укр eng

Звіт за результатами моніторингу загальноукраїнських телеканалів 8-14 жовтня 2012 року


З 08.10.2012 по 14.10.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Експерти аналізували інформаційні програми на 9 загальноукраїнських каналах:  1+1, TVi,  Новий канал,  Інтер, Перший Національний, ТРК "Україна", ICTV, СТБ, 5 канал. Відстежували висвітлення діяльності 6 політичних партій з найвищим рейтингом на момент старту виборчої кампанії:  Партія регіонів, Об’єднана опозиція "Батьківщина", "Удар", "Свобода", КПУ, "Україна – Вперед!". Мета дослідження: з’ясувати, чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену  та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції на телеканалах.

Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють телевізійні повідомлення на глядача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки  змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації повідомлень).

 

ГОЛОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ ТЕЛЕБАЧЕННЯ

ТЕМИ

Тиждень 8-14  жовтня 2012 року за темами не був однорідний, тобто не було тем, які обговорювалися б на усіх телеканалах протягом тижня. Найгучнішими політичними подіями, представленими на телебаченні, були:

  • Переговори між Об’єднаною опозицією "Батьківщина" та партією "Удар" про узгоджених кандидатів в округах. "Удар" зняв 26 мажоритарників на користь Об’єднаної опозиції.  
  • Марш у Києві до 70-ї річниці створення УПА, організований  партією "Свобода".
  • Прийняття закону про біометричні паспорти "регіонала" Василя Грицака, якому нібито підконтрольне підприємство із виготовлення паспортів ЄДАПС.
  • Львівська облрада визнала нечинним на території області  закон про мову.
  • Уряд має намір обмежити продаж ліків із вмістом кодеїну.
  • На усіх виборчих дільницях встановлені веб-камери для уникнення порушень на виборах 28 жовтня 2012 року.
  • Тюремники не вважають стан здоров'я Юрія Луценка приводом для звільнення з-за ґрат.
  • Юлію Тимошенко готують до виписки з лікарні.
  • Продовження виборчого скандалу у Дніпропетровську, в мажоритарному окрузі №24. ЦВК не реагує на заяви про недотримання законів провладними кандидатами.
  • В Івано-Франківську працівники СБУ намагалися затримати директора департаменту архітектури та містобудування Олега Гаркота, главу фракції "Свобода" у міськраді Романа Онуфріїва і забудовника Володимира Балагуру. Активісти ВО "Свобода", що зібралися там, чинили спротив.
  • Президент Віктор Янукович відкрив кардіологічний центр у Херсоні.
  • Лідер "України-Вперед!" Наталія Королевська вважає, що соціологи занижують рейтинг її партії.
  • За останніми соціологічними опитуваннями фонду "Демократичні ініціативи" партія "Удар" обігнала Об’єднану опозицію "Батьківщина".
  • Лист Держсекретаря США Гіларі Клінтон до Юлії Тимошенко, в якому політик обіцяє підтримку екс-прем’єра.
  • На Сумщині у школах діти пишуть твори та перекази про  здобутки влади на тему "Я пишаюся новою Сумщиною". Експерти розцінюють це як незаконну агітацію у закладах освіти.

Розслідування вбивства трьох охоронців у столичному гіпермаркеті "Караван" і цього тижня було резонансною неполітичною подією тижня. Її коментував міністр МВС Віталій Захарченко.

 

АКТИВНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ

Найактивніше 8-14 жовтня на телебаченні представлена Партія регіонів - 43,3%  від загальної кількості політичної інформації. На другому місці  Об’єднана опозиція "Батьківщина" – 13,8%. Найпасивніше висвітлювалася діяльність партії "Україна-Вперед!" (2,8%) та КПУ (4,2%). Збільшився порівняно з попередніми тижнями відсоток представлення "Удару" (6,4%) та "Свободи" (8,8).

Попри значну кількість позитивної інформації про Партію регіонів, негативної цього тижня було більше  - що є новою тенденцією на телебаченні з початку виборчої кампанії. Досі  - переважала позитивна інформація про партію влади. 

