укр eng

Проміжний звіт за результатами моніторингу кіровоградської преси (20.08.2012 - 23.09.2012)


З 20.08.2012 по 23.09.2012
Медiа: Преса
Регiон: Кіровоградська область

Проміжний звіт по Кіровоградській області за 20.08. – 23.09.2012 р.

1. Загальні тенденції

Упродовж 20 серпня – 23 вересня основна увага ЗМІ регіону зосередилась на обговоренні програмних моментів представників політичних партій та рухів, активно проводився аналіз декларацій кандидатів, їхніх статків реальних та ірреальних. Також почали з’являтися перші соціологічні опитування щодо рейтингів провідних політичних сил та їх мажоритарних представників у округах переважно маніпулятивного характеру.

Також висвітлювалися візити Міністра освіти і науки, молоді та спорту України Дмитра Табачника, лідера партії «Україна вперед!» Наталі Королевської та №2 списку партії Андрія Шевченка, продовжується відстеження виконання програми «Центральний регіон – 2015» в чергових районах області.

Останній тиждень поруч із висвітленням підготовки до святкування Дня міста, вирізнявся на тлі попередніх виступом журналістів проти втручання в їх діяльність лідера об’єднаної опозиції Валерія Кальченка, а також прихильників Партії регіонів проти використання чорного PR у зв’язку із розповсюдженням містом листівки із закликом до фізичного знищення керівників області (в чому теж було звинувачено штаб об’єднаної опозиції).

Преса

Коментар найбільших та найменших показників

Партія регіонів має максимальні показники за всіма показниками в усіх друкованих виданнях регіону. Особливою активністю у висвітленні її діяльності відзначається газета «Народне слово», маючи понад 76% матеріалів про Пратію регіонів і біля 14% КПУ з явними ознаками «джинси», (матеріал про КПУ явно близький до «джинси», оскільки стаття про мажоритарника Віталія Грушевського від Партії регіонів з аналогічною стилістикою було надруковано на правах політичної реклами). Загалом варто відзначити тенденцію до збільшення публікацій про інші політичні сили лише під кінець аналізованого періоду, на його початку тотальна перевага належала Партії регіонів. Загалом провладна сила має понад 65% обсягу контенту, об’єднана опозиція – в межах 19%, всі інші – 16%. Загалом серед позитивно-нейтральних публікацій щодо Партії регіонів певний негатив траплявся в публікаціях спікера від опозиції (Андрій Табалов) і в тій же «Кіровоградській правді» стосовно досить критичного аналізу Харківських угод і того, що ми маємо внаслідок їх реалізації. Позитивна тональність провладної команди продовжує формуватися завдяки висвітленню виконання програми «Стоп-радон» (куратором якої є провладний кандидат Олександр Шаталов), реалізації програми «Центральний регіон – 2015», виконню соціальних ініціатив Президента (вручення ключів новоселам, реалізація програми «Шкільний автобус», соціальні магазини) тощо.

Простежується чітка стратегія проведення передвиборчої кампанії Партією регіонів. Так газета «Народне слово» та тижневик «Україна-центр», висвітлюючи перебіг святкування Дня незалежності загалом у нейтральних тонах, на першій (Україна-центр) та другій (Народне слово) сторінках розмістили фотографію, де поряд із губернатором на чолі святкової колони йдуть ВСІ кандидати в депутати від Партії регіонів від області (так звана команда Сергія Ларіна). У наступних номерах це фото вже стало офіційним рекламним «біг-бордом» «команди Ларіна – єдиної команди», які розмістили «Народне слово» на першій, а «Україна-центр» на другій сторінці. Слід також відзначити, що останнє  видання афішувало бажання висвітлити програми всіх провідних претендентів, однак знову ж таки відчутна перевага надана провладному кандидату та партії загалом, критично аналізуючи передвиборчі обіцянки опозиційних кандидатів, вдало і ніби «випадково» порівнюючи їх потуги з реальними діями «Єдиної команди». У наступних номерах тижневик теж відзначився наявністю «джинси», опублікувавши матеріал про мажоритарника Станіслава Березкіна від Партії регіонів та Віталія Грушевського. До честі видання «Народне слово» слід зазначити, що лише в ньому всі пропагандистські матеріали про ту чи іншу політичну силу чи власне кандидата в народні депутати подано із зазначенням «на правах політичної реклами», тоді як аналогічний матеріал в тижневику «Україна-центр» та «Кіровоградській правді» подані без будь-яких застережень, що, очевидно, дозволяє кваліфікувати ці матеріали як «джинсу». Також у цих виданнях було зафіксовано маніпуляцію «спіраль замовчування»: видання маніпулювали соцопитуваннями, подаючи їх результати винятково як переможні для кандидатів від Партії регіонів.

