Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції
Впродовж звітного періоду (24 – 30 вересня 2012 р.) в друкованих ЗМІ найбільше уваги місцеві друковані ЗМІ присвятили партії Наталії Королевської «Україна - Вперед», значно менше – кандидатам-самовисуванцям та місцевій владі. Найактивніше діяльність політичних партій висвітлена на сторінках газети «Віче», у інших ЗМІ згадок значно менше. При цьому, варто зауважити, що діяльність КПУ, «Удару» та «Свободи» не висвітлювалася, діяльність Партії Регіонів - неактивно.
Коментар максимальних та мінімальних показників тональності
Максимальна кількість контенту позитивної тональності стосується партії Наталії Королевської «Україна - Вперед», мінімальна – Уряду. Немає позитивних згадок про діяльність Президента, КПУ, Партії Регіонів, Обʼєднаної опозиції «Батьківщина» та «Удару».
В негативній тональності найбільше інформації стосується Обʼєднаної опозиції «Батьківщина», найменше – кандидатів – само висуванців по мажоритарних округах. Інші політичні партії негативно не згадувалися.
Найбільше згадок нейтральної тональності належить «Україні - Вперед», найменше – Партії Регіонів.
Пріоритетність представлення політичних партій
Впродовж звітного періоду пріоритетності представлення окремих кандидатів чи політичних партій майже не спостерігалася, за винятком «Віче» та «Луцького Замку», де на перших шпальтах, традиційно публікується матеріал про кандидата – само висуванця по ВО № 22 Ігоря Палицю. В інших ЗМІ цього не простежується.
Теми
Варто зауважити, що теми, які висвітлювалися впродовж цього тижня на сторінках друкованихЗМІ досить часто перегукувалися. Інформація у них майже ідентична. Найактивніше обговорювалися такі теми:
Опис маніпуляцій та медіаефектів
Варто зауважити, що значна частина інформації маркована як «політична реклама», проте, традиційно, частина матеріалів не має такого маркування. Переважну частину таких статей можна віднести до замовних. Окремі з низ, наприклад, «Сильні регіони – сильна держава» (де йдеться про Бориса Клімчука – голову Волинської ОДА) опубліковано в усіх ЗМІ, проте у двох є маркування, у двох – немає. Це ж стосується і статті про Ігоря Палицю: «Минуле Ігоря Палиці легко спроектувати на його майбутнє».
В кількох ЗМІ йшлося про кандидата в депутати по ВО № 22 Голєву, точніше – її чоловіка, який проводив фінансові махінації стосовно приватизації готелів, продажу гуртожитка і т.п. Проте, постійно нагадувалося, що Микола Голєв – це чоловік кандидата в депутати Олени Голєвої. Таким чином чином, у статті використовується метод опосередкованої критики – коли критикують чоловіка, але критика спрямована проти кандидата в нардепи по ВО № 22 – Олени Голєвої. В статті, до речі, було розміщено її фотографію, хоча мова йшла лише про діяльність її чоловіка.
Активно використовується метод постановки риторичних питань, які мають явно негативний зміст. Зокрема, у «Віче» йшлося про кандидата по ВО № 22 Петра Кравчука, де зазначається про відсутність вищої освіти у кандидата, підробку ним диплома та незаконну діяльність у ролі керівника «Укравтодору». Вкінці автор ставить риторичне питання: «Чом би Кравчуку не піти в президенти? Адже в країні малоосвічених міністрів-трактористів все можливо…».
Варто зауважити, що найбільше статей, які викривають кандидатів в нардепи у негативному світлі, стосується виборчого округу № 22, де проводить активну агітаційну роботу Ігор Палиця. Інформація, подана про нього у ЗМІ виключно позитивна, а його конкурентів – переважно негативна.