Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу загальноукраїнських телеканалів
6-12 СЕРПНЯ 2012 РОКУ
Експерти аналізували інформаційні програми на 9 загальноукраїнських каналах: 1+1, TVi, Новий канал, Інтер, Перший Національний, ТРК "Україна", ICTV, СТБ, 5 канал. Відстежували висвітлення діяльності 6 політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями: Партія регіонів, Об’єднана опозиція "Батьківщина", "Удар", "Свобода", КПУ, "Україна – Вперед!". Мета дослідження: з’ясувати, чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції на телеканалах.
Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють телевізійні повідомлення на глядача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації повідомлень).
ГОЛОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ ТЕЛЕБАЧЕННЯ
Головними інформаційними приводами другого тижня передвиборної кампанії стали: відмова ЦВК у реєстрації ув’язненим лідерам опозиції Юлії Тимошенко та Юрієві Луценку та оскарження партією цих рішень у суді; підписання президентом мовного закону; масштабна лісова пожежа на Херсонщині, у ліквідації якої взяв участь прем’єр-міністр Микола Азарова.
Найбільше інформації на телебаченні подано про дві політсили – Партію регіонів та Об’єднану опозицію "Батьківщина". Про решту на телеканалах траплялися незначні згадки. Новий канал, 1+1, Перший національний, СТБ та ICTV не подали жодних позитивних новин про Об’єднану опозицію. На TVi негативу про партію влади – у 13 разів більше, ніж про Об’єднану опозицію. На ТРК «Україна» - навпаки: позитиву про Партію регіонів у 6 разів більше, ніж про Об’єднану опозицію. 5 канал за тиждень не подав жодного синхрону Партії регіонів.
Найчастіше на телеканалах з’являються представники Партії регіонів. Їхньої прямої мови подано у 2-4 рази більше, ніж представників опозиції. На Першому національному "регіонали" з’являлися на екрані в 40 разів частіше. Головним спікером провладної партії є прем’єр-міністр Микола Азаров. Відтак більшість позитиву про партію – це інформація про діяльність уряду.
Основні медіа-ефекти пов’язані з використанням політиками службового становища для створення позитивного іміджу партії; плекання симпатій та антипатій каналами, створення позитивного або негативного контексту за допомогою послідовності сюжетів; іронія. Новий канал, 1+1, Інтер, Перший національний, СТБ подали сюжети з ознаками замовних - із згадуванням представників Комуністичної партії України.
ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ТЕЛЕНОВИНАХ
Новий канал 22%
1+1 5%
Канал TVi 33%
ТРК «Україна» 15%
Інтер 8%
Перший національний 31%
СТБ 9%
5 канал 27%
Канал ICTV 17%
ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ТЕЛЕПРОГРАМАМИ
Новий канал, програма Репортер. Випуск триває до 15 хв. Політична інформація займає близько чверті повідомлень. У більшості випадків канал подає коментарі у вигляді прямої мови політиків – саме цей жанр використовує активно.
Найбільше подано інформації про Партію регіонів – і найбільше серед інших партій у позитивній тональності. Це переважно сюжети про діяльність уряду: "На Херсонщині пожежі такі сильні, що підняли прем’єра Миколу Азарова. Він терміново прилетів… Вогонь вдалося приборкати" (Репортер, 10.08.12).
Про Об’єднану опозицію – не було жодної інформації в позитиві.
Третьою у рейтингу представлених політсил у Репортері стала КПУ. Ці сюжети мають ознаки замовних: завжди містять коментар, в якому прямо чи опосередковано означена програмна теза партії. Наприклад: КПУ прогнозує подорожчання хліба через великі видатки на вибори, які влада захоче повернути з кишень громадян (Репортер, 7.08.12); КПУ пропонує провести референдум щодо гімну та герба України, а в синхроні лідера КПУ є теза, що не стосується теми, але повторює рекламний слоган комуністів - "Вернуть страну народу" (Репортер, 9.08.12).
1+1, програма ТСН. Випуск триває 45 хв. Політична інформація цього тижня займала не більше 5 %. Канал приділяє багато уваги місцевим соціальним конфліктам, надзвичайним подіям, а цього тижня - Олімпіаді в Лондоні. На каналі трапляються сюжети замовного характеру, але однозначно вона не стає на бік якоїсь одної політичної сили.
