укр eng

Звіт за результатами моніторингу центральної преси за період з 17 по 23 вересня 2012 року


З 17.09.2012 по 23.09.2012
Медiа: Преса
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

 

ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ МОНІТОРИНГУ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ПРЕСИ ЗА ПЕРІОД З 17 ПО 23 ВЕРЕСНЯ 2012 РОКУ

 

Моніторинг включає аналіз 7-ми загальнонаціональних друкованих видань:

–       «Голос України»

–       «Газета по-українськи»

–       «Дзеркало тижня»

–       «Комментарии»

–       «Сегодня»

–       «Сільські вісті»

–       «Факты и комментарии»

 

Об’єкти моніторингу – діяльність 6 політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями:

–       Партія регіонів

–       «Батьківщина»

–       УДАР

–       «Свобода»

–       КПУ

–       «Україна – вперед!»

 

Мета дослідження: з’ясувати чи надають газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.

 

Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).

 

ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ

 

В інформаційному просторі продовжує лідирувати Партія регіонів – про неї загалом оприлюднено у 3,5 рази більше інформації, ніж про Об’єднану опозицію. Цей показник здебільшого завдячує негативній інформації – на адресу ПР її оприлюднено у 7 разів більше, ніж про «Батьківщину». У той же час позитивної інформації про ПР також було у 6 разів більше, а нейтральної – у 1,5 рази більше, ніж про «Батьківщину». Діяльність інших партії у порівнянні з цими двома практично не висвітлюються. Лише КПУ має трохи більші за інших показники, однак вони в основному завдячують прихованій рекламі.

Основна доля негативної інформації щодо Партії регіонів (близько третини) оприлюднюється газетами «Дзеркало тижня. Україна» та «Комментарии», які плекають антипатію в першу чергу до влади, хоча і опозиції не симпатизують. «Сільські вісті» та «Газета по-українськи» також нагнітають негатив щодо Партії регіонів, часто маніпулюючи коментарями та заголовками. Прикметно, що «Факты и комментарии» цього тижня почали критикувати ПР, різко збільшивши кількість авторських матеріалів з відверто негативними оціночними судженнями щодо діяльності влади, відтак вперше негативні показники ПР у виданні перевищили позитивні.

Натомість «Голос України» повернувся до переважно позитивного висвітлення діяльності центральної та місцевої влади. Газета «Сегодня» і надалі плекає позитивний імідж ПР, часто через матеріали, що є приховано рекламними.

Окрім ПР та «Батьківщини» практично жодна політична сила істотно не висвітлювалася.

Головними інформаційними приводами тижня стали прийняття закону про наклеп, повернення проекту бюджету на 2013 рік до Кабміну на доопрацювання, заяви М.Мельниченка щодо причетності Ю.Тимошенко до вбивства Є.Щербаня, аналіз результатів форуму Ялтинської європейської стратегії..

Цього тижня видання активно користувалися маніпулятивними технологіями плекання негативу, монтажу, ствердження, звинувачення за асоціацією, іронією, сарказмом, протиставленням.

 

ГОЛОВНІ ТЕМИ ТИЖНЯ:

 

1.                    Завершився форум Ялтинської європейської стратегії. Аналіз результатів.

2.                    В.Янукович та Б.Коморовський відкрили меморіальний комплекс у Биківні.

3.                    Майор М.Мельниченко готовий надати матеріали, що доводять причетність Ю.Тимошенко до вбивства Є.Щербаня. «Батьківщина» вважає це шантажем.

4.                    Комітет у міжнародних справах сенату США прийняв проект резолюції із закликом до української влади терміново звільнити Ю.Тимошенко та її соратників. Реакція в Україні.

5.                    У першому читанні прийнято закон щодо кримінальної відповідальності за наклеп. Негативна реакція журналістів та опозиції.

6.                    Мер Дніпропетровська агітує на білбордах за кандидата від ПР. Суд визнав це законним.

7.                    Проект бюджету на 2013 рік повернено Верховною Радою уряду на доопрацювання. Аналіз документу.

 

ГОЛОВНИМИ СПІКЕРАМИ, ЩО ОЗВУЧУВАЛИ ПОЗИЦІЮ ПАРТІЇ, ЦЬОГО ТИЖНЯ СТАЛИ:

 

1.     ПР – В.Янукович, М.Азаров, С.Тігіпко, Ю.Бойко, М.Присяжнюк, Т.Бахтєєва, А.Клюєв, М.Кулиняк, М.Чечетов, А. Єфремов, В.Хорошковський

2.      «Батьківщина» – О.Турчинов, А.Яценюк, М.Томенко, О.Третяков, К.Ляпіна, А.Кожемякін, С.Власенко, М.Княжицький, І.Луценко, А.Павловський, С.Сас.

