Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Медiа: Преса 24-30 вересня 2012року
Регiон: Тернопільська область
Загальні тенденції
Тернопільська преса висвітлювала діяльність усіх політичних сил, що підлягають моніторингу. Виборчий контент займає в середньому понад 40 відсотків газетної площі. Виняток становить газета РІА+, де політиці відведено дві сторінки із 24-ох. «Вільне життя»: із 16 сторінок – 7 про політику, «Свобода»: із 16 сторінок – 5 про політику, «Нова Тернопільська газета»: із 16 сторінок – 7 про політику. 90% такого контенту складають публікації, які марковані позначкою «політична реклама» і не підлягають моніторингу. Інші – подієві матеріали та матеріали про перебіг виборчого процесу, аналіз діяльності суб’єктів виборчого процесу, ініціативи кандидатів, діяльність виконавчої влади тощо. Публікації про кандидатів-мажоритарників від політичних сил та самовисуванців вчетверо перевищують згадування про самі політичні сили. Протягом звітного періоду були матеріали про партію Н.Королевської «Україна - вперед!», «УДАР», Партію регіонів та КПУ – по одному матеріалі. Позитив про здобутки Партії регіонів подавалися через приїзд Азарова та перелік здобутків нинішньої центральної та місцевої влади і Президента.
Протягом звітного періоду у порівнянні з минулим тижнем поменшало кількість немаркованих публікацій про діяльність суб’єктів виборчого процесу («джинси»). Це має два аспекти. Перший – позитивний: зменшується кількість замовних немаркованих матеріалів. Негативом є те, що із збільшенням платних матеріалів газети через брак площі не мають можливості розміщувати незаангажований політичний контент.
Тернопільська преса подає просвітницькі матеріали, публікуються рішення ЦВК та програми політичних партій та кандидатів, а також витяги із дебатів кандидатів.
Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Максимальну кількість позитивних показників – у самовисуванців, Партії регіонів, ВО Свободи
Максимальна кількість нейтральних показників – у ВО "Свобода"
Максимальна кількість негативних показників - у Партії регіонів (влада). Негативні та позитивні оцінки цієї політичної сили - рівні.
Нова Тернопільська газета політикум представила у двох публікаціях нейтральної тональності щодо Об’єднаної опозиції, по одній щодо ВО Свобода, «Україна-вперед!» (приїзд Королевської) та Партію регіонів (приїзд в область Азарова). У позитивній тональності висвітлювався самовисуванець Клименко, якого позиціонують із Партією регіонів та ОО Тимошенко з слів Королевської.У негативній тональності висвітлювали Партію регіонів (владу), Об`єднану опозицію (чорний піар щодо кандидата М.Апостола), УДАР негативно подавався з уст нардепа від УНП, негативна тональність у згадуваннях щодо самовисуванців - Чижмаря та Бердиківського. Жодних згадувань про КПУ.
Газета РІА+ має власний проект - безкоштовна участь кандидатів у дебатах. На 6-7 сторінках висловлювання усіх учасників подано на однаковій площі у нейтральній тональності. У газеті є постійна просвітницька рубрика - абетка виборця. Є пулікація щодо нового проекту теплопостачання у місті Тернопіль (міський голова, заступник) подано подієво нейтрально.
Політична маркована реклама розміщується на двох шпальтах.
Газета «Вільне життя» . Політичний контент розподілився так: найбільше згадувань про самовисуванців, усі у позитивній тональності, та партію «УДАР», однак тональність цих матеріалів негативна (2) та позитивна (1). Жодного матеріалу газета не присвятила Об»єднаній опозиції «Батьківщина». Згадування про ВО «Свобода» - у позитивній (1) та нейтральній (1) тональностях, про Партію регіонів – у позитивній та негативній. У негативній тональності було згадування про КПУ. Не подавало видання інформації про Президента та місцеву виконавчу владу.
Номер газети за п»ятницю виходить меншим накладом та обсягом – на 8 сторінках. Політичний контент складає менше 5 %.
Газета «Свобода» вирізняється тим, що за звітний період подавалися лише позитивні та нейтральні матеріали, при цьому позитивних удвічі більше. Партія регіонів (місцева влада та уряд) подавалися лише у позитивних тональностях. ВО «Свобода», «Україна – вперед!» та самовисуванці у позитивних та нейтральних (по разу усі). Не було згадувань про КПУ, УДАР, Об’єднану опозицію.
Цього звітного періоду у номері за п’ятницю подаються програми політичних сил та кандидатів. Іншого політичного контенту немає.
Пріоритетність представлення (хто у перших сюжетах та на перших шпальтах - без цифр)
Самовисуванці
Депутати-мажоритарники від партій
Представники місцевої та центральної влади
Уряд
Теми (без цифр)
Приїзд Азарова
Приїзд Королевської
Діяльність та ініціативи кандидатів та партій
Підтримка кандидатів відомими особистостями
Ініціативи уряду та влади
Критика опонентів
Спікери (без цифр)
Кандидати політичних сил
Азаров
Королевська
Представники виконавчої влади
Самовисуванці
Опис маніпуляцій та медіаефектів
Підтримка видатними людьми певних кандидатів (в одній газеті – два матеріали про підтримку Луценком різних кандидатів по одному виборчому окрузі); рейтинги від соціологічних фірм, про більшість з яких не знає Інтернет, і які подають протилежні дані про можливих переможців виборчий перегонів; нагородження Патріархом Філаретом політиків від різних політичних сил (Свобода, УНП тощо) церковними орденами.