Найбільше інформації про Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Інші політсили згадувалися побіжно. Про Об’єднану опозицію – було найбільше негативу, і жодного позитиву.
ТСН використовує медіа-ефекти для впливу на глядача, плекає негатив до партії Об’єднана опозиція "Батьківщина". Сюжет, в основу якого покладена соціальна проблема: компанія-забудовник обдурила людей: продані квартири віддала під заставу кредиту і перестала платити банку, тепер фінустанова може відібрати житло у мешканців. У кінці зазначено, що власник компанії - народний депутат-"бютівець" Юрій Сербін, який балотується у парламент знову. (ТСН, 7.08.12). Ще одна медійна маніпуляція теж спрямована на негативне сприйняття опозиції. Використано і послідовність сюжетів, і технологію "навішування ярликів". Спершу подано, що ЦВК відмовив у реєстрації Тимошенко та Луценку через їхню судимість. Наступний сюжет: депутата-"бютівця" Михайла Соколова як політологи консультували люди, пов’язані з дніпропетровськими терористами. Канал посилається на інформацію у ЗМІ, однак не вказує, де саме це було опубліковано. Слова самого політика не дають синхроном, а переказують (ТСН, 8.08.12).
ТСН подавав інформацію, що має ознаки замовної. Матеріал із Сумщини про проблеми сіл – бракує роботи, люди виїжджають. До нього підверстаний коментар лідера КПУ Петра Симоненка: держава має надавати підтримку у отриманні житла, оподаткування. А далі - "Про порятунок сіл говорив і прем’єр. Обіцяв підвищити закупівельні ціни на молоко" (9.08.12). Це справляє позитивне враження про роботу уряду та партії влади.
TVi, програми Сьогодні та Підсумки. Щоденний випуск триває 25 хв, підсумковий – 1 год. Майже третину повідомлень стосувалися політики. Найбільше йшлося про Партію регіонів та Об’єднану опозицію. TVi активно і послідовно критикує владу та її партію. Негативу про Партію регіонів – у 13 разів більше, ніж про опозиційну силу. Зокрема, у недільному випуску "Підсумки з Вахтангом Кіпіані" виступав економічний експерт Володимир Лановий, який оцінював ситуацію в країні. У всій розмові, що тривала понад 15 хв, прослідковується опосередкована критика партії влади: "підприємництво подавлене", "збідніння людей", "бюджет не виконується", "влада залазить у кредити". Цей негативний контекст підтримував ведучий, наприклад, запитанням: "Як ви оцінюєте таке покращення?" – обіграно рекламний слоган Партії регіонів "Покращення життя вже сьогодні".
Канал допускає журналістські оцінки – найбільше у підсумковому тижневику, використовує медіа-ефекти. Після інформації щодо продовження скандалу в Лаврі навколо хабара міністру культури, йде повідомлення про хіт Інтернету – гімн про Януковича у стилі шансон, з підбіркою фото усіх президентів і Віктора Януковича на завершення. (Сьогодні, 7.08.12). У випуску наступного дня канал подав відео, оприлюднене громадським рухом "Опора", де губернатор Буковини "регіонал" Михайло Папієв з порушенням закону агітує селян за кандидатів від Партії регіонів і фактично шантажує виборців: "Буде підтримка – буде газ" (Сьогодні, 8.08.12). Інформацію про підписання мовного закону президентом ведучий завершив словами: "Робочу групу очолив прем’єр Микола Азаров, якому українська не підкорюється 2 роки" (Сьогодні, 8.08.12).
ТРК «Україна», програми Події та Події тижня. Випуск триває 20 хв, підсумкова програма – 30 хв. Найактивніше телеканал представив позицію Партії регіонів та Об’єднаної опозиції. Кілька згадок стосувалися партій «Україна-Вперед!» та «Удар». Жодного повідомлення про КПУ та "Свободу".