3.     УДАР – В.Ковальчук.

4.     «Україна – вперед!» – не представлена.

5.     «Свобода» – Р.Кошулинський.

6.     КПУ – П.Симоненко, Є.Царьков, І.Алексєєв.

 

ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ВИДАННЯХ НА ЦЬОМУ ТИЖНІ СТАНОВИЛА:

 

1.     «Голос України» – 13,7%.

2.     «Газета по-українськи» – 13,58%.

3.     «Дзеркало тижня» – 24,23%.

4.     «Комментарии» – 22,18%.

5.     «Сегодня» – 9,53%.

6.     «Сільські вісті» – 12,28%.

7.     «Факты и комментарии» – 12,65%.

 

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ДРУКОВАНИМИ ВИДАННЯМИ

 

«Голос України» цього тижня повернувся до тенденції пріоритетного висвітлення діяльності Партії регіонів через представників владної вертикалі та влади на місцях. Діяльність опозиційних політиків висвітлювалася переважно виступам у Верховній Раді та коментарям у кулуарах. На цьому згадки про них і обмежилися. Натомість видання цитує всі заяви В.Януковича, М.Азарова, і надалі є значна кількість повідомлень про відверто агітаційні події за участі голів ОДА, передвиборчих заяв. Критика влади переважно зосереджена у цитуванні представників КПУ, яким приділяється порівняно багато уваги, стільки ж, як і опозиції. Навіть ґрунтовних авторських матеріалів, які зазвичай були досить критичними до влади, цього тижня не зафіксовано. Видання працювало переважно у репортажному ключі. З’явилася прихована агітація – під виглядом замітки про діяльність депутата подавалася інформація про відверто агітаційні зустрічі Т.Бахтєєвої у Донецьку.

Загалом уваги приділялася лише партіям, які наявні у чинному парламенті, позапарламентські сили цього тижня взагалі не згадувалися.

 

«Газета по-українськи» і надалі багато уваги приділяє саме виборчій тематиці. Було вміщено матеріали-репортажі з мажоритарних округів у Дрогобичі та Донецьку, де висвітлювалася діяльність провідних кандидатів. Видання відчутно симпатизує опозиційним кандидатам («Батьківщини», УДАРу) та плекає антипатію до представників владної партії через дрібні деталі, принцип монтажу та протиставлення.

Цього тижня газета активно плекала негативний імідж В.Януковича через специфічні інформаційні приводи – як то годинник президента, еротичний календар, що з’явився в Інтернеті, чергові обмовки. Ці повідомлення послідовно підкріплюються фотографіями, необхідними коментарями психологів чи політологів:

«В українського президента на руці був платиновий годинник швейцарської фірми «Вашерон Константін». Ремінець — зі шкіри алігатора. Коштує $32 тис. Турецький прем'єр на зустріч із Януковичем одягнув кварцовий годинник «Лонжін» за $200». (маніпулятивна технологія протиставлення – експ.) («Газета по-українськи», 18.09.12).

«В інтернеті з'явився еротичний календар для президента Віктора Януковича. На сторінках зображені дівчата у спідній білизні. Наприклад, чорнявка у плетеній шапочці просить: «Виктор Фёдорович, сними с меня шапку и все остальное». Інша модель у чорній білизні говорить: «Я нападу на тебя, как венок». На останній — дружина президента Людмила Олександрівна. Поряд напис: «Витя, быстро домой!». (маніпулятивна технологія звинувачення за асоціацією – експ.) («Газета по-українськи», 18.09.12).

Слід відзначити також позитивні показники ПР через відгуки студентів про М.Луцького, а також негативні показники «Батьківщини» через критику законопроекту А.Шкіля щодо штрафування за аборти та інциденту у Верховній Раді за участі Р.Богдана, який побив Г.Омельченка.

УДАР, окрім репортажів з мажоритарних округів, переважно висвітлювався негативно у тексті політолога О.Палія, який вочевидь є «джинсою». Хоча загалом кількість політичної «джинси» у виданні цього тижня була значно меншою. Інші політичні сили практично не висвітлювалися.

 

«Дзеркало тижня» і надалі головної уваги приділяє Партії регіонів та діяльності влади. Незважаючи на збільшення показників опозиційних партій, інформаційна перевага ПР залишається відчутною. Щоправда здебільшого це критика і, відповідно, перевага складається з негативної тональності.

