укр eng

Звіт за результатами моніторингу загальноукраїнських телеканалів за період 30 липня-5 серпня 2012 року


З 30.07.2012 по 05.08.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Експерти аналізували інформаційні програми на 9 загальноукраїнських каналах:  1+1, TVi,  Новий канал,  Інтер, Перший Національний, ТРК "Україна", ICTV, СТБ, 5 канал. Відстежували висвітлення діяльності 6 політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями: Партія регіонів, Об’єднана опозиція "Батьківщина", "Удар", "Свобода", КПУ, "Україна – Вперед!".

Мета дослідження: з’ясувати чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену  та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції на телеканалах.

Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють телевізійні повідомлення на глядача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки  змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації повідомлень).

У перший тиждень передвиборної кампанії, що стартувала 30 липня 2012 року,  відбулися політичні з’їзди основних політичних сил. Були оприлюднені списки партій, що йдуть на вибори, їх перші п’ятірки та списки кандидатів-мажоритарників. З’їди провели Партія регіонів, Об’єднана опозиція "Батьківщина", партія "Удар" Віталія Кличка, "Свобода" Олега Тягнибока, Комуністична партія України та партія "Україна-Вперед!" Наталії Королевської. Обговорення кандидатів у партійних списках стало основними інформаційними приводами у телепрограмах. Ще одною темою, що мала резонанс протягом тижня, була позачергова сесія парламенту та рішення спікера Володимира Литвина підписати мовний закон, який після прийняття у парламенті у липні викликав низку акцій протестів.

Найбільше інформації на телебаченні подано про дві політичні сили  – Партію регіонів та Об’єднану опозицію "Батьківщина". Вони найактивніше представлені  як у позитивній, так і в негативній тональності. Про інші партії повідомлень було в 6-8 разів менше. Канал СТБ проігнорував три із шести партій - "Удар", "Свободу" та "Україну-Вперед!". Новий канал та Перший національній не згадували "Свободу", на 1+1 не було новин, що стосувалися "України-Вперед!", а на  Інтері  - про КПУ. На каналі TVi негативу про Партію регіонів було у 34 рази більше, ніж позитиву. А от на Інтері – негатив стосувався тільки Об’єднаної опозиції.  ICTV про опозиційну силу не подав жодного повідомлення з позитивним забарвленням.

Основні медіа-ефекти пов’язані з використанням адмінресурсу – використання політиками службового становища для створення позитивного іміджу партії; плекання симпатій та антипатій каналами, створення позитивного або негативного контексту за допомогою послідовності сюжетів; іронія.

 

ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ТЕЛЕНОВИНАХ

Новий канал                        26%

1+1                                         14%

Канал TVi                              42%

ТРК «Україна»                    21%

Інтер                                      16%

Перший національний     23%

СТБ                                         10%

5 канал                                  28%

Канал ICTV                            22%

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ТЕЛЕПРОГРАМАМИ

Новий канал, програма Репортер. Випуск триває 10-12 хв. Відкривають програму актуальні події дня, не лише політичні – вступна кампанія, спека і пожежі в Україні, переможні Олімпіади. Політична інформація займає приблизно чверть усіх повідомлень. Найбільше інформації Репортер подав про Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Значно скромніше, лише поодинокі згадки -  про "Удар", КПУ та "Україна-Вперед!". Жодного повідомлення про "Свободу".

Інформацію канал подає досить виважено, без явної симпатії до політичних сил, не приховує інформації. У більшості випадків слова ведучої продовжує пряма мова політика, діяльності якого стосується сюжет.  Однак у Репортері є чимало інформації, яка позитивно характеризує владу, зокрема урядовців, що є членами Партії регіонів: прем’єр-міністр Микола Азаров пообіцяв збільшити премії українським переможцями Олімпіади в Лондоні (Репортер, 31.07.12); гімнасткам, які їдуть на Олімпіаду, голова КМДА Олександр Попов пообіцяв приміщення для тренувань (Репортер, 2.08.12).