Канал активно представляє діяльність уряду та президента. Чільне місце у політичному блоці відведено діяльності Кабміну: Микола Азаров пообіцяв працівникам високотехнологічної галузі заробітну плату 8 тис грн; Азаров вручив ключі від нових осель людям за програмою «Доступне житло»; Азаров, не зважаючи на відпустку, прибув у Херсон, щоб провести засідання оперативного штабу по ліквідації пожежі. Більшість цих сюжетів подаються розлого, із синхронами представників влади. Подібні сюжети були на Першому національному та Інтері. Це дає підстави припускати їх замовний характер. Позитивної інформації про Партію регіонів було майже у 7 разів більше, ніж про Об’єднану опозицію. У текстах сюжетів про мітинги на підтримку мовного закону не йшлося про Партію регіонів, але на відео майоріли біло-сині партійні прапори і були подані синхрони "регіоналів". Такі сюжети були 8 та 9 серпня.
У програмі «Події» негативу про Об’єднану опозицію було утричі більше, ніж про Партію регіонів. Йшлося про ЦВК, яка відмовила у реєстрації Луценку та Тимошенко через непогашені судимості.
У підсумковому випуску «Події тижня» критикували і владу, і опозицію. Сюжет-підбірка про реєстрацію різних кандидатів був підверстаний легкою музикою, а деякі відеофрагменти прискорювалися, що підсилювало негативне враження від відео. Негативної інформації про ПР у підсумковому випуску було удвічі більше, ніж про Об’єднану опозицію.
Телеканал Інтер, програми Подробиці та Подробиці тижня. Щоденний блок новин триває 30 хв, підсумкова програма – 55 хв. Найбільше інформації про Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Поодинокі згадки були подані про діяльності КПУ та партії «Україна-Вперед!». Аутсайдери ефіру - «Свобода» та «Удар».
Упродовж тижня канал детально інформував про діяльність Кабінету міністрів. Інформації про Партію регіонів було утричі більше, ніж про інші політичні сили. Сюжети, як правило, позитивні та розгорнуті. Телеканал відверто підтримує владу. Трапляються малоінформативні новини, але завжди з позитивним акцентом про діяльність урядовців. 9 серпня у програмі «Подробиці» вийшли два сюжети сюжети: у Херсоні горить ліс і на місце прибуде Микола Азаров; Віктор Янукович підписав закон про ратифікацію зони вільної торгівлі з країнами СНД.
Канал часто подає інформацію незабалансовано: сюжети про партію влади обов’язково містять пряму мову, а про решту партій інформація подається коротко та переважно переказується ведучими. Прямої мови представників Партії регіонів було майже у 7 разів більше, ніж представників Об’єднаної опозиції.
Сюжети соціального спрямування завжди підкріплені урядовими рішеннями. Після сюжету, що спека позбавить урожаю картоплі, наступне повідомлення розпочинається так: «Правительство гарантирует стабильность цен на продукты» (Подробиці, 8.08.12).
Матеріали про КПУ, як правило, мають ознаки замовних. 9 серпня майже в кінці випуску подали сюжет, що вітчизняне авіабудівництво можливо відродити, якщо створити державне підприємство-перевізник. Лідер КПУ Петро Симоненко в Харкові поспілкувався з працівниками авіазаводу.
Перший національний, програма Підсумки дня та Підсумки тижня. Тривалість випуску 15-20 хв. Політична інформація займає приблизно чверть усіх повідомлень.
Випуски зазвичай розпочинаються з інформації про уряд чи президента. Більшість сюжетів стосуються діяльності Кабміну. Провладній партії надано у 4 рази більше часу, ніж решті партій разом узятих. Друга за кількістю наданого ефіру - Об’єднана опозиція. Значно менше інформації прозвучало про КПУ та «Україну-Вперед!». Жодної згадки про «Удар» та «Свободу».
Інформація про засідання, наради, поїздки урядовців подаються з синхронами, переважно у позитивній тональності. Сюжети про владу - підкреслено значимі. Після підписання президентом мовного закону канал детально інформував глядачів про позитивний досвід багатомовних країн-членів Євросоюзу.
Сюжети про КПУ Та «Україна-Вперед!» мають ознаки замовних. Вони, як правило, малоінформативні, із синхронами, тривають не більше 1 хв. 8 серпня подано сюжет, що у партійних списках КПУ буде більше молодих кандидатів, про це сказав лідер партії Петро Симоненко у Харкові. З якої метою і де саме він перебував - канал не повідомив. 11 серпня вийшов в ефір сюжет із синхроном Олександра Голуба, який запропонував розробити нову гуманітарну політику в Україні. Сюжет зроблений так, що його зміст зрозуміти важко.
