укр eng

Проміжний звіт за результатами моніторингу івано-франківського телебачення (20 серпня - 23 вересня)


З 20.08.2012 по 23.09.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Івано-Франківська область

Описовий звіт моніторингу теленовин Івано-Франківської області з 20 серпня по 23 вересня 2012 року

  1. Загальні тенденції.

Часовий проміжок між 20 серпня та 23 вересня 2012 року характеризується активною фазою передвиборчої кампанії парламентських виборів в Україні. Це фактично серединний етап парламентських перегонів, коли усі об’єкти нашого моніторингового дослідження завершили старт кампаній, що характеризується формуванням штабів, затвердження свого представництва в окружних виборчих комісіях, організація перших прес-конференцій та соє утвердження у медійному просторі. У цей період спостерігалась активна боротьба за прихильність ЗМІ.

Лідером за кількістю поданої інформації на телевізійному просторі Івано-Франківської області стала Партія регіонів, випередивши Об’єднану опозицію «Батьківщина» та ВО «Свобода» більш як на 1000 та 1100 секунд телевізійного ефіру відповідно. Значно меншою присутністю на телепросторі користувалися такі політичні сили як «УДАР» Віталія Кличка, КПУ, та політична партія «Україна – вперед» Наталії Королевської, яка і має найменший показник висвітлення на теленовинах області.

  1. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.

Найбільше інформації із позитивною тональністю політичної сили, впродовж досліджуваного періоду, пролунало в адрес Партії регіонів (що не спостерігалося у першому проміжному звіті). Другою стала Об’єднана опозиція «Батьківщина», далі Свобода, «УДАР», та «Україна – вперед» відповідно. Про Комуністичну партію України позитивних висвітлень за зазначений період не виявлено.

Чи не найбільше інформації, що її подано телеглядачам за даний період, характеризується саме нейтральним оцінюванням політичних сил. У цьому випадку, лідером за нейтральним оцінюванням телеканалів стало ВО «Свобода», найменше ж «Україна – вперед».

Найбільш критично редакції місцевих телеканалів оцінювали роботу Партії регіонів. В основному це пов’язано із критичними настроями мешканців регіону на роботу нині провладної партії та її лідерів. Найменше критичних оцінювань лунало в адрес ВО «Свобода». Із усіх згаданих політичних сил, жодної секунди негативної інформації не пролунало про роботу КПУ, політичної партії «УДАР», та партії «Україна – вперед».

  1. Пріоритетність представлення

Пріоритет висвітлення журналістів за спостережний період стосується функціонування Партії регіонів, адже попри максимальну кількість позитивних оцінювань цієї політичної сили, їй надано й найбільше часу для прямої мови.

  1. Теми

За даний період на телеканалах області домінували такі теми телевізійних сюжетів:

  • Формування окружних виборчих комісій, та представлення у них окремих політичних партій, що є об’єктами нашого дослідження;
  • Початок роботи окружних виборчих комісій, та жеребкування щодо представлення політичних партій в дільничних виборчих комісіях;
  • Невизнання Івано-Франківською обласною радою чинності на території області Закону України «Про засади державної мовної політики»;
  • Створення у Івано-Франківській обласній раді між фракційного об’єднання що входять до опозиційного об’єднання «Батьківщина»;
  • Висунення ультиматуму Івано-Франківською міською радою міському голові про зняття його кандидатури на участі у виборах по одномандатному виборчому округу №83 на користь кандидата від ВО «Свобода»;
  • Візит на Прикарпаття третього Президента України Віктора Ющенка та його бачення політичної ситуації в Україні;
  • Прес-конференція голови обласної організації політичної партії «УДАР» з приводу старту Всеукраїнської акції «Люстрація влади»;
  • Прес-конференція голови ОДА (члена Партії регіонів) із закликами до чесних перегонів;
  • Візит на Прикарпаття лідерів ВО «Свобода» Олега Тягнибока та Ірини Фаріон, та віче у Івано-Франківську за їх участю.
  1. Спікери

            Основними спікерами, пряму мову яких транслювали у теленовинах впродовж останніх трьох тижнів, чи висвітлювали його роботу стали:

  • Роман Чернега - голова Івано-Франківського обласного осередку політичної партії «УДАР»;
  • Володимир Купчак – кандидат від Об’єднаної опозиції «Батьківщина» по одномандатному виборчому округу №84;
  • Руслан Марцінків (член ВО «Свобода»);
  • Олександр Сич  (голова Івано-Франківської обласної ради, обласної організації ВО «Свобода»);
  • Олег Тягнибок – лідер ВО «Свобода»;
  • Михайло Вишиванюк (голова Івано-Франківської ОДА (член Партії регіонів);
  • Олександр Сегін – начальник торгової аграрної біржі Кабміну.
  1. Опис маніпуляцій та медіа ефектів:

Щодо застосування маніпулятивних технологій місцевими телевізійними ЗМІ, то важливо відмітити той факт, що практично всі телеканали тим чи іншим чином застосовували медіа ефекти.