 

1+1, програма ТСН. Випуск триває 45 хв. Політична інформація займає  не більше 15%. Політика – не є пріоритетом каналу. Більшість випусків починаються із надзвичайних подій – пожеж, убивств, пограбувань. Найбільше інформації – про Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Значно менше, лише поодинокі згадки про "Удар", КПУ, "Свободу".  Жодної інформації про "Україну-Вперед!".

ТСН протягом тижня подала досить багато негативну про Партію регіонів. Однак це явище  не має системного характеру. Канал не критикує – ні президента, ні урядовців, ні депутатів-"регіоналів" і навіть подає чимало позитиву про них. Наприклад, депутат-"регіонал" Владислав Лук’янов сам прийшов у ДАІ і сплатив штраф за перевищення швидкості (ТСН, 4.08.12). Або – "Азаров одягнув українську вишиванку" (ТСН, 4.08.12). Негатив містився у сюжетах про конфлікти людей із владою в регіонах. Зокрема, скандал навколо будинку, що обвалився, у Луцьку. Губернатор-"регіонал" Борис Клімчук (балотуватиметься у ВР по мажиритарці як самовисуванець) не визнає житло аварійним, не хоче виділяти людям квартири (ТСН, 31.07.12). Останній сюжет, ймовірно, може мати ознаки замовного, оскільки наступного дня  (1.08.12) у випуску ТСН подано інший сюжет – що через Волинського губернатора Клімчука в селі Гаразджа гальмується будівництво школи. Гроші виділив уряд, а губернатор засумнівався у доцільності будівництва.

Тож це може свідчити про замовний характер сюжетів, але не про інформаційну політику каналу.

TVi, програми Сьогодні та Підсумки. Щоденний випуск триває 25 хв, підсумковий – 1 год. Більше третини повідомлень стосуються політики. TVi представив усі політичні сили. Найбільше йшлося про Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Негативу про партію влади  було у 5 разів більше, ніж про опозицію. У сюжетах надавали слово представникам усіх політичних сил, крім КПУ.

За характером, стилістикою повідомлень канал не плекає симпатії до жодної партії. Політичної інформації подає багато, повною мірою і зазвичай збалансовано щодо представлення позиції. Але найбільше критикує партію влади. І це, на відміну від 1+1, має системний характер. У кожному випуску новин на TVi негативної інформації про Партію регіонів у десятки разів більше, ніж позитивної. У сюжеті про з’їзд Партії регіонів повідомляють, що студентам, які стояли з прапорами, заплатили 60 грн за 2 год роботи (Сьогодні, 30.07.12). Студентам зменшили стипендії, сюжет завершується словами "Студенти пов'язують таке "покращення" із новою постановою уряду" (Сьогодні, 31.07.12). Це співзвучно із слоганом Партії регіонів "Покращення життя вже сьогодні" і справляє негативне враження. У продовження теми – студенти вимагають продати президентську резиденцію Межигір’я і виплатити стипендії.

Про Об’єднану опозицію канал теж подавав більше негативної інформації, ніж позитивної. Однак це переважно непряма критика, а інформація, що за сумою чинників сприймається як негатив – бійка під судом у Харкові, де розглядають справу екс-прем’єра Юлії Тимошенко; серед соратників Тимошенко були незадоволені списком Об’єднаної опозиції, "бютівець" Сергій Міщенко на знак протесту вийшов із фракції; Луценка та Тимошенко можуть не зареєструвати кандидатами в депутати через судимість.

ICTV, програма Факти. Випуск триває 30 хв. За минулий тиждень у програмі «Факти» були представлені всі партії. Але у кожному випуску новин відчувалася прихильність каналу до провладної партії: про Об’єднану опозицію інформації в позитиві – нуль, а про Партію регіонів – більше 15 хв. Кількість позитиву про Партія влади у 18 разів більша, ніж про інші партії. Багато інформації схвальної інформації стосувалося діяльності уряду та президента, які є представниками Партії регіонів: «Навести лад на фармацевтичному ринку покликана низка законів, які підписав президент України Віктор Янукович» (Факти, 01.08.12); «Аграріям, які зазнали збитків через неврожай, держава компенсує витрати, пообіцяв Микола Азаров» (Факти, 02.08.12); «Жоден український студент не отримає меншої стипендії, запевнив Микола Азаров» (Факти, 03.08.12).

