укр eng

Звіт за результатами моніторингу центральної преси за період з 1 по 7 жовтня 2012 року


З 01.10.2012 по 07.10.2012
Медiа: Преса
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

 

ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ МОНІТОРИНГУ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ПРЕСИ ЗА ПЕРІОД З 1 ПО 7 ЖОВТНЯ 2012 РОКУ

 

Моніторинг включає аналіз 7-ми загальнонаціональних друкованих видань:

–       «Голос України»

–       «Газета по-українськи»

–       «Дзеркало тижня»

–       «Комментарии»

–       «Сегодня»

–       «Сільські вісті»

–       «Факты и комментарии»

 

Мета дослідження: з’ясувати чи надають газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.

 

Об’єкти моніторингу – діяльність 6 політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями:

–       Партія регіонів

–       «Батьківщина»

–       УДАР

–       «Свобода»

–       КПУ

–       «Україна – вперед!»

 

Окрім того, відстежувалася діяльність президента, уряду та представників місцевої влади з метою виявлення використання службового становища (адмінресурсу) для передвиборчої агітації.

 

Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).

 

ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ

 

В інформаційному просторі продовжує лідирувати Партія регіонів – про неї загалом оприлюднено у 2,5 рази більше інформації, ніж про Об’єднану опозицію. Однак і негативної інформації на адресу ПР більше – у 7 разів. У той же час позитивної інформації про ПР також було у 4 рази більше, а нейтральної – у 1,5 рази більше, ніж про «Батьківщину». Діяльність інших партії у порівнянні з цими двома практично не висвітлюються. Лише КПУ має помітні показники, однак вони в основному завдячують прихованій рекламі у газетах «Сегодня» та «Голосі України».

Слід відзначити, що з усіх показників Партії регіонів лише 17% складає інформація власне про партію. Інші 83% складає інформація про діяльність уряду, президента та представників місцевої влади, які мають всі ознаки прихованої агітації та використання адмінресурсу. При цьому інколи чиновники одночасно представляються як партійці і як посадовці («Факти»).

Офіційна влада, яка виконує свої обов’язки у межах своїх повноважень без виборчого контексту висвітлюється мало. У такій якості увагу їй приділяють «Дзеркало тижня» та «Комментарии». Видання провадять ґрунтовний аналіз діяльності влади та корупційні розслідування, а також коментують неналежне виконання посадовцями обов’язків чи їхню бездіяльність. Ці видання досить чітко розділяють діяльність влади та агітацію. Всі інші видання схильні до змішування партійних та інституційних повноважень.

Основна доля негативної інформації щодо уряду та Партії регіонів оприлюднюється газетами «Дзеркало тижня. Україна», «Комментарии», «Сільські вісті» та «Газета по-українськи», які плекають антипатію в першу чергу до влади загалом. У «Фактах и комментариях» та «Сегодня» критика влади з’являється переважно завдяки «джинсі» опонентів владної партії. Газета «Сегодня» і надалі плекає позитивний імідж ПР, та негативний «Батьківщини».

Окрім ПР та «Батьківщини» практично жодна політична сила істотно не висвітлювалася.

Цього тижня видання активно користувалися маніпулятивними технологіями плекання негативу, «відволікання уваги», посиланням на неназваний авторитет, іронією, сарказмом. Окрім того у газеті «Сегодня» з’явилися яскраві зразки чорного піару та відмивання інформації, а у «Фактах» чітко проявилася політика власника газети через повторювані матеріали, що спрямовані на підтримку конкретного кандидата, наближеного до В.Пінчука.

 

ГОЛОВНІ ТЕМИ ТИЖНЯ:

 

1.                    Верховна Рада у першому читанні прийняла законопроект про заборону пропаганди гомосексуалізму. Реакція в Україні та на Заході.

2.                    Прийняття закону про наклеп відмінено. Представники ПР заявляють, що від цієї ідеї не відмовляються.

3.                    Верховна Рада прийняла законопроект про єдиний державний демографічний реєстр. Українцям видаватимуть біометричні паспорти. Аналіз нововведень.

4.                    Ю.Тимошенко провела лежачий протест у лікарні – до неї не пустили однопартійців. Оприлюднено її відеозвернення, записане адвокатом С.Власенком.

5.                    Кабінет міністрів ініціював законопроект про спрощення оподаткування та звітування для малого та середнього бізнесу. Експерти вважають, що це преференції «для своїх».

6.                    УДАР готовий виставити єдиних кандидатів з Об’єднаною опозицією на мажоритарних округах.

7.                    Відбулася 11 нарада керівників зарубіжних дипломатичних установ за участі В.Януковича та М.Азарова.

8.                    Соціальні ініціативи уряду. Меморандум уряду та фармакологічних компаній здешевив соціально затребувані ліки.

9.                    У А.Шевченка народився третій син.

 

ГОЛОВНИМИ СПІКЕРАМИ, ЩО ОЗВУЧУВАЛИ ПОЗИЦІЮ ПАРТІЇ, ЦЬОГО ТИЖНЯ СТАЛИ:

 

1.               ПР – В.Янукович, М.Азаров, С.Тігіпко, Ю.Бойко, О.Єфремов, М.Чечетов, М.Табачник, Е.Бондаренко, В.Журавський, М.Присяжнюк, Т.Бахтєєва.

2.                «Батьківщина» – Ю.Тимошенко, О.Турчинов, А.Яценюк, М.Томенко, О.Третяков, С.Власенко, В.Швец, К.Бондарєв, А.Гриценко, А.Кужель, А.Кожемякін, І.Луценко, С.Соболєв.

3.               УДАР – Р.Павленко, В.Наливайченко.

4.               «Україна – вперед!» – не представлена.

5.               «Свобода» – не представлена.

6.               КПУ – П.Симоненко, А.Александровська, С.Гордієнко, Є.Царьков, С.Кілінкаров, С.Гордієнко.

 

ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ВИДАННЯХ НА ЦЬОМУ ТИЖНІ СТАНОВИЛА:

 

1.     «Голос України» – 18,5%.

2.     «Газета по-українськи» – 11,45%.

3.     «Дзеркало тижня» – 13,36%.

4.     «Комментарии» – 6,37%.

5.     «Сегодня» – 11,97%.

6.     «Сільські вісті» – 8,79%.

7.     «Факты и комментарии» – 11,06%.

 

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ДРУКОВАНИМИ ВИДАННЯМИ

 

«Голос України» цього тижня переважно висвітлював діяльність Партії регіонів, а також представників владної вертикалі та влади на місцях. При цьому, більшість партійних показників склали інтерв’ю Б.Дейча, стаття М.Чечетова та заяви представників ПР у Верховній Раді – це 50% від усіх показників ПР. Іще 50% – це інформація про діяльність влади, що має ознаки прихованої агітації та використання адмінресурсу. Представлення офіційної позиції влади вкрай мало, вона стосується лише дипломатичних моментів. Більшість інформації про владу (близько 90%) припадає на висвітлення передвиборчих поїздок В.Януковича та М.Азарова (відкриття різних об’єктів) та приховано агітаційних заяв губернаторів.

В аналітичних матеріалах критики зустрічалося вкрай мало, вона лише стосувалася окремих проблем регіональної влади. Негативні показники Партії регіонів здебільшого зумовлені заявами опозиційних політиків у ВР, які транслюються виданням. Однак у порівнянні з показниками ПР ці обсяги мізерні. Натомість КПУ цього тижня висвітлювалася активно, окрім заяв депутатів, в основному завдяки інтерв’ю з А.Мартинюком, яке має ознаки замовного, оскільки передруковувалося з іншої дрібної газети (позначки реклами немає). Інші партії взагалі не згадувалися.

Цього тижня редакція знову використала прийом непрямої критики влади – через гумористичну сторінку «Курінь», де вміщує цитати політиків, переважно представників ПР і саркастично їх коментує від імені «Чергового».

