укр eng

Звіт за результатами моніторингу херсонської преси (20.08-23.09.2012)


З 20.08.2012 по 23.09.2012
Медiа: Преса
Регiон: Херсонська область

ЗАГАЛЬНИЙ ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ МОНІТОРИНГУ ХЕРСОНСЬКОЇ ПРЕСИ ЗА ПЕРІОД

З 20 СЕРПНЯ ПО 23 ВЕРЕСНЯ 2012 РОКУ

 

Моніторинг включає аналіз 3-х херсонських друкованих видань:

–       «Гривна»

–       «Новий день»

–       «Херсонський вісник»

 

Об’єкти моніторингу – діяльність 6 політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями:

1. Партія Регіонів (в їх контексті також такі ключові слова - президент, прем’єр, міністр...)

2. Об’єднана опозиція (у складі Батьківщини, Фронту Змін, Народної Самооборони, Громадянської Позиції, Партії "За Україну!", "Реформи і порядок", "Народний Рух України")

3. Комуністична партія України

4. УДАР

5. ВО "Свобода"

6. "Україна - Вперед!"

 

 Мета дослідження: з’ясувати чи надають газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.

Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).

 

1. Загальні тенденції.

Упродовж з 20 серпня по 23 вересня найбільшу увагу Херсонська преса присвятила Партії регіонів (позитивна – 154099), КПУ (позитивна – 31741) та партії «Україна вперед» (позитивна – 31604).

В час приїзду до Херсонщини Адама Мартинюка (КПУ), Віталія Кличко (УДАР), Наталії Королевської з Андрієм Шевченко («Україна вперед») збільшувався об’єм інформації у ЗМІ саме про ці партії.

Партія «Україна вперед» та КПУ по об’єму інформації знаходились на другому та третьому місці. Проте об’єм інформації про ці партії, приблизно, був у 5 разів менше ніж у Партії регіонів.

В зрівнянні з Партією регіонів ще менше інформації було про Об’єднану опозицію (позитивна – 10852) та про УДАР (позитивна – 8192). Об’єм інформації про самовисуванців (позитивна – 8112) приблизно дорівнював об’єму інформації про УДАР (позитивна – 81192).

Найменше інформації було про партію ВО "Свобода".

Негативної інформації було найбільше про Партію регіонів (негативна – 26165). Про Об’єднану опозицію інформації негативної тональності було в 3,5 разів менше (негативна – 6975); про «Україна вперед!» - було ще менш (негативна – 4958); та про УДАР – найменше (негативна – 4681).

 

2.  Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.

Максимальний позитивний показник тональності був у Партії регіонів (позитивна – 154099). В основному це була інформація про плідну роботу мера, голови міського осередку ПР, В.Сальдо, який ефективно та своєчасно реагую на звернення громадян та успішно вирішує усі проблем громади. Про члена Партії регіонів, голови Херсонської обласної ради Віктора Пелиха в циклі статей «Cільські голови шукають шлях до розвитку». Про ініціативи Президента України Віктора Януковича та плідну роботу Уряду України під керівництвом Миколи Азарова.

Найменший позитивний показник був у партії УДАР (позитивна – 81192).

На цьому тижні найбільший показник негативної тональності був у Партії регіонів(негативна – 26165).  В основному її діяльність критикувалася представниками об’єднаної опозиції та КПУ.

Найменший негативний показник інформації в Херсонській пресі був приблизно однаковий у партій «Україна вперед» (негативна – 4958) та УДАР (негативна – 4681).

 

3.   Пріоритетність представлення.

Пріоритетність представлення у обраних херсонських  газетах  віддавалась Партії регіоні.

Як виключення, на сторінках незалежної газети «Новий день», раніш ніж статті про представників Партії регіонів, були представлені: самовисуванець, Борис Сіленков, «Україна вперед», КПУ та Удар. Після приїзду А. Мартинюка до Херсонщини, статті про його перебування були надруковані на перших шпальтах газет «Новий день» та «Гривна».

Але загальне враження пріоритетності представлення у херсонських газетах залишається за Партією регіонів.

 

4. Теми

- Тема економічної  кризи та його подолання. Наталія Королевська, наприклад: «пропонує прийняти 25 законопроектів, щоб запобігти кризі».

- Обмін досвідом між сільськими головами Херсонської області. Голова Херсонської обласної ради Віктора Пелиха в циклі статей «Cільські голови шукають шлях до розвитку».

- Розвиток соціальних програм: від Партії регіонів та Уряду: «Бебі-бум по-українськи: що готує нам уряд?»; «Реальні механізми створювання робочих місць»

- Критика діючої влади, зокрема Президента. Наприклад, в статті «Ініціативи Президента — гарне снодійне».

