укр eng

Проміжний звіт за результатами моніторингу черкаської преси за період 20.08. - 23.09.2012 р.


З 20.08.2012 по 23.09.2012
Медiа: Преса
Регiон: Черкаська область

         1.    Загальні тенденції

Найбільше представлена в засобах масової інформації Партія регіонів, інформації про неї майже вдесятеро більше, ніж про самовисуванців, які є другими за присутністю, трохи менше інформації про Об'єднану опозицію. Партія “Україна — вперед!” та партія “УДАР” мають приблизно рівні показники за всіма тональностями і ділять 4-ту сходинку. Зовсім мало представлені КПУ та ВО “Свобода”. Кількість інформації про них також приблизно рівна, але ВО “Свобода” згадується в ЗМІ найрідше.

 

  1. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.

Партія регіонів має абсолютне лідерство, про неї найбільше згадок в усіх тональностях. Згадок в нейтральній тональності про неї втричі більше ніж про самовисуванців, які за цим показником другі, а позитивних згадок у вісім разів більше ніж в тих таки самовисуванців. Позитивних згадок про Об'єднану опозицію взагалі немає. Найменше згадується ВО “Свобода”, і лише нейтрально.

   

  1. Пріоритетність представлення.

Партія регіонів представлена переважно на перших шпальтах, матеріали про неї та про об’єднану опозицію майже рівні за обсягом. Матеріалам про Об’єднану опозицію, партію УДАР, Свободу, КПУ та “Україна –вперед!”, самовисуванців відводяться останні сторінки блоку політичних матеріалів.

 

  1. Теми

Найбільш обговорюваними темами протягом цього місяця було виконання черкаською обласною владою соціальних ініціатив Президента та соціальні ініціативи кандидатів-мажоритарників, Досить велика увага приділялася  обговоренню “двійників” кандидатів в депутати в одномандатних мажоритарних округах.  Досить широко висвітлювалась ситуація з невизначеністю єдиного кандидата від опозиції на окрузі №200.

 

  1. Спікери

Найактивнішими спікерами протягом цього місяця був голова Черкаської ОДА, Сергій Тулуб, досить активно висвітлювалась позиція Віктора Януковича з різноманітних питань. Серед представників опозиції найактивнішим був Микола Томенко. Серед кандидатів — мажоритарників найактивнішим був Богдан Губський, мало поступалися йому в активності й такі кандидати в депутати, як Валентина Жуковська та Віктор Корж.

 

  1. Опис маніпуляцій та медіа ефектів

Маніпуляції здійснювались переважно за рахунок розміщення “джинси” в газетах “Акцент”, “Вечірні Черкаси”  та “Прес-центр”. Вона маскувалась переважно під коментарі випадкових людей або експертів, як анонімних, так і загальновідомих.  Варто зазначити, що в газеті “Вечірні Черкаси” прихованої реклами стало менше та з'явилося більше маркованих матеріалів, в газеті “Прес-центр” тенденція прямо протилежна. Найбільше замовних матеріалів було присвячено Партії регіонів, подекуди зустрічались замовні статті на користь Об'єднанї опозиції та партії “Україна — вперед!”. Серед кандидатів мажоритарників найбільша кількість таких матеріалів була про Богдана Губського, Валентину Жуковську, Віктора Коржа та Віктора Парамонова.

Протягом місяця безумовним лідером по “джинсі” можна вважати партію регіонів – замовні матеріали про яскравого представника цієї сили на Черкащині  Сергія Тулуба з'являлися в кожному номері газет “Акцент” та “Вечірні Черкаси” протягом цього місяця. Наприклад:

В газеті “Акцент” №34 (від 22 серпня 2012р. рубрика “Актуальне інтерв’ю”) надрукований матеріал на дві сторінки: “Сергій Тулуб: Черкащині є з чим зустрічати День Незалежності” Відповідаючи на запитання журналістів, голова ОДА не жалкує компліментів для партії влади: “21 рік незалежності і лише два роки партія при владі,а подивіться скільки здійснено реальних кроків, скільки наслідків цієї діяльності”. В газеті “Вечірні Черкаси” №34 (від 22 серпня 2012р. рубрика “святкове інтерв’ю”) опублікований скорочений та видозмінений матеріал попередньої газети: “Сергій Тулуб: Від стабільності у державі до добробуту в кожній оселі”. Можна прослідкувати, що зміст матеріалу, в порівнянні з попереднім суттєво не змінився лише використані інші слова: “Із 21-го року незалежності 2 роки при владі Партія регіонів. Є ціла низка суспільно значимих об’єктів, які сьогодні вже працюють. Нам є чим пишатися”.  В газетах “Вечірні Черкаси” та “Акцент” №37 (від 12.09.2012 рубрики “Актуальний коментар” та “Черкащина – соціальний барометр” відповідно) розміщені ідентичні матеріали: “ Ми зробили акцент на пошуку власних ресурсів. ”. В статті присутні як нейтральні, так і позитивні коментарі на адресу влади: “Кошти для реалізації соціальних ініціатив президента – це додаткові кошти, які були відшукані в державі.”, “Пам’ятаєте, 24 серпня ми вручили 1 млн 300тис. гривень на обладнання і медикаменти для обласної онколі карні та 430 тис. гривень на потреби обласної державної лікарні? Сьогодні придбане обладнання вже рятує життя маленьких черкащан!”.

