Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу загальноукраїнських телеканалів
17-23 вересня 2012 року
Експерти аналізували інформаційні програми на 9 загальноукраїнських каналах: 1+1, TVi, Новий канал, Інтер, Перший Національний, ТРК "Україна", ICTV, СТБ, 5 канал. Відстежували висвітлення діяльності 6 політичних партій з найвищим рейтингом на момент старту виборчої кампанії: Партія регіонів, Об’єднана опозиція "Батьківщина", "Удар", "Свобода", КПУ, "Україна – Вперед!". Мета дослідження: з’ясувати, чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції на телеканалах.
Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють телевізійні повідомлення на глядача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації повідомлень).
До інформації про партію влади в період виборчої агітації, за європейськими стандартами журналістики, зараховується будь-яка інформація, озвучена представниками партії, в тому числі урядовцями, главою держави та представниками місцевої влади.
ГОЛОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ ТЕЛЕБАЧЕННЯ
ТЕМИ
Тиждень 17-23 вересня був насичений політичними темами, але більшість із них обговорювалися день-два. А справді крупних подій було лише кілька. Тематичний спектр на каналах дуже різниться. Найбільш обговорюваними з 17-23 вересня були:
АКТИВНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ
З усіх новин, що належать до виборчого контенту, на партії "Удар", "Свобода", "Україна-Вперед!" та КПУ разом припадає 9%. Цього тижня став ще більш помітний розрив між цими партіями, що входять до другого блоку за активністю представлення, та двома партіями, про які новин найбільше. 22% - від політичної інформації на телебаченні - повідомлення про Об’єднану опозицію. 69% ефірного часу канали надають Партії регіонів. Повідомлення про партію влади - це переважно новини про діяльність президента та уряду. Позитиву про партію влади у 57 разів більше, ніж про опозиційну партію. Але й негативу про ПР майже утричі більше. Серед партій другої групи найменше представлена позиція "Свободи".
ПРІОРИТЕТНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ
На усіх каналах найбільше повідомлень про Партію регіонів та Об’єднану опозицію "Батьківщина". Найменше – про "Свободу". Телеканали на основі моніторингу можна поділити на такі групи:
Перший національний - найбільше симпатизує владі. Не подають жодного негативу про Партію регіонів, уряд, президента.
ТРК «Україна» та Інтер – належать до каналів, які подають інформацію досить повно, різносторонньо. Прихильні до Партії регіонів і певною мірою жорсткі у ставленні до опозиції – часто використовують іронію в якості інструменту для висвітлення подій. Однак час до часу критикують і владу, тобто позитив не є суцільним.
ICTV – помітно прихильний до влади, послідовно розповідають про позитивні дії уряду та президента. Така толерантність до влади є частиною інформаційної політики каналу. У той же час ICTV "байдужий" до інших партій - не плекає ні симпатій, ні антипатій.
Новий канал, СТБ та 1+1 – за характером політичних новин належать до ще одної групи каналів. З-поміж партій найбільше розповідають про владу, переважно в позитиві. Але ці сюжети рідко бувають розлогі. У той же час на цих каналах є повноцінні журналістські сюжети, які містять критику Партії регіонів і відповідно чимало негативної інформації. Тобто прихильність до влади не є складовою їхньої інформаційної політики.
TVi та 5 канал належать до групи опозиційних. TVi не плекає симпатії до жодної партії, але жорстко критикує владу, зокрема президента Януковича. 5 канал – теж активно критикує владу, але він більш прихильний до Об’єднаної опозиції: новини про цю партію завжди йдуть першими у випуску.
СПІКЕРИ
Головними спікерами Партії регіонів залишаються прем’єр Микола Азаров та президент Віктор Янукович. Цього тижня події коментували також віце-прем’єри Сергій Тігіпко, Борис Колесніков та Валерій Хорошковський. Представник президента у парламенті Юрій Мірошниченко та міністр Юрій Бойко. Депутати-"регіонали" Віталій Журавський, Олександр Єфремов, Владислав Забарський, Ярослав Сухий. Представники партії у Київраді - Галина Герега, Олексій Омельяненко.
