укр eng

Звіт за результатами моніторингу рівненської преси (за період 20 серпня - 23 вересня 2012 року)


З 20.08.2012 по 23.09.2012
Медiа: Преса
Регiон: Рівненська область

Звіт за результатами моніторингу рівненської преси (за період 20 серпня - 23 вересня 2012 року)
  1. У звітному періоді моніторинг рівненської преси показав стрімке зростання виборчого контенту, який в окремих виданнях склав до 30-40%. Щоправда частина цих матеріалів (близько 50%) були марковані як “передвиборна агітація” і до наших досліджень не включені. Загальна тенденція рівненської преси — незбалансованість у висвітленні учасників виборчої кампанії та велика кількість “джинси”. Газети “Вісті Рівненщини” (належить обласній раді та ОДА) та “Вільне слово” (власник — син голови РОДА та РОО Партії регіонів) практично не пишуть про інші партії, окрім Партії регіонів. Якщо трапляються матеріали про ОО “Батьківщина”, то переважно в негативній тональності. В газетах “Рівне вечірнє” та “Рівне експрес” дещо інша картина, більше інформації про різні партії, і матеріали в різній тональності. Але це, скоріше, за рахунок так званої “джинси”, в якій або позитивно висвітлюється діяльність одних політичних сил, як провладних так і опозиційних, або ж гостро критикуються їх опоненти.

    Тематика публікацій досить широка. Що стосується матеріалів на користь Партії регіонів, це статті про соціальні ініціативи Президента чи програми Уряду, зокрема “Доступне житло”, “Шкільний автобус”, соціальний захист населення, реформування освіти, підтримка сільськогосподарських виробників, зайнятість тощо. Ці теми подаються через призму діяльності уряду та місцевих держадміністрацій, прийняття відповідних законів чи виділення бюджетних коштів. З іншої сторони багато матеріалів про ув’язнення Ю.Тимошенко та Ю.Луценка, порушення прав людини, корупцію, загрозу міжнародної ізоляції, тоталітаризм тощо. Окремо варто відзначити і матеріали про міського голову Рівного, який балотується як самовисуванець до ВРУ. Це переважно згадки про вирішення ним поточних міських проблем, зокрема в комунальній сфері і т.п.

  2. В позитивній тональності у рівненській пресі найактивніше писали про діяльність представників Партії регіонів (161946 знак), а найменш активно - ВО «Свобода» (161 знак). В нейтральній тональності найбільше матеріалів про Партію регіонів (35254 знаки), найменше — КПУ (1493 знаки). В негативній тональності найбільше писали про Партію регіонів (65175 знаків), найменше — ВО “Свобода” (141 знак).
3. Газети «Вісті Рівненщини» та “Вільне слово” періодично виносять на перші шпальти матеріали про представників Партії регіонів. “Рівне експрес” одного разу винесли на передовицю матеріал про напад на кандидата від ОО “Батьківщина”. “Рівне вечірнє” подібних пріоритетів партіям не надає.
4. Основні теми публікацій в рівненській пресі у звітному періоді - діяльність органів влади над реалізацією соціальних ініціатив Президента, виплати компенсацій по втраченим заощадженянм Ощадбанку, підтримка сільської та ургентної медицини, а також подарунки місцевим лікарням від Фонду Р.Ахметова, корисність (шкідливість) прийняття законів “Про зайнятість”, “Про регіональні мови”, Податкового кодексу, різні погляди на економічну інтеграцію в Митний союз, судові справи проти Ю.Тимошенко та Ю.Луценка, реформування освіти, підтримка сільського господарства, боротьбу з корупцією, нові лідери від “Україна Вперед”, стабільність національної валюти тощо.
5. У звітному періоді серед основних спікерів голова Рівненської ОДА В.Берташ, його заступник О.Губанов, міський голова Рівного В.Хомко, прем’єр М.Азаров, Президент В.Янукович, П.Симоненко, В.Кличко, Н.Королевська, Ю.Тимошенко, Н.Шуфрич та ін.
6. Основні маніпуляції рівненських газет проявляються у великій кількості матеріалів з ознаками «джинси». В них прихована чи неприхована агітація «за» або ж «проти», відповідним чином не маркована. Крім того, під виглядом соціологічних досліджень подаються явно замовні та маніпулятивні матеріали з великою кількістю тенденційних думок та оціночних суджень. Трапляються випадки що одні і ті ж матеріали в одних газетах маркуються як “передвиборна агітація”, а в інших ні.