у сюжетах з ознаками замовних - представник партії влади відкриває заклади освіти, медицини, соціально важливі елементи інфраструктури тощо. Негатив – у журналістських матеріалах. Але він переважно стосується не власне партії, а рішень та ініціатив влади. Наприклад, талановиті студенти не можуть поїхати за кордон на навчання, бо міністерство освіти не перерахувало вчасно гроші  (ТСН, 15.09.12).

У ТСН-тиждень  більше критикують владу, ніж у щоденних новинах. Програма подає більше політичної інформації і практично не розповідає про надзвичайні події. У ТСН-тижні 2 вересня подали огляд програм політичних партій. Це одна з небагатьох спроб на телебаченні, де журналісти цільово звернулися до цієї теми:

Партія регіонів:  забезпечити стабільність влади та розвиток економіки; створити суспільство вільних та заможних людей; збільшити обсяги сільськогосподарської продукції, щоб забезпечити Україну своїми харчами;

Об’єднана опозиція "Батьківщина": до кінця 2013 року подвоїти прожитковий мінімум – до 2400 грн; кількість податків скоротити із 135 до 7.

"Удар": досягти такого рівня розвитку економіки, щоб сім’я за місячну зарплату могла купити холодильник чи пральну машину, за кілька років – авто, за 10 років – житло;

"Свобода":  переглянути приватизаційні рішення цього уряду і повернути підприємства державі. (ТСН-тиждень, 2.09.12).

 

TVi, програми Сьогодні та Підсумки. Канал подав інформацію про усі 6 партій, в усіх тональностях. Позитивної інформації про політичні сили обмаль. Найбільше критикують  "регіоналів". Негативу про Партію регіонів у 6 разів більше за негатив про Об’єднану опозицію:

  • Паломництво Януковича на гору Афон коштувало 600 тисяч гривень – це прожитковий мінімум 600 українців (Сьогодні, 31.08.12);
  • «Найдорожчий письменник України порадував іноземних гостей Ялтинського саміту добіркою літературних ляпів»(Сьогодні, 14.09.12).

TVi подає інформаційну картину дня досить повно. Однак донедавна канал зловживав оціночними судженнями з негативною оцінкою влади, обігрував ці негативні сторони, акцентував на них: «Якщо ви відчуваєте обіцяне урядом покращення, то щастя буде недовгим. Курс долара буде відносно стабільним хіба що до парламентських виборів... Чи то стабільність,чи то покращення, та довго не триватиме" На відео під час цих слів - передвиборчий ролик Партії регіонів  (Підсумки з Вахтангом Кіпіані, 9.09.12).  В останні кілька тижні – інформація каналу стала більш виваженою. 

У підсумковому випуску 2 вересня, в підрубриці  "Владометр"  проаналізували програми  політичних сил у галузі освіти:

Партія регіонів: обіцяє провести Інтернет у всі школи, забезпечити 75% місць у вузах держзамовленням; стипендію підвищити до рівня мінімальної зарплати; підвищувати зарплату вчителям щороку на 20%.

Об’єднана опозиція "Батьківщина":  провести Інтернет у кожну сільську школу; зберегти систему ЗНО; сприяти отриманню грантів на освіту.    

"Удар": професійно-технічна освіта має залишитися безкоштовною ; вишам надавати право залучати до фінансування бізнес.

"Україна-Вперед!": професійно-технічну освіта має відповідати потребам країни, залучати до цього процесу виробників.

КПУ – допомагати вчителям у сільській місцевості, зокрема забезпечувати житлом.

 

ТРК «Україна», програми Події та Події тижня. Інформаційний випуск, як правило, розпочинається з надзвичайних новин. Політичний блок, попри прихильність каналу до провладної партії, розпочинається з найрезонанснішої  теми дня:  Вищий спецсуд залишив у силі вирок Юлії Тимошенко (Події, 29.08.2012); партія «Свобода» оскаржила рішення ЦВК щодо створення окружкомів (Події, 30.08.2012); Юрія Луценка перевели до Чернігівської виправної колонії (Події, 31.08.2012); зростання курсу долара (Події, 05.09.12); український Кабмін затвердив проект бюджету на 2013 рік (Події, 12.09.2012).

