укр eng

Проміжний звіт за результатами моніторингу черкаського телебачення за період 20.08. - 23.09.2012 р.


З 20.08.2012 по 23.09.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Черкаська область

1. Загальні тенденції

На протязі 20 серпня – 23 вересня лідер за кількістю і обсягу згадок на телебаченні не змінився – як і раніше, Партія регіонів володіє майже 50% телевізійного контенту, поки що випереджаючі само висуванців, які суттєво, з 5,5% до 36,3%, збільшили своє представництво в телевізійному просторі, переважно за рахунок вступу в активну виборчу кампанію , реалізації в її межах соціальних ініціатив та розміщення  «джинсових» матеріалів.

Об’єднана опозиція  стабільно вже на протязі двох місяців має близько 10% контенту, можливість транслювання позиції цієї політичної сили, як і всіх інших, є тільки на ТРК ВІККА, адже з самого початку моніторингу ОДТРК Рось висвітлювала діяльність та позицію виключно Партії регіонів, з інших партій тільки КПУ одного разу потрапило в ефір державного телебачення в сюжетів про проблему повернення пам’ятника Леніну на Соборну площу Черкас. 

Лідерами за кількістю інформації позитивної тональності в цьому періоді стали  само висуванці, які незначно випередили Партію регіонів за цим  показником. Як і в попередньому періоді, Партія регіонів отримує на телебаченні найбільше негативу на свою адресу за рахунок критики діяльності влади та партійної позиції, яка утримувалася в прямій мові  представників ОО і Удару, кількість негативу збільшилася порівняно з попереднім періодом, адже ОО та Удар збільшили свою активність в медійному середовищі області.

2. Коментар найбільших та найменших показників.

Якщо в попередньому періоді максимальну кількість секунд на обох телеканалах отримала Партія регіонів, то в цьому така тенденція залишилася тільки на ОДТРК Рось – ТК ВІККА найбільше уваги приділила само висуванцям.

По-ранішому розрив між показниками Партії регіонів та інших суб’єктів був значним на ОДТРК «Рось»: крім Партії регіонів, самовисуванці були представлені на цьому телеканалі. На ТК ВІККА показники Партії регіонів та ОО мають розрив, але не настільки суттєвий, як в попередньому періоді. 

В сюжетах ТК «ВІККА» були згадки про всіх суб’єктів моніторингу, крім традиційного вже аутсайдера за кількістю  інформації  ВО «Свобода» та нового суб’єкта з нульовою присутністю – «Україна – вперед!». ВО «Свобода» так і не розпочала медіа-кампанію, а «Україна-вперед!», яка на початку виборчої кампанії  створювала інформаційнф приводи, перестала це робити і випала з простору новин.   

3. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.

Максимальні показники інформації нейтральної та негативної тональності належать Партії регіонів – нейтральна інформація подається на основі створених централізовано на основі київського матеріалу сюжетів про ініціативи уряду, які транслюються на ОДТРК Рось. Негативна тональність, як вже зазначалося, створювалася коментарями спікерів ОО і Удару, які мали трибуну на ТК ВІККА.

Мінімальні показники знову у ВО «Свобода» - ця політична сила, як і «Україна-вперед!»,  не отримала жодних згадок будь-якої тональності.

Негативної інформації на телебаченні було мало порівняно з нейтральною та позитивною, хоча кількість порівняно з попереднім періодом зросла, і вся вона транслювалася на ТК ВІККА.

4. Пріоритетність представлення.

Перші сюжети на ОДТРК Рось, як і раніше, стосуються переважно Партії регіонів, діяльності президента та уряду. Від Партії регіонів спікерами виступають голова Черкаської ОДА Сергій Тулуб, прем’єр-міністр М.Азаров. ТК ВІККА більш різноманітно підходить до обрання стартових сюжетів новин.

 

5. Теми (без цифр).

  • Ініціативи Кабміну (встановлення мінімальних цін закупівлі на молоко; перспективи допомоги молоді; розвиток мережі перінатальних центрів; лікі для гіпертоніків; збільшення допомоги по народженню дитини тощо);
  • Реалізація соціальних ініціатив Президенту та звітування обласного та районного  керівництва з приводу виконання (програма «Шкільний автобус»);
  • Фінансова підтримка С.Тулубом і місцевою владою місцевих ініціатив;
  • Розв’язання проблем людей за участю обласної влади;
  • Фінансова підтримка самовисуванцями розв’язання проблем округів, соціальні ініціативи самовисуванців.
  • Партійні справи (висвітлення ходу виборчого процесу, прес-конференцій політичних сил, ротацій і т.п.).

 

6. Спікери (без цифр)

С.Тулуб, М.Азаров, С.Тігіпко, голова Черкаської облради В. Черняк, заступник голови Черкаської ОДА О.Головко (всі – Партія регіонів), М.Томенко, П.Костенко,  М. Булатецький, А. Бондаренко, голова Черкаської обласної організації ВО «Батьківщина», В.Слуцька, заступник керівника Черкаського обласного штабу ВО «Батьківщина» (Об’єднана опозиція), В.Білоусов (КПУ),  О.Чуприна, кандидат у народні депутати по виборчому округу № 195 (Удар), самовисуванці В.Жуковська, Б.Губський, В.Корж, В.Зубик, само висуванець – мер м. Сміла С.Решетняк.

