Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу обласної преси з 1 по 7 жовтня 2012 року
Загальні тенденції
Тенденції висвітлення виборчої тематики звітного тижня друкованих видань не змінюються: хоча і дотримано баланс присутності політичних партій, але сукупно згадки про Партію регіонів займають половину загальної виборчої інформації. І більше половини в негативній тональності.
Газети продовжують висвітлювати реакцію окремих місцевих рад та громадян на мовний закон. Зокрема написали видання про те, що калинівська міська рада прийняла рішення про опротестування мовного закону. Показовим є лист від російськомовного читача в газеті «33 канал» під назвою «Для чего разорвали страну?».
Також не оминули видання візиту та заяв Сергія Тігіпка,особливо цитували його визначення щодо формування пенсій: « Солідарна система пенсійного забезпечення ще тривалий час залишатиметься основною».
Також друковані ЗМІ продовжують обговорювати скандал навколо компанії «Зернопродукт», майбутній птахо комплекс якої київські екологи назвали можливим екологічним лихом. Директор вінницького комплексу балотується до ВР. Боротьба на цьому, 17-му окрузі стала запеклою і це не випускають з виду газети.
Показово, що цього тижня у комунальній газеті «Вінниччина» вийшов матеріал про візити до Вінниці кандидата в депутати від партії УДАР Ірини Геращенко, та про спільну прес-конференцію з однопартійкою, кандидатом у нардепи Людмилою Станіславенко.
Газети продовжують давати короткі довідки щодо кандидатів мажоритарних округів. Зокрема найдетальніше зупинялись минулого тижня на кандидатах на 17-му в.о. .
Більшість видань користуються оціночним судженням, а також іронічним викладом для створення негативного контексту. У цей період газет намагаються бути нейтральними по відношенню до рейтингових партій. Проте простежується симпатія та антипатія видань до окремих представників політичних партій та до окремих самовисуванців.
Теми тижня
Головні спікери
Частка виборчого контенту від загального об’єму новин:
«33 канал » - 35%
«Ria» - 20%
«Вінниччина» - 25%
«Реалії» - 35%
«33 канал » загалом симпатизує опозиційним силам, час від часу критикує владу та партію влади, але загалом за рахунок письмових звернень читачів, або їхніх листів. Однак в номері, що вийшов у звітному тижні є і авторські матеріали з негативною тональність по відношенню до партії влади. Наприклад, «Калинівка проти мовного закону». Матеріал про візит Сергія Тігіпка та його соціально спрямовані заяви супроводжується фото, де віце-премєр на фоні синього полотнища білими літерами.
Виборча тематика цього номера представлена самовисуванцем, членом команди міністра економіки Петра Порошенка – Григорієм Заболотним.
Показовим матеріалом щодо абсурдності введення другої регіональної мови є матеріал російськомовного автора російською мовою « Для чего разорвали страну Украину». Написаний він у негативній тональності щодо правлячої партії.
Вибори названі справжньою війною устами кандидатки-опозиціонерки Олександри Кужель.
“Ria” в цьому номері за європейським зразком зробила опитування кандидатів у депутати по 12-му виборчому округу ( балотується Петро Порошенко) - одне запитання до всіх кандидатів. Газета практикує такі матеріали часто, це пояснюється тим, що 50% бренду газети “Ria” належить компанії «Naspers”. Також видання робило спроби аналізу шансів кандидатів до ВР на трьох округах. Матеріал подано в нейтральній тональності.
Також газета концентрувала увагу на законі про кримінальну відповідальність, а саме на протестах, що їх організували журналісти і свідомі громадяни. Матеріал вийшов під заголовком «Кримінальна відповідальність за наклеп обєднала журналістів».
«Вінниччина» загалом підтримує партію влади висвітленням дій керівників держави та області. Проте, хоч і не часто намагається дотримуватись присутності на шпальтах видання інших рейтингових партій, бодай і в узагальнених матеріалах. Так газета висвітлю лила приїзд до Вінниці кандидата в депутати від УДАРу Ірини Геращенко та заяву ще однієї кандидатки від цієї партії, вінничанки Людмили Станіславенко про ініціативу – збір підписів мешканців області проти медичної реформи.
Також не оминає агою видання соціальних ініціатив сімї Порошенка. Наприклад, проект «Світла вулиця», стосується відновлення освітлення сіл Вінниччини, який веде син міністра економіки Олексій Порошенко. Почалась робота на окрузі, де балотується Григорій Заболотний – член команди Петра Порошенка – 17-му.
«Реалії» розвивають тему скандалів навколо зведення потужної птахофабрики ТОВ «Зернопродукт» під містом Ладижин Тростянецького району. На цей раз озвучується ще одна тема, піднята столичним екологом Володимиром Борейком щодо того, куди щезли тростянецькі чорноземи. Є припущення – вивезені в Турцію. Київські екологи взагалі висловлюють думку, що українські бізнесмени налагодили в Одесі пункт переправки наших чорноземів закордон.
Продовжується тема мовного питання. Також в оглядовому номері вийшов матеріал з ознаками джинси: «Соцініціативи президента на Вінниччині успішно реалізовуються». Немає аналізу по жодній з ініціатив, лише похвала.
Разом з тим в пику вищезазначеному матеріалу вийшло інтерв’ю з кандидатом в депутати від об’єднаної опозиції Олександрою Кужель « Нині влада веде Україну до обезземелювання селян, голоду й економічної катастрофи.