Найбільше матеріалів  про Партію регіонів - у 2,5 рази більше, ніж про опозицію. Більшість сюжетів про діяльність уряду та президента . Мова, як правило, йде про соціальні ініціативи – підняття заробітної плати, належне пенсійне забезпечення,  підтримка ветеранів, доступне житло, нові робочі місця. Багато сюжетів про плани влади щодо енергетичної незалежності держави та  розвитку промисловості. Як ці плани упроваджуватимуться  в життя,  канал не досліджує.

Попри явну підтримку Партії регіонів, канал подає і критичну інформацію. Серед каналів, прихильних до влади, лише ТРК «Україна» подав сюжет про  акцію Об’єднаної опозиції «Україна без Януковича».  Зазвичай негатив  про владу – це критика  діяльності міністерств. Але до таких тем канал досить часто повертається, щоб наголосити, як уряд та президент вирішили ці проблеми. Прямої критики партії чи чиновників найвищого рангу – практично нема.

Про Об’єднану опозицію впродовж місяця інформації у позитиві було у 70 разів менше, ніж про Партію регіонів. Більшість новин стосується Юлії Тимошенко та Юрія Луценка. Програмні засади  опозиції в ефірі не звучать. Матеріал про Луценка, якого перевозили в Чернігівську колонію, поданий з коментарями захисника, генпрокурора. Але сюжет починається словами, в яких відчутний сарказм: «По этапу с комфортом. Тюремщики сами сняли на видео микроавтобус, в котором везли Луценка: диваны, телевизор, био-туалет. Такой автозак – единственный в стране. Тимошенко на нем тоже прокатили».

Сюжети про мітинги щодо мовного закону та партійні мітинги на День Незалежності канал подавав у ключі своїх політичних симпатій.  Мітинг провладної партії подано у  позитивному вигляді, а сюжет про Об’єднану опозицію – в іронічному. Матеріал про опозиціонерів завершився словами: «... Максим тоже держал гигантское полотнище. Когда флаг свернули, собрался уходить. Выступление с трибуны (на відео виступ Арсенія Яценюка) ему не интересны: «А що вони можуть розумного сказати? Розумні речі – їх не кажуть, їх роблять».  А мітинг Партії регіонів завершили  виступом віце-прем’єра Сергія Тігіпка: «Це... – шанс зробити життя людей більш кращим. І я переконаний, що ми використаємо його сповна».

Решта політичних сил представлені побіжно. Більшість сюжетів про партію «Україна-Вперед!» мають ознаки замовних: тривалість  - не більше 1 хв, позитивний зміст, коментарі представників політсили, озвучення програмних засад: підтримка молоді (ТРК «Україна», 24.08.12); прийняття антикризового закону (Події, 03.09.12); підтримка медицини – створення системи ранньої діагностики хвороб серця (Події, 10.09.2012); виводити країну із кризи та підвищувати соціальні стандарти необхідно за рахунок багатих (Події, 17.09.12).

Підсумковому випуску «Події тижня» притаманна іронічна подача. Тому більшість інформації сприймається негативно. Ведучий  часто висловлює оціночні судження.  Явних симпатій не простежується – критикують усі політсили:

  • «... а сторонники Объединенной оппозиции слушали запись с речью Юлии Тимошенко. Судя по всему,  ее специально записали в колонии...»;
  • «... Правда, власти еще приходится объяснять  - зачем русскому языку особый статус. Вот и президенту в Харькове пришлось отвечать».(Події тижня, 26.08.2012).

А у сюжеті, що Юрія Луценка та Юлію Тимошенко немає у надрукованих виборчих бюлетенях було зазначено так: «... Несмотря на то,что оба сидят, оппозиция собиралась включить их в партийные списки... Логика понятна. Фамилии Тимошенко и Луценка в списке были бы только на руку оппозиции» (Події тижня, 09.09.2012) - інформація не на користь  Об’єднаної опозиції. 

Упродовж останніх двох тижнів у підсумковій програмі змінилася тенденція: інформацію стали  подавати переважно об’єктивно та без явних зловживань.

 

Інтер, програми «Подробиці» та «Подробиці тижня. Новинний блок завжди розпочинається з  резонансної події. Тому першими можуть бути сюжети і про Партію регіонів,  і про Об’єднану опозицію.

