Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
1. Загальні тенденції.
Упродовж 20 серпня – 23 вересня 2012 р. найбільша увагу місцевих Інтернет-видань була прикуто до визнання Харківською міською та Харківською обласною радами російської мови як регіональної, візитів до Харкова Януковича та Азарова, подій навколо Тимошенко, телеканалом TVi, банку «Базис» та редакції газети «Главное», обговорення скандального законопроекту про запровадження кримінальної відповідальності за наклеп, перебігу політичної боротьби на Харківщині.
Виразною стала тенденція критичного висвітлення діяльності влади та владної Партії регіонів у сегменті Інтернет-простору Харківщини: з 383544 друкованих знаків ПР дісталося 218784 знаків негативу. Об’єднана опозиція зібрала вдвічі менше – 194606 друкованих знаків, але негативу з них лише 40842. Характерно, що позитиву провідні політичні сили отримали майже однаково: 74965 друк. знаків ПР та 75811 – ОО.
Також, на відміну від телебачення, де фактично відсутні згадки про представників інших політсил, окрім ПР та ОО, в Інтернеті можна прочитати новини про всіх суб’єктів виборчих перегонів.
2. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
«АТН», як видання, наближене до опозиції, більшу частку негативу приділило ПР (37720 друк. знаків). Однак, задля об’єктивності, слід відмітити, що ПР висвітлювалась і в новинах, що носили позитивну тональність (6851). Звісно, що Об’єднана опозиція набрала більше позитиву (18316), але й негативна тональність була присутньою (10041). Інші партії набагато менше представлені в матеріалах «АТН» і, при цьому, достатньо виважено.
«Главное», яке вважають близьким до опального колишнього губернатора Харківської області Авакова, що балотується за списками Об’єднаної опозиції до парламенту, писало про ОО переважно у нейтральному та позитивному тонах (останній набрав 57181 знак), тоді як про ПР – у більшості в негативі (176960 знаків). До того ж, дісталося трохи критики й КПУ та «Україна, вперед!».
«Городской дозор» під час виборів подає інформацію однобоко. Так, ПР було присвячено 44075 знаків позитиву (за майже відсутнім негативом), то Об’єднаній опозиції дісталося 21414 знаків негативу. Потрошки згадав «Городской дозор» й інші політсили.
3. Пріоритетність представлення (хто у перших сюжетах та на перших шпальтах - без цифр).
В Інтернеті немає «1-х шпальт». На фото були представлені герої новин, у більшості своїй – політики вітчизняного масштабу, а також харків’яни Аваков, Добкін, Кернес та Кірш.
4. Теми (без цифр).
- визнання Харківською міською радою та обласною радою російської мови як регіональної,
- візити до Харкова Януковича та Азарова,
- підготовка та святкування Дня Харкова та Дня незалежності України,
- розгляд касаційної скарги Тимошенко вищим спеціалізованим судом та розгляд скарги Тимошенко Європейським судом з прав людини,
- етапування Луценка до Менської виправної колонії,
- обшук у банку «Базис» та редакції газети «Главное»,
- події навколо вибуху газу у харківській багатоповерхівці,
- ухвалення Верховною Радою рішення про збільшення території Харкова,
- падіння національної валюти,
- обговорення ситуації, що скалилася у медіопросторі України, зокрема, із телеканалом TVi,
- виявлені порушення виборчого законодавства,
- події навколо Тимошенко (суд, інтерв’ю засуджених, виявлені дозиметри, заяви Мельниченка, виступи інших «коментаторів»),
- проведення 9-го саміту в Ялті,
- обговорення скандального законопроекту нардепа від ПР Журавського про запровадження кримінальної відповідальності за наклеп,
- облиття зеленкою кандидата від ОО Кірша,
- перебіг політичної боротьби на Харківщині.
5. Спікери (без цифр).
Політики вітчизняного масштабу: Янукович, Азаров, Тігіпко, Турчинов, Власенко.
Харків’яни: Добкін, Кернес, Аваков, Кірш.
6. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
Основна маніпуляція – упереджене, однобоке подання інформації у значній частці матеріалів. Це, на жаль, притаманно для усіх 3-х видань. А також використовується «гра» з назвами та фотографіями. Навіть, якщо новина про політичного опонента є позитивною чи нейтральною, до неї часто готується заголовок негативного змісту. І таке ж фото.
В Інтернет-виданні «Городской дозор» такі маніпуляції застосовуються у матеріалах, присвячених Об’єднаній опозиції (в першу чергу – Тимошенко).
Характерні й назви новин Інтернет-видання «Главное», які схожі на гасла з політичних листівок, наприклад:
- Гепа дал команду "мочить" Кирша
- Тигипко понял, что тема про "папередников" и про "руину" реально всех задолбала
- Киевляне: Янукович и независимость Украины несовместимы
Прикладом «гри» з назвами може послугувати ситуація з облиттям кандидата у нардепи від Об’єднаної опозиції Кірша зеленкою, коли місцеві Інтернет-видання видали інформацію під такими заголовками:
- «Очередное "зеленое" нападение на оппозиционера» (АТН, констатація факту);
- «Харьковские гопники облили зеленкой кандидата от оппозиции Александра Кирша» («Главное», застосування підсилюючої негативної характеристики для опонентів: «гопники»);
- «В Харькове кандидата в нардепы облили зеленкой» («Городской дозор», замовчується навіть те, до якого політичного табору належить постраждалий).