Цього тижня видання багато уваги приділило власне виборчій тематиці, у зв’язку з чим з’явилося різноманіття у представленні політичних сил. Виданням було надано слово всім головам виборчих штабів прохідних реальних партій (хоча О.Турчинов не скористався можливістю), їхні відповіді публікувалися в повному обсязі. Аналізувалася газетою також виборча кампанія мажоритарників у Києві. При цьому критики зазнавала не лише ПР (за використання адмінресурсу), але і опозиційні партії (за неузгодженість і сварки). Щодо критики уряду – негативних відгуків зазнав проект бюджету на 2013 рік, політика міністерства освіти. Традиційно у негативній тональності з іронією та сарказмом подається діяльність президента (візит до Одеської області). Однак було вміщено також і нейтральне інтерв’ю з міністром культури М.Кулиняком.

Загалом видання намагається критикувати владу ґрунтовно та аргументовано, проводячи власні розслідування та аналіз, однак стиль висловлювань журналістів стабільно іронічний, а часто навіть саркастичний:

«Спеціалісти, яким зі службового обов’язку довелося збирати інформацію з регіонів, зводити й неодноразово коригувати цифри для головного кошторису країни, стверджують: наступного року ми неодноразово пошкодуємо, що не цінували «покращення життя вже сьогодні», — завтра такої можливості не буде. У 2013 році, на їхню думку, стабільно зможе розвиватися тільки один напрям — похоронний бізнес… А на що можна розраховувати, коли в проекті держбюджету, затвердженого Кабінетом міністрів України, на медицину закладено лише 19% від фактичної загальної потреби?!» («Дзеркало тижня, 21.09.12»)

Слід відзначити, що основні показники «Бітьківщини» цього тижня все ж таки зумовлені публікацією звернення Ю.Тимошенко до світової спільноти, яке видання надрукувало на шпальту у повному обсязі. Поза цим, Об’єднана опозиція все ж таки згадувалася скупо, як і інші партії.

 

«Комментарии» висвітлювали переважно діяльність Партії регіонів. Більша частина оприлюдненої інформації – негативна (65%) і стосувалася вона зазвичай діяльності уряду та окремих міністрів (М.Табачника, М.Присяжнюка). Газета критично ставиться до ініціатив уряду щодо доступного житла, бюджетної політики. Видання досить об’єктивне, статті аналітичні, критика і відзначення конструктиву завжди наявні, хоча критики відчутно більше.

Власне виборча тематика була представлена аналізом потенційних переможців у мажоритарних округах по Києву, у Харківській та Одеській областях, а також матеріалом про можливість фальсифікацій. Переважно йшлося про стратегію представників Партії регіонів, однак згадувалися Об’єднана опозиція, УДАР та «Свобода». Видання критикує не лише владну партію, але і опозиційні – за відсутність кампанії та наявність потенційних «тушок». Інші політичні сили не згадувалися.

 

«Сегодня», як і раніше, плекає негативний імідж Об’єднаної опозиції та позитивний владної партії. Причому левова частка позитивних та нейтральних показників ПР припадають на приховану політичну рекламу (яка означена у вихідних даних, але не очевидна для читача), а також на матеріали, що стосуються діяльності уряду та президента. Власне, як партія ПР представлена мало, хоча один із матеріалів «джинси» (на шпальту) був від імені Т.Бахтєєвої. Цього тижня значну частку показників ПР становлять негативні, однак показово, що вони в основному з’явилися завдяки прихованій рекламі КПУ, яка критикувала бюджет-2013 та рекламі мажоритарника С.Шахова, який критикував місцеву владу на Луганщині. Журналісти видання представників ПР критикують ситуативно – точкові негативні зауваження можливі лише в авторських колонках та поодиноких коментарях експертів.

Діяльність Об’єднаної опозиції представлена переважно через інформаційні приводи, що стосуються Ю.Тимошенко – її затяжне перебування в лікарні, борги по справі ЄЕСУ, звинувачення М.Мельниченка. Видання детально відпрацьовує будь-який привод, вміщуючи відповідні коментарі експертів, маніпулятивні підверстки, які часто побудовані з посилань на анонімні авторитети чи джерела інформації, непідтверджені факти:

«Тюремщики показали фото препаратов, которые нашли в тайнике палаты Юлии Тимошенко. Названия на тюбике, таблетках и пузырьке были тщательно затерты (тюремщики говорят, что они были заретушированы для объективности экспертизы, которая будет длиться 2 недели). «Сегодня» показала фото нескольким опытным фармацевтам: «Капсулы с порошковидними лекарствами, которые были найдены у Тимошенко, похожи на те, в которых содержатся и безрецептурные препараты, и препараты строгого учета (наркотические.—Авт.)» («Сегодня», 19.09.12).