Найбільше інформації – як у позитиві, так і у негативі - про Партію регіонів. Друга за кількістю  інформації – Об’єднана опозиція. Багато позитивних сюжетів про КПУ та партію «Україна-Вперед!». Решта політисил згадують  коротко.

Тенденції  Інтера  схожі з ТРК «Україна». Але Інтер, попри явну симпатію до провладної партії, значно скромніше подає політичну інформацію – стримано, без іронії, оцінок та виключно в інформаційному ключі. Особливо це стало відчутним після виходу в ефір нової програми «Подробиці неформат»,  яка виходить зразу після новин. У ній політичні теми висвітлюють широко, розгорнуто, з представленням різних точок зору, без очевидних симпатій до політичних сил. «Подробиці неформат» канал позиціонує як програму "без цензури". 

Сюжети про діяльність уряду та президента  подають переважно у позитивній тональності.  Позитиву про Партію регіонів було майже у 70 разів більше, ніж про опозицію. Негативу – однакова кількість. Критика партії влади, як правило, безособистісна. А у негативних сюжетах намагаються уникати прямої згадки партії, критика звучить з вуст опонентів та політологів .

 Програмні засади провладної сили звучать переважно з вуст чиновників. За рахунок чого буде здійснено  розвиток освіти та науки, підняття заробітних плат держслужбовцям, продовження фінансування програми «Доступне житло» під 3% річних, підняття пенсій та прожиткового мінімуму - канал не подає.

Інформація про Об’єднану  опозицію "Батьківщина" стосується переважно Юлії Тимошенко та Юрія Луценка. Решта повідомлень  -  скандали, за участі опозиціонерів:  Ігор Лесів поранив ножем невідомого (Подробиці, 22.08.2012); в компаніях "бютівця" Арсена Авакова провели обшук (Подробиці, 28.08.2012); «Бютівець» Руслан Богдан у парламенті вдарив нардепа Григорія Омельченка  (Подробиці, 18.09.2012). Інформації для виборців, яка стосується політичних засад опозиційної партії, канал не подає.

Мають місце  сюжети з ознаками замовних про партію «Україна-Вперед!» та КПУ. Як правило, матеріали подаються у кінці випуску. Таких сюжетів, переважно позитивних, за тиждень буває  до трьох.

 

Перший національний, програми Підсумки дня та Підсумки тижня. Найбільше йшлося про Партію регіонів - майже у 4 рази більше, ніж про решту учасників передвиборчої кампанії. І переважно – це позитивна інформація. Перший національний  - єдиний канал, який упродовж місяця не подав жодної негативної інформації про Партію регіонів. Негатив звучав лише про Об’єднану опозицію. Найменше повідомлень про партію «Свобода».

Перший національний відверто підтримує Партію регіонів і владу в цілому. Випуски зазвичай розпочинаються з інформації про уряд  чи президента. Більшість сюжетів позитивно характеризують її, а також містять тези передвиборчої програми: виділяти більше грошей на розвиток освіти й науки, підтримку молодих науковців; розвиток невеликих міст; житлово-комунальні послуги після виборів не здорожчають; шахтарським містам обіцяють відродження, а гірникам - потужний соціальний захист; держава продовжить фінансування програми «Доступне житло»; уряд вирішить соціальні питання ветеранів тощо.

Про Всесвітній газетний конгрес прихильні до влади канали - Інтер та ТРК «Україна» -  подали інформацію про акцію руху «Стоп-цензура». А Перший національний - замовчав: «...головне в державній політиці - розбудова незалежних ЗМІ та вільного медіапростору в Україні».

 

ICTV, програма Факти та Факти тижня з Оксаною Соколовою.

Канал прихильний до провладної партії. Більшість ефірного часу надається цій політичній силі. Загальна кількість повідомлень про Партію регіонів щотижня майже однакова. Головними спікерами є Віктор Янукович, Микола Азаров та Сергій Тігіпко. Інформації про «регіони» утричі більше за Об’єднану опозицію, позитиву про владу у 28 разів більше. Майже вся інформація позитивного характеру стосується провладної партії.

Інформація у щоденних випусках подається менш збалансовано, ніж у підсумкових. Факти тижня з Оксаною Соколовою подають інформацію об’єктивно, без оціночних суджень.

Програмні засади провладної партії звучать з вуст президента, урядовців, мерів та губернаторів. У  більшості цих сюжетів представники партії виступають як чиновники.

