укр eng

Проміжний звіт за результатами моніторингу херсонського телебачення (20 серпня – 23 вересня 2012 р.)


З 20.08.2012 по 23.09.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Херсонська область

1. Загальні тенденції.

Інформаційні та інформаційно-аналітичні програми телевізійних телеканалів, що досліджуються («Скіфія» (державна ХОДТРК) та «ВТВ+» (недержавна телекомпанія) фактично самоусунулися від висвітлення перебігу виборчої кампанії та не використовують свого права на інформаційне забезпечення виборчого процесу, яке їм надає Закон про вибори народних депутатів. Глядачі цих програм не отримують взагалі ніякої інформації про хід виборів в Україні чи на Херсонщині. За звітний місяць в новинних та аналітичних сюжетах більше всього згадувалася діяльність Президента, центральної виконавчої та місцевої влади у напрямі покращення життя, проведення реформ, подоланні соціально-економічних проблем, тобто над реалізацією програми Партії Регіонів та для ілюстрації всіх головних її передвиборчих меседжів.  При чому, сюжети про центральну владу не обмежувалися географічно територією Херсонської області.

 На другому місці за обсягом інформації у позитивному ключі згадувалася діяльність кандидатів у народні депутати від Партії Регіонів та її представників. Загалом, весь позитивний передвиборчий контекст на користь Партії Регіонів склав 22432 с., що у 42 рази більше ніж позитивне згадування всіх інших суб’єктів виборчого процесу разом узятих. Загалом про всіх інших суб’єктів, що досліджувалися, у позитивному  контексті присвятили 538 с., з яких 365 позитивних секунд про КПУ, 120 с. про «Україну – вперед», 33 с. про представників Об’єднаної опозиції, які використали свій час для донесення власної позиції щодо захисту державної мови, 20 с. про «УДАР».

Збереглася тенденція різниці підходів у державної та недержавної телерадіокомпаній. В інформаційних програмах «Скіфії» взагалі відсутні будь-які сюжети із висвітлення позицій політичних сил на вирішення тих чи інших проблем, відсутній плюралізм та навіть звичайне інформування про діяльність політичних партій, крім Партії Регіонів. В інформаційних програмах ВТВ+ глядачі можуть дізнатися про діяльність не тільки Партії Регіонів. Так, цією телерадіокомпанією зафіксовано прибуття представника Компартії віце-спікера Верхової Ради України Адама Мартинюка з передвиборною поїздкою, та взято інтерв'ю у представників партії «Україна – вперед!» Наталії  Королевської щодо доступної медицини. Відзначимо, що лідер «України – вперед!» Наталія Королевська в час виходу сюжету на Херсонщині не перебувала.

2. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.

Партія регіонів є лідером у висвітленні своєї діяльності у позитивній, негативній та нейтральній тональності в першу чергу завдяки своєму монопольному представлені в інформаційних та інформаційно-аналітичних програмах. Кількість часу про інших суб’єктів виборчого процесу є незрівняне меншою.

В негативній тональності Партія Регіонів лідирує завдяки тому, що її лідери обрали для передвиборчої агітації тези про своє успішне вирішення усіх соціальних проблем та про впевнене просування країни на шляху до благополуччя. Тому критичні  сюжети про невміння влади вирішувати гострі соціально-економічні проблеми є критикою діяльності саме Партії Регіонів та її кандидатів у народні депутати. Так, більшість критичних сюжетів, пов’язані із невмінням місцевої влади вирішувати багаторічні проблеми. Керівник цієї влади - Херсонській міський голова Володимир Сальдо зараз балотується у народні депутати. Й ми бачимо, як місцеві журналісти узагальнюють звичайні аварії чи багаторічні підтоплення у нездатність міського голови до роботи. Так, про те, що у мікрорайоні Шуменському міста Херсона прорвало трубу з оцінками журналістів того, що у всьому винна місцева влада, яка нічого не зробила, щоб ліквідувати аварію демонструється спочатку в новинах, а потім й в підсумковій аналітичній програмі. А про те, що в мікрорайоні Кіндійка міста Херсона будинки місцевих мешканців підтоплюються й тому херсонці незадоволені роботою місцевої влади демонструвалося взагалі тричі (!) Двічі в новинах, а потім ще й в підсумковій аналітичній програмі. Такі сюжети не є частими, але вони носять негативну окраску та направленні проти кандидата у народні депутати міського голови Володимира Сальдо.

