укр eng

Звіт за результатами моніторингу херсонської преси (01-07.10.2012)


З 01.10.2012 по 07.10.2012
Медiа: Преса
Регiон: Херсонська область

ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ МОНІТОРИНГУ ХЕРСОНСЬКОЇ ПРЕСИ ЗА ПЕРІОД

З 1 ПО 7 ЖОВТНЯ 2012 РОКУ

 

Моніторинг включає аналіз 3-х херсонських друкованих видань:

–       «Гривна»

–       «Новий день»

–       «Херсонський вісник»

 

Об’єкти моніторингу – діяльність 6-ти  політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями:

1. Партія Регіонів (в їх контексті також такі ключові слова - президент, прем’єр, міністр...)

2. Об’єднана опозиція (у складі Батьківщини, Фронту Змін, Народної Самооборони, Громадянської Позиції, Партії "За Україну!", "Реформи і порядок", "Народний Рух України")

3. Комуністична партія України

4. УДАР

5. ВО "Свобода"

6. "Україна - Вперед!"

 

 Мета дослідження: з’ясувати,  чи надають  місцеві газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час Парламентських виборів 2012 року,  чи мають різні політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.

 

Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми її подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).

 

  1. Загальні тенденції.

З 1 по 7 жовтня 2012 р. найбільшу увагу херсонська преса присвятила Партії регіонів та місцевій владі, зокрема від Партії регіонів - Віктору Пелиху та соціальним ініціативам Президента Віктора Януковича.

Найбільше інформації на цьому тижні було про Партію регіонів та місцеву владу. В газеті «Гривна» була надрукована стаття про роботу голови обласної ради В. Пелиха: «Високопільський район: стратегія на інвестиційному фронті».

В газетах Херсонщини на минулому тижні була надрукована велика стаття про партію «УДАР» від херсонського кандидата Андрія Путілова, але її обсяг був майже втричі менше за обсяг статей про Парті. регіонів.

Була одна невелика стаття про Катерину Самойлик,  в якій вона критикувала закон про  продаж землі.

Інші партії на минулому тижні майже не згадувались.

Особливістю цього тижня були статті з критикою Свободи та стаття з критикою партії УДАР.

 

  1. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.

Максимальний позитивний показник тональності на цьому тижні був у Партії регіонів, зокрема,  в статті про роботу голови обласної ради В. Пелиха: «Високопільський район: стратегія на інвестиційному фронті». «Щотижня у населених пунктах Херсонщини відбуваються виїзні наради сільських та селищних голів. Про подорожі народних обранців у рамках проекту «Місцеве самоврядування» «Гривна» вже розповідала у попередніх номерах. Цього разу делегація рушила на північ від обласного центру - у Високопільський район, як завжди, «на полювання» за досвідом, за практикою». Позитивний показник у партії регіонів  збільшено  за рахунок статті  про  ініціативи Президента України. 1) «ВІД МОВИ - ДО ДЕРЖАВИ»: «По-третє, закон знімає можливість спекуляцій щодо мовного питання в подальшому, даючи змогу українським партіям вийти за межі протистояння «україномовний - не- україномовний». Тобто тепер зникає «політичний штамп» проте, що носії української мови - це патріоти, захисники української незалежності і прихильники демократичних процедур. У той час як російськомовні - взагалі не громадяни. Нагадаємо, що на референдумі за проголошення незалежності України 1 грудня 1991 року 90,32% населення проголосувало «за». З них у Дніпропетровській об¬ласті майже 91 %, у Донецькій - 77%, Запорізькій - 81 %, Луганській - 84%, Миколаївській - 89%, Одеській - 85%, Харківській - 76%, Херсонській - 90%, місті Севастополі - 57%, АР Крим - 54%. Сьогодні всі без винятку українські політичні сили незалежно від їх ідеології, географії та мови визнають цінність і непорушність української незалежності». 2)  «Проблема власного житла для українців буде вирішена»: «У давнину батьки дівчини могли відмовити залицяльнику, якщо він не спромігся поставити власну хату. В радянські часи існувала система забезпечення житлом, хоча на нього доводилося чекати десятиліттями. Нині держава створює нові програми, щоб допомогти українцям вирішити проблему придбання власного житла».