 

«Газета по-українськи» продовжує переважно плекати негативний імідж Партії регіонів, влада як така цього тижня згадувалася мало. Видання присвятило тиждень переважно виборчим матеріалам – репортажам з мажоритарних округів на Львівщині, Житомирщині, Вінниччині та у Запоріжжі, а також голосуванням у Верховній Раді. Видання залишається єдиною газетою, яка багато уваги приділяє саме виборчій тематиці у розрізі партійної агітації. Матеріали-репортажі з округів висвітлюють діяльність провідних кандидатів від усіх вагомих партій та само висуванців, що балотуються на окрузі, а також у деяких округах (Львівщина, Вінниччина) і хід агітації у палатках.

Слід відзначити, що журналісти вміщують як позитивні, так і негативні коментарі виборців про різних політиків. Однак при цьому видання використовує маніпулятивну технологію «очевидця подій», коли події репортажного дня навіть розписуються погодинно. Це налаштовує читача на беззастережну довіру і часто відволікає від використання потрібних деталей для створення певної картинки:

«У неділю о 9.30 біля торговельного центру «Скриня» четверо хлопців вивантажують із білого мікроавтобуса пластмасовий синій стіл, два крісла, сумки й пакети. Прохолодно, накрапає дощ… За 10 хв. намет поставили. Ростислав викладає значки, зошити, лінійки, прапорці із символікою "регіоналів". Також светри, футболки, кепки з написом «Партія регіонів 2012»... Дощ потроху вщухає. Одягаю светр із партійною символікою. Беру газети, виходжу з намету. — Візьміть пресу, — пробую дати літературу перехожій років 45. — А що це? Партія регіонів? Борони Боже! — відмахується. — І не стидно тобі? До церкви би ліпше пішла, свята ж неділенька». («Газета по-українськи», 3.10.12)

Об’єднана опозиція цього тижня висвітлювалася так само активно, як і Партія регіонів, однак переважно у нейтральній та позитивній тональності (близько половини показників зумовлені «джинсою», аналогічні матеріали друкувалися у «Фактах»). Досить активно висвітлювався УДАР через коментарі експертів. КПУ, «Свобода» та «Україна – вперед!» згадувалися в репортажах ситуативно.

 

«Дзеркало тижня» і надалі головної уваги приділяє діяльності влади та Партії регіонів, які переважно критикуються. Основна тенденція редакційної позиції видання – це негативного іміджу влади. Об’єднана опозиція висвітлювалася ситуативно. Інші партії практично не згадувалися.

Показники Партії регіонів лише на 20% стосуються власне партійних справ та діяльності партійців ПР у парламенті (аналізувався закон про біометричні паспорти). Інші 80% складає критика представників Партії регіонів у владі, які використовують службове становище у передвиборчих цілях. Так, видання критикувало театральні постановки з відкриттям чергових заводів чи вишок, ініціативи уряду щодо змін у системі оподаткування, необхідні для поповнення соціально-орієнтованого бюджету, позицію М.Азарова, озвучену на нараді послів щодо необхідних результатів виборів.

Значної уваги цього тижня видання приділило ґрунтовним корупційним розслідуванням: продовжено тему про махінації з торгівлею зброєю та участь у цьому міністра оборони Д.Саламатіна. Також було проведено розслідування про привілейовані тендери у Міненергетики. Критикувалася також робота Конституційної асамблеї, створеної за ініціативи В.Януковича, хоча відзначалися потенційно позитивні моменти такої ініціативи на противагу принципу її використання нині.

Власне виборчої тематики цього тижня було мало – лише матеріал про технічні партії та їх участь у формуванні ДВК, а також короткі повідомлення.

 

«Комментарии» цього тижня мало уваги приділяло політичним темам, здебільшого було сконцентроване на економічних проблемах окремих галузей. Політичний контент був присвячений Партії регіонів, а також окремим ініціативам уряду. Об’єднана опозиція лише побіжно згадувалася, інші партії – взагалі кількома словами.