Від Об’єднаної опозицій події найактивніше коментували Олександр Турчинов та Арсеній Яценюк. Також з’являлися на екранах Руслан Богдан, Сергій Терьохін, Дмитро Андрієвський, Юрій Прокопчук. Представники партії у Київраді Олександр Бригінець, Тетяна Меліхова.
Комуністів представляв лідер партії Петро Симоненко.
"Свободу" – Олег Тягнибок, Ігор Мірошниченко.
Від "України-Вперед" - лідер партії Наталія Королевська.
"Удар" – Віталій Кличко.
ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ТЕЛЕНОВИНАХ
(подано у порядку спадання)
Канал TVi 46%
Перший національний 28%
Новий канал 26%
5 канал 26%
Канал ICTV 23%
ТРК «Україна» 19%
СТБ 17%
Інтер 14%
1+1 7%
ПРЯМА МОВА ПРЕДСТАВНИКІВ ПОЛІТИЧНИХ СИЛ
Протягом тижня не було жодного каналу, який би надав слово усім політичним силам.
Найактивніше представлена пряма мова Партії регіонів. Найбільше синхронів цієї політсили подали Перший національний, ICTV та Інтер. Найпасивніше – Tvi: тільки на цьому каналі Об’єднаної опозиції було більше за ПР.
Найпасивніше представлена "Свобода". Їхні синхрони подали три канали: 5 канал, 1+1 та TVi.
На СТБ прямої мови представників КПУ та "України-Вперед!" було більше, ніж непрямої.
ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ТЕЛЕПРОГРАМАМИ
Новий канал, програма Репортер. Найактивніше представлена Партія регіонів в усіх трьох тональностях. Найпасивніше - Компартія.
Майже щодня на Новому каналі є повідомлення, в яких діяльність влади представлена позитивно. Протягом тижня було 4 сюжети з ознакою замовних про діяльність влади:
17 вересня у Репортері був сюжет з ознаками замовного, в якому згадували дві (!) політичні сили – вищенаведений приклад зі словами Азарова про енергетичну незалежність країни та коментар Наталії Королевської з "України-Вперед!" про те, що економічні виклики мали би більше зачепити багатих, а не соціально незахищених. (Репортер, 17.09.12).
Разом з тим Новий канал не є цілковито підпорядкованим інтересам влади. У журналістських репортажах Партію регіонів активно критикують. Репортер подав акцію "підсмажений язик", що організували письменники брати Капранови на знак протесту проти закону про наклеп (Репортер, 21.09.12). Прикладом різностороннього представлення політичних позицій може слугувати й репортаж з сесії Київради. Йшлося про можливість прийняття російської мови як регіональної в Києві. Після синхрону Віталія Кличка з "Удару" про те, що державна мова має бути одна – українська, подано слова журналіста: "А тим часом Партія регіонів випустила диск із радянськими шлягерами "Слушаем и поем на родном языке". Така послідовність, очевидно, представляє позицію Партії регіонів у негативній тональності (Репортер, 20.09.12).
1+1, програма ТСН. Найпасивніше представлена позиція партії "Україна-Вперед". Найбільше інформації про Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Інформація щодо провладної партії містить позитивну тональність, а про Об’єднану опозиції позитиву немає, зате негативу - в 1,5 разу більше.
Позитив про владу звучав у сюжетах з ознаками замовних – Янукович відкрив школу на Одещині (ТСН, 18.09.12); президент по телемосту дав старт будівництву нової магістральної лінії електропередач (енергетики у синіх куртках звітують президенту) (ТСН, 19.09.12); Азаров каже, що тарифи на газ не зростатимуть після виборів, а долар не вийде за межі 8,2 грн (ТСН, 20.09.12).
Однак негативної інформації про Партію регіонів на каналі більше, ніж позитивної. Скажімо в сюжеті про прийняття закону про наклеп ТСН подає думки різних політиків – "регіонала" Олександра Єфремова, "бютівця" Олександра Турчинова, комуніста Петра Симоненка та Віталія Кличка з "Удару". Опозиційні політики негативно оцінили цей закон "регіонала" Віталія Журавського.