Негатив про  опозиційну партію стосується смислових акцентів щодо засуджених лідерів: «У першій п’ятірці ще один арештант – Юрій Луценко» (Факти, 05.08.12). У сюжеті Фактів за 31.07.12 про перенесення суду над Юлією Тимошенко на відео показали плакати з написами «Юля подняла цены на газ, она нажила миллионы на нас!!!», «Yulka – Mafioso! Keep her in jail».

5 канал, програма Час. Тривалість новин – 10 хв. Найбільше інформації про Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Компартії не надали ефірного часу.

Негативна інформація  - подана тільки про Партію регіонів. Сюжет про з’їзд Партії регіонів (Час, 30.07.12): «Делегати похапцем почали залишати Виставковий центр», потім журналісти розшукували серед членів партії списки, за які вони голосували, але ніхто не міг точно сказати ні де той список, ні за кого голосували: «Я голосовал, списки не видел». Сюжет про дослідження громадської мережі «Опора» щодо підкупу виборців (Час, 01.08.12) «До підкупу виборців та зловживання адмінресурсом вдаються найчастіше кандидати в депутати… Найчастіше це відбувається з кандидатами від Партії Регіонів».

СТБ, програма Вікна-новини. Триває 25 хв. Майже завжди випуск розпочинається кримінальною хронікою. Інформації про досліджувані партії - 10% новин. Цього тижня Вікна подали інформацію про три партії з шести: Партію регіонів, Об’єднану опозицію та КПУ.

Позитив про уряд є майже у кожному випуску: «Олімпійське золото подорожчає. Прем’єр-міністр пообіцяв збільшити винагороду за всесвітню перемогу» (Вікна-новини, 31.07.12), «Низькі ціни та стабільну гривню пообіцяв Микола Азаров під час робочої поїздки до Запоріжжя» (Вікна-новини, 02.08.12), «У країні достаток людей поліпшився. Економічне зростання хоча повільне, а все-таке є» (Вікна-новини, 03.08.12).

Про Об’єднану опозицію говорять у лірично-глумливому стилі «Поки кандидати співають біля стін парламенту тужливих пісень, інші, на разі, чинні, опозиційні нардепи тужать мовчки. У Верховній Раді з’явилися перші незадоволені списком Об’єднаної опозиції» (Факти, 30.07.12).

ТРК «Україна», програми Події та Події тижня. Випуск триває 25 хв, підсумкова програма – 30 хв. Телеканал упродовж тижня представив усі політичні сили. Найктивніше - про Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Сюжети подавали розлогі, з синхронами та представленням різних точок зору. Решта політичних сил представлена скромніше. Більшість сюжетів про КПУ, Свободу, Удар та партію «Україна-Вперед!» подавалися стисло.

Відвертих симпатій на каналі не простежувалося. Але найактивніше представлена позиції уряду та президента. Сюжети мали переважно позитивне забарвлення: прем’єр-міністр Микола Азаров відвідав етнофестиваль «Толока» у Пирогово (Події, 4.08.12), Азаров відвідав з робочим візитом Запорізьку область, де ознайомився с реконструкцією Дніпровської станції та доручив забезпечити водою жителів області. Не обійшлося і без політичних заяв: «Правительство не допустит девальвации гривны и после 29 октября, заверил Николай Азаров» (Події, 2.08.12). Мишель Платени подякував Борису Колесникову за вдалу підготовку до Євро-2012. Сюжет розпочинається зі слів: «Спасибо за Евро!» (Події, 3.08.12). Перші дві теми із дуже схожими повідомленнями  були також на Першому національному, і на Інтері. Це дає підстави говорити про рекомендовані владою сюжети або темники.

ТРК «Україна» критикує о усі політичні сили. Стиль подачі – іронічний. Він надає інформації негативного забарвлення. Сюжет про політичні з’їзди партій у підсумковому випуску був підверстаний легкою музикою, зроблений на основі гри «Городок», де треба влучно кидати кий, аби виграти. Такі матеріли не сприймаються серйозно:  «Первая пятерка регионалов – все при должностях и званиях – не ниже министров... Комунисты – давно не чемпионы, зато с насиженными местами в парламенте» (Події тижня, 5.08.12).

