Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Моніторинговий звіт (телебачення) за 01.10 – 06.10
1. Загальні тенденції
Упродовж 01 - 06 жовтня 2012 року телеканалами було присвячено увагу діям українських чиновників на всеукраїнському й кримському рівнях, а також політичним силам та їхній готовності до парламентських виборів. Найбільшу увагу було приділено кримським та українським чиновникам, яких пов’язують з Партією Регіонів, а також представникам даної політичної сили, їхнім діям та їхнім ініціативам; Об’єднаній Опозиції та їхнім діям було приділено менше уваги. Окрім того, було висвітлено дії кандидатів в народні депутати серед само висуванців Миколи Котляревського, Льва Миримського та Леоніда Пілунського. Також згадувалася партія «УДАР». Решту політичних сил згадано не було.
2. Тональність:
На ДТРК «Крим» спостерігалося схвалення чиновників усіх рівнів, яких пов’язують з Партією Регіонів. Найбільше ефірного часу було виділено саме цій політичній силі. Партія Регіонів продовжує згадуватися переважно у позитивному контексті. Майже усі випуски було присвячено, хоч й приховано, Партії регіонів, їхнім діям та їхнім ініціативам на місцевому та всеукраїнському рівнях. Партію «УДАР» та кандидата-самовисуванця Миколу Котляревського було зображено у негативному контексті. На ТРК «Чорноморська» інформацію було подано більш збалансовано. На цьому телеканалі намагалися одночасно згадувати як Партію регіонів так й представників Об’єднаної Опозиції, також було згадано кандидатів-самовисуванців Леоніда Пілунського й Льва Миримського. Перших згадували переважно у негативному та нейтральному контекстах, щодо представників Об’єднаної Опозиції спостерігалася полярність, тому їхні дії було згадано у нейтрально-позитивному контексті. Кандидатів-самовисуванців було висвітлено переважно у нейтрально-позитивному контекстах.
3. Пріоритетність представлення
На ДТРК «Крим» найбільший пріоритет було надано представникам влади. Серед високо посадовців України пріоритет надавався прем’єр-міністру Миколі Азарову. Серед високо посадовців Криму, пріоритет надавався Голові Ради міністрів АР Крим Анатолію Могильову, Голові Верховної Ради АР Крим Володимирові Константінову, міському голові Сімферополя Віктору Агєєву та іншим представникам місцевої влади.
Серед кандидатів в народні депутати від Партії Регіонів пріоритет надавався, Віталіні Дзоз, Борису Дейчу, Юлії Льовочкіній та Олександрові Баталіну, який ще був кандидатом в народні депутати. Варто також зазначити, що ДТРК «Крим» не повідомив телеглядачів про бажання Баталіна вийти з передвиборчих перегонів.
На ТРК «Чорноморська» інформацію було подано більш збалансовано. Ефірного часу було порівну розподілено між представниками Об’єднаної Опозиції та представниками влади.
Окрім того було згадано також кандидатів у народні депутати серед самовисуванців. Зокрема Леоніда Пілунського та Льва Миримського.
4. Теми
На ДТРК «Крим» майже всі теми були присвячені парламентським виборам, що відбудуться 28 жовтня. Головними підтемами можна вважати соціально-гуманітарні, економічні та теми, присвячені чесним виборам, реалізацію яких найчастіше було зображено разом зі схваленням чиновників, що пов’язані з Партією Регіонів. Основну увагу минулого тижня було приділено виконанню Соціальних Договорів у різних містах Криму, проведенню дипломатичних заходів на теренах Криму, забезпеченню водою мешканців різних районів Сімферополя та привітанню вчителів з їхнім професійним святом. Причому напряму Партія Регіонів згадувалася лише раз. Найбільшу увагу у цих питаннях було приділено прем’єр-міністру України Миколі Азарову, Голові РМ АРК Анатолію Могильову, Голові ВР АРК Володимирові Константінову, міському голові Сімферополя Віктору Агєєву. Серед кандидатів в народні депутати України найбільшу увагу було приділено кандидатам від ПР у 1му, 6му, 8му та на той момент, ще 2му виборчих округах – Віталіні Дзоз, Юлії Льовочкіній, Борису Дейчу та Олександру Баталіну. Також теми стосувалися вирішення нагальних проблем виборчих округів, зокрема ефективній роботі виборчих комісій. На ТРК «Чорноморська» більшість тем також було присвячено майбутнім парламентським виборам у контексті соціальних та гуманітарних питань та діям у цих процесах, як ОО, так й ПР, так й кандидатів-самовисуванців. На даному каналі намагалися зобразити ОО у нейтральному контексті, через те, що більшість актуальних проблем для суспільства важко вирішити, через відсутність великих ресурсів на відміну від партії влади. Цього тижня найчастіше лунали теми про закон «Про наклеп» та його скасування. Недотримання Партією Регіонів виборчого законодавства, недотримання місцевою владою прав людей. Крім того, наприкінці тижня активно подавалася інформація про зняття Олександра Баталіна з виборчих перегонів у 2му виборчому окрузі.