Певний негатив щодо провладної партії на початку періоду фіксувався лише у матеріалах «Кіровоградської правди», яка окреслила проблеми в реалізації програми «Центральний регіон – 2015», та надрукувала кілька матеріалів кандидата від об’єднаної опозиції Андрія Табалова, зокрема його інтерв’ю, в якому вперше можна було відстежити визначальні положення програми цього кандидата. Також це видання з певним скептицизмом окреслило «здобутки» сьогоднішньої влади в проекції сприйняття їх простим виборцем: поруч із здобутками у виконанні програми «Шкільний автобус» ніхто не згадав про призупинення навчання в семи навчальних закладах області та проблеми простих людей, які виникли внаслідок цього. Проте вже в наступних матеріалах «Кіровоградської правди», поряд із публікаціями опозиційного характеру вийшла стаття «джинсового» плану про провладного кандидата Олександра Шаталова, хоч у цьому ж номері наявна публікація про проблеми у житлово-комунальному господарстві міста з погляду кандидата від об’єднаної опозиції Андрія Табалова. Останній тиждень взагалі засвідчив за матеріалами «Кіровоградської правди» чітке протиставлення позитивної тональності щодо Партії регіонів і негативної – щодо об’єднаної опозиції. Поряд із цим варто зазначити наявність певних маніпуляцій, коли в статті «Журналісти проти опозиції», розміщеної на першій сторінці, поряд із фотографією мітингу розміщена фотографія побитого невідомо ким і невідомо з яких мотивів журналіста обласного телебачення. Також певним замовним матеріалом можна вважати звернення Ярослава Турчина (кандидата в народні депутати в округу №99, про якого в усіх інших виданнях, як друкованих, так і електронних, жодних згадок немає) до кандидата від об’єднаної опозиції Андрія Табалова та самовисуванця Дмитра Ветвицького (донедавна – депутат від «Батьківщини») у виключно негативній тональності щодо об’єднаної опозиції.

 

Коментар максимальних та мінімальних показників тональності

Максимальні показники позитивної тональності у всіх трьох виданнях  належать Партії регіонів, спорадично – КПУ та об’єднаній опозиції «За Батьківщину».

 

Пріоритетність представлення

Від Партії регіонів – голова Кіровоградської ОДА Сергій Ларін, Олександр Шаталов, Віталій Грушевський, від об’єднаної опозиції – Андрій Табалов, Валерій Кальченко, Наталя Королевська, Петро Симоненко.

 

Теми

  • візит Міністра освіти і науки, молоді та спорту України Дмитра Табачника;
  • візит Наталії Королевської;
  • декларації кандидатів в народні депутати України.
  • підтримка кандидатами  народні депутати від Партії регіонів програми «Центральний регіон – 2015»
  • програми зареєстрованих кандидатів
  • продовження виконання програми «Стоп-радон».
  • протест журналістів проти втручання політиків у роботу ЗМІ області;
  • реалізація програми «Центральний регіон – 2015»;
  • реалізація соціальних ініціатив Президента;
  • проблеми реформи ЖКГ міста.

 

Спікери

Сергій Ларін, Олександр Шаталов, Віталій Грушевський, Андрій Табалов, Валерій Кальченко, Наталя Королевська, Петро Симоненко.

 

Опис маніпуляцій та медіаефектів

Маніпулятивність зафіксована у тижневику «Україна-центр», в якій у фіналі редакторської статті ніби без будь-якої прив’язки зазначено: «Кто не рискует, тот, как известно, не пьёт шампанского. Работать – так депутатом! Любить – так Королевскую!».

Фотографія всіх кандидатів у депутати від Партії регіонів від області разом із губернатором на чолі святкової колони до Дня Незалежності на 1 – 2 сторінках, стаття в «Народному слові» «Москаль-чарівник або підтекст від опозиції», у якій досить іронічно змальовано візит Геннадія Москаля до Кіровограда.

У статті в «Україні-центр» «Справжня опозиція – міф, реальність, анекдот» досить вдало співставлено анонсовані дії кандидатів у народні депутати від опозиції з реальними справами сьогоднішньої влади, і зовсім не на користь її опонентів.

У «Народному слові» наявні дві стилістично однакові статті, з яких одна кваліфікована як «на правах політичної реклами» (Віталій Грушевський, Партія регіонів), а інша подана як матеріал редакції (Петро Симоненко, КПУ).

У статті «Журналісти проти опозиції», розміщеної на першій сторінці, поряд із фотографією мітингу розміщена фотографія побитого невідомо ким і невідомо з яких мотивів журналіста обласного телебачення, що абсолютно немає жодного відношення до самого протесту і на самому мітингу про це не згадувалося.

 

«Джинса»

 «Україна-центр» розмістила статтю «Віталій Грушевський: «Робота, реальний результат і оптимізм – наш спільний шлях у майбутнє» Тетяни Фоміноїбез будь-яких застережень, тоді як в «Народному слові» цю ж публікацію подано із зазначенням «на правах політичної реклами». Схожа ситуація і з публікацією «Центральний регіон: флагмани виборчої кампанії», яка тематично перегукується із статтею з «Народного слова» «Центральний регіон – 2015» консолідує команду» і містять однакову фотографію теж подано без жодних застережень, а в «Народному слові» – із зазначенням «на правах політичної реклами». У цьому ж руслі варто згадати публікацію у «Кіровоградській правді» «Команда Ларіна присяглася виконувати «Центральний регіон – 2015» у парламенті» з тією ж фотографією і без будь-яких застережень.