7. Опис маніпуляцій та медіаефектів.

Як і в попередній період, власну «джинсу» на телеканалах продовжили розміщувати  В.Жуковська, Б.Губський, О.Головко, В.Корж,  до цього клубу приєдналися В.Зубик (само висуванець по 195-му округу) та С.Решетняк (мер м. Сміла, кандидат по 198-му округу). Найбільш системно та прямолінійно «джинсував» Б.Губський -  2-3 рази на тиждень у випуски вечірніх новин були включені не маючі жодного інформаційного приводу звіти про поїздки нардепа по селам округу, створені по однієї і тієї ж схемі: повідомлялося, по якому маршруту проїхав цього разу нардеп, як місцеві жителі дякували нардепу за допомогу (пряма мова 1-2 людей), які питання ставилися, наводилася пряма мова кандидата – пояснення, що саме він обіцяє зробити на наступній каденції «Вибити фінансування для вихователів дітсадків... планує нардеп Б.Губський», "Тутейші люди знають Б.Губського за практичні програми... Завдяки їм регіони почали відроджуватися...", «Оформити спадщину найближчим часом можна буде безкоштовно. Офіційні платежі – 4 тисячі гривень. Де селянин візьме такі гроші? Не соромно тим чиновникам драти з людей шкуру за переоформлення спадщини».

Інший приклад – замовний сюжет «Довгоочікувана допомога» (ТК ВІККА, 20.09.) в якому розповідається, як само-висуванець В.Зубик привів до однієї зі шкіл, розташованої на території свого округа, представників благодійного фонду, і вони подарували навчальному закладу необхідні речі. 

Якщо раніше більша частина «джинси» транслювалася на ОДТРК «Рось», то з цього місяця лідером з транслювання подібних сюжетів стала ТК ВІККА . Як правило, «джинсові» матеріали стосувалися активної діяльності кандидатів по розв’язанню проблем свого округа, і в майже кожному йшлося про фінансову підтримку кандидатами громадських закладів (садочків, шкіл, медичних закладів тощо).

Серед медіаефектів, які найчастіше використовувалися телеканалами, можна зазначити:

  • Маніпуляції заголовками сюжетів. Так, на ОДТРК «Рось» протягом орієнтовно двох тижнів практикувалося називати перші сюжети блоку новин словами, які асоціюються з ПР та навіюють глядачу думки про те, що обіцянки виконані, досягнення досягнуті. Найбільш типові приклади: «Програму виконано!» (про забезпечення шкільними автобусами), «Покращення бізнес-клімату – серед пріоритетів обласної влади…» (про підтримку підприємництва в області).
  • Ефект ореолу. "Поряд — значить разом". В сюжеті про ініціювання Б.Губським підписання угоди в музичній сфері в відеоряді Б.Губський знаходиться поряд з ректором музичного училища, відомим українським композитором, аплодисменти зали музиканту сприймаються як аплодисменти кандидату.
  • Повтор інформації. На протязі вже декількох тижнів тиражуються сюжети про діяльність обласної влади по розв’язанню проблем людей, основний меседж – проблеми, які люди довго не могли вирішити самі, і які не вирішує міська влада, розв’язуються з допомогою влади обласної – створюється відчуття професійності, спроможності, принциповості. Інший приклад  - сюжет про  дарування С.Тулубом шкільних автобусів в незмінному вигляді транслювався 06.09, 07.09., після чого був ще повторений в недільному збірному випуску «Постфактум».
  • Опускання інформації. Традиційно вже ОДТРК Рось висвітлює діяльність та позицію виключно Партії регіонів, ігноруючи події, які можуть бути інтерпретовані як потенційну базу для критики цієї політичної сили, та діяльність інших політичних сил навіть при наявності інформаційних приводів. Так, телеканалом були проігноровані резонансне ДТП в Умані з гіпотетичною участю в ньому кандидата-регіонала А.Яценка, ушкодження біл-бордів Удару, в сюжеті про відкриття палацу Дружби народів після реконструкції була відсутня будь-яка інформація про те, хто ініціював ремонт, проте була надана пряма мова С.Тулуба з відкриття закладу, забезпечена його присутність в відеоряді, з чого необізнаному глядачеві можна було зробити висновок, що саме завдяки голові ОДА подія відбулася.
  • Контрастний спосіб подання інформації. Так, сюжет про пропозицію уряду проводити медогляди дітей-першачків в школах прямій мові М.Азарова передує сюжет про черкаську маму, яка розповідає, чому її дитина проходила належний медогляд ціле літо (черги, незрозуміло, де хто і т.п.), після іде коментар медика про те, що у випадках, коли дитина не пройде медогляд, відповідальність за її здоров’я несуть тільки батьки. На контрасті пропозиція Азарова подається дуже потрібною, у глядача вимикається критичність.