Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції
Протягом звітного періоду тернопільська преса активно почала маркувати спеціальною позначкою «політична реклама» політичний контент – близько в загальному 90%. У публікаціях згадувалися усі політичні сили, що підлягають моніторингу та самовисуванці. Політичні матеріали розміщуються на перших п’яти-семи шпальтах, починаючи із другої. Рекламні блоки розміщенні і на першій сторінці.
Основною тенденцією є те, що матеріали стосуються виключно (на 99%) кандидатів-мажоритарників та самовисуванців. Публікації про політичні сили практично відсутні, за винятком кількох публікації про партію Н.Королевської «Україна вперед!» та «УДАРу».
У тернопільській пресі є новинні подієві матеріали про перебіг виборчого процесу, аналітичні статті та просвітницькі матеріали, публікації про рішення ЦВК.
Виборчий контент займає в середньому понад 40 відсотків газетної площі. Виняток становить газета РІА+, де політиці відведено дві сторінки із 24-ох. «Вільне життя»: із 16 сторінок – 7 про політику, «Свобода»: із 16 сторінок – 5 про політику, «Нова Тернопільська газета»: із 16 сторінок – 7 про політику.
Удвічі більше подається матеріалів різної тональності про Партію регіонів (включаючи владу), ніж про інші політичні сили. Найменше згадувань у тернопільській пресі – про КПУ, «Україна-Вперед!».
Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Максимальну кількість позитивних показників – у Об»єднаної опозиції «Батьківщина», ВО «Свобода»
Максимальна кількість нейтральних показників – у само висуванців, в основному В. Клименко
Максимальна кількість негативних показників у Партії регіонів (влада). Негативні оцінки цієї політичної сили складають більше 50% публікацій. Ця політична сила найчастіше згадується в усіх газетах.
Нова Тернопільська газета містить 16 сторінок, з них 1-8 політичні матеріали, 80% марковані матеріали. Виборчий контент становить 50 %.
У порівнянні з попереднім проміжним звітом у газеті почали маркуватись усі політичні матеріали. З вересня у кожному номері Нової Тернопільської є замовний «чорний» матеріал проти самовисуванця Бедриківського. Найбільше уваги присвячено самовисуванцям 30 публікацій-більшість у нейтральній та позитивних тональностях, три негативно. На другому місці Партія регіонів 24 публікації у всіх тональностях, більшість негативна. ВО Свобода -16 публікацій у нейтральній та позитивній тональностях. Об`єднана опозиція представлена 14 публікаціями у негативній та нейтральній тональностях. Про «УДАР» 8 публікацій - нейтрально та позитивно. «Україна вперед!» та КПУ - по 4 публікації у негативній та нейтральній тональностях.
Газета РІА+ містить 24 сторінки. Політична реклама уся маркована на 5 та 8 сторінках. Виборчий контент становить 7-10%.
Газета «Вільне життя» виходить на 16 сторінках, політичні матеріали розміщені на 1-7 сторінках. 90% політичних матеріалів марковані. Найбільше публікацій про Партію регіонів – 27, 90% - у негативній тональності. Здебільшого критика йде від опозиційних партій та з листів читачів. Про самолвисуванців 15 згадувань, 50% - позитивні. Більше половини матеріалів про Об»єднану опозицію також подається у позитивній тональності (7 із 13). Про КПУ – лише негативно. 50% публікацій про ВО «Свобода» - нейтральної тональності (4 із 8). Про «УДАР» розміщувалися матеріали у позитивних та негативних тональностях. Найменше матеріалів – про «Україна вперед!» - 3 у негативній та позитивній тональностях.
Номер газети за п»ятницю вихордить меншим накладом та обсягом – на 8 сторінках. Політичний контент складає менше 5 %.
Газета «Свобода» виходить на 16 сторінках. Політичний контент – 7 сторінок. Понад 90% матеріалів про політику – марковані як рекламні. Найбільше згадувань – про Партію регіонів – 17, приблизно у рівно у різних тональностях. Однакова кількість матеріалів про Об»єднань опозицію та ВО «Свобода» - по 7 і однакових тональностях – позитивних та нейтральних. Про опозицію – 90% позитивно. У газеті лише одна публікація за звітний період про КПУ у негативній тональності. Самовисуванці на 90% висвітлюється позитивно, УДАР – 50 на 50 у негативній та позитивній тональностях. Жодного матеріалу про партію «Україна-вперед!».
У номері за п’ятницю, що виходить меншим накладом та обсягом, політичних публікацій та реклами практично немає. Найбільше повідомлень – про діяльність місцевої влади. Політичний контент складає менше 5%.
Пріоритетність представлення (хто у перших сюжетах та на перших шпальтах - без цифр)
Самовисуванці
Представники влади
Депутати-мажоритарники
Теми
Аналіз по округах
Представлення узгоджених кандидатів
Діяльність, благодійність кандидатів
Підтримка кандидатів представниками громадських організацій, церкви
Ініціативи президента та влади
Спікери
Кандидати політичних сил, самовисуванці, представники громадських організацій, представники влади
Опис маніпуляцій та медіаефектів
Підтримка видатними людьми, громадськими організаціями, священиками певних кандидатів, рейтинги від соціологічних фірм, про які не знає Інтернет, під певного кандидата, інтерв`ю з анонімним політичним аналітиком - результат перемога певного кандидата чи партії.