- Захист екс-прем'ера. Наприклад, «Тимошенко змушена боротися проти всієї державної машини». В Страсбурзі Європейський суд І прав людини розпочав розгляд скарги лідера опозиції.

- Центрвиборчком інформує. Кандидати в одномандатних виборчих округах.

 

5. Опис маніпуляцій та медіаефектів.

На цьому тижні були продемонстровані різні маніпуляції в комунальній газеті Херсонської міської влади, де, наприклад, нейтральна інформація від ЦВК перетворена в негативну, крім інформації про провладних кандидатів, яка була подана в позитивній тональності. Прийоми створення асоціацій шляхом іронії, приниження,  заміна імен або наклеювання ярликів використовувались в повній мірі. Наприклад, «ДАМ ВАМ... НИЧЕГО. …То есть, логично предположить: в случае избра­ния этого человека в нардепы, ему будет все равно, каковы нужды граждан, голосовавших за других кандидатов? И как вообще он собрался опреде­лить, кто именно отдал за него голоса? Далее в программе следует стандартный набор обещаний о повышении пен­сий, зарплат и поддержке ма­лого бизнеса. И снова - ниче­го конкретного о херсонских проблемах».

Також використовувались маніпуляції «Останнє слово» та «констатація факту»: «Думаю, что прекрасно проведённый Форум скло­нит на сторону Партии регионов не один десяток че­ловек. ... Я так думаю...».

Прийоми маніпуляції «Останнє слово» та «констатація факту» використовують представники Партії регіонів проти «Україна – вперед!». Наприклад, «Я никогда не писал статей в газетах, тем более на политические темы, но уж больно нечистыми методами пользуется данный кандидат в депутаты. Уж слишком много вранья, и за самые больные места пытается он зацепить людей, чтобы прорваться в депутаты». «Очень обидно, когда политические цели дости­гаются откровенным вра­ньем, обманом и подку­пом избирателей».

Об’єднана опозиція використовувала маніпуляції «останнє слово», «ствердження» та «констатація факту»: «Очевидно, що в нашій державі Президент і його провладна більшість у парламенті давно стали гравцями закритого акціонерного клубу за інтересами, наплювавши на народ, завдяки якому вони і мають мільярдні статки. Як кажуть, вибрали на свою голову. А у відповідь влада кидає пенсіонерам подачку у 100 гри­вень перед виборами. Водночас ігно­руючи поправку Арсенія Яценюка до пенсійного закону, за якою пенсія по­винна була вже давно збільшитися на 334 гривні». «Загалом Об'єднана опозиція йде до нового парламенту із конкретною програмою першочергових кроків. Кандидати від опозиції ідуть з уже го­товими 80 напрацьованими закона­ми, які віддзеркалюють нагальні по­треби суспільства, які стосуються не януковичівського покращення, а справжніх змін. І ці зміни неодмінно будуть!»

В статті про КПУ були замічені маніпуляції «ствердження»: «На думку народного депутата від КПУ Катерини Самойлик (до речі, парламентарія з багаторіч­ним досвідом), країна опинилася у тяжкій соціально-економічній та гуманітарній кризі. Диктатура олі­гархії, беззаконня та непідсудність багатіїв, зруйноване господар­ство, розтоптаний зовнішніми кре­диторами державний суверенітет, бідність та відсутність соціальних гарантій, падіння суспільної мо­ралі - це згубна реальність, яку нинішня модель влади принесла Україні. Наш народ на своїй землі почувається безправним най­митом, у той час як можновладці з усіх трибун кричать про примар­не покращення й подолану руїну, витрачаючи бюджетні кошти на передвиборний піар».

В газеті «Херсонський вісник» була помічена маніпуляція версткою. В статті «Тут спасают от сиротства» в основному йдеться про роботу державного  Центру: «За годы своей работы со­циальный Центр матери и ребенка (находится на ули­це Циолковского, 41), без преувеличения, спас от си­ротства более сотни детей. И более чем сотне молодых женщин помог справиться с одиночеством и безыс­ходностью». Але на початку статті розміщена фотографія мера Херсона, голови міської Партії регіонів, Володимира Сальдо який тисне руку голові Центру і складається враження, що діяльність цього Центру  - це повністю  лише його заслуга. Однак в самій статті про  В. Сальдо сказано тільки: «Недавно Центр с рабочим визитом посетил городской голова Херсона, который вы­соко оценил работу коллек­тива учреждения и пообещал свою дальнейшую всяческую поддержку».

 

Таким чином, арсенал медіа ефектів продовжує використовуватись в статтях різної політичної направленості. І Партія регіонів залишається лідером по об'єму друкованих стетей.