В ТСН-тиждень 23.09.12 цього разу було небагато виборчої інформації. У програмі йшлося про заробітки під час виборів. Але обговорювали тенденції цього процесу, а не конкретні випадки. Тому власне інформації про партії було небагато.
TVi, програми Сьогодні та Підсумки. Канал подав інформацію про усі 6 партій. Найактивніше про Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Кількість повідомлень про ці дві партії обчислюється тисячами секунд, тоді як про решту партій – не більше 150 секунд. Позитивної інформації про політичні сили обмаль. Негативу найбільше про Партію регіонів - у 6 разів більше, ніж про Об’єднану опозицію. Негативної інформації про ПР більше, ніж нейтральної.
Канал не виявляє прихильності до однієї партії. Але порівняно з іншими каналами TVi жорстко критикує владу і Партію регіонів. Програма Сьогодні активно обговорювала закон про наклеп як крок влади у обмеженні свободи слова, поверталася до теми акції руху "Стоп-цензура" на Всесвітньому форумі преси, показала, що програма уряду "Доступне житло" в Україні не працює, повідомила, що Янукович носить годинник за 32 тисячі євро. Таких тем на телебаченні говорять не часто і цим TVi вирізняється серед інших каналів. Однак на негативі про владу канал дещо спекулює, використовує оціночні судження, плекає антипатію. Тому їхні новини не можна назвати цілком об’єктивними:
TVi багато розповідає про тиск влади на їхній канал. 20 вересня у програмі "Сьогодні" подали перший сюжет із анонсованої серії під назвою "Хто замовив TVi?". Цей самий сюжет повторили у тижневику "Підсумки з Вахтангом Кіпіані" 23 вересня. У своєму розслідуванні автори згадують віце-прем’єра Валерія Хорошковського, главу Адміністрації президента Сергій Льовочкіна, президента Віктора Януковича. В цілому ця інформація негативна, оскільки автори неодноразово обігрують тему "вбивства каналу".
Тижневик "Підсумки з Вахтангом Кіпіані" 23.09.12 традиційно подав багато негативу про Партію регіонів – утричі більше, ніж нейтральної інформації. Наприклад, навели цитату з листа Юлії Тимошенко: "Януковичу вдається красти без сну і відпочинку", а в розмові з гостем студії Юрієм Єхануровим на економічну тему ведучий намагався повернути розмову в бік критики влади, хоч співрозмовник у своїх оцінках був стриманий.
У підрубриці підсумкового випуску "Владометр" канал проаналізував передвиборчі обіцянки партій щодо реформи судової гілки влади.
ТРК «Україна», програми Події та Події тижня. Канал представив усі політичні сили. Лідером ефірного часу залишається Партія регіонів - у всіх трьох тональностях. Інформації про Об’єднану опозицію "Батьківщина" було утричі менше. Про цю партію позитиву не подавали. Про решту політисил згадували лише в результатах соцопитувань.
Більшість згадок про Партію регіонів – інформація про діяльність прем’єр-міністра та президента. Матеріали стосується їхньої діяльності як посадовців, але у своїх виступах вони розказують про підтримку освіти, медицини, спорту і у такий спосіб ведуть приховану агітацію. Більшість такої інформації має позитивний контекст. Кожен випуск новин налічує від 3 до 6 сюжетів про Партію регіонів. Критика, як правило, непряма.
Інтер, програми «Подробиці» та «Подробиці тижня. Найбільше інформував про чиновників вищого рангу. Йшлося про зустрічі, поїздки та наради за участю прем’єр-міністра та президента, рідше - першого віце-перм’єр-міністра Валерія Хорошковського та віце-прем’єра Сергія Тігіпка. Сюжети - переважно позитивні. Партія регіонів представлена на каналі найактивніше. Інформації про партію влади було удвічі більше, ніж про решту учасників виборчої кампанії.