«Держава піклуватиметься про громадян, запевнив президент, насамперед дбатимуть про виконання соціальних ініціатив, а це гарантії, що пенсії і зарплати зростатимуть, а середній бізнес розвиватиметься» (Факти, 22.08.12).

 «Президент Віктор Янукович визначив пріоритети розвитку держави – це ефективність запровадження медичної реформи, здешевлення готового житла для населення, створення належних умов для розвитку реального сектору економіки, нові робочі місця і гідна оплата праці» (Факти, 30.08.12).

 «Розвиток села, його інфраструктури і створення нових робочих місць –  такі головні пріоритети держави, заявляє президент України» (Факти, 18.09.12).

Об’єднана опозиція на другому місці за кількістю ефірного часу на ICTV. Переважна більшість інформації стосується ув’язнених лідерів  Юлії Тимошенко та Юрія Луценка.

 Передвиборчі програми опозиції звучать рідко, переважно не в окремих сюжетах, а в «збірній» інформації про перебіг виборчої кампанії.

«Об’єднана опозиція за підвищення зарплат і пенсій,  пропонує залишити сім податків, ліквідувати недоторканість для всіх, зокрема і для президента, подолати корупцію довічним ув’язненням за хабар» (Факти, 31.08.12).

«Теза програми Об’єднаної опозиції – знай англійську, як українську» (Факти, 01.09.12).

Партія «Удар» активно представлена на каналі. Частина  інформації  - про боксерський бій Віталія Кличка. А також  про екологічні акції «Удару» (один із пунктів програми «екологічна безпека – базова цінність українського суспільства»), відкриття спортивних майданчиків  Володимиром Кличком . У вересні з’явилися "ударівські" політичні матеріали з ознаками замовних, в яких звучали тези передвиборчої програми:

«Спрощення для ведення бізнесу, сприятливий інвестиційний клімат і нова податкова система, серед новацій – право відкликати депутата» (Факти, 31.08.12).

«Акція «Люстрація влади». В усіх областях України активісти «Удару» розпочинають збір інформації про факти корупції державних службовців, правоохоронців, суддів. Після виборів планують створити антикорупційне агентство» (Факти, 05.09.12).

Найактивніше  на ICTV представлена програма Компартії . Всі сюжети й коментарі представників КПУ містили тези програми. Майже всі ці повідомлення  мали ознаки замовних.

«Комуністи хочуть повернути у державну власність усі ключові підприємства. Вони розробили пакет антикризових законів, які подали на розгляд парламенту» (Факти, 06.09.12).

«Держава зобов’язана підтримати молодь і має забезпечити їй перше робоче місце» (Факти, 13.09.12).

Партія Наталії Королевської «Україна – вперед» активно з’являється на каналі,  більшість сюжетів  теж мають ознаки замовних. У них ідеться про нову економічну модель:

«Наталія Королевська  обіцяє українцям нову економіку та мінімальну зарплату в тисячу євро» (Факти, 31.08.12).

Інформації про партію «Свобода»  на ICTV було найменше.

 

5 канал, програма Час та Час-підсумки. Політичний ефірний час ділять  дві партії: Об’єднана опозиція та Партія регіонів. Про партію влади загалом інформації більше – в усіх трьох тональностях.  Інші політичні сили  згадувалися лише кілька разів.

Канал прихильний до опозиції і критичний до провладної партії. Негатив до Партії регіонів  створюється за допомогою  прямої мови громадян, іронічних висловлювань журналістів, виокремлення цитат урядовців-"регіоналів". Негативу про Партію регіонів утричі більше, ніж про Об’єднану опозицію.

У підсумкових новинах так само багато критики про партію влади:

  «Хто свято зіпсував?  Свято нам зіпсував Янукович, Литвин і ще 248 зрадників України» (Час-підсумки, 26.08.12);

«Зважаючи на любов українських керманичів наслідувати російських приклад, залишається лише здогадатись,  чию зграю надумає очолити президент України» (Час-підсумки, 09.09.12).

Програм партій на 5 каналі майже не подавали. Передвиборчі обіцянки Партії регіонів інколи звучали в інформаціях про уряд та президента. Головні ж теми каналу –  про опозиційних лідерів, їхні заяви, пряма мова представників партії, захисників.