СТБ, програма Вікна-новини. Триває близько 25 хв. Приділяє політичним новинам 9% ефірного часу, інша інформація - кримінал, соціальні проблеми, цікаві факти. Найбільше інформації надавали Партії Регіонів у контексті поїздок Миколи Азарова. Майже половина з цих повідомлень – пряма мова представників ПР. Іншим партіям порівняно однаково надали ефірного часу – майже в 9 разів менше за провладну партію. Позитиву і негативу звучало про ПР однакова кількість.
У випуску СТБ містився матеріал, який має ознаки замовного. «Ріст цін на харчі неминучий, бо виробники і реалізатори хочуть якомога більше заробити, - заявив народний депутат Сергій Гордієнко (КПУ)» (Вікна-новини, 07.08.12). Сюжет не стосувався ніякої події, просто подавалась думка депутата-комуніста.
5 канал, програма Час. Триває до 10 хв. Найбільше інформували про Об’єднану опозицію - майже в кожному випуску було повідомлення про ув’язнених лідерів опозиції Юлію Тимошенко та Юрія Луценка. Удвічі менше говорили про Партію регіонів. 5 канал цілком проігнорували КПУ.
Про Партію регіонів не подав жодного позитиву і жодної прямої мови. А от негативної інформації про партію владу утричі більше, ніж нейтральної: «Это знаете такой шаг, когда криминал начинает управлять государством» - щодо вбивства еколога Володимира Гончаренка (Час, 06.08.12), «Держава повинна ремонтувати дороги, що з пенсіонера взяти» (Час, 08.08.12), «Вирок імені Януковича по відношенню до Тимошенко» (Час, 09.08.12).
Негативно забарвлені сюжети щодо провладної партії стосувалися і прийняття мовного закону: "Голова товариства "Просвіта" Павло Мовчан: «Ми застерігали його, щоб не підписував, вказували на 9 суперечностей із Конституцією. Якщо він цього не знає чи йому цього не кажуть, значить він тоді не президент України, а генерал-губернатор Малоросії» (Час, 08.08.12).
ICTV, програма Факти. Випуск триває 30 хв. Інформація незбалансована - канал підтримує провладну партію, багато показує урядові засідання, поїздки прем’єра Миколи Азарова та віце-прем’єра Сергія Тігіпка «Цього тижня на засіданні Кабміну уряд розгляне ряд постанов, покликаних зменшити аварійність на дорогах» (Факти, 06.08.12); «Перші перемоги реформування фармацевтичного ринку – ліки для гіпертоніків подешевшали. Такі наслідки пілотного проекту з державного регулювання цін для хворих на гіпертонію» (Факти, 07.08.12); «Уряд поставив завдання вийти на середню заробітну плату у 8 тисяч гривень» (Факти, 09.08.12). Інформації про Партію регіонів подано майже у 6 разів більше за Об’єднану опозицію.
Використано маніпуляції "плекання симпатії" до провладної партії. Після пожежі в Єнакієвому на Донеччині «чиновники готують проект капремонту будинку і за бажанням людей тимчасово розселять. Обіцяють матеріальну допомогу 2 000 гривень кожному. Людям вже роздали необхідний одяг, хронічним хворим – найнеобхідніші ліки». У кінці сюжету синхрон заступника міського голови, "регіонала" Євгена Озюменка (Факти, 06.08.12). Наступний сюжет про позитивний досвід Сумщини «Колись відсталий регіон, зараз лідер за кількістю капіталовкладень», позитив підкріплено синхроном губернатора, члена ПР Юрія Чмиря (Факти, 09.08.12). Негативну інформацію щодо провладної партії канал завуальовує, не акцентує на ній увагу. У випусках 10 та 12 серпня йшлося про затримання депутата Івано-франківської міської ради, який протаранив авто і втік з місця події. Не вказано, до якої партії належить цей депутат. Про його приналежність до ПР можна зрозуміти лише з коментаря однопартійця у першому випадку, та з анонсу сюжету на початку програми - у другому.