укр eng

Звіт за результатами моніторингу загальноукраїнських телеканалів 1-7 жовтня 2012 року


З 01.10.2012 по 07.10.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

 

Експерти аналізували інформаційні програми на 9 загальноукраїнських каналах:  1+1, TVi,  Новий канал,  Інтер, Перший Національний, ТРК "Україна", ICTV, СТБ, 5 канал. Відстежували висвітлення діяльності 6 політичних партій з найвищим рейтингом на момент старту виборчої кампанії:  Партія регіонів, Об’єднана опозиція "Батьківщина", "Удар", "Свобода", КПУ, "Україна – Вперед!". Мета дослідження: з’ясувати, чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену  та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції на телеканалах.

Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють телевізійні повідомлення на глядача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки  змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації повідомлень).

 

ГОЛОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ ТЕЛЕБАЧЕННЯ

ТЕМИ

Найбільш резонансними політичними подіями, які висвітлювало телебачення  1-7 жовтня 2012 року, були:

  • Скасування парламентом закону про наклеп депутата-"регіонала" Віталія Журавського. Акції протесту журналістів.
  • Акція протесту підприємців під стінами Кабінету міністрів.
  • Виборчий скандал у Дніпропетровську, в мажоритарному окрузі №24. Заступника міського голови, кандидата від Партії регіонів, викрили на тому, що він запрошував працівника заводу стати технічним кандидатом.
  • Юлію  Тимошенко можуть повернути з лікарню у в’язницю. Їй дозволили зустрітися із соратниками після того, як вона вчинила скандал у палаті і лягла на підлогу у знак протесту.  
  • Заступник Генпрокурора Ренат Кузьмін надіслав листа Держдепартаменту США, в якому вказав, що Юлію Тимошенко підозрюють у причетності до чотирьох убивств.
  • Президент Віктор Янукович зустрівся із представниками дипломатичних місій в Україні. А також із генпрокурорами країн СНД.
  • Кандидата від партії "Удар"  Романа Григоришина побили у Білій Церкві на Київщині. Лідер партії Віталій Кличко звернувся до Генпрокурора.
  • Кандидата від Об’єднаної опозиції  на Львівщині Тетяну Чорновіл побили невідомі, котрі роздавали фальшиві листівки нібито від її імені.
  • Об’єднана опозиція "Батьківщина" веде переговори з партіями "Удар", "Україна-Вперед!" та "Свобода", щоб об’єднати зусилля на виборах і  узгодити кандидатів у мажоритарних округах.
  • У Андрія Шевченка із "України-Вперед!" народився третій син.
  • Телебачення активно висвітлювало робочі поїздки президента та урядовців: Віктора Януковича на Дніпропетровщину, віце-прем’єра Сергія Тігіпка на Вінничину та у Крим, зустрічі прем’єр-міністра Миколи Азарова із вчителями, ветеранами; російським актором, який перебуває у столичній лікарні, Леонідом Бронєвим.   

Розслідування вбивства трьох охоронців у столичному гіпермаркеті "Караван" і цього тижня було головною неполітичною подією тижня. Її коментував міністр МВС Віталій Захарченко.

 

АКТИВНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ

Найактивніше 1-7 жовтня на телебаченні представлена  Партія регіонів – більше половини (52,3%) від загальної кількості передвиборчої та політичної інформації. На другому місці  Об’єднана опозиція "Батьківщина" – 13,6%. Найпасивніше висвітлювалася діяльність партії "Свобода" – 0,9%. Про "Удар", "Україну-Вперед!" та КПУ – телеканали подавали інформацію порівняно збалансовано в межах цієї групи: від 3,7% до 5,5%.

Уперше з початку виборчої кампанії та телебаченні негативної інформації про Партію регіонів було більше, ніж нейтральної. Це пов’язано із серією сюжетів про зловживання представника Партії регіонів на мажоритарному окрузі №24. Такі сюжети були подані на трьох каналах, що входять до медіа-групи Віктора Пінчука – Новому каналі, СТБ та  ICTV. Сумарно майже 70% негативу про Партію регіонів за тиждень подано саме на цих телеканалах.  

На телебаченні розмита межа між повідомленнями, в яких висвітлюється діяльність влади та тими, де чиновники ведуть агітацію, використовуючи свої посади. До інформації про Партію регіонів крім суто партійної діяльності входять повідомлення, в яких президент, урядовці та представники місцевої влади виступають як представники партії та використовують службове становище для політичної агітації. У цій загальній кількості інформації про Партію регіонів  30% - це суто партійна діяльність. І майже стільки ж – діяльність урядовців-"регіоналів". Частка інформації про президента, який теж агітує за партію влади, на телебаченні становила  16% від загальної кількості  про ПР. Офіційно канали жодного разу не представляли Віктора Януковича як члена партії, але в сюжетах прослідковувалася прихована агітація та озвучування програмних тез.

Із загальної кількості позитивної інформації про Партію регіонів – 60% - це діяльність урядовців.  А з негативної інформації понад 50% - критика представників Партії регіонів в областях. Таким чином партія влади розповідає про свої досягнення через діяльність уряду і телеканали майже не критикують його.

Про діяльність уряду без передвиборчого контексту телебачення подавало 10% від політичної інформації на каналах загалом - переважно у нейтральній тональності, хоч були і повідомлення із негативним забарвленням.  Діяльності президента присвячено 3,4% повідомлень, переважно у нейтральній тональності. Місцевій владі приділено понад 6% інформації, переважно в негативі.

 

ПРІОРИТЕТНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ

 Перший національний -  найбільше, відверто симпатизує владі. Позитиву про Партію регіонів майже у 5,5 разу більше, ніж негативу. До слова, чи не вперше на каналі з’явився негатив про партію влади. Критику про владу озвучили представники інших політичних сил. 

ТРК «Україна» та Інтер – належать до каналів, які подають інформацію досить повно, різносторонньо. Але прихильні до Партії регіонів – інформації в позитиві більше, ніж нейтральної. На Інтері  позитивної інформації про Партію регіонів  у 2,2 разу більше, ніж позитиву про решту партій разом. Хоча Інтер подає й повідомлення у негативі – критики про "Регіони" з-поміж партій теж найбільше. Схожі тенденції має й ТРК "Україна".  Ці два канали в останній тиждень стали подавати більше інформації про Об’єднану опозицію, переважно у нейтральній тональності,  чого раніше не спостерігалося.

ICTV  та СТБ – зазвичай досить прихильні до влади, цього тижня подали дуже багато критики.  Про решту партій порівняно збалансовано. ICTV  трохи більше уваги приділив "Удару",  СТБ не подав жодної інформації про "Свободу".

Новий канал – порівняно збалансовано подав інформацію про усі партії, крім Партії регіонів. Про цю політичну силу інформації найбільше. Зазвичай не зловживає ні негативом, ні оціночними судженнями. У цілому прихильний до влади: подає передвиборчі поїздки урядовців та президента, які ведуть приховану агітацію. Однак цього тижня подано багато негативу про Партію регіонів.

1+1 –  передвиборчі новини подають порівняно збалансовано, без явних симпатій та антипатій. Політика не є пріоритетом каналу: з виборчих новин випуск починається надзвичайно рідко. Трапляються сюжети з ознаками замовних – про діяльність чиновників-"регіоналів".

 TVi - активно критикує владу в цілому. На відміну від більшості телепрограм на каналі немає політичних сюжетів із ознаками замовних, TVi не подає повідомлень про передвиборчі поїздки чиновників.  Об’єктивно висвітлює діяльність уряду та президента: у програмах подано важливі для суспільства заяви урядовців та президента. Однак кількість інформації про політичні сили не є збалансованою.

5 канал -  опозиційний до влади. Найбільше інформації про Об’єднану опозицію. Жодного повідомлення про "Свободу" та "Україну-Вперед!". А також жодним словом не згадав діяльність президента.