В інтерв’ю кандидата в депутати від Партії регіонів, Василя Федіна позитивно повідомляється про його ініціативу «Программа «Южная дуга» в действии»: «—        Верит ли сам инициатор, Василий Федин, что «Южная дуга» - это особая экономическая территория в пределах всего юга страны? — Да, «Южная дуга» - это реалистический залог нашего успеха. Завистники когда-то не верили, что я смогу вместе с коллективом вывести Херсонский судостроительный завод из кризиса, из состояния почти полного банкротства, но мы же это сделали! Сейчас треть всех кораблей в Украине строится у нас в Херсоне. Із 11 судостроительных заводов Украины это - единственный завод, загруженный работой, коллектив которого с уверенностью смотрит в будущее! За время моего руководства заводом построено 37 судов, удалось погасить всю задолженность предприятия по зарплате, повысить среднюю заработную плату рабочих и инженеров. Уже сейчас обеспечены три новых заказа на строительство танкеров проекта RST27. Главная идея проста - развивая Южный край, мы даем развитие всей стране! Работаем и строим дальше!»

Найменше загального об’єму інформації в херсонській пресі на цьому тижні було присвячено партії "Україна - Вперед!".

На цьому тижні найбільший показник негативної тональності був у партії Свобода в статті Вадима Колєсніченка: «История может быть только одной - правдивой», яка була надрукована одразу в декількох херсонських газетах: «В среду, 26 сентября, в Киеве Международный антифашистский фронт совместно с Федеральным архивным агентством Российской Федерации представил общественности двухтомный сборник архивных документов «Украинские националистические организации в годы Второй мировой войны. 1939-1945». В презентации приняли участие: первый заместитель председателя Херсонской областной организации Партии регионов Тамара Федько, депутаты различныхуровней, активисты Партии регионов, общественные деятели, учителя, представители общественных организаций, ветераны и молодежь. Более 700 человек собрались в зале, чтобы ознакомится с непридуманной, подлинной историей».

Найменший показник негативної тональності був у Партії регіонів в статті від представників КПУ про критику закону о продажу землі.

 

3.   Пріоритетність представлення.

Знову на цьому тижні пріоритетність представлення у обраних херсонських  газетах  віддається Партії регіонів.

 

4. Теми

- Проблема власного житла для українців. В статті про ініціативи Президента України В. Януковича

- Правдивість історії про УНА-УПА. В статті Вадима Колесниченко з критикою партії Свобода

- «Программа «Южная дуга» в действии». В інтерв’ю кандидата в депутати від Партії регіонів, Василя Федіна, директора Херсонського суднобудівного заводу.

- Обмін досвідом між сільськими головами Херсонської області. В статті про роботу голови обласної ради В. Пелиха

 

5. Опис маніпуляцій та медіаефектів.

На цьому тижні була повторно здійснена маніпуляція,  коли на сторінці формату А3 розповідається про заслуги херсонцями людини,  яка користується широкою повагою, в даному випадку, директора драмтеатру, а в кінці іде текст від імені героя публікації про його прихильність до Партії регіонів»: найди в списке манипуляций – как можно такое назвать и вставь сюда.  «Творческие люди не могут быть аполитичными». Характерно, что недавно Александр Книга пришёл в Партию регионов. И для него это был непростой шаг. Время се­годня далеко не простое. Много нерешеных проблем социального характе­ра. Властные структуры находятся под постоянным огнём критики. В такой си­туации в смелом поступке Александра Андреевича трудно заподозрить какие-то корыстные мотивы. Безусловно, в какой-то степени на него повлияла по­зиция таких известных в области лич­ностей, как Дмитрий Моторный, Юрий Бардачов, Анатолий Слипич, Людмила Ломако, Александр Ходосовцев, Вера Найдёнова и, особенно рано ушедший от нас Олег Мишуков . Но главное, по­жалуй, заключается в том, что, по мне­нию Александра Книги, на данном эта­пе альтернативы Партии регионов, при всех её недоработках и промахах, про­сто не существует».

В статті про представників Партії регіонів використовувались маніпуляції «останне слово» та «констатація факту». Це яскраво проявляється в останніх абзацах статі «Проблема власного житла для українців буде вирішена»: «До запуску готова ще одна жит­лова програма - «Оренда з правом викупу». Щомісячна орендна плата складатиме 3% від вартості кварти­ри, а викупити її можна буде протя­гом 15 років. Задля цього держава купуватиме готове житло у новобу­довах. Голова правління Державної іпотечної установи Валентин Рибачук заявив, що, за попередніми прогноза­ми, за оренду житла з наступним вику­пом у Києві будуть сплачувати близько 2,6тисячі щомісяця, а в маленьких міс­тах - близько 1 тисячі гривень. Плюс цієї програми - суттєве здешевлення (практично вдвічі) вартості оренди житла і надання можливості придбати це житло. Людина не почуватиметься безхатьком, а спокійно «обживатиме» помешкання, знаючи, що тут зможуть жити її діти та онуки».

 

Таким чином, арсенал медіа ефектів в херсонській пресі продовжує використовуватись. А об’єм позитивної інформації про представників Партії регіонів залишається на першому місці.