укр eng

Проміжний звіт за результатами моніторингу івано-франківського інтернету (20 серпня - 23 вересня)


З 20.08.2012 по 23.09.2012
Медiа: Інтернет
Регiон: Івано-Франківська область

Проміжний звіт моніторингу інтернет-видання «Фіртка.if.ua» з 20 серпня по 23 вересня 2012 року

  1. Загальні тенденції.

Як і на початку передвиборчої компанії, так і в минулий місяць, інтернет-видання «Фіртка.if.ua» продовжує зберігати позицію основного медійного та комунікаційного майданчика висвітлення політичної ситуації та території Івано-Франківської області. Нам не відома аудиторія користувачів інтернет-ресурсу, проте засвідчуємо той факт, що саме цей електронний засіб масової інформації поширює максимальну кількість політичної інформації області, у числі якої є як передруковані матеріали друкованої преси, так і відео сюжети, що транслюються на теленовинах області.

Попри те, що інтернет-видання друкує матеріали про більшість учасників виборчого процесу, все ж лідером за кількістю поданої інформації за звітній період на її сторінках стала Партія регіонів. З різницею майже у 22 тисячі друкованих знаків, друге місце посідає Об’єднана опозиція «Батьківщина». Майже на половину менше інформації від лідера подано про ВО «Свобода». Ще менше – про політичну партію Віталія Кличка «УДАР». А осі такі політичні сили як КПУ та партія «Україна – вперед» займають останні місця із мізерною, у порівнянні до лідера, кількістю друкованих знаків.

  1. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.

Найбільша кількість інформації позитивної тональності у висвітленні інтернет-видання за спостережуваний період також торкається Партії регіонів. Дещо меншу кількість позитивної інформації подано про партію «УДАР». Жодного друкованого знаку позитивної інформації на сторінках видання за зазначений період не подано про політичну партію «Україна – вперед» Наталії Королевської.

Лідером за нейтральним представленням стала об’єднана опозиція «Батьківщина», із незначною різницею на другому місці ВО «Свобода». Найменше інформації, що містить нейтральну оцінку подано про КПУ.

Щодо найбільшої кількості інформації негативної тональності, то тут лідерство за Партією регіонів. Ця кількість негативної інформації про Партію Регіонів навіть більша за кількість інформації про будь-яку іншу політичну силу в будь-які тональності. Щодо найменшої кількості інформації негативної тональності, то її отримала партія Наталії Королевської «Україна – вперед». А ось такі політичні сили як «УДАР» Віталія кличка та КПУ впродовж періоду звітності у негативній тональності не були представлені.

  1. Пріоритетність представлення

У зв’язку із специфікою даного ЗМІ, визначення пріоритетності журналістів можливе виключно із кількості поданої інформації, адже видання працює у реальному часі, та не має так званих «перших шпальт». У зв’язку із тим, що одна й та ж політична сила стала лідером за кількістю позитивної та негативної тональності, а інша лідером у нейтральному оцінюванні, то можна зробити висновок про пріоритетність двох політичних сил – Партії регіонів та Об’єднаної опозиції «Батьківщина».

  1. Теми

За час спостереження основними темами інтернет-повідомлень стали:

  • Невизнання на території Івано-Франківської області Закону України «Про засади державної мовної політики»;
  • Ультиматум Івано-Франківської міської ради міському голові з метою його зняття з виборів на користь представника ВО «Свобода»;
  • Звернення до кандидатів Об’єднаної опозиції «Батьківщина» та «УДАР», щодо їх зняття з виборчого округу №88 (Коломийський район) на користь Олеся Донія;
  • Формування окружних виборчих комісій, та представлення у них окремих політичних партій, що є об’єктами нашого дослідження;
  • Початок роботи окружних виборчих комісій, та жеребкування щодо представлення політичних партій в дільничних виборчих комісіях;
  • Публікація декларацій про доходи та видатки кандидатів у депутати;
  • Візит на Прикарпаття третього Президента України Віктора Ющенка та його бачення політичної ситуації в Україні;
  • Прес-конференція голови Івано-Франківського обласного осередку партії «УДАР» щодо старту всеукраїнської акції «Люстрація влади»;
  • Ситуація навколо утисків телеканалу ТВі.
  • Прес-конференція голови ОДА (члена Партії регіонів) із закликами до чесних перегонів;
  • Візит на Прикарпаття лідерів ВО «Свобода» Олега Тягнибока та Ірини Фаріон, та віче у Івано-Франківську за їх участю.
  • Протести медіа середовища щодо прийнятих нововведень до КПК України про відповідальність за наклеп.
  1. Спікери