Про Об’єднану опозицію "Батьківщина" не прозвучало жодного позитиву. Інформація стосувалася переважно справи Юлії Тимошенко та скандалів за участю членів партії: Євгенія Тимошенко вважає, що у звільнені її матері може допомогти Володимир Путін; сутичка «бютівця» Руслан Богдан з народним депутатом Григорієм Омельченком; у Броварах кандидат від опозиції Костянтин Бондарев побився з міліцією за плакати та намети. Решта інформації стосувалася соцопитувань та коментарів членів опозиції щодо мовного закону, акцій протестів проти реконструкції «Гостинного двору».
На каналі є авторські матеріали, в яких критикують владу. Наприклад, тема прийнятого закону про наклеп «регіонала» Віталія Журавського. У сюжеті 23.09.12 у підсумковій програмі «Подробиці тижня» викладені думки журналістів, медіа-експертів, наведено досвід європейських країн та Росії. Попри різноманітність позицій така критика влади є дуже м’якою.
Перший національний, програми Підсумки дня та Підсумки тижня. Активно підтримує Партію регіонів та владу в цілому. Інформації по партію влади у 60 разів більше, ніж про опозицію, та майже у 8 разів більше, ніж про решту полісил. Жодної згадки про партію «Свобода».
Канал детально слідкує за засіданнями, нарадами та поїздками можновладців. Більшість сюжетів про прем’єр-міністра та президента. Деякі з них мають дуже дрібні інформаційні приводи: керівник уряду взяв участь у роботі третього з’їзду Конгресу ділових жінок України, які йому подякували за підтримку (Підсумки дня, 21.09.12); прем’єр-міністр з нагоди Дня партизанської слави поклав квіти до Вічного вогню (Підсумки дня, 22.09.12).
З 19 вересня в ефірі Першого національного з’явилася нова рубрика «Вибори-2012», де коротко представляють позиції учасників виборчих перегонів – і представників політичних партій, і мажоритарників.
Прихильність до влади різних каналів можна прослідкувати на темі цього тижня - засідання Конституційної асамблеї, де розглядали пропозицію Кабміну розширити повноваження Рахункової палати. ТРК «Україна» показав дискусію у обговоренні, а Перший національний - по суті приховав інформацію про неоднозначність рішення.
ТРК «Україна»: «Конституционная асамблея. Второе заседание началось со ссоры. Все из-за предложения Кабмина изменить 98 статью Основного Закона . Против идеи правительства – немедленно подать эту инициативу на рассмотрение президенту – выступили сторонники пакетной разработки Конституционных поправок». Подано синхрон Віктора Мусіяки про недоцільність цього рішення, яке може послужити для прийняття у подальшому антиконституційних законів. А також подано цитату Марини Ставнійчук, що це рішення не суперечить повноваженням Конституційної асамблеї (Події, 21.09.12).
Перший національний: «Конституційна асамблея пропонує президенту розширити повноваження Рахункової палати. Учасники асамблеї … проголосували за ініціативу внести зміни до 98-ї статті Основного закону. … Пропозиції у вигляді законопроекту подадуть на розгляд глави держави». Далі синхрон Марини Ставнійчук, яка наголошує, що ці зміни надзвичайно важливі для «прозорості, відкритості, надання інформації суспільству» (Підсумки дня, 21.09.12).
ICTV, програма Факти та Факти тижня з Оксаною Соколовою. Переважає інформація про Партію регіонів: майже утричі більше за опозиції, а позитиву - у 26 разів більше. Новинний випуск зазвичай відкривають повідомлення про уряд та президента. У сюжеті, що Віктор Янукович відкривав школу в Одесі, на задньому плані канал показав прапори Партії Регіонів. У час виборчої кампанії це розцінюється як порушення закону, оскільки глави держави використовує свою посаду для агітації (Факти, 18.09.12).
