укр eng

Проміжний звіт за результатами моніторингу львівських друкованих ЗМІ протягом 20 серпня - 23 вересня 2012 р.


З 20.08.2012 по 23.09.2012
Медiа: Преса
Регiон: Львівська область

 

Проміжний звіт за результатами моніторингу львівських ЗМІ протягом 20 серпня – 23 вересня 2012

Загалом частка інформації про вибори зросла порівняно з попереднім періодом, особливо це стосується інтернет-видань. Серед суб’єктів виборчого процесу найчастіше згадується Об’єднана опозиція «Батьківщина» та Партія Регіонів, що було характерно і для минулого періоду.

Збільшилася частка контенту політичної партії «УДАР» та «Україна - Вперед» за рахунок візитів на Львівщину лідерів партій: Віталія Кличка, Н.Королевської та А.Шевченка. Також з візитами на Львівщині перебували А.Яценюк та Ірина Луценко (ОО «Батьківщина»).

Інформація переважно подається і вигляді прес-релізів (інтернет-видання), інтерв’ю (газети) та події – коментарі (телебачення). При цьому присутні пряма мова представників політичних партій, кандидатів.

Телебачення має чітко означену виборчу спрямованість, що відображається в результатах моніторингу. Так, новини «Огляд дня» (ZIK) найбільше позитиву – партія «Удар», що стає можливим завдяки передачі «Народний контроль», яка напряму асоціюється з кандидатом від Партії Удар, генеральними продюсером цього каналу (у відпустці) Дмитром Добродомовим. Тоді, коли у новинах «Вісник» (ЛТБ) найбльше позитивної інформації щодо партії Регіонів. Головним чином це забезпечується завдяки новинам про роботу урядовці та чиновників, топ-темою стала інформація про реалізацію закону про заборону паління. Цікавий факт, інформація про візит до Львова лідера ОО А.Яценюк, в новинах на каналі “ZIK з’явилася з затримкою на добу. Новинний випуск «Огляд дня» на телеканалі “ZIK”в першу чергу виставляє новини про партію «УДАР». Обєднана Опозиція та Партія Регіонів однаково критикуються, при цьому журналісти вдаються до оціночних суджень в коментарях подій. При

Максимальні показники негативних матеріалів на телеканалі  (ZIK) стосуються партії Регіонів. Багато критику лунало завдяки організації виборів, ситуації в окружних виборчих комісіях.

Найнижчі показники мають «Україна-Вперед» та «Свобода». Інформація про партію Н,Королевської зявилася завдяки візиту до Львова А.Шевченка та власне лідерки. Загалом не представлені КПУ – ситуація об’єктивна, не створюють інформаційних приводів.

Також з’являлися матеріали про кандидатів А.Лопушанського та Т.Батенка, головним чином на телебаченні. Вони стосувалися висвітлення благодійних ініціатив даних кандидатів (однаковою мірою на обох каналах)

Найвищі показники нейтральної інформації Партії Регіонів (101650 друкованих знаків) пов’язана з передруком прес-релізів, офіційних повідомлень щодо діяльності партії Регіонів, Президента та уряду. При цьому найбільше інформації поширює інтернет видання «Захід-нет». Партія Регоінів також стала лідером по негативній інформації, при чому ця закономірність спрацювала у всіх інтернет виданнях. Головними темами для негативних матеріалів стали: ініціативи покращення, критика законодавчих ініціатив (про мирні зібрання громадян, про накле). Особливою темою – найбільшого розповсюдження отримала на сайті агенції «Гал-інфо» -- стала прес-конфренція Ігора Грещука, голови фракції  Партії Регіонів в Львівській обласній Раді, на яку він приніс відрізаний телячий язик (це мало візуалізувати «зловили за язик» кандидата, депутата облради від «Свободи» Ірину Сех).

Щодо найвищих показників позитивної інформації, то вона різниться на різних сайтах. Так, на Захід-нет, найбільше позитивної інформації про «Батьківщину». Ця інформація – стосувалася візитів А.Яценюка, А.Гриценка, подавалася їхня пряма мова, релізи партії, а це мало позтивне забарвлення. На сайті «Гал-інфо»- найвищі показники позитивної інформації стосуються Партії Регіонів, найбільше позитивів приносить інформація про заборону паління, а також прес-релізи політичної партії.