Загалом найпоширенішою маніпулятивними технологіями видання щодо опозиційних сил цього тижня стали саме посилання на анонімний авторитет («джерело у ПР», «джерело у посольстві США», «наші експерти»), а також іронія, безапеляційне ствердження та спіраль замовчування:

«Виталий Кличко заявлял, что идет в Раду, чтобы бороться с коррупцией (видимо, на уровне Киева вся коррупция уже побеждена и надо двигаться дальше. — Авт. ). Вчера он ненадолго забежал на заседание, успел сделать заявление, что олимпийцам нужно давать не только квартиры, но и выделять землю, сфотографировался с двумя девушками и исчез». («Сегодня», 21.09.12).

«Рейтинг «Свободы» стоит на месте, а это значит, что вступление в кампанию «Нашей Украины» ее позиции не пошатнуло. Впрочем, партии Тягнибока от этого не легче, так как в парламент она все равно не проходит ни по одному опросу». («Сегодня», 21.09.12).

Всі рекламні матеріали ПР, марковані приховано, повторювалися у газеті «Факти»(С. Тигіпко про зелене світло для бізнесу та його візит на завод «Норд», В.Янукович урочисто відкрив будівництво ЛЕП, М.Присяжнюк про ціни на продукти, Т.Бахтєєва про фальсифікат в аптеках).

 

«Сільські вісті» і надалі переважно зосереджена на плеканні негативного іміджу Партії регіонів. Видання критикує владну партію переважно через діяльність уряду, її фракції в парламенті та представників місцевої влади. Зокрема, цього тижня критикувався бюджет-2013, виступи В.Януковича та М.Азарова на форумі Ялтинської європейської стратегії, земельні махінації у регіонах, тиск місцевої влади на само висуванців по мажоритарних округах на Дніпропетровщині. Загалом видання практично не згадує Партію регіонів позитивно чи нейтрально. І надалі публікуються листи читачів з відверто негативними відгуками про владу та ПР зокрема. Знову мали місце маніпуляції у повідомленнях під рубрикою «З повідомлень інформагентств», які зовсім не є інформаційними і в яких висловлюються оціночні судження:

«I захисти нас від лукавого. (заголовок – експ.) Заступник керівника провідного тепер політичного формування Сергій Тігіпко, який нещодавно «злив» свою «Сильну Україну» владі і став чиновником високого рангу, заявив, що чергова партія, якій він служить нині, готова до конструктивної співпраці з опозицією. «Ми абсолютно готові до співпраці. Я пригадую слова Шарля де Голля, який сказав, що опозиція — це також Франція. І я вважаю, що такий принцип можна застосувати і в Україні. Опозиція — це також Україна», — сказав Тігіпко. Він вважає, що партія, до керівництва якої він тепер має честь належати, суттєво поліпшила рівень життя людей. Статистика ж свідчить: у Польщі, для прикладу, середньомісячна зарплата учетверо вища, ніж в Україні, при тому що ціни на продукти харчування в сусідів набагато нижчі». («Сільські вісті», 20.09.12)

Об’єднана опозиція висвітлювалася ситуативно, як і КПУ. Інші партії навіть не згадувалися.

 

«Факты и комментарии» цього тижня значно менше публікували «джинси». Авторські матеріали становили близько половини виборчого контенту і нарешті дозволили зафіксувати редакційну позицію видання. Поза традиційним інформаційно-репортажним стилем подачі матеріалів, виявлено тенденцію до критики влади та владної партії. Так видання досить критично коментувало новину про агітацію, яку веде мер Дніпропетровська на підтримку кандидата від Партії регіонів. Видання згадувало про це тричі на тиждень у різних, асоційованих з виборами матеріалах, кожного разу фіксуючи розбіжність між заявами президента та представників ПР та реальними фактами. Досить іронічно подавалися заяви посадовців (М.Азарова та Р.Кузьміна) на форумі Ялтинської європейської стратегії (YES), а також критикувалася владна партія через прийняття закону щодо наклепу. Відтак негативні показники ПР цього тижня у виданні вперше переважили позитивні.

Слід відзначити, що частина негативних показників ПР також зумовлена критикою у приховано політичних матеріалах Об’єднаної опозиції. У той же час більшість позитивних та нейтральних показників ПР також зумовлені саме «джинсою» – це статті, ідентичні надрукованим у газеті «Сегодня», а також матеріал про перемогу ПР на місцевих виборах.