 

СТБ, програма Вікна-новини. Переважна більшість новин – неполітичні. Активно розповідають про  проблеми житлово-комунального господарства, медицину, екологію, надзвичайні події. Прихильності до  однієї партії не відчувається. За кількісними показниками лідирує Партія регіонів, але негатив звучить і про опозиціонерів, і про «регіоналів».

Передвиборчі тези Партії регіонів звучать переважно у контексті висвітлення діяльності президента й уряду, інколи у матеріалах, що мають ознаки замовних.

 «Українські урядники боротимуться хлібними інтервенціями (зі здорожчанням хліба)» (Вікна-новини, 28.08.12).

«6 мільйонів  робочих місць за 8 років – таке завдання поставив перед урядом міністр соціальної політики Сергій Тігіпко» (Вікна-новини, 11.09.12).

Про партію Наталії Королевської «Україна-Вперед!» практично однакова кількість прямої мови та непрямої. Матеріали мають ознаки замовних.

"Українській медицині потрібна реанімація, пацієнтам – доступне та якісне лікування, лікарням – європейські умови праці та зарплати, про це лідерка партії  "Україна–Вперед!" Наталія Королевська заявляє під час презентації програми "Доступна та якісна медицина" (Вікна-новини, 10.09.12).

КПУ пасивно представлені в новинах СТБ. Щодо Об’єднаної опозиції подавалися теми про опозиційних лідерів, перебіг судових процесів.  Партія «Удар» фігурувала у сюжетах про відкриття  Кличком-молодшим спортивного майданчика в Луганську та першого клубу професійного боксу у Сімферополі. Інколи подавалися коментарі Віталя Кличка, але вони не містили політичних гасел. Про «Свободу» не подано жодної згадки.

 

20 серпня -23 вересня 2012 року

 

Новий канал:                                                                                                                    синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                                 1093      2557     

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                           360         1308

"Удар"                                                                                                                                  84           130

"Свобода"                                                                                                                          53           176

КПУ                                                                                                                                      81           369

"Україна-Вперед!"                                                                                                            49           97

 

1+1:                                                                                                                                       синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                                 1320      4299     

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                            175         1753

"Удар"                                                                                                                                  147         307

"Свобода"                                                                                                                          28           274

КПУ                                                                                                                                     117         92

"Україна-Вперед!"                                                                                                             0             34

 

Канал TVi:                                                                                                                          синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                                 1477      11305   

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                           1668      5178

"Удар"                                                                                                                                  113         445

"Свобода"                                                                                                                           40           443

КПУ                                                                                                                                        86           351

"Україна-Вперед!"                                                                                                            24           198

 

ТРК «Україна»:                                                                                                                 синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                                 1738      4019

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                            306         2041

"Удар"                                                                                                                                  26           110

"Свобода"                                                                                                                          77           131

КПУ                                                                                                                                      14           152

"Україна-Вперед!"                                                                                                           227         245

 

Інтер:                                                                                                                                    синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                                 1760      3907

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                            266         1722

"Удар"                                                                                                                                  80           96

"Свобода"                                                                                                                          10           23

КПУ                                                                                                                                      151         229

"Україна-Вперед!"                                                                                                            144         223

 

Перший національний:                                                                                               синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                                 2512      4019

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                            0             479

"Удар"                                                                                                                                  54           78

"Свобода"                                                                                                                           0             0

КПУ                                                                                                                                       174         283

"Україна-Вперед!"                                                                                                             297         323

 

Канал ICTV                                                                                                                         синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                                  2282      6014

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                            424         1970

"Удар"                                                                                                                                  289         491

"Свобода"                                                                                                                          31           46

КПУ                                                                                                                                      127         225

"Україна-Вперед!"                                                                                                            120         185

 

5 канал                                                                                                                                синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                                 939         3119

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                           463         2185

"Удар"                                                                                                                                  0             33

"Свобода"                                                                                                                           2             10

КПУ                                                                                                                                       0             6

"Україна-Вперед!"                                                                                                             5             56

 

СТБ                                                                                                                                        синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                                 1170      1814

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                            201         686

"Удар"                                                                                                                                  23           100

"Свобода"                                                                                                                           0             0

КПУ                                                                                                                                       43           23

"Україна-Вперед!"                                                                                                            114         111