У той же час канал показав кілька сюжетів на тему передвиборчого скандалу на Дніпропетровщини: мажоритарник Яків Безбах позивається до мера, який з біг-бордів агітує за свого заступника. Суд постановив: мер виступає не як посадова особа, а як громадянин. Схожі сюжети були на каналі СТБ.
Про Компартію були сюжети з ознаками замовних:
«Кожний третій випускник вищих навчальних закладів нині залишився без роботи… докорінно змінити може націоналізація базових галузей промисловості» (Факти , 17.09.12).
5 канал, програма Час та Час-підсумки. Провладна партія згадувалась найчастіше, третина інформації містила негативне забарвлення. У 4 рази менше було повідомлень про Об’єднану опозицію. Кілька секунд синхрону надано партії «Свобода». Інші партії не згадувалися.
Сюжети про Партію регіонів у щоденних випусках переважно об’єктивні, без оціночних суджень. Але у підсумкових новинах, де йшлося про закон про наклеп та посилення стеження за інформацією (Кабінет Міністрів доручив СБУ, МВС, Міноборони, МНС та Держтелерадіо уважніше стежити за інформацією із закликами про зміну державного ладу та тероризму) гостро розкритикували партію влади:
«У європейській та міжнародній журналістських федераціях розцінили законопроект "регіонала" однозначно як чергову атаку на свободу слова, адже довгий язик журналіста – головна мішень»;
«Влада перед виборами шукає засоби затулити рота своїм опонентам»;
«Гепа» – известная кличка мера Харькова, в те времена, когда он был мошенником, наперсточником» (Час-підсумки, 23.09.12).
СТБ, програма Вікна-новини. Політичних новин стало більше. Зросла кількість сюжетів про президента та уряд. Подано майже у 6 разів більше інформації про Партію регіонів порівняно з Об’єднаною опозицією. Про опозицію негативної та нейтральної інформації подано майже однаково, але жодного позитивного повідомлення.
Всі інші партії були представлені у матеріалах СТБ, за винятком партії «Свобода».
Більшість політичних новин програми містять іронію:
«Депутати встигли не тільки на кнопки понатискати, а й кулаками помахати»;
«Будували, будували і збудували школу на Одещині, почали зводити ще за радянських часів – 23 роки тому» (Вікна-новини, 18.09.12);
17-23 ВЕРЕСНЯ, 2012 року
Новий канал: синхр/несинхр
Партія регіонів 275 652
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 107 250
"Удар" 15 12
"Свобода" 0 68
КПУ 0 12
"Україна-Вперед!" 16 20
1+1: синхр/несинхр
Партія регіонів 166 636
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 81 413
"Удар" 32 25
"Свобода" 7 11
КПУ 16 16
"Україна-Вперед!" 0 11
Канал TVi: синхр/несинхр
Партія регіонів 146 2278
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 264 1005
"Удар" 22 122
"Свобода" 8 62
КПУ 0 48
"Україна-Вперед!" 0 33
ТРК «Україна»: синхр/несинхр
Партія регіонів 374 637
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 72 262
"Удар" 14 59
"Свобода" 0 15
КПУ 0 8
"Україна-Вперед!" 63 58
Інтер: синхр/несинхр
Партія регіонів 443 741
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 63 272
"Удар" 41 58
"Свобода" 0 0
КПУ 41 83
"Україна-Вперед!" 0 11
Перший національний: синхр/несинхр
Партія регіонів 561 882
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 0 24
"Удар" 0 12
"Свобода" 0 0
КПУ 23 72
"Україна-Вперед!" 21 31
Канал ICTV синхр/несинхр
Партія регіонів 497 1414
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 96 556
"Удар" 87 103
"Свобода" 0 0
КПУ 17 42
"Україна-Вперед!" 17 8
5 канал синхр/несинхр
Партія регіонів 272 794
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 29 234
"Удар" 0 0
"Свобода" 2 0
КПУ 0 0
"Україна-Вперед!" 0 0
СТБ синхр/несинхр
Партія регіонів 397 583
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 46 123
"Удар" 16 13
"Свобода" 0 0
КПУ 27 13
"Україна-Вперед!" 28 13