В № 37 (від 12.09.2012) та 38 (від 19.09.2012) цих же газет, біля інтерв'ю Сергія Тулуба стали з'являтися коментарі “випадкових” людей. Люди відгукувались про владу лише позитивно.

В газетах “Акцент” та “Вечірні Черкаси” (№38) є матеріали під рубриками “Що думають черкащани” та “Коментарі”. В газеті “Акцент” матеріал розміщений на правах реклами, натомість в іншій газеті в скороченому вигляді розміщені ті ж самі думки громадян, але без будь-якої позначки. Опитувані громадяни не шкодують компліментів на адресу влади: “Ми з чоловіком – обидва інваліди. Із 1994 року стояли на черзі на автомобіль. І лише у цьому році, завдяки Сергію Тулубу, районній владі, ми нарешті його отримали.”, “Дуже вчасна і правильна пропозиція голови обласної державної адміністрації Сергія Тулуба про підписання соціальних угод із кандидатами в народні депутати України.”

Подекуди з'являється “джинса” на користь кандидата в депутати від Партії регіонів, Віктора Парамонова, вона замаскована під коментарі спеціаліста в медичній сфері, але має агітаційний характер. Наприклад, в газеті “Акцент” №37 (від 12.09.2012), під рубрикою “Політика” надрукована стаття: “Віктор Парамонов: “Національна ідея №1 – досконала сучасна доступна медицина в Україні, а не за кордоном. У тому числі – і для чиновників високого рівня” її можна вважати джинсою, незважаючи на її нейтральний, на перший погляд, зміст. Це підтверджує висловлювання кандидата в депутати від Партії регіонів: “Верховна рада потребує серйозного представництва медицини, якого не було протягом двох останніх скликань…” Віктор Парамонов прозоро натякає читачеві, за кого йому слід проголосувати на виборах, оскільки він є представником медицини. Ідентичний матеріал розміщений в газеті “Вечірні Черкаси” на правах реклами.

Неодноразово з'являлись замовні статті на користь Віктора Коржа, наприклад, стаття в №34 газети “Акцент” (від 22.08.2012): Митрополит Софроній благословив Віктора Коржа на служіння людям, добрі справи та передвиборну кампанію”. В статті наводяться наступні слова митрополита: “Я люблю тих, хто любить Україну, свою позицію не приховую ні від кого”. В газеті “Вечірні Черкаси” матеріал надрукований на правах реклами.

В газеті “Акцент” (№37 від 12.09.2012 ) під рубрикою “Актуально” розміщена стаття, присвячена соціальній ініціативі Віктора Коржа з проведення виїзних медичних консультацій: “Третій тиждень мешканців Золотоніського, Канівського та Черкаського районів обстежують лікарі”. Хоча в статті немає відверто позитивної інформації про Віктора Коржа, все ж в ній наголошується на його сприянні в проведенні медичних консультацій: “28 серпня в Черкаській області за ініціативи та сприяння народного депутата України Віктора Коржа розпочала роботу виїзна бригада Інституту ендокринної патології ім. В. Я. Данилевського…”, тому її також можна вважати “джинсою”.

Також зустрічалася “джинса” на користь Об'єднаної опозиції. Так, в газеті “Вечірні Черкаси” №34 (від 22 серпня 2012р.) (рубрика “Із чим на вибори йде опозиція?”) надрукований “джинсовий” матеріал про опозицію: “ Соціально орієтована демократія проти диктатури.” Матеріал містить численні посилання на експертів: “За словами політтехнолога Олега Медведєва, ще ніколи опозиція не йшла на вибори з таким ґрунтовно проробленим планом дій та чітким баченням майбутнього.” “За словами Олега Медведєва, у цілому з програми стає ясно, що опозиція будуватиме соціальну державу та повертатиме Україну на шлях демократії і європейської інтеграції.”

Поширеними є матеріали, які спрямовані на антирекламу Об'єднаної опозиції. В газетах “Акцент”, “Вечірні Черкаси” (№35 від 29.08.2012) та Прес-центр (№36 від 05.08.2012) в різні періоди передруковувалась одна стаття: “Ярослав Кендзьор: під прапори національної демократії налізло забагато шпани” у газеті “Вечірні Черкаси” вона розміщена під рубрикою “авторитетна думка”, в газеті “Акцент” – під рубрикою “політика”. В ній здійснюється критика Об’єднаної опозиції: “Якщо лідери Об’єднаної опозиції переконані, що вони матимуть більшість у наступному парламенті – дай нашому ягняті та вовка з’їсти. Але знаючи з кого зліплена ця команда, я великих надій не маю.” Був ще один подібний випадок, але використовувались коментарі В' ячеслава Чорновола:   “ Опозиція помиляється, що розчарований владою виборець підтримає саме її ”. В цій статті він зазначає:Мені здається велетенська помилка опозиції вважати, що виборець незадоволений владою, який проти влади, за них… Вони не врахували що незадоволення опозицією теж дуже високе. ” За цим коментарем помітне бажання навести на думку, що опозиція мало чим відрізняється від діючої влади. Ця ж стаття передрукована в газеті “Прес-центр” на тиждень пізніше

