укр eng

Звіт за результатами моніторингу волинських Інтернет ЗМІ за 20.08 - 23.09.2012


З 20.08.2012 по 23.09.2012
Медiа: Інтернет
Регiон: Волинська область

Загальні тенденції

Впродовж звітного періоду (20 серпня – 9 вересня) найбільше уваги місцеві Інтернет видання присвятили діяльності Партії Регіонів, дещо менше – кандидатам-самовисуванцям по мажоритарних округах, Варто зауважити, що «Волинські новини» висвітлювали переважно діяльність Партії Регіонів, «Волинська правда» та «Волинь Пост» - ПР та мажоритарників. Найбільше інформації по політичних партіях подано на «Перці Волинському», при цьому, вона, переважно, негативна або ж нейтральна. Серед мажоритарників лідером за кількістю згадок залишається Ігор Палиця – кандидат в депутати по ВО № 22.

Найбільш збалансовано інформація була подана на «Волинь Пост» та «Перець Волинський», оскільки висвітлювали діяльність майже всіх політичних партій. Інші Інтернет видання обмежилися незначною кількістю інформації політичного та виборчого спрямування. Варто зауважити, що діяльність Свободи, «Удару», «України - Вперед» не висвітлювалася взагалі, діяльність КПУ – лише негативно.

Коментар максимальних та мінімальних показників тональності

Максимальна кількість контенту позитивної тональності стосується кандидатів-мажоритарників, мінімальна – місцевої влади в особі Бориса Клімчука (голови Волинської ОДА).

Найбільше негативної інформації стосувалося Партії Регіонів, найменше – КПУ. Найменше позитивної інформації присвячено кандидатам по мажоритарних округах.

Найактивніше нейтральній тональності висвітлювалася діяльність самовисуванців, найпасивніше – «Удару».

Теми

Впродовж звітного періоду найбільше Інтернет видання зосередили увагу на висвітленні діяльності голови Волинської ОДА Бориса Клімчука. Інформація висвітлювалася як  в негативній, так і в позитивній тональності.  Негативна інформація стосувалася того, що Клімчук Б. офіційно зареєсстований кандидатом в депутати ВРУ, а також перебуває на посаді голови ВОДА одночасно (ЗМІ звинувачували його у використанні службового становища); в позитивній тональності Клімчук Б. згадувався як один з кращих губернаторів України. Загалом, найбільше висвітлювалися такі теми:

  • Діяльність місцевої влади, а саме – ремонт школи у Старовижівському районі, на яку було виділено 12 млн. Також зазначається, що на Волині є кошти для проведення ремонту доріг;
  • Порушення виборчого законодавства кандидатами в депутати на Волині, які розповсюджують агітаційні матеріали в маршрутних транспортних засобах, школах та на хлібзаводі. Більше того, агітацію ПР проводила також на науково-практичній конференції;
  • Зустріч Януковича В. з  Коморовським Б.
  • Діяльність Уряду. Азаров повідомив, що з 1 жовтня школи та лікарні отримають тепло. Також йдеться про те, що малозабезпечене населення Волині на період опалювального сезону будуть забезпечувати дровами; встановлення Кабміном мінімально допустимого рівня цін на молоко;
  • Матеріальна допомога народного депутата та кандидата в нардепи по ВО № 22 І.Палиці Східноєвропейському університету та його благодійницька діяльність;
  • ЦВК підтвердила, що Борис Клімчук зняв свою кандидатуру з виборів. Дана тема стала найпопулярнішою в Інтернеті та широко обговорювалася у всіх виданнях.
  • Поряд з цим в усіх Інтернет виданнях зазначається, що під стінами Волинської обласної адміністрації мітингувала молодь, яка заявила, що це був останній «мирний протест»;
  • Сільським радам розіслали вказівку захищати Партію регіонів.
  • Негативна оцінка Партії Регіонів кандидатом в нардепи від ПР І. Смітюхом;
  • Повідомлення про те, як святкували День незалежності кандидатати в народні депутати ВРУ.
  • Кандидат від Обʼєднаної опозиції  по ВО № 22 Петро Кравчук заявив про шантаж та залякування;
  • Приїзд Королевської та Шевченка до Луцька;
  • Приїзд на Волинь Олександри Кужель;
  • Нагородження Януковичом орденами волинських спортсменів;

Опис маніпуляцій та медіа ефектів

Впродовж звітного періоду застосування маніпулятивних технологій спостерігалося відносно мало, проте, вони все ж мали місце. При цьому, варто зазначити, що впродовж останнього часу  значно зменшилася кількість публікацій, що стосується виборчої тематики. Частина з них маркована як «політична реклама», проте, значна частина матеріалів немає такого маркування. Зокрема, це стосується статті на «Волинській правді», де розміщено матеріал «ГеннадійЧастяков, лідер «народної опозиції», відчуває, що він - попереду», яка може бути віднесена до замовних.

До замовної можна віднести і іншу статтю «Професійний шлях міністра-тракториста Кравчука почався з «кидалова» партнерів», де в негативній тональності йдеться про кандидата в нардепи від Обʼєднаної опозиції Петра Кравчука. Він звинувачується у підробці диплома про вищу освіту та розкраданні коштів. Вкінці автор робить підсумок: «Певно його амбіції не обмежуються депутатським мандатом. Чом би Кравчуку не піти в Президенти? Адже в країні малограмотних міністрів-трактористів можливо все…».