Пріоритетними для «Гал-інфо» є ВО «Свобода» та Партія Регіонів; для видання «Захід-нет» - об’єднана опозиція «Батьківщина». Для газет усіх без винятку пріоритетними є інформаційні матеріали об’єднаної опозиції «Батьківщина».

Зауважимо, що панує загальна тенденція щодо поширення в інтернет –виданнях офіційної інформації від політичних партій та кандидатів. При цьому найчастіше спікерами від політичних партій є загально-національні лідери.

Серед найбільш поширених медіа-ефектів – журналістські судження та коментарі експертів, що подаються наприкінці матеріалів, які можуть нав’язувати виборцю оцінку ситуації. В інтернет-виданнях найчастіше спекулюють з заголовками до публікацій, що часто пов’язано не лише з виборами, але й бажанням захопити читача. Можна спостерігати подання однобокої, неповної інформації (18.09.2012 «Zaxid.net»- Петро Писарчук: Скажімо собі правду – Галичину нищить не Партія регіонів, а місцева «еліта»).

За місяць найбільш позитивну оцінку у пресі отримала ВО “За Батьківщину”, що пов’язано з низкою як суб’єктивних, так і об’єктивних причин. В друкованих ЗМІ акцентують на промовах лідера об’єднаної опозиції Арсенія Яценюка, на критиці влади загалом та особи президента зокрема. Надруковано матеріали інтерв’ю з Юлією Тимошенко та братом Юрія Луценка, що не може не додавати позитивних оцінок опозиції та негативних партії Регіонів.

Таким чином, найбільш негативну оцінку отримала провладна партія. Критикували не лише спікери ВО “За Батьківщину”, а й команда Наталії Королевської, аналітики преси, а також екс-президент Віктор Ющенко у масштабному інтерв’ю на сторінках Львівської Газети. Щоправда останній критикував як владу, так і опозицію.

Щодо Львівської Газети, то вона у рубриці Вибори 2012 розмістила офіційні матеріали з сайту ЦВК стосовно передвиборчої агітації і програм кандидатів-мажоритарників та партій, тим самим суттєво збільшивши кількість нейтральних публікацій у пресі.

Партія Наталії Королевської “Україна Вперед” отримала приблизно рівну кількість позитивних і негативних оцінок.

Варто зазначити, що у пресі присутня низка статтей з позначкою  “на правах реклами”.

Головними спікерами тижня є Юлія Тимошенко, Наталія Королевська, Віктор Ющенко (критика «Батьківщини» та Партії Регіонів), Ірина Луценко.

Традиційно головними темами для «Батьківщини» залишаються перебування в ув’язненні Ю.Тимошенко та Ю.Луценка, які покликані викликати співчуття у виборців. Іншими темами для висвітлення опозиції стали візити VIP-агітаторів, серед них А.Яценюк, А.Шевченко.

Особливо варто відзначити активізацію у медіа-просторі кандидатів-самовисуванців. Так, Богдан Дубневич був присутній у всіх видах медіа, серед оприлюднених матеріалів присутні ті, які мають ознаки заможності. Особливу увагу заслуговує публікація газети «Експрес», яка оприлюднила відомості про судимість кандидата Б.Дубневича (негативна інформація), яка була про дубльована більшістю ЗМІ. Натомість – Б.Дубневич надав інформацію, що судимість пов’язана з переслідуванням його з боку комуністичного режиму, що, в свою чергу, зпричинило появу позитивної інформації.

Теми які  найактивніше висвітлювалися протягом періоду:

  • Приїзд А.Яценюка, О.Тягнибока, В.Кличка, Н.Королевської, А.Шевченка до Львова
  • Законодавчі ініціативи «При мирні зібрання» «Про наклеп»
  • Перебування в ув’язненні Ю. Тимошенко та Ю.Луценка
  • Робота окружних виборчих комісій
  • Створення спеціальних дільниць в Трускавці
  • Судова справа між Україною та РФ

Спікери

  • Партія регіонів – В. Янукович, М. Азаров, П.Писарчук, А. Герман
  • Об’єднана опозиція «Батьківщина» - С. Власенко, А.Яценюк, Ю.Тимошенко, І.Луценко, О.Канівець.
  • Свобода – О.Тягнибок, Ю.Михальчишин
  • Удар – В.Кличко, А.Кіт
  • Україна Вперед – Н. Королевська, А. Шевченко