 

ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ТЕЛЕПРОГРАМАХ

(подано у порядку спадання)

Новий канал                                    44%

Канал TVi                                           35%

Перший національний                 34%

Канал ICTV                                        30%

СТБ                                                       27%

ТРК «Україна»                                 23%

Інтер                                                   17%

5 канал                                               17%

1+1                                                       9%

СПІКЕРИ

Головними спікерами Партії регіонів залишаються прем’єр Микола Азаров. Цього тижня позицію партії також озвучували віце-прем’єри Сергій Тігіпко та Валерій Хорошковський; заступник глави адміністрації президента Ірина Акімова; міністр освіти Дмитро Табачник; депутати-"регіонали" Олександр Єфремов, Віталій Журавський, Василь Грицак, Василь Горбаль, Василь Кисельов, Олександр Фельдман, Олена Бондаренко.

Від Об’єднаної опозицій події найчастіше на телебаченні з’являлися Андрій Кожем’якін, Олександр Турчинов, Сергій Сас, Микола Томенко, Арсеній Яценюк, Ірина Луценко, Лілія Гриневич.

Комуністів представляв лідер партії  Петро Симоненко, депутати Євген Царьков, Спірідон Кілінкаров.

 "Свобода" – Олег Тягнибок .

Від "України-Вперед"  - лідер партії  Наталія Королевська та Андрій Шевченко.

"Удар" – Віталій Кличко, Віктор Пинзеник.

 

ПРЯМА МОВА ПРЕДСТАВНИКІВ ПОЛІТИЧНИХ СИЛ

Представника усіх політичних сил надав слово тільки канал ICTV.

Синхрони Партії регіонів та Об’єднаної опозиції подали усі програми. Прямої мови Партії регіонів найбільше було на Першому національному,  ICTV та ТРК "Україна". Найменше – на 5 каналі та 1+1.  На СТБ синхронів Партії регіонів було у 34 рази більше за  Об’єднану опозицію "Батьківщина".

Найпасивніше представлена  "Свобода". Їхній синхрон подав тільки канал ICTV.

Найпасивніше серед каналів пряму мову політиків подавав канал TVi – тільки трьох партій: Партії регіонів, Об’єднаної опозиції та "Удару".

 

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ТЕЛЕПРОГРАМАМИ

Новий канал, програма Репортер. Інформація про чотири партії представлена порівняно збалансовано: Об’єднану опозицію, КПУ, "Удар" та "Україну-Вперед". Про ці політичні сили подано повідомлень у межах 100 секунд. Інформації про "Свободу" на каналі не було.

Про "Україна-Вперед!" та КПУ  "Репортер"  подавав сюжети  з ознаками замовних: Наталія Королевська обіцяє зарплату в 10 тисяч гривень і пенсію – 5 тисяч. Петро Симоненко заявляє, що його політичну силу влада намагається очорнити.

 Найактивніше представлена позиція Партії регіонів. Цього тижня вперше з початку кампанії Новий канал подав негативної інформації про партію влади більше, ніж нейтральної  - у 4,5 разу. Це пов’язано із серією сюжетів про виборчий скандал у Дніпропетровську, мажоритарному округу №24.  На цьому окрузі на виборах конкурують два кандидати: від ПР – заступник мера Анатолій Крупський та самовисуванець, теж "регіонал" Яків Безбах, помічник голови правління з соціальних питань «Інтерпайп-НТЗ». Його представники і висловлюють претензії до Крупського у незаконному веденні виборчої боротьби.