Як і у попередньому проміжному звіті, відмічаємо, що найбільшу кількість застосування медіаефектів виявлено зі сторони ТРК «3 студія». Даний телеканал намагаючись уникнути підозр щодо заангажованого висвітлення окремих політичних сил, та не подаючи інформацію як політичну рекламу, застосовує прийом «далі не перемикайтесь». Дуже часто, після випуску теленовин, ведучий прощаючись із телеглядачами намагається зберегти їх присутність біля телеекранів. Після цього в ефірі транслюються сюжети, що носять характер позитивного оцінювання окремих політичних суб’єктів, переважно на користь нині діючого уряду, президента, чи то парламентської більшості у Верховній Раді України.

Так, 20 серпня 2012 року, на ТРК «3 студія» по завершенню випуску новин в ефірі трансльовано сюжет про майбутню позитивну дію Закону України «Про зайнятість населення» - позитивно відмічено роботу парламентської більшості та уряду (Партія регіонів - позитивно).

21 серпня 2012 року, в ефірі ТРК «3 студія» після випуску новин позитивно охарактеризовано наслідки державної Програми «Доступне житло» (Партія регіонів - позитивно).

27 серпня 2012 року, на ТРК «3 студія» по завершенню випуску новин в ефірі трансльовано сюжет про державне регулювання цін на ліки від гіпертонії - позитивно відмічено роботу уряду (Партія регіонів - позитивно).

30 серпня 2012 року, в ефірі ТРК «3 студія» після випуску новин в ефірі транслювався сюжет про нову формулу нарахування пенсій військовим пенсіонерам – позитивно оцінена робота уряду, а також пряма мова Сергія Тігіпка (Партія регіонів - позитивно).

6 вересня 2012 року, на ТРК «3 студія» по завершенню випуску новин в ефірі трансльовано сюжет про ініційований Президентом України проект «Нове життя». У сюжеті йдеться про спорудження у країні нових спеціалізованих пренатальних центрів, які рятують життя немовлятам. Сюжет явно націлений на позитивне висвітлення роботи президента а відтак і Партії регіонів.

10 вересня 2012 року, на ТРК «3 студія» по завершенню випуску новин в ефірі трансльовано сюжет про збільшення урядом грошових виплат при народженні дітей. У сюжеті позитивно висвітлено роботу Кабінету Міністрів України та Партії регіонів.

Телеканал «24 канал – Івано-Франківськ» можна охарактеризувати як такий, що подає інформацію політичного характеру найчастіше замовного. У випусках новин телеканалу часто подаються сюжети, які також транслюються на інших каналах під знаком «Політична агітація». Канал «24 канал – Івано-Франківськ» прямо подає ці сюжети у випусках теленовин, не вказуючи що це агітаційний матеріал.

Так, 28 серпня 2012 року, у випуску теленовин подано сюжет, що має ознаки замовного, адже виділено 162 секунд на пряму мову представника політичної партії  «УДАР» із позитивною оцінкою політичної сили.

11 вересня 2012 року під час випуску теленовин каналом «24 – новини – Івано-Франківськ» подано сюжет про зустріч представників об’єднаної опозиції із виборцями мажоритарного округу №84. У сюжеті йдеться про плани об’єднаної опозиції, необхідність повалення нині діючої влади на чолі із Партією регіонів та президентом Віктором Януковичем. У даному сюжеті гостро критикується Партія регіонів та позитивно висвітлено плани об’єднаної опозиції. Також надано час для прямої мови голови обласної організації ВО «Свобода» Олександра Сича, голови обласної організації ВО «Батьківщина» Дмитра Шлемка та єдиного кандидата від об’єднаної опозиції по виборчому округу №84 Володимира Купчака. Альтернативної точки зору в сюжеті не представлено.

17 вересня 2012 року під час випуску новин на телеканалі «24 – новини – Івано-Франківськ» трансльовано сюжет про загальноміське віче за участю лідерів ВО «Свобода» із їх прямою мовою, у якому позитивно охарактеризовано дану політичну силу. У цьому ж випуску новин, наступним трансльовано окремий сюжет про участь у цьому віче і єдиного кандидата від Об’єднаної опозиції «Батьківщина» у виборчому окрузі №84.

ОТБ «Галичина» за період даного проміжного звіту значно активізувала висвітлення роботи голови ОДА, який є членом Партії регіонів. Чи не щодня у випусках теленовин лунає інформація про поїздки, зустрічі Михайла Вишиванюка. На нашу думку, після прес-конференції Михайла Вишиванюка, який чітко ідентифікував себе з Партією регіонів, з об’єктивної точки зору зберігаючи рівноправ’я учасників виборчого процесу такої інформації повинно б було бути значно менше.