Видання цього тижня переважно критикувало саме владну партію та її представників. Зокрема, відверто іронічна авторська колонка була присвячена виборчій кампанії регіонала І.Лисова, також видання аналізувало прийняття закону про заборону агітації гомосексуалізму з акцентом на вигодах та стратегії Партії регіонів. Видання чітко розділяє виборчий контекст заяв урядовців та президента і суто їх інституційну діяльність. Уряд критикувався за податкові ініціативи заради наповнення соціального бюджету та преференції для «своїх», а також за маніпуляції довкола експорту зерна. При цьому досить позитивно було оцінене рішення Кабміну віддати аеропорт «Бориспіль» до концесії.

 

«Сегодня», як і раніше, плекає негативний імідж Об’єднаної опозиції та позитивний владної партії. Більшість позитивних та нейтральних показників ПР припадають на приховану політичну рекламу, яка означена у вихідних даних, але не очевидна для читача – це близько 70% від усіх показників ПР. Часто це матеріали, що стосуються нібито діяльності уряду (заяви С.Тигіпка, М.Присяжнюка) та містять елементи передвиборчих лозунгів Партії регіонів. Власне діяльність президента чи уряду без агітації практично не висвітлюється. Виняток становили матеріали про діяльність президента в контексті зовнішньої політики та міжнародних відносин.

Цього тижня видання значно більше уваги приділяло власне виборам та діяльності партій через інформаційні приводи з Верховної Ради – голосування за закони про заборону пропаганди гомосексуалізму, введення біометричних паспортів, відміни закону про наклеп. Здебільшого цитувалися представники Партії регіонів (переважно М.Чечетов), думка опозиції подавалася коротко і часто опосередковано, навіть без цитування конкретних депутатів. Більш-менш збалансовано представлені партії лише у репортажних матеріалах з вулиць, де видання досліджувало діяльність агітаторів від різних політичних сил. Досить значні негативні показники ПР зумовлені матеріалами, що є прихованою рекламою КПУ, яка критикує політику щодо земельного питання та нерішучість влади у питання інтеграції з Росією.

Об’єднана опозиція представлена переважно негативно через інформаційні приводи, що стосуються Ю.Тимошенко (протест у лікарні, річниця вироку) та Ю.Луценка (хворіє у колонії). Тексти щодо опозиціонерів, як і раніше, маніпулятивні, головною метою маніпуляції є плекання негативного іміджу лідерів опозиції. Зазвичай інформаційний привід є штучним і звучить, приміром, як «минув рік з винесення вироку Ю.Тимошенко суддею Кірєєвим» – це стає приводом до інтерв’ю з матір’ю Кірєєва, яка критикує Ю.Тимошенко. Видання часто користується маніпулятивним прийомом посилання на невідомі чи неназвані авторитети, які навіть можуть не мати відповідної кваліфікації для коментаря, однак створюють необхідне враження:

«Кстати, врачи, которые посмотрели видео, сомневаются в болезни Тимошенко. «Если у женщины больной позвоночник и она носит шпильки, особенно высокие, то это очень серьезная нагрузка на позвонки: после такого по вечерам, скорее всего, будут жуткие боли в спине, это вообще травмоопасно, — говорит врач-терапевт Алиса Владимирова. — Резкие движения также противопоказаны». (незрозуміло, чому ортопедичні проблеми коментує лікар-терапевт – експ.) («Сегодня», 1.10.12)

Іншим часто використовуваним прийомом є відволікання уваги, коли основне повідомлення розбавляється чутками та недоведеними фактами, щоб ускладнити сприйняття головної інформації:

«Осужденный экс-глава МВД Юрий Луценко… три дня пролежал в медчасти. Об этом сообщила спикер «Народной самообороны» Лариса Сарган. «У него были очень сильные головные боли, это все добавилось к болезни желудка и поджелудочной железы…» — уточнила Сарган… Заключенные Менской колонии однозначно нам не смогли ни подтвердить, ни опровергнуть, был ли Луценко в медчасти, но рассказали о том, что экс-министр схлопотал перед выходными еще одно взыскание. «За то, что лежал на кровати в неустановленное время». Тюремщики же категорически опровергают то, что Луценко угодил в медчасть». («Сегодня», 2.10.12)

Окрім того, слід відзначити появу в газеті матеріалів, спрямованих проти лідерів Об’єднаної опозиції, які мають всі ознаки відвертого чорного піару. Вони були опубліковані під приховано рекламною рубрикою «Точка зору», тобто однозначно є замовними. Стаття у номері від 5.10.12 «Грандиозный скандал разворачивается в Житомире» відмиває інформацію з регіонального сайту про нібито минулий роман Ю.Тимошенко з Ю.Бобером, а стаття 6.10.12 «Григорий Немыря в молодости громил «буржуазных фальсификаторов» спрямована на знищення його іміджу прозахідного політика через реанімування його наукових робіт радянських часів.