З'являються замовні статті на користь партії “Україна — вперед!” В №37 (від 12.09.2012) — 38 (від 19.09.2012) газети “Вечірні Черкаси” розміщені наступні матеріали: “ Економічна програма – замість популізму ” які є “джинсою”, вони насичена позитивними згадками про Наталію Королевську: “Ще в червні цього року економічний план Наталії Королевської був представлений в усіх регіонах країни, пройшовши обговорення і отримавши високу оцінку експертів.” В  номері 38 цієї ж газети (рубрика “Дослідження”) надрукована прихована реклама партії “Україна – вперед!”: “Нові політичні сили нарощують рейтинги”, вона замаскована під об’єктивне дослідження потенціалу молодих політичних сил, таких як партія “УДАР” та “Україна – вперед!”. В ній є коментарі щодо обох політичних сил з боку Олександра Черненка та Володимира Фесенка. Зокрема, Володимир Фесенко зазначає: “… якщо партія Кличка працює в ролі нової опозиції, то партія Королевської свідомо йде від політичних розборок і між партійних конфліктів. Судячи з усього таке неконфліктне позиціонування, такий політичний конструктивізм дає шанси партії Королевської на успіх.”   

 

  1. Самовисуванці

        Серед самовисуванців найбільше “джинси” було про Валентину Жуковську та Богдана Губського. ЇЇ друкували газети “Акцент” та “Вечірні Черкаси”. Такі матеріали з'являлися в кожному номері цих газет протягом звітного періоду.

        В газеті “Акцент” № 34 (від 22 серпня 2012р. рубрика “Черкасщина”) та в аналогічному номері газети “Вечірні Черкаси” (рубрика “Допомога”). Розміщений матеріал: “Богдан Губський власноруч клеїв шпалери та стелив лінолеум в дитсадках і школах Черкащини.” Автор прагне зробити акцент на близькості кандидата до народу та його поінформованості про проблеми округу: “Нардеп добре знає мережу шкіл та дитсадків округу, на якому працює більше десяти років – не перший рік він реалізує тут власні програми підтримки дошкільної та шкільної освіти. Цього разу вирішив їх підтримати і своєю фізичною працею з робітниками, батьками дітей та педагогічними працівниками.” Ця ж стаття надрукована в обласній газеті “Черкаський край”, що свідчить про централізоване розповсюдження замовних матеріалів в регіоні.

        В газетах “Вечірні Черкаси” та “Акцент” (№35 від 29.08.2012) розміщені статті на користь Валентини Жуковської. Це, зокрема матеріали: “Відремонтований палац “Дружба народів” відкриють 8 вересня” та “Щодня “швидку медичну пораду” одержує понад 30 черкащан”. Статті розміщені під ідентичними рубриками в обох газетах “Подія” та “Турбота” відповідно, але в газеті “Акцент” вони подані на правах реклами, а в газеті “Вечірні Черкаси” – ні. В них висвітлюються ініціативи Валентини Жуковської щодо реконструкції палацу культури та наданню безкоштовної медичної консультації жителям Черкас.

        В газеті “Вечірні Черкаси” та “Акцент” розміщені два ідентичні матеріали: “Гарантоване робоче місце для молоді – першочергове завдання держави.” В першій газеті матеріал поданий під рубрикою “Ініціатива” і може вважатися “джинсою” на користь Валентини Жуковської, яка рекламує свої ініціативи: “Вартість створення робочого місця у хімічній промисловості наближається до 50- ти тисяч доларів. Тому потрібно запропонувати спеціальні механізми стимулювання роботодавців. Ми пропонуємо низку заходів для поліпшення державної програми і створення робочих місць.”  В іншій газеті стаття надрукована на правах реклами.

        В цьому ж номері цих газет є замовні матеріали на користь Богдана Губського. Зокрема, в обох газетах є матеріал: “Раритетний “Кобзар” у подарунок черкаському музею передав Богдан Губський” стаття надрукована під рубриками “творчість” та “культура”. В ній наводиться пряма мова кандидата в нардепи: “Я давно захоплююсь не лише поезією Тараса Шевченка, а й усім, що пов’язано з його життям і тому, натрапивши на цю книгу не міг не подарувати її саме черкаському музею, адже на Черкащині працюю давно, і вже як-то кажуть приріс до неї серцем…”

        В газеті Акцент  №36 (від 5.09.2012 рубрика “Общество”) розміщена стаття “Перші гості – першокласники”, вона присвячена проведенню дня знань в оновленому ПК “Дружба народів”, до якого має стосунок Валентина Жуковська, тут наводиться її пряма мова: “Ми хочемо щоб палац став для вас добрим творчим будинком, щоб ви могли приходити сюди танцювати, співати, розвивати свої творчі здібності.” Аналогічна стаття є в газеті “Вечірні Черкаси”, але на правах реклами.