Найбільше негативної інформації подано про Об’єднану опозицію - майже удвічі більше, ніж про Партію регіонів. Канал не забував (подібне простежується і на Інтері та Першому національному) нагадати - при кожній ліпшій нагоді -  що Юлія Тимошенко та Юрій Луценко перебувають у в’язниці. «Тимошенко, хоть и за решеткой, в избирательном списке – первая» (Події, 30.07.12).

Канал часто вдається до оцінок: «...Съезд – не дальше перекура – на пороге офиса,.. оппозиции пришлось отказаться от длинных речей,.. зато составили длинный список обещаний...Хотя бывших премьера и министра внутренних дел в список включили скорее для психологического эффекта, ведь они за решеткой, официальный статус – осужденные, и Центральная избирательная коммисия, наверняка, их вычеркнет»  (Події тижня, 5.08.12).

Телеканал Інтер, програми Подробиці та Подробиці тижня. У 30-хвилинному ефірі подають  повноцінно політичні, міжнародні та соціальні теми. Найбільше інформації - про Об’єднану опозицію. Другими у списку – Партія регіонів. Аутсайдер – КПУ, про "Свободу", "Удар" та "Україну-Вперед!" – поодинокі згадки. Інтер  не подав жодної прямої мови представників "Свободи".

Політичні теми канал висвітлює розгорнуто. Не зловживає негативною інформацію. Негатив звучить, як правило, у прямій мові – у словах політиків на адресу опонентів. Багато сюжетів про  владу. Практично у кожному випуску - від 3-6 сюжетів переважно у позитивній тональності. Позитиву про Партію регіонів удвічі більше, ніж про Об’єднану опозицію. Канал підтримує владу. Сюжети про соціальні проблеми підкріплюються  матеріалами про діяльність влади, яка стоїть на сторожі порядку і опікується проблемами людей.  1  серпня у програмі «Подробиці» подано сюжет, що у київському гуртожитку  третій день немає світла – "Київенерго" відімкнуло за борги мешканців. Наступного дня – 2 серпня – у «Подробицях» знову знову сюжет на цю тему: «Инцидент исчерпан, свет включили. Правда, для этого пришлось вмешаться премьер-министру. По поручению Николая Азарова, в столичном общежитии, о котором вчера рассказывали «Подробности», включили электричество» (Подробиці, 2.08.12).

Цього ж дня було подано ще низку позитивних сюжетів про діяльність уряду:

  • Сергій Тігіпко у Кіровограді відвідав обласний Центр матері та дитини, де пообіцяв підвищити соціальні виплати матерям-одиночкам.
  • Закінчилася вступна кампанія у вузах. Сюжет закінчується словами: «Если у абитуриента возникли проблемы, следует обращаться в профильные органы или на горячую линию министерства».
  • Микола Азаров з робочою поїздкою у Запоріжжі, де дав доручення забезпечити питною водою населення регіону, яке потерпає від її нестачі.

Перший національний, програма Підсумки дня та Підсумки тижня. Тривалість випуску  - 20 хв. Канал надає пріоритет подіям, які пов’язані з діяльністю влади. Інформації про партію влади - у чотири рази більше, ніж про Об’єднану опозицію. Про «Свободу» не було жодної згадки.

Форма подачі інформації однобічна, переважають «паркетні» сюжети – із засідань, нарад, поїздок та заяв президента та прем’єр-міністра. Інформація подається у позитивній та нейтральній тональності. Лише про Об’єднану опозицію було подано 10 секунд негативу. Сюжети стислі, як правило їх озвучує ведуча.  Зате - про інтерв’ю з Миколою Азаровим на Першому національному  подано розлогий сюжет, із нарізкою прямої мови. Тривалість цього сюжету – 156 секунд, що для Першого національного є рекордом. Це один з найбільших сюжетів  упродовж тижня, після з’їзду Партії регіонів.

Сюжети про владу завжди націлені на підвищення її значимості: кожна зустріч, нарада, засідання уряду подаються у позитивній тональності, з синхронами.