Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
1. Загальні тенденції
Протягом 24.09 –30.09.2012 р. моніторинг здійснювався контенту лише одного сайту – «Прочерку». Сайт «Провінція» зазнав DoS-атаки, внаслідок чого з 26.09 виявився недоступним. Протягом звітного періоду відмічалось зниження активності суб’єктів виборчого процесу, що позначилося на кількості статей в Інтернет-ЗМІ. Якщо відкинути замовні матеріали деяких з кандидатів, то найактивніше висвітлювалися декілька тем. По-перше, і це, очевидно, неуникненно, діяльність органів державної влади. При цьому ЗМІ, навіть якщо прес-релізи і не згадували про ПР, супроводжували матеріали або заголовками, або фото, або коментарями, які свідчили, що та чи інша ініціатива розглядається ЗМІ як політична агітація. По-друге, підписання меморандуму про чесні вибори, ініційоване головою ОДА С.Тулубом, та реакція на цю подію різних політиків, політичних сил та експертів. По-третє, презентація результатів соціологічного дослідження електоральних настроїв в 194 окрузі. ЇЇ результати були «розбиті» на декілька підтем. Це, а також візит Ющенка в область, в черговий різ підняло тему об’єднавчих процесів в непровладному таборі політичних сил.
2. Коментар найбільших та найменших показників.
Максимальні показники належать Партії регіонів. Навіть незважаючи на виокремлення Президента, уряду і місцевої влади з цих показників, місцеві Інтернет-ЗМІ чітко позиціонують кандидатів та партійних діячів «регіоналами», незважаючи на їх посади.
Найменші показники були у партії «УДАР». Дуже близько до нього стоять ВО «Свобода» та КПУ, чиї показники також не перетнули одновідсоткову межу.
3. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Максимальні показники нейтральної тональності – у самовисуванців. Але відрив від ПР дуже незначний – трохи більше 300 друкованих знаків. Лідером в цьому заліку є Богдан Губський (197 округ), конкуренцію йому міг би скласти В.Зубик (195 округ), проте матеріали першого не були промарковані як політична агітація, а матеріали другого були, що вивело їх з моніторингу.
Максимальні показники негативної тональності належать Партії регіонів, яка до політичної агітації залучила неповнолітніх. Додав негативу кандидат від ПР в 200-му окрузі А.Яценко, якого непрямо звинувачують в підкупі виборців.
Максимум позитиву отримала ПР в особі її кандидата В.Коржа, про якого схвально відгукнулися, привезені ним «зірки» - Володимир Данилець та Володимир Моісеєнко. Агітаційний по суті матеріал не був промаркований як політична агітація чи реклама.
4. Пріоритетність представлення.
Лідером заголовків були
ПР – С.Тулуб (голова ОДА), В.Корж (195 ВО), А.Яценко (200 ВО)
Самовисування – Б.Губський (197 ВО), П.Зубик (195 ВО), В.Решетняк (198 ВО)
ОО – М.Томенко (нардеп), А.Бондаренко (керівник штабу)
Поза суб’єктів моніторингу - «Наша Україна» - В.Ющенко.
5. Теми (без цифр).
· Окремі кандидати – їх потенціал, можливість зняття з перегонів одних на користь інших.
· Політична агітація кандидатів та партій – її розміщення, законність, кількість, перешкоджання, «чорний піар» тощо.
· Виконання соціальних ініціатив Президента.
6. Спікери (без цифр)
ПР – С.Тулуб (голова ОДА), В.Корж (195 ВО), А.Яценко (200 ВО)
Самовисування – Б.Губський (197 ВО), В. Жуковська (194 ВО), П.Зубик (195 ВО).
ОО – М.Томенко (нардеп)
Поза суб’єктів моніторингу - «Наша Україна» - В.Ющенко.
7. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
Іронія (лише в назві)
8. Джинса
9. Політична реклама (маркована)