Основними спікерами, що висвітлювались за зазначений період, цитати яких подавались, чи позиції яких висвітлювались стали:

  • Олександр Сич (голова обласної ради, голова обласної організації ВО «Свобода»);
  • Михайло Вишиванюк (голова Івано-Франківської ОДА (член Партії регіонів);
  • Дмитро Шлемко (голова обласної організації ВО «Батьківщина»);
  • Віктор Янукович (Президент України, Партія регіонів);
  • Дмитро Табачник – Міністр освіти, науки, молоді та спорту України (Партія регіонів);
  • Володимир Шкварилюк – голова обласної організації політичної партії «Фронт змін»;
  • Володимир Купчак – єдиний кандидат від Об’єднаної опозиції по виборчому округу №84;
  • Олег Тягнибок – лідер ВО «Свобода»;
  • Ірина Фаріон – заступник голови ВО «Свобода».
  1. Опис маніпуляцій та медіа ефектів:

Щодо спроб маніпулювання громадською думкою редакцією інтернет видання, то варто зазначити, що окремі розділи інтернет видання прямо транслюють думки та позиції суб’єктів політичного процесу, часто уникаючи альтернативної точки зору. Спостерігається коли інтернет видання у повному обсязі публікує повідомлення та статті, які по всіх ЗМІ розсилають прес-служби місцевих осередків політичних партій. Цей прецедент створює можливість маніпулювання громадською думкою самими ж політичними силами, користуючись інтернет виданням як інструментом.

Також дуже часто повідомлення на сторінках інтернет видання супроводжуються значною кількістю фотографій, площа яких не є об’єктом нашого дослідження. Проте ця візуальна інформація, якої через специфіку видання та не обмеження площі друку є дуже багато, створює свій вплив на користувача сайту.

24 серпня 2012 року опубліковано повідомлення «Прикарпатські «ударівці» у День Незалежності прибирали у Галичі», яке вміщувало 3436 друкованих знаків інформації позитивного оцінювання політичної партії «УДАР» та 11 фото. Дане повідомлення можна вважати як «замовлене», адже у ньому весь суцільний текст зараховано в позитивну оцінку «УДАРу».

26 серпня 2012 року в повідомленні «На Прикарпатті молодь освятила велетенський синьо-жовтий стяг на вершині гори Піп Іван» на 1482 друкованих знаків позитивно висвітлено вчинок молодих активістів, членів ГО «Студентська Свобода». У контексті повідомлення яскраво схвалюється діяльність членів організації, де вказано, що її активістами й депутати Івано-Франківської міської ради від фракції ВО «Свобода».

28 серпня 2012 року редакція видання «Фіртка.if.ua» розмістила статтю «Івано-Франківщина: «Ударівці» обіцяють зробити все для того, щоб Партія Регіонів була усунута від влади», у якій 1688 друкованих знаків приділено діяльності «УДАРу». Стаття супроводжується 7 фото із прес-конференції голови обласної організації партії.

5 вересня 2012 року опубліковано статтю «Прикарпаття: УДАР розпочинає акцію люстрації влади (фото)», яка у повному обсязі тексту націлена на позитивне висвітлення діяльності партії «УДАР».

10 вересня 2012 року на сторінці інтернет-видання «Фіртка.if.ua» розміщено статтю Завдання Об’єднаної опозиції – зупинити диктатуру, провести у народні депутати єдиного узгодженого кандидата по в/о № 84 – Володимира Купчака. У статті міститься інформація про зустріч представників об’єднаної опозиції із виборцями округу №84. Інформація виключно позитивно висвітлює роботу опозиції на негативно Партії регіонів й уряду. Альтернативна точка зору у статті відсутня.

12 вересня 2012 року на сторінках видання опубліковано статтю «Ігор Волощук: Я маю своє – принципово нове бачення розвитку регіону і країни». З аналізу видно що стаття являється продуктом самого ж Ігоря Волощука, який є кандидатом в депутати від Партії регіонів по округу №84. У статті виключно позитивно окреслена робота Партії регіонів та самого ж кандидата.

20 вересня 2012 року інтернет-видання опублікувало статтю депутата Івано-Франківської обласної ради Сергія Адамовича (фракція ВО «Свобода») – «Треба тікати з цієї країни?». У статті автор описує сьогоднішні політичні та суспільні реалії України, роблячи посил на нездатність влади її виправити. Проте автор не вказує чітко вину будь-якої політичної сили ти конкретного державного діяча. Дана стаття спонукає читача самостійно дійти висновку про негативність Партії регіонів.