"Репортер" протягом тижня у чотирьох випусках із п’яти подав розлогі сюжети на одну тему: порушення виборчого законодавства Анатолієм Крупським. Ця інформація випадає зі звичного формату каналу, оскільки досі "Репортер" був в цілому прихильний до влади і зокрема до Партії регіонів, а крім цього жодного разу досі не подавав таких жорстко негативних сюжетів. Критика політичних сил бувала непряма, в ній не було журналістських оцінок. Серія репортажів про Дніпропетровський округ за характером повідомлень цілком  інша: жорстка пряма критика одного кандидата, з журналістськими оцінками та використанням маніпуляційної технології "повтор інформації":

- "Набирає обертів передвиборчий скандал. У Дніпропетровську Анатолія Крупського застукали за вербуванням працівника “Інтерпайп-НТЗ”. Заступника міського голови, а нині кандидата-мажоритарника по 24 округу, неодноразово викривали у брехні. Тепер застукали за вербуванням працівника. Той мав би стати технічним кандидатом та відтягти голоси у головного конкурента Крупського - Якова Безбаха". (Репортер, 1.10.12).

"Першого заступника мера Дніпропетровська Анатолія Крупського, який висувається мажоритарником по 24 округу, викрили в черговій брехні. Посадовець використав в агітації поважних у місті людей, які не давали своєї згоди. Зокрема, митрополита Дніпропетровського Іринея. Він зазначив: ще раз побачить своє обличчя на тлі агітації за Крупського або іншого кандидата  - подасть до суду". (Репортер, 2.10.12).

- " У Дніпропетровську скандал із вербуванням технічних кандидатів набирає обертів.  Заступника міського голови, а нині — кандидата в нардепи Анатолія Крупського заскочили на відкритому підкупі одного з працівників заводу Інтерпайп-НТЗ. Крупський прагнув, аби той пішов на вибори, щоб відтягувати голоси в його головного конкурента — Якова Безбаха".  (Репортер, 4.10.12).

"24 мажоритарний округ, де з численними порушеннями балотується віце-мер Анатолій Крупський, привернув увагу міжнародних спостерігачів. Вони приїхали і зіштовхнулися з черговими порушеннями. Юрист окружної комісії, і провладного кандидата Крупського демократичний діалог зарубав на корені"  (Репортер, 5.10.12).

У сюжеті  5 жовтня, аби надати цим подіям якомога більшої авторитетності,  наведено коментар екс-президента Польщі Александра Кваснєвського (!), який приїхав у Дніпропетровськ на відкриття заводу Віктора Пінчука "Інтерпайп сталь".  Кваснєвський коментує не просто перебіг виборчої кампанії в Україні як європейський політик, він висловлюється саме про скандал із Анатолієм Крупським: кандидат, який використовує такі методи боротьби,  не має права брати участь у виборах. 

Таким чином 72% негативу про Партію регіонів на Новому каналі – це негатив про "регіонала" Анатолія Крупського. При цьому у теленовинах подається і чимало позитивних сюжетів про партію владу. 72% позитиву – це сюжети про діяльність уряду, в яких чиновники ведуть приховану агітацію за партію влади:  Азаров обіцяє, що пенсія інвалідів війни становитиме 2700 грн; Сергій Тігіпко каже про програму залучення інвестицій та створення робочих місць.  

Оскільки конкурент Крупського Яків Безбах теж "регіонал", то канал намагається показати, що беззаконня творить тільки одна людина – Крупський, а Партія регіонів в цілому не підтримує такої політики. Для цього, в кінці кожного сюжету наводять слова президента або прем’єра, які висловлюються за чесні і демократичні вибори.  

Сюжети  з Дніпропетровська очевидно мають ознаки замовних. Покликані показати у негативному світлі діяльність Анатолія Крупського. Дуже схожі повідомлення виходили на усіх трьох каналах – Новому каналі,  СТБ та ICTV – каналах, що входять у медіа-групу Віктора Пінчука.

На новому каналі така інформація з’явилася цього тижня, а на ICTV та СТБ - "крутиться" третій тиждень поспіль. Майже щодня у новинах подають доволі тривалий сюжет з майже однаковими відео та синхронами. Теми сюжетів – однакові. Наприклад, 1.10.12 першим у відеоряді після невеликого вступу йде однаковий на обох каналах синхрон Ігоря (людини, яку Крупський нібито хотів завербувати у технічні кандидати). За кілька секунд подається диктофонний запис розмови з віце-мером, де він пропонує стати технічним кандидатом,  потім обидва канали намагаються отримати коментар  у представника виборчого штабу Крупського. Далі сюжет продовжується спробами  дізнатися думку міського голови (мер Дніпропетровська Іван Куличенко на біг-бордах агітує за свого заступника словами "Вірю Анатолію Крупському"), згодом  студенти, які  тримають  прапори з агітацією Крупського, кажуть, що їм платять 50 грн за 2 год. Ще - коментар  довіреної особи іншого кандидата Якова Безбаха Катерини Терещенко. І насамкінець  - слова президента України про потребу чесних виборів. Таким чином побудовані майже всі сюжети на цю тему.

 

1+1, програма ТСН. Канал не проявляє симпатій чи антипатій до одної політичної сили. Бувають сюжети з ознаками замовних про діяльність уряду, які спрямовані на плекання позитивного іміджу Партії регіонів.  Хоч власне про партію влади (без інформації про президента, представників уряду та місцевої влади, які є члена Партії регіонів) позитивної інформації канал не подавав.

Найпасивніше представлена позиція партії "Удар". Жодної інформації про "Свободу". Значна кількість повідомлень про "Україну-Вперед!" цього тижня  пов’язано із сюжетом про  Андрія Шевченка, в якого народився третій син 2 жовтня.

Найбільше повідомлень про  Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Про партію влади – у всіх трьох тональностях, про "Батьківщину" – тільки в нейтральній.  Інформація про партію влади містить значну кількість негативу, що, як і на решті телеканалів, пов’язано із відміною закону про наклеп і критичними оцінками на адресу автора закону "регіонала" Віталія Журавського .

А от позитив про партію влади – це переважно інформація про діяльність урядовців та президента, де посадовці використовують свої посади для агітації. Прихованої агітації в інформації про Партію регіонів  - майже половина. Хоча навіть такі сюжети 1+1 намагається робити близькими до формату програми, не надто абсолютизуючи позитивну діяльність влади. Ці повідомлення можна назвати не цілком, а швидше позитивними. Наприклад, сюжет про будівництво заводу з переробки палива для атомних станцій на Кіровоградщині, куди приїхав прем’єр Микола Азаров. В інформації зроблено акцент на те, що саме від такого будівництва отримає населений пункт (ТСН, 4.10.12).

Щодо місцевої влади випуски містили багато критичних сюжетів. Це зазвичай інформація про соціальні проблеми, до яких місцеві чиновники залишаються байдужими: мешканці скаржаться на склад отрутохімікатів на околиці села у Київській області; столична влада відмовляється допомогти киянину-колясочнику  з облаштуванням зручного пандусу біля під’їзду. 

У ТСН-тиждень  7.10.12 політичних тем було небагато. На виборчу тему програма подала дослідження про партії-карлики, однак політичні сили, що є суб’єктами моніторингу, майже не згадували.

 

TVi, програми Сьогодні та Підсумки. Про політичні сили цього тижня канал практично не подав позитивної інформації. Лише незначну кількість про Об’єднану опозицію.

 Найменше інформації про  "Свободу".

Найактивніше повідомляли про Партію регіонів та Об’єднану опозицію "Батьківщина". Негативу про Партію регіонів - у 6 разів більше, ніж про опозицію.  Із усього негативу про Партію регіонів –  40% це критика власне партії, ще 40% – критика урядовців-"регіоналів".

TVi не виявляє прихильності до однієї партії. Активно критикує владу в цілому.  Урядовців та президента часто асоціює з Партією регіонів.  Подає факти, яких переважно уникають решта телеканалів.  Наприклад,  про незаконні методи агітації чиновником-"регіоналом": заступник губернатора Хмельницької області Вадим Гавришко закликав на виборах підтримати Партію регіонів. При цьому аргументував: «Вам що, жалко!?" (Сьогодні, 4.10.12). Про робочу поїздку міністра освіти й науки Дмитра Табачника  в Горлівку на Донеччині канал розказав, що в руках одного із чиновників журналісти помітили папку, в якій було вкладено аркуш: «Программа пребывания VIP-агитатора Д.В.Табачника в Донецкой области» (Сьогодні, 5.10.12).         

TVi  цього тижня подав інформацію з критикою уряду. Розлогий сюжет про гуртожитки, які мали звести до Євро 2012 і не збудували. Канал ставить питання: де уряд дів гроші? (Сьогодні, 4.10.12).

5 жовтня TVi підготував сюжет про показ мод на вертолітному майданчику Януковича. Інформація іронічна за стилем, хоча і не є цілком негативною. Критика спрямована не на партію влади, а власне на Віктора Януковича - про привілеї  для "родини президента", людей наближених до гаранта. У сюжеті йдеться про показ мод дружини Віктора Медісова, який є бізнес-партнером Олександра Януковича, сина президента. Що збудовано в тому комплексі журналістам не показують. Сюжет  не стосується виборів. Він є прикладом інформації про зловживання владою. 

Тижневик "Підсумки з Вахтангом Кіпіані" 7.10.12 цього разу подав небагато інформації, що стосувалася політичних сил, однак згадав їх усі. У підрубриці "Владометр" ведучий проаналізував "культурну" складову у програмах партій.  У "Підсумках" активно представлена позиція уряду: у студії каналу був міністр економічного розвитку та торгівлі Петро Порошенко, з яким говорили про приватизацію підприємств.

 

ТРК «Україна», програми «Події» та «Події тижня». Упродовж тижня канал найбільше розповідав про Партію регіонів та Об’єднану опозицію «Батьківщина». Найменше політичної інформації про «Свободу» та КПУ, їх згадували лише в результатах соцопитувань.

 Канал активно представляє позицію Партії регіонів. Переважна більшість позитивної інформації про партію – це інформація про діяльність президента та уряду, які ведуть приховану агітацію: Янукович пообіцяв забезпечити ветеранів гідними умовами життя, а Микола Азаров - що у 2013 році учасники війни отримуватимуть пільги на рівні інвалідів І групи (Події, 01.10.12); Азаров  підкреслив, що за останні 2 роки заробітна плата учителів І категорії збільшилася на 1200 грн, а до 1 вересня школи отримали 15 тис. комп’ютерів  і  1000 шкільних автобусів (Події, 03.12.12); Віктор Янукович у Дніпропетровську взяв участь у відкритті  екологічно  чистого металургійного заводу та першого будинку, зведеного за програмою «Доступне житло» (Події, 04.10.12). Всі сюжети - підкреслено позитивні. Майже у кожному матеріалі йдеться  про перспективу, нагадують про  виконані обіцянки влади.

Суто партійної інформації було майже у 1,5 разу менше, ніж прихованої агітації. Негативна інформація стосувалася виключно партії. "Регіоналів" критикували за закон про наклеп та використання чорного піару проти опозиції.

Чимало інформації цього тижня стосувалося й інших партій. Наталія Королевська закликала  Об’єднану опозицію, «Свободу» та «Удар»  об’єднати зусилля, щоб не допустити  більшості  провладної партії в парламенті. Інформація подавалася переважно об’єктивно, з представленням різних точок зору.

 

Інтер, програми «Подробиці» та «Подробиці тижня».  Найбільше інформації про Партію регіонів та Об’єднану опозиція. Активно представлена позиція КПУ, партій «Удар» та «Україна-Вперед!». Найменше інформації  про «Свободу».

Про партію влади позитиву  майже у 6 разів більше, ніж про Об’єднану опозицію «Батьківщина». Але й негативу – майже у 21 раз більше: закон про наклеп «регіонала» Віталія Журавського викликав обурення  у медійному середовищі. Переважна більшість інформації про Партію регіонів у позитивній тональності –  про президента та уряд, які  озвучують програмні тези партії: реформа правоохоронних органів спрямована на захист прав людини (Подробиці, 02.10.12); Віктор Янукович пообіцяв військовослужбовцям  збільшити бюджетні витрати на оборону та соціальний захист армійців (Подробиці, 03.10.12); Азаров наголосив, що головне завдання уряду – це збільшення заробітної плати (Подробиці, 05.10.12). У позитиві такої інформації  у 16 разів більше, ніж власне партійної.

Інтер подає інформацію і про діяльність уряду як органу виконавчої влади. Такі сюжети, як правило, носять безособистісний характер і не стосуються виборів. Матеріали часто містять критику:

  • «Кабмин хочет лишить украинцев междугородных маршруток. О ликвидации  в Мининфраструктуре заговорили еще полгода назад» (Подробиці, 01.10.12);
  • ракетну військову частину у Волинській області розкрадають шукачі металобрухту: «Министерству обороны она больше не нужна. Местным чиновникам охрана не по карману. Об опасности людей предупреждают по радио и в газетах. Это все, что могут сделать местные власти. На ликвидацию объекта не хватит даже годового бюджета района. Чиновники подали на Минобороны в суд. Но иск не удовлетворили...» (Подробиці, 02.10.12).

 

Перший національний, програми «Підсумки дня» та «Підсумки тижня».  Канал прихильний до влади. Партія регіонів залишається беззаперечним лідером ефірного часу. Інформації про ПР у позитиві в 4 рази більше, ніж про решту політсил. Більшість інформації про партію влади  - це діяльність урядовців, які ведуть приховану агітацію за партію, бо озвучують тези передвиборчої програми Партії регіонів: доступне житло, підняття заробітної плати вчителям, підтримка сільського господарства, доступні ціни на ліки, відкриття перинатальних центрів, збільшення соціальної допомоги ветеранам тощо.  Позитивної інформації про діяльність урядовців утричі більше, ніж позитиву власне про партію.

Другий тиждень поспіль, попри прихильність до Партії регіонів, канал подає і негативну інформацію про цю політичну силу. Як і минуло тижня, Олег Ляшко назвав мовний закон нелегітимним. Негатив стосувався також закону про наклеп та скандалу у Дніпропетровську, де задіяні кандидати-"регіонали" – заступник міського голови Анатолій Крупський та Яків Безбах.

У короткому інформаційному блоці «Вибори - 2012» Перший національний інформує про учасників виборчих перегонів. Він чи не єдиний серед прихильних до влади каналів, що активно розповідає про Об’єднану опозицію. Йшлося про медичну реформу, яка передбачає створення державної гарантованої та страхової медицини (Підсумки дня, 01.10.12); Аграрну реформу, що дозволить забезпечити українців дешевою та якісною продукцією (Підсумки дня, 04.10.12).  Чільне місце у цьому блоці відведено й Партії регіонів. Продовжується цикл сюжетів про благодійний фонд  «регіонала» Олександра Фельдмана, за підтримки якого плащаницю Пресвятої Богородиці побачать більшість віруючих усієї країни.

 

ICTV, програма Факти та Факти тижня з Оксаною Соколовою.  У новинах активно почали висвітлювати перебіг виборчої кампанії у регіонах, ця інформація подається окремо, у другій половині випуску.

Цього тижня програма Факти розповідала  про усі  партії. Найбільше – про Партії регіонів, подано майже однакова кількість інформації з усіх трьох тональностях. Негатив  про ПР - пов’язаний із серією сюжетів з Дніпропетровська.

 Більшість позитивної інформації  - діяльність уряду та президента, які приховано агітують за партію: зростання соціальних стандартів (Факти, 01.10.12), реформа правоохоронних органів (Факти, 02.10.12), збільшення зарплат вчителям, компенсації садівникам (Факти, 03.10.12), відкриття нового будинку у Дніпропетровську за програмою «Доступне житло» (Факти, 04.10.12).

Серед інших партій активно представлені Об’єднана опозиція та "Удар". На останньому місці – "Свобода". Пряма мова була усіх політичних сил.

 

5 канал, програма Час та Час-підсумки. Цього тижня канал менш активним у висвітленні виборів і не менш агресивним до провладної партії. Деякі випуски не містили  політичних новин.

Найбільше інформації про Об’єднану опозицію,  лише в нейтральній тональності. Провладна партія згадувалась нейтрально або негативно. У ефірі цього тижня з’явилися ще дві партії – "Удар" та КПУ.

Підсумковий випуск Час-підсумки розпочався з іронії. Перший сюжет про прийняті закони містив гострі висловлювання про роботу нардепів:  «Злочинність, алкоголізм, наркоманія, дитяча бездоглядність, епідемії та економічні негаразди позаду. Проблеми закінчилися, Верховна Рада вирішила поборотися за чистоту інформаційного простору», «Спочатку законопроект про наклеп, потім про натяк, а потім про хід думок»  (Час-підсумки, 07.10.12).

 

СТБ, програма Вікна-новини. Частка виборчого контенту зросла  з 12% минулого тижня до 27% цього тижня, завдяки активному висвітленню подій навколо передвиборних порушень у Дніпропетровську.

В ефірі каналу були представлені всі політичні сили, окрім Свободи, подано й синхрони цих партій. Але їх значно менше від провладної партії. Інформації про Партію регіонів у позитивній і нейтральній тональностях - майже однаково, негативу – у 1,5 рази більше.

Теми, де урядовці та президент фігурують як члени Партії регіонів містилися майже у кожному випуску новин і стосувалися збільшення пенсій, прожиткового мінімуму (Вікна-новини, 01.10.12), забезпечення овочесховищами і уникнення коливань цін на овочі та фрукти (Вікна-новини, 02.10.12), державної програми здешевлення ліків для гіпертоніків (Вікна-новини, 03.10.12), зони вільної торгівлі і збільшення товарообігу (Вікна-новини, 04.10.12).

 

1-7 ЖОВТНЯ, 2012 року

 

Новий канал:                                                                                                 синхр

Партія регіонів                                                                                               217        

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                          53          

"Удар"                                                                                                               23          

"Свобода"                                                                                                        0            

КПУ                                                                                                                   20          

"Україна-Вперед!"                                                                                           0            

1+1:                                                                                                                     синхр

Партія регіонів                                                                                                 92          

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                           34          

"Удар"                                                                                                                 9            

"Свобода"                                                                                                          0            

КПУ                                                                                                                     18          

"Україна-Вперед!"                                                                                           3

Канал TVi:                                                                                                        синхр

Партія регіонів                                                                                                 140        

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                            95          

"Удар"                                                                                                                  8            

"Свобода"                                                                                                          0            

КПУ                                                                                                                     0            

"Україна-Вперед!"                                                                                          0

ТРК «Україна»                                                                                                 синхр

Партія регіонів                                                                                                359        

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                           63          

"Удар"                                                                                                                 37          

"Свобода"                                                                                                         0

КПУ                                                                                                                    15

"Україна-Вперед!"                                                                                           48          

Інтер                                                                                                                синхр

Партія регіонів                                                                                               246        

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                          103          

"Удар"                                                                                                               66          

"Свобода"                                                                                                       0            

КПУ                                                                                                                  44          

"Україна-Вперед!"                                                                                          16          

Перший національний                                                                            синхр

Партія регіонів                                                                                          537        

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                    99          

"Удар"                                                                                                          25          

"Свобода"                                                                                                   0

КПУ                                                                                                            45          

"Україна-Вперед!"                                                                                  116

Канал ICTV                                                                                                 синхр

Партія регіонів                                                                                           392

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                      100

"Удар"                                                                                                           95

"Свобода"                                                                                                    19

КПУ                                                                                                                51

"Україна-Вперед!"                                                                                     54

5 канал                                                                                                         синхр

Партія регіонів                                                                                           88

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                      78

"Удар"                                                                                                            18

"Свобода"                                                                                                     0

КПУ                                                                                                                34

"Україна-Вперед!"                                                                                      0

СТБ                                                                                                                 синхр

Партія регіонів                                                                                           272

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                      8

"Удар"                                                                                                            29

"Свобода"                                                                                                     0

КПУ                                                                                                                45

"Україна-Вперед!"                                                                                       8