5. Спікери
На ДТРК «Крим» найбільше виступали представники влади, члени Партії Регіонів. Зокрема, прем’єр-міністр України Микола Азаров про підвищення пенсій та святкування Дня Вчителя, Голова Ради Міністрів АРК з результатом робочої поїздки до Роздольненського району, виступу перед студентами ТНУ та виступу на III Чорноморському економічному форумі; Голова ВР АРК Володимир Константінов з приводу підвищення зарплатні працівникам державної служби, проведення успішного курортного сезону, святкування Дня Вчителя, відвідання Роздольненського району, виступу на III Чорноморському економічному форумі та щодо протидії корупції на кримському рівні. Виступав також мер Сімферополя Віктор Агєєв з приводу вирішення Сімферопольською міською адміністрацією нагальних проблем мешканців Сімферополя у соціальній сфері.
Серед кандидатів у народні депутати від Партії Регіонів найбільше виступали кандидат у народні депутати в першому окрузі Віталіна Дзоз з приводу святкування Дня Вчителя та щодо вирішення проблем мешканців вулиці Залеської у Сімферополі; кандидат у народні депутати в шостому окрузі Юлія Льовочкіна щодо наукової конференції за участі представників ЮНЕСКО у Феодосії та будуванні парогазової електростанції у Щьолкіно; кандидат у восьмому окрузі Борис Дейч стосовно святкування 228-річчя селища Зуя та виконання Соціальних Договорів у Білогорську. Крім того, виступав на той момент ще кандидат у народні депутати у 2му виборчому окрузі Олександр Баталін щодо виконання Соціальних Договорів та забезпеченні водою мешканців Сімферополя.
На ТРК «Чорноморська» ефірний час було рівномірно розподілено між представниками ОО, уряду та місцевої влади. Виступав також кандидат у народні депутати серед само висуванців Лев Миримський як захисник прав мешканців вулиці Лізи Чайкіної та Леонід Пілунський щодо захисту безпритульних тварин.
6. Опис маніпуляцій та медіа-ефектів
На ДТРК «Крим» постійно подається прихована реклама Партії регіонів. Хоча чиновники від цієї політ сили згадали партію лише раз, їхні дії продовжують висвітлюватися лише у позитивному контексті та спостерігається активне використання джинси. Застосовувалися також технології ствердження – зокрема, майже у всіх сюжетах, де висвітлювалися чиновники від даної політичної сили, активно показували лише їх та їхні коментарі як ті, що не вимагають доказів. Реальної політичної дискусії не було. Крім того було використано технологію анонімного авторитету, яким став кримський політолог Андрій Мальгін, який схвалював Партію Регіонів за їхні дії, які зробили її реальним політичним гравцем. Іще було застосовано технологію створення асоціацій щодо кандидата-самовисуванця Миколу Котляревського, як кандидата, що готовий купити голоси виборців та партії «УДАР», як партії, що лише використовує людей, а потім позбавляється їх. Через відсутність реальних політичних опонентів ПР та активного схвалення партії, особливо її висуванців в України й Криму: прем’єр-міністра Миколу Азарова, Голову РМ АРК Анатолія Могильова, Голову ВР АРК Володимира Константінова, мера Сімферополя Віктора Агєєва та його заступників й інших представників даної політичної сили у суспільстві створюється позитивна думка стосовно чиновників, відповідно й стосовно ПР та їхніх дій.
На ТРК «Чорноморська» періодично застосовувалися маніпулятивні прийоми. Однак, на даному каналі окрім Партії Регіонів зображено також й інші політичні сили. Зокрема, найчастіше було зображено Об’єднану Опозицію та її представників, а також кандидатів-самовисуванців. На даному каналі продовжуються намагання створити позитивну думку стосовно ОО та її висуванців й прихильників. Інша точка зору подається не завжди. Зображення Партії регіонів, як політичної сили, якій отримання перемоги будь-якою ціною дозволяє нехтувати законами триває. Стосовно кандидатів-мажоритарників було використано прийом констатації фактів, зокрема Леонід Пілунський казав про ставлення до безпритульних тварин, яке сформувалося у свідомості людей, а телеканал зобразив їх для створення відповідних настроїв. Щодо Льва Миримського, то при його описі було застосовано технологію очевидців подій. Зокрема, на вулиці Лізи Чайкіної, люди казали про кандидата, як про людину реальних справ.