КПУ була представлена переважно через «джинсу». Інші партії висвітлювалися ситуативно.

 

«Сільські вісті» і надалі переважно зосереджена на плеканні негативного іміджу Партії регіонів та влади. Видання критикувало владну партію переважно за закон про наклеп переважно, а діяльність уряду та президента, яких воно зазвичай від партії не відділяє, – за соціальні ініціативи, порожній бюджет та утиски Ю.Тимошенко та Ю.Луценка, використання адмінресурсу на сільських виборах. Економічна ситуація в країні часто подається виданням через метафору «покращення». Газета і надалі також вміщує листи читачів з критикою влади та Партії регіонів. Часом у таких листах є і критичні оцінки Об’єднаної опозиції. «Батьківщина» цього тижня представлена мало, лише одним матеріалом про стан здоров’я Ю.Луценка в колонії. Інші партії практично не згадувалися.

Цього тижня видання маніпулює не лише заголовками у повідомленнях під рубрикою «З повідомлень інформагентств», але і змістом через прийом «звинувачення за асоціацією»:

«Дві серії казначейських зобов’язань (облігацій) планує випустити уряд України виключно для населення… Експерти в цьому зв’язку зазначають, що випуск облігацій державної позики широко практикував в СРСР сталінський уряд — тоді людям замість зарплати видавали цінні папери (облігації), які десятиліттями не гасили, і врешті вони знецінилися. А якщо реальний рівень інфляції, як прогнозують міжнародні економісти, в Україні сягне 9-9,5%, зрозуміло, що влада знову «нагріє» народ з допомогою кольорових папірців із особливим рівнем друкарського захисту від підробок». («Сільські вісті», 4.10.12)

 

«Факты и комментарии» і надалі публікують виборчий контент переважно за рахунок «джинси», яка є фактично єдиним джерелом інформації про діяльність уряду та учасників виборчих перегонів. Хоча і негативні показники щодо Партії регіонів також зумовлені саме «джинсовими» матеріалами опонентів владної партії. Цього тижня видання практично зберегло паритет у публікації замовних матеріалів Партії регіонів (55%) та Об’єднаної опозиції (45%). Навіть інтерв’ю на шпальту С.Тигіпка (ПР) та матері О.Третякова («Батьківшина») були вміщені в одному номері.

Цікаво, що часом газета чітко через представлення посадовців вказує на змішування посади та виборчої агітації, тобто на використання адмінресурсу чиновниками:

«О том, каким власти, в том числе и правящаяя партия, видят экономическое и внешнеполитическое будущее страны, «ФАКТАМ» рассказал заместитель председателя Партии регионов, вице-премьер-министр — министр социальной политики Сергей Тигіпко». («Факты и комментарии», 5.10.12)

Цього тижня видання продовжило епопею із матеріалів канидата-мажоритарника Я.Безбаха про використання адмінресурсу місцевою владою Дніпропетровщини. Вони склали практично всі негативні показники Партії регіонів. Цього тижня стала зрозумілою така увага до окремого мажоритарника. Я.Безбах є працівником корпорації «Інетрпайп», що належить В.Пінчуку, до якого наближена газета «Факти». Відтак появу цих матеріалів цілком можна вважати редакційною політикою видання, а не «джинсою». При цьому газетою активно використовується маніпулятивна технологія повтору інформації –тексти про Я.Безбаха друкуються у кожному номері, вони приблизно однакового змісту, часто з повторенням тих самих фрагментів дослівно та незначним оновленням інформприводу. Таким чином видання активно впливає на читача, не даючи йому забути подану інформацію.