3. Пріоритетність представлення

В державній телерадіокомпанії новинні сюжеті будуються за ієрархічним принципом: спочатку про діяльність перших осіб держави, потім – про перших осіб області.  

В передачах незалежної компанії такої жорстокої ієрархії немає.

4. Теми

Найбільша кількість тем, яким присвячувалися телевізійні сюжети, є демонстрація постійного та зростаючого покращення життя та невпинного контролю з боку влади щодо вирішення проблем та потреб громадян. Так місцеві новини показували, як в Одеській області Президент Віктор Янукович відкривав школу та дитячий садок, а Прем’єр-міністр Микола Азаров в Миколаєві вручав ключі 64 родинам, що будуть мешкати у новому багатоквартирному будинку, та  передавав ключі від одинадцяти машин швидкої медичної допомоги.

Про розвиток економіки та необхідність професійного навчання робітників говорив у Броварах Київської області Микола Азаров, а у Донецьку В.Ф.Янукович демонстрував цей розвиток, відкриваючи новий сучасний цех на великому підприємстві.

Відповідальність та сильну владу демонстрували Микола Азаров у тому ж Миколаєві, де заявляв, що газ в Україні буде видобуватися з вугілля, а економіка модернізуватися, та Сергій Тігіпко, який заявляв, що держава контролює ціни й тому ціна на хліб підвищуватися не буде. Все це узагальнювалася журналістами у ілюстрації до відповідних передвиборчих тез Партії Регіонів, такі як «освіта – інвестиції в майбутнє», «комфортне та доступне житло», «економічне зростання – запорука високих соціальних стандартів», «Україні – сучасну інфраструктуру», «ефективні правоохоронні органи» та «відповідальна влада» тощо.

Наступним великим блоком тем, яким надавалася перевага, це участь представників місцевої влади у різноманітних заходах, нарадах, святах тощо. Серед політичних тем була єдина – введення в Херсоні російської в якості регіональної  мови.

5. Спікери

Головними спікерами є Президент Віктор Янукович, Прем’єр-міністр Микола Азаров, голова Херсонської облдержадміністрації, голова Херсонської обласної організації Партії Регіонів  Микола Костяк, Херсонський міський голова, кандидати у народні депутати від ПР Володимир Сальдо та  Олексій Журавко.

6. Опис маніпуляцій та медіаефектів.

Головними методами «медіа ефекту» є замовчування та уникання згадування політичних тем. Реальне політичне життя області є поза увагою місцевий інформаційних телевізійників. Найяскравіший цьому приклад – висвітлення ходу серпневої обласної конференції вчителів, яка відбулася в приміщенні театру. На цій конференції виступала народний депутат від КПУ Катерина Самойлик, яка балотується по виборчому округу № 186. В сюжетах, що були присвячені висвітленню конференції  по телеканалах «Скіфія», та ВТВ+, які ми аналізуємо, її не показали та не загадали. При цьому журналісти присвятили увагу внеску Президента України В.Ф.Януковича у придбанні для області шкільних автобусів, хоча це є звичайна державна програма.

Здебільшого, висвітлення подій у місцевих телевізійних програмах корелюється із діяльністю агітаторів Партії Регіонів, які все, про що говориться позитивного на телеекранах видають за досягнення саме Партії Регіонів. Таким чином, ми можемо говорити про розширення рамок маніпуляцій, комбінування різних методів, у тому числі – пропагандистської роботи телевізійників із агітаторською роботою із населенням.