На телебаченні розмита межа між повідомленнями, в яких висвітлюється робота влади та тими, де чиновники ведуть агітацію, використовуючи свої посади. До інформації про Партію регіонів крім суто партійної діяльності входять повідомлення, в яких президент, урядовці та представники місцевої влади ведуть приховану агітацію за свою партію.

Партія регіонів продовжує вести виборчу кампанію через діяльність уряду та президента. У цій загальній кількості інформації про Партію регіонів 21,6% - це суто партійна діяльність. І близько 40% – діяльність урядовців-"регіоналів". Частка інформації про президента, який теж агітує за партію влади, на телебаченні становила трохи більше 11% від загальної кількості  про ПР. Офіційно канали жодного разу не представляли Віктора Януковича як члена партії, але в сюжетах прослідковувалася прихована агітація та озвучування програмних тез партії.

Із загальної кількості позитивної інформації про Партію регіонів – 60,5% - це позитив про роботу уряду.  А з негативної інформації майже 60% - це критика представників партії влади в регіонах країни, місцевих "регіоналів".

Про діяльність уряду без передвиборчого контексту телебачення, як і минулого тижня, подало близько 10% від політичної інформації на каналах загалом - переважно у нейтральній тональності.

Діяльності президента присвячено 3,6% повідомлень. 42% від повідомлень про президента – у негативній тональності, однак цей негатив ділять між собою два канали: TVi  та 5 канал, і зовсім незначну кількість подав ICTV.

Місцевій владі приділено понад 7,4% інформації, з неї більше 40% у негативі.

 

ПРІОРИТЕТНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ

ТРК «Україна» та Інтер – політичні події подають переважно об’єктивно. Інформацію не приховують. Критикують владу через діяльність урядовців. Але у масиві позитивної інформації про Партію регіонів та влади в цілому, така  критика виглядає мізерною. Це дає підстави говорити про прихильність каналів до провладної сили. На ТРК «Україна» про Партію регіонів інформації подано майже у 3,5 разу більше, ніж про опозицію. А на Інтері лише позитивної про провладну силу було у 20 разів більше, ніж про Об’єднану опозицію.

Перший національний ­– відверто підтримує Партію регіонів та владу в цілому. На каналі переважають "паркетні" сюжети  - заяви президента та урядовців. Протягом тижня лише позитивної інформації про партію влади було у 2,5 рази більше, ніж про решту політичних сил разом узятих.

ICTV  та СТБ – прихильні до влади. На обох каналах спостерігається однакова тенденція: 70-80% позитивної інформації про Партію регіонів – це висвітлення діяльності уряду. А від 84% (СТБ) до 100% (ICTV) негативу про Партію регіонів – це критика місцевих "регіоналів". Зокрема, на цих каналах продовжилася і цього тижня серія сюжетів, що мають ознаки замовних, про зловживання на 24 окрузі у Дніпропетровську з боку віце-мера, "регіонала" Анатолія Крупського. Така ж тенденція на Новому каналі.

Новий канал – у цілому прихильний до влади: подає передвиборчі поїздки урядовців та президента, які ведуть приховану агітацію. Однак другий тиждень поспіль подано багато негативу про Партію регіонів: низка сюжетів про порушення передвиборчої боротьби провладним кандидатом у Дніпропетровську.

1+1 –  передвиборчі новини подають порівняно збалансовано, без явних симпатій та антипатій. Політика не є пріоритетом каналу: з виборчих новин випуск починається надзвичайно рідко. Трапляються, хоч і не часто, сюжети з ознаками замовних – про діяльність чиновників-"регіоналів".

 TVi - активно критикує владу в цілому. На каналі немає політичних сюжетів із ознаками замовних. Подає важливі заяви урядовців та президента, які, на відміну від більшості теленовин, не містять передвиборчої агітації. Однак кількість інформації про політичні сили не є збалансованою.

5 канал -  опозиційний до влади. Найбільше інформації про Об’єднану опозицію. Найбільше критики про Партію регіонів. Жодного повідомлення про  "Україну-Вперед!". А також на каналі не було жодної інформації, в якій Віктор Янукович, Микола Азаров та інші члени уряду вели би приховану агітацію.

 

ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ТЕЛЕПРОГРАМАХ

(подано у порядку спадання)

Канал TVi                                           46%

Перший національний                      40%

5 канал                                               36%

Новий канал                                     33,5%

Канал ICTV                                      29%

ТРК «Україна»                                  28%

Інтер                                                 15%

СТБ                                                   15%

1+1                                                    8,4%

 

СПІКЕРИ

Головними спікерами Партії регіонів залишаються прем’єр Микола Азаров та президент Віктор Янукович. Цього тижня позицію партії озвучували віце-прем’єри Сергій Тігіпко, Борис Колесніков  та Валерій Хорошковський, заступник глави адміністрації президента Ірина Акімова,  депутати  Василь Грицак, Володимир Олійник,  Антон Яценко, Василь Горбаль, Олександр Фельдман, Владислав Забарський, Григорій Калетнік; активіст громадської організації "Молоді регіони" Андрій Кучер.

Від Об’єднаної опозицій на телебаченні з’являлися Арсеній Яценюк, нардеп Остап Семерак. А також представник опозиції у ЦВК Руслан Князевич, депутат Київради Олександр Бригінець,  депутат львівської облради Орест Шейка, кандидат у депутати Ірина Луценко.

Комуністів представляв лідер партії  Петро Симоненко, депутати Валерій Бевз та Олександр Голуб.

 "Свобода" – Олег Тягнибок, Андрій Мохник, Андрій Іллєнко, депутат Львівської облради Ірина Фаріон, голова фракції у Івано-Франківській міськраді Роман Онуфріїв.

Від "України-Вперед"  - лідер партії  Наталія Королевська, представник політсили, юрист Олександра Павленко, Андрій Шевченко.

"Удар" – Віталій Кличко, Валентин Наливайченко.

 

ПРЯМА МОВА ПРЕДСТАВНИКІВ ПОЛІТИЧНИХ СИЛ

Представникам усіх політичних сил надали слово канали ICTV, TVi, ТРК "Україна", Інтер та СТБ. У цьому питанні телебачення стало активнішим порівняно з минулим тижнем. Тоді усім політсилам надав слово лише один канал ICTV.

Синхрони Партії регіонів подали усі програми. Прямої мови представників Партії регіонів найбільше було на ТРК "Україна" та Першому національному. Найменше – на 5 каналі. Цей телеканал загалом найпасивніше подавав пряму мову політиків – представлені дві політичні сили: Партія регіонів та Об’єднана опозиція "Батьківщина". Так само тільки дві політсили представлені прямою мовою на 1+1 – Партія регіонів та КПУ.  

На ТРК "Україна" синхронів кожної з політичних сил було до 50 секунд, лише Партії регіонів 483, тобто представникам ПР канал надавав слово майже в 10 разів частіше за інші партії.

Канал TVi найактивніше представив партію "Свобода", що пов’язано із запрошенням у студію тижневої програми "Підсумки з Вахтангом Кіпіані" представника цієї партії Андрія Іллєнка.

Активно і порівняно збалансовано подав пряму мову канал ICTV – тут представлені всі політсили і є найменша різниця між найбільшою та найменшою цифрою, що визначає кількість синхронів політиків.

 

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ТЕЛЕПРОГРАМАМИ

 

Новий канал, програма Репортер.

Інформація про чотири партії представлена порівняно збалансовано: Об’єднану опозицію, КПУ, "Удар" та "Свободу". Інформації про "Україна-Вперед!" на каналі не було.

Про  КПУ  "Репортер"  подавав сюжети  з ознаками замовних, з використанням маніпуляції:

  • "Обмежувати обіг ліків з кодеїном не можна. Так вважають лікарі та комуністи"  (Репортер, 9.10.12). При цьому в сюжеті більше не було жодного слова про позицію КПУ, а в сюжеті - суто медична сторона цієї проблеми.

 Найактивніше представлена позиція Партії регіонів. Якщо про решту партій інформації на Новому каналі  було  не більше 100 секунд, то про ПР – у межах 1300. Подається чимало позитивних повідомлень про партію владу, зокрема про діяльність уряду та президента. Вся позитивна інформація про ПР – це діяльність уряду та президента:

  • "Сучасний кардіоцентр відкрив президент Віктор Янукович у Херсоні. Лише один апарат, який дає змогу оперувати, коштує 11 мільйонів гривень" (Репортер, 11.10.12).
  • "Харчі подешевшали. Про це українців повідомив прем’єр-міністр. І це ще не все. За статистикою очільника уряду, від початку року значно менше коштують овочі, молоко, рис, вершкове масло, цукор і сири"(Репортер, 10.10.12).

Інформації про власне партійну діяльність (без прихованої  агітації урядовцями, президентом та представниками місцевої влади) – на Новому каналі 3,8% від загальної кількості повідомлень про Партію регіонів.

При цьому негативу про партію влади було більше, ніж у нейтральній тональності  - у 3,6 разу. Це так само, як і минулого тижня, пов’язано із серією сюжетів про виборчий скандал у Дніпропетровську, мажоритарному округу №24.  На цьому окрузі на виборах конкурують два кандидати: від ПР – заступник мера Анатолій Крупський та самовисуванець, теж "регіонал" Яків Безбах. Його представники і висловлюють претензії до Крупського у незаконному веденні виборчої боротьби.

"Репортер" протягом тижня у чотирьох випусках із п’яти подав розлогі сюжети на одну тему: порушення виборчого законодавства Анатолієм Крупським. У більшості випадків – це був "переспів" минулотижневих повідомлень, з тими ж коментарями,  що виходили у Репортері 1-5 жовтня 2012 року:

- "Передвиборний скандал у Дніпропетровську, в якому замішаний перший заступник міського голови Анатолій Крупський, набирає обертів. Він отримав украй негативну оцінку міжнародних спостерігачів" (Репортер, 8.10.12).

- "Нові подробиці скандалу з технічними кандидатами у Дніпропетровську. Першого заступника міського голови Анатолія Крупського та керівницю його штабу застукали за вербуванням працівника місцевого заводу. Чоловікові запропонували кар’єрний зліт та гроші за фальшиву участь у виборах - для відтягування голосів у головного конкурента Крупського - Якова Безбаха" (Репортер, 9.10.12).

- "24 мажоритарний округ Дніпропетровська, у якому до Верховної Ради з численними порушеннями закону балотується віце-мер міста Анатолій Крупський, не може позбутися заангажованого юриста. Скандал розгорівся ще минулого тижня. Деякі члени ОВК були категорично проти того, що Олег Каспаров захищає інтереси окружної комісії та водночас є адвокатом провладного кандидата Крупського" (Репортер, 10.10.12).

- "Порушення закону у 24 мажоритарному окрузі Дніпропетровська - вразили навіть міжнародних спостерігачів. Кажуть - Центральна виборча комісія не реагує на заяви про недотримання законів провладними кандидатами". (Репортер, 11.10.12).

95% негативної інформації про Партію регіонів – це інформація про віце-мера Анатолія Крупського. Канал використовує маніпуляційну технологію "повтор інформації".

 

1+1, програма ТСН. Цього тижня канал подавав мало виборчих новин. Провладна партія є очевидним лідером, інформацію про неї подано  у всіх трьох тональностях.

Позитив про Партію регіонів - це виключно повідомлення про діяльність уряду, президента та місцевих чиновників-"регіоналів". Повідомлення мають ознаки агітації: прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що силовиків не скорочуватимуть, їм підвищать зарплати (ТСН, 9.10.12); заступник глави адміністрації президента Ірина Акімова каже, що пільги для ветеранів II  та III групи будуть такими ж, як і для ветеранів I групи (ТСН, 8.10.12); Азаров не дозволить вимикати опалення навіть у будинках, де є борги (ТСН, 11.10.12); Янукович відкрив у Херсоні кардіоцентр і пообіцяв, що для херсонців буде діяти урядова програма "Доступне житло" (ТСН, 11.10.12).

Негатив  про партію влади - це переважно критика "регіоналів" у областях.  Зокрема, таким був сюжет  (1+1, ТСН, 12.10.12) із Сумщини, де у школах учні  пишуть твори та перекази на тему "Я пишаюся новою Сумщиною" про здобутки влади. Експерти з місцевого Комітету виборців розцінюють це як незаконну агітацію партії влади.

ТСН дає багато "лайфових" сюжетів із регіонів, в яких звучить критика місцевої влади. Це зазвичай інформація про соціальні проблеми, з якими чиновники не справляються: обдурені вкладники будівельної піраміди "Еліта-центр" вимагають у столичної влади прискорити будівництво житла; у Луганську мати-одиначка з трьома дітьми не має житла і місцева влада нічого їй не обіцяє.

А от одну із політичних новин цього тижня  – затримання в Івано-Франківську "свободівців" -  ТСН подала без політичної складової, хоч ця складова там очевидно була. У повідомленні каналу йшлося, що директора департаменту архітектури та містобудування Олега Гаркота підозрюють у хабарництві. ТСН не повідомив, що разом із чиновником затримали двох представників "Свободи".

У ТСН активно представлена і діяльність власне уряду. У першу чергу це пов’язано із темою пошуків "караванівського стрілка" Ярослава Мазурка. У кожній програмі до цієї теми журналісти повертаються 2-3 рази протягом випуску - майже щодня подавали коментарі міністра МВС Віталія Захарченка.

У ТСН-тиждень  14.10.12 подав незначну кількість інформації про політичні партії. Коротко – порівняно з обсягами ефірного часу, присвяченого позаполітичним темам, згадані Партія регіонів (закон "регіонала" Василя Грицака про біометричні паспорти), Об’єднана опозиція (Юрій Луценко залишиться у в’язниці, пенітенціарна служба не вважає, що його хвороби надто тяжкі для звільнення), "Свобода" та КПУ (Марш до 70-річниці створення УПА). 

 

TVi, програми Сьогодні та Підсумки. Представлена позиція всіх політичних сил. Найактивніше – Партії регіонів, Об’єднаної опозиції  та "Свободи".  Найпасивніше – партії "Україна-Вперед!". Негативної інформації про Партію регіонів - у 1,3 разу більше, ніж нейтральної.  Із усього негативу про Партію регіонів –  54% це критика урядовців-"регіоналів".

У програмі Сьогодні представлені найважливіші події дня, з акцентом на політичні та резонансні. Цього досягають за рахунок того, що порівняно з іншими каналами на TVi менше "лайфових" сюжетів та розважальних.

У цілому TVi залишається критичним до влади, часто вказують на факти корупції – зокрема двічі за тиждень розповіли про зловживання у МОЗ: фармацевтична компанія сина міністра охорони здоров'я Раїси Богатирьової виграла тендерів на 1,4 млн грн. (Сьогодні, 11.10.12); Коштом бюджету Раїса Богатирьова вигуляла у США свою свиту. Мандрівка обійшлася платникам податків у 200 тисяч гривень без добових витрат. (Сьогодні, 12.10.12).

Однак канал в останні кілька тижнів став більш виважений в оцінках. Не використовує оціночних суджень та іронії –  що було донедавна. Цього тижня з’явилася інформація про діяльність уряду, зави прем’єр-міністра, котрі досі TVi більшою мірою ігнорував. Хоча ця інформація не містила передвиборчої агітації Партії регіонів, як це є у більшості телепрограм. Наприклад, про ініціативу уряду обмежити продаж ліків із вмістом кодеїну, журналісти Сьогодні підготували сюжет із представленням обох точок зору – тих, хто виступає за таке рішення, і тих, хто проти.

Але негативної інформації про партію влади залишається найбільше. У програмі Сьогодні, так само як на 1+1, подали сюжет із Сумщини, де діти писали твори на тему здобутків влади. А наступний сюжет – про те, як на Полтавщині соціальних працівників змушують агітувати за Партію регіонів (Сьогодні, 12.10.12).

На каналі звучала і критика президента. Цього тижня було дві подачі, що продовжили серію сюжетів "Хто замовив TVi?" з коментарями медійних експертів та політологів. У них так чи інакше висновок зводиться до того, що це може бути вигідно президенту Віктору Януковичу.

У Підсумках з Вахтангом Кіпіані 14.10.12  активно представлена позиція "Свободи": у студії каналу був керівник київської міської організації партії Андрій Іллєнко, з яким говорили про домовленості Об’єднаної опозиції та "Удару" про узгоджених кандидатів по мажоритарних округах. У цьому ж контексті звучало багато критики про "Удар" з вуст "свободівця".

 

На ТРК «Україна», Інтері  та Першому національному протягом тижня подавали багато сюжетів про усіх учасників виборчих перегонів. Але Партія регіонів продовжує займати лідируючу позицію по кількості інформації. Більшість сюжетів про партію влади – це інформація про діяльність урядовців та президента, які ведуть приховану агітацію. На ТРК «Україна» суто партійної інформації було у 4 рази менше, ніж прихованої агітації. На Інтері – у 7 разів менше, на Першому національному – майже у 1,5 рази. Переважна більшість сюжетів – це повідомлення про поїздки та зустрічі урядовців та президента. У матеріалах акцент зроблено на соціальних ініціативах влади: підняття заробітної плати, пенсій. Ці тези звучать із програми в програму. 

Критика влади на каналах подається, але її мало.  Як правило, опосередкована, безособистісна і спрямована  на Кабінет міністрів як виконавчий орган.  А пряма критика завжди "перебивається" позитивною точкою зору чиновників. Наприклад, на Інтері 8 жовтня подано сюжет про наміри  Академії наук пікетувати Кабмін з вимогою обіцяного підвищення зарплати науковим співробітникам та збільшення фінансування галузі. Подано синхрон Миколи Азарова, який порекомендував науковцям уважніше читати головний державний кошторис на наступний рік, де закладено підвищення виплат. Сюжет подано відносно збалансовано, з наведенням різних точок зору. Але критика губиться серед  позитивних повідомлень.

Упродовж тижня на каналах з’явилося більше інформації про партії-учасники передвиборчих перегонів. Канали стали  більше інформувати про «Удар», Об’єднану опозицію та «Свободу».  Але про програмні тези майже не йшлося. Зате  серед цієї інформації побільшало сюжетів скандального характеру за участю цих політсил. Інформація про «Свободу», яка раніше фігурувала виключно у соціологічних опитуваннях, цього тижня стосувалася скандалу у Івано-Франківську, де членів партії спіймали на хабарі.  Цю подію подали усі три канали. Лише Перший національний замовчав партійність та імена чиновників, вказавши лише посаду.

 

Інтер, програми Подробиці та Подробиці тижня. Найбільше йшлося про Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Найменше інформації було приділено КПУ -  19 секунд.

Позитиву про партію влади у 20 разів більше, ніж про опозицію. Негативна інформація про Партію регіонів подавалася з вуст опонентів. Негативу про діяльність уряд було майже  утричі більше, ніж про діяльність власне партії. 

Друга у списку за кількістю представлень партія «Удар». Інформація мала позитивний та нейтральний контекст: Кличко закликав українців перевірити свої дані у списках виборців (Подробиці, 08.10.12); Кличко закликав Об’єднану опозицію відмовитися від взаємної боротьби (Подробиці, 09.10.12); благодійний фонд Віталія Кличко організував Всеукраїнській конкурс еко-ідей, де діти пропонували свої ідеї у вирішенні екологічних ідей (Подробиці, 09.10.12).

Політична інформація подається переважно збалансовано. У сюжетах Інтер почав подавати думки політологів, експертів.

Більшість маніпуляційних технологій стосувалися Об’єднаної опозиції. Інформація хоч і подавалася переважно у нейтральній тональності та з представленням різних точок зору, але з  прихованим негативом. 9 жовтня після сюжету, де Арсеній Яценюк спростовує інформацію, що Об’єднана опозиція «Батьківщина» провокує розбрат у опозиційному таборі, в наступному сюжеті йшлося: «Напомню, лидер партии «УДАР» предостерег Объединенную оппозицию от взаимной борьбы. Виталий Кличко заявил: партнеры используют против его партии «черные технологии». (Подробиці, 09.10.12). А 12 жовтня подано сюжет про презентацію книжки німецького публіциста Франка Шуманна про Юлію Тимошенко. Назва книжки – «Фиглярка. Дело Тимошенко». (Слово «фігляр» означає  блазень, кривