Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Проміжний звіт моніторингу газет Івано-Франківської області з 20 серпня по 23 вересня 2012 року
Протягом періоду 20 серпня – 23 вересня лідером за обсягом поданої про політичну силу інформації в місцевій пресі стала Партія Регіонів. Основний масив інформації про цю партію журналісти івано-франківських друкованих ЗМІ подали в нейтральній тональності. Дещо пасивніше відбувалося інформування про діяльність ВО «Свобода» та ОО «Батьківщина».
Найменше інформації газети подали про діяльність КПУ, до того ж кількість негативних відгуків про її діяльність перевищила разом взяті нейтрально та позитивно акцентовані повідомлення про цю партію. Відповідно, в позитивній та нейтральній тональності комуністи були представлені найбільш пасивно. Серед іншого помітним було також те, що «Репортер» взагалі не згадував про Наталію Королевську та її об’єднання «Україну – Вперед!» і тільки один раз згадав на своїх сторінках комуністів. Про самовисуванців в пресі взагалі не було негативних відгуків. «Галичина» один раз в негативній тональності повідомила про «Україна – Вперед!» і жодного разу не критикувала «Свободу».
Партія Регіонів виявилася лідером як за кількістю нейтральної інформації, так і за обсягом критики. Дещо менше нейтрально тоналізованих повідомлень було про Об’єднану опозицію «Батьківщина». Першість у позитивному представленні цього періоду отримала ВО «Свобода», незначно менше позитиву – на рахунку УДАРу.
«Галичина» традиційно перші шпальти відводила для інформування у коротких замітках про діяльність Президента, уряду (зокрема, в питанні підтримки сільського господарства), європейських інституцій, які висловлювалися проти судового свавілля у справах Юрія Луценка та Юлії Тимошенко. Також у цій газеті активно повідомляли про діяльність обласної ради, її голови Олександра Сича та голови ОДА Михайла Вишиванюка. «Галицький кореспондент» найчастіше перші сторінки відводив на інформування про діяльність УДАРу.
Як і минулих періодів протягом цього не зникала з газетних шпальт тема захисту української мови та критики за прийняття «регіоналами» проросійського законопроекту. Газети також активно висвітлювали проведені кандидатами чи політичними силами прес-конференції: голови ОДА М. Вишиванюка, кандидатів-самовисуванців по 83-му виборчому округу Олександра Шевченка, по 87-му – Юрія Дерев’янка, лідера обласних «ударівців» Романа Чернеги. Останні тижні серпня і перші вересня активізували обговорення освітніх новацій від профільного міністерства та розміру стипендії. Щораз частішими ставали висвітлення соціальних ініціатив Президента, як з їх підтримкою, так і з гострою критикою. Не зникала зі сторінок друкованих ЗМІ тема ув’язнених опозиціонерів. Проте помітним став факт зменшення кількості згадок про екс-мінстра МВС Юрія Луценка, натомість стабільно висока частота повідомлень про Юлію Тимошенко. Не оминули увагою місцеві журналісти стрибок курсу долара, про що останні три тижні згадували на сторінках своїх видань.
Зі спікерів найбільш активними були голова ОДА М. Вишианюк, очільник облради О. Сич, лідер обласного УДАРу Р. Чернега.
Найчастіше за цей період можна було помітити вкрай низький рівень використання рубрик «політична реклама» або «політична агітація», в той час, як матеріали носили саме такий характер, а не були прикладом збалансованої та об’єктивної роботи місцевих журналістів. Мова йде передусім про самовисуванця у в/о № 83 Олександра Шевченка. Про автоперегони, оздоровлення дітей на Буковелі, допомогу дитячим садочкам (з використанням фото кандидата в оточенні дітей) з однаковими текстами та фото від Олександра Шевченка найчастіше на своїх сторінках розміщали «Репортер» та «Галицький кореспондент». Галичина ті самі або подібні матеріали рубрикувала як «політична реклама». Або приклад із блукаючим з одного в інший тиждень сюжетом - матеріал, поміщений на сторінках «Галичини» (6.09) як рекламний про Олега Ляшка «Юлі – волю! Бандитам – тюрми!», іншого тижня з’явився на сторінках газети «Репортер» (13.09) не під рекламною рубрикою.
Інший приклад - стаття «В.Ющенко: «Гідну відповідь розколу та занепаду може дати лише патріотична сила», котра на шпальтах «Галичини» (13.09) та «Галицького кореспонденту» (13.09) була розміщена як політична реклама, на сторінках «Репортеру» (13.09) як така не позначена. Загалом серпневий візит на Прикарпаття колишнього президента спровокував цілий ряд публікацій. Однією з характерних особливостей стала присутність у всіх газетах протягом кількох тижнів політичної реклами від «Нашої України». У ній Віктор Ющенко нав’язував думку про політичну схожість Партії Регіонів та ОО «Батьківщина».
Використання ідентичних сюжетів з одного немісцевого джерела проявилося, скажімо, в останній тиждень серпня. Одна і та ж карикатура на Об’єднану опозицію площею 100 см2 з’явилася у двох виданнях. В газеті «Репортер» (30.08) – під рубрикою «Шарж», а в газеті «Галицький кореспондент» (30.08) – як ілюстрація в розгромній для «Батьківщини» статті «Як опозиція «крутить дулі» гуцулам» (з посиланням на матеріали сайту «Політарена»). Зауважимо, що одразу під останнім матеріалом, в якому шальки журналістських симпатій поступово схилялися на бік політсили Віталія Кличка, розмістили на півсторінки матеріал «Прикарпатські «ударівці» прибрали Замкову гору» - про екологічну акцію на День незалежності в Галичі з позитивним для УДАРу контентом.
Матеріали опозиції також не були позначені як «політична реклама» хоча стосувалися загальноукраїнських подій і лягали в одну канву – Януковичу – імпічмент, опозиції – владу. До прикладу, на протиставленні Об’єднана опозиція (в нейтрально-позитивній тональності) – партія Регіонів (в нейтрально-негативній тональності) були побудовані матеріали в «Галицькому кореспонденті» (23.08) («Об’єднана опозиція проти партії олігархів»), «Галичині» (23.08) (Україна перед вибором: Янукович forever чи підтримка опозиції) та «Репортері» (23.08) («Державне замовлення на беззаконня»). Однакові за змістом матеріали «Народний позов проти Януковича» рубрика «опозиція» (газета «Репортер» (30.08) та «Судити, не можна помилувати» рубрика «акції» (газета «Галичина» (30.08) розповіли про перебіг та плани опозиційної акції «Україна проти Януковича».
Про Наталію Королевську, як і про комуністів за цей період не було жодного матеріалу на місцеву тематику. Про об’єднання «Україна – Вперед!» найчастіше говорили на сторінках «Галичини», матеріали носили ознаки агітаційних (позитивно-нейтральна тональність, великі фото лідерів списку), хоча не були відповідно позначені. А останнього тижня в пресі з’явилися спроби нав’язливого порівняння політсили Наталії Королевської «Україна – Вперед!» з партією Кличка УДАР. Так у газеті «Галицький кореспондент» (від 20.09) помістили передрук із сайту «цензор.нет» «Кличко та Шевченко: успіх у спорті не гарантує успіху в політиці», в якому критично оцінюються шанси великих спортсменів стати великими політиками. Натомість у «Галичині» (20.09) у статті «До парламенту проходить п’ять політичних сил» Королевську прирівнюють до Кличка, називаючи обох молодими перспективними політиками, які згідно останніх соціологічних досліджень разом зі своїми однодумцями потрапляють до парламенту.