 

            Варто зауважити, що найбільше негативної інформації стосувалося саме Обʼєднаної опозиції в особі Петра Кравчука, адже він є кандидатом по ВО № 22, де в народні депутати йде відомий бізнесмен та народний депутат Ігор Палиця. Це ж стосується і Олени Голєвої, про яку останнім часом зʼявляється значна кількість негативної інформації. Голєва та Кравчук є конкурентами Палиці на виборах, тому не виключено, що саме він є замовником статей проти своїх конкурентів.

Використанням маніпулятивних технологій найактивніше займався «Перець Волинський», який практично всю інформацію подає у негативному світлі, використовуючи оціночне судження та риторичні запитання Зокрема, у статті «Палиця знову «для вузького кола ЗМІ» звинувачує Клімчука та Кривицького. Виборча вистава триває?» матеріал подано нейтрально, проте  вкінці автор робить висновок, який має негативний контекст, що підводить читача до негативного сприйняття. Це ж стосується статті Вітів: «Облрада, яка нездатна відстояти інтереси народу, має бути розпущена», біля якої розміщена картинка з назвою «Карфаген має бути зруйнований». Вкінці статті автори зробили висновок, провівши паралель з історичними подіями руйнування Карфагену:  «Перцю…» одразу згадалося класичне: «Карфаген має бути зруйнований!». Однак, проводячи історичні паралелі, можна констатувати: нині на території «римської республіки» (читай – опозиції) вільно марширують «армії» «каРФагену» (прихильників політики Партії регіонів і Російської Федерації (РФ)). Сьогодні «каРФаген» знову виграв, забравши свої «армії з поля бою» без бою. Замість об’єднання «римських сил» навіть на 13-тій сесії облради ми побачили і створення нового, незалежного від «римських і каРФагенських» «полку» («Патріоти Волині»), і вигнання з «римської армії» чотирьох депутатів. Тому волинському «каРФагену» нині нічого не загрожує…

В іншій статті «Гузь вкотре оголосив «останнє китайське попередження» про перекриття траси»  діяльність кандидата в депутати по ВО № 23 висвітлена негативно та з іронією. До того ж, вкінці автор висловлює сумнів з приводу мети цієї акцію, зазначаючи, що «до початку виборчої кампанії до Верховної Ради політик не був помічений серед активних захисників інтересів здавачів молока. То ж не виключено, що основною причиною активності Ігора Гузя є не відстоювання прав волинян, а більш приземлений політичний інтерес…». Варто зауважити, що негативне висвітлення діяльності Гузя швидше за все повʼязане з недавнім конфліктом депутата та журналіста «Перця Волинського».

Активно застосовується технологія постановки риторичних запитань, зокрема, це зроблено у статті, що стосується Івана Смітюха.

Значна частина інформації має інформаційний характер, проте, є такі, що можуть бути розцінені як політична реклама, проте позначок таких не мають. Зокрема, одна з таких статей стосується діяльності Ігоря Палиці, у якій йдеться, що він пишається своєю безпартійністю, а також те, що він зробить, якщо виграє вибори по ВО № 22.

Впродовж останнього часу зʼявилося багато негативної інформації, що стосується Бориса Клімчука. Це трапилося після того, як він зареєструвався кандидатом в депутати по ВО № 22 та став головним конкурентом відомого бізнесмена та народного депутата Ігоря Палиці. Будь-яка дія голови ВОДА сприймається як використання службового становища та підкуп виборців. Особливо це простежувалося цього тижня в Інтернет виданні «Перець Волинський», де розміщена стаття «Клімчук роздавав «родзинки» для почесних волинян». Практично вся стаття написана в іронічному стилі. Створюються негативні асоціації Клімчука зі Сталіним стосовно виголошеної ним фрази «Але для того працюємо, щоб життя ліпше ставало». Вислови очільника області названі «не доречними». Вкінці статті автор негативно підсумовує діяльність Клімчука та висловлює припущення, що голова ВОДА захоче перейменувати свою посаду. Фраза подана у формі риторичного запитання з елементами іронії. Картинка, подана у публікації лише підсилює негативний контекст статті.

В негативній тональності висвітлювалася діяльність Ігоря Гузя, кандидата в депутати від Обʼєднаної опозиції по ВО № 21 стосовно його акції «Врятуймо Світязь». Ці ініціативи автор називає «дешевим піаром» та намаганням сподобатись виборцям. Автор спочатку описує суть проблеми та підтримує пропозицію Гузя у необхідності рятувати озеро від забруднення, проте, після цього дає критичну оцінку діям політика та наводить аргументи, чому запропонованими методами це зробити не можливо. Вкінці автор звертається до Гузя: «Пане Ігоре!  Якщо Ви вже хочете здобути собі дешеву популярність, то робіть це  в більш природній спосіб. Обіцяйте людям щось більш реальне. Беріться за більш приземлені справи. Як-от, скажімо, роботу по Старовижівському округу, від якого вас обрали депутатом до обласної ради 2010 року. Там ще жодної справи не виконали з того переліку, що тоді наобіцяли людям…».

В подібному стилі діяльність Клімчука та Гузя висвітлювалась і в інших виданнях. В кількох виданнях розміщена стаття про Ігоря Палицю, яка є політичною рекламою, проте  таку позначку вона має лише на «Волинських новинах». Інші сайти н маркують інформації.