Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції
Впродовж звітного періоду (20 серпня – 9 вересня) найбільше уваги місцеві друковані ЗМІ присвятили висвітленню діяльності Партії Регіонів, дещо менше – кандидатів мажоритарників та Обʼєднаної опозиції «Батьківщина». Зовсім не висвітлювалася діяльність КПУ. Приблизно 70 % інформації, поданої в друкованих ЗМІ, марковано як «політична реклама». Варто зауважити, що у газеті «Волинь» майже вся політична інформація маркована як «політична реклама», це ж частково стосується і «Луцького Замку». Найактивніше висвітленням діяльності влади займалися «Віче» та «Луцький замок», опозиції – Вісник+К, самовисуванців – «Віче» та «Луцький Замок».
Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Максимальна кількість контенту стосувалася Партії Регіонів, мінімальна з висвітлюваних політичних партій - «Свободи». Діяльність Комуністичної партії не висвітлювалася.
В позитивній та, водночас, негативній тональності найактивніше висвітлювалася Партія Регіонів, яка впродовж кількох тижнів залишається лідером за кількістю згадок. Найменше позитивних згадок стосувалося «Свободи», негативних – партії «Удар».
Інформація нейтральної тональності найбільше стосувалася Обʼєднаної опозиції, найменше – партії Королевської «Україна - Вперед».
Пріоритетність представлення політичних партій
Варто зауважити, що на перших сторінках обласних ЗМІ публікується інформація, маркована як «політична реклама», це ж стосується і інших матеріалів, які, хоча і не мають такої позначки, проте є замовними. Особливо виразно це простежується в «Луцькому Замку» та «Віче». Зокрема, в газетах «Волинь», «Віче», «Відомості» та «Луцький Замок» на перших шпальтах були розміщені привітання кандидатів в депутати з Днем незалежності, зокрема, Ігоря Палиці, Бориса Клімчука та А. Грицюка. На наступних сторінках подавалася інформація про позитивні здобутки України за роки незалежності, соціальну політику ПУ та досягнення місцевої влади. В «Луцькому Замку» на перших шпальтах представлений Ігор Палиця.
Теми
Впродовж звітного періоду друковані ЗМІ найбільше уваги присвятили висвітленню діяльності Ігоря Палиці, кандидата у депутати ВР України по ВО № 22 та голови Волинської ОДА Бориса Клімчука. Зокрема, йшлося про допомогу Палиці Східноєвропейському університету, Луцькому національному технічному університету та гімназії № 18, яку він колись закінчив. Загалом, найбільш висвітлюваними були такі теми:
Опис маніпуляцій та медіа ефектів
Аналіз друкованих ЗМІ дозволяє стверджувати про використання маніпулятивних технологій при поданні інформації. Варто відзначити, що значна частина матеріалів мала замовний характер, проте, позначок «політична реклама» не було. Зокрема, це стосується «Віче» та «Вісника+К», де розміщено явно замовні матеріали «Багато добрих справ від Ігоря Палиці», «Палиця все робить з добром у серці» та «Борис Загрева: Нас не залякають». Ці ж статті були опубліковані у всіх інших обласних ЗМІ як політична реклама. Це ж стосується і статті Олександри Кужель «Не все, що видається монолітним та стабільним, є міцним».
Маніпулятивні технології використані у статті «Совість та сором – герої оповідання з фантастики», у якій в негативній тональності висвітлено діяльність А.Грицюка – кандидата в депутати по ВО № 23. Зокрема, вся інформація подана у негативній тональності, при цьому за основу автор взяв лише один фрагмент з діяльності депутата облради, а саме той факт, що в грудні минулого року той не хотів проголосувати за бюджет. На основі цього побудована вся стаття та критика кандидата в нардепи. Його іронічно називають «героїчною людиною», «пророком». Застосовується також принцип контрасту – зокрема, на прикладі О. Свириди, який, на відміну від Грицюка А., «не побоявся ні виключення з партії, ні тим більше прізвиська Кріт». Вкінці статті негатив ще більше підсилено негативним висновком. Всі ознаки говорять про те, що стаття є замовною.
У ЗМІ були продубльовані статті: «Секрети успіху Бориса Клімчука» та «Палиця щороку інвестуватиме у Луцьк 10 мільйонів гривень», які можна віднести до політичної реклами, проте вони не мають маркування.
Не втрачає актуальності вже впродовж тривалого часу мовне питання. В контексті цього негативно згадується ПР та, відповідно, позитивно – ОО «Батьківщина». Використовувалася технологія «наклеювання ярликів» на зразок «партія олігархів», «блакитно-білих». Найпоширенішими маніпулятивними технологіями залишаються постановка риторичних запитань, які наштовхують читача на негативну відповідь, та «принцип контрасту», який широко застосовується майже у всіх публікаціях відповідного спрямування.
У «Віснику» опублікована стаття «Удар став філіалом групи Фірташа-Льовочкіна», у якій критикується список партії «УДАР». Зокрема, автор асоціює членів списку партії з владою та шукає зв’язки, як в сфері бізнесу так і просто дружні відносини між членами списку і Фірташем, Льовочкіним та ін.. Вкінці автор підсумовує: «Навіть бокс стає брудним, коли до нього домішується політика, чи не так?». Таким чином, застосовується метод опосередкованої критики, адже критикуючи оточення, тінь падає на самого кличка та його партію.
В усіх газетах розміщено статтю «Не у свої двері не рипайся», у якій в гумористичному стилі проаналізовано ситуацію у ВО № 22. У ній йшлося про те, що Ігорю Палиці, серед інших кандидатів, немає достойних конкурентів. Інші кандидати в депутати описані з іронією та негативно. Зрештою, вкінці зазначається – «не у свої двері не рипайся», нібито з натяком на те, щоб вони зняли свої кандидатури, оскільки шансів на перемогу вони не мають. Аналіз матеріалів впродовж звітного періоду дозволяє стверджувати те, що ці матеріали є замовленими Ігорем Палицею, який тримає під контролем практично всі засоби масової інформації.
В негативній тональності в газеті «Віче» йшлося про Арсенія Яценюка, який мав приїхати до Луцька, проте в останній момент скасував візит та поїхав до Ковеля. Автор назвав його «політиком, що намагається пролізти до влади, спекулюючи на відсидці Тимошенко». Також автор висловлює припущення про те, що Яценюк, коли був головою ВР України не прийняв закону про імпічмент президента (про що він говорив на зустрічі), оскільки планував іти в президенти. Більше того, автор говорить про те, що мінімальний шанс стати президентом у Яценюка буде в тому разі, якщо Тимошенко сидітиме. Автор висловлює нічим не обґрунтоване звинувачення: «Якщо Яценюк забажає бути президентом, Тимошенко світитиме другий термін. А зачиєю ініціативою – здогадатися не важко».В матеріалі також розміщено картинку, на якій зображений кролик та міститься напис: «Волинь врятує чарівний кролік», що має іронічно-негативне забарвлення.
Ще одна маніпуляція була використана в газеті «Волинь», де опублікована стаття, що стосується державної підтримки неповнолітніх, що перебувають в спеціальних виховних установах. В позитивній тональності йдеться про ініціативи Януковича В. проте, поруч розміщені інші статті з заголовками, що відволікають увагу – «Найбільше брешуть під час виборів» та «Світ розчарований режимом Януковича» та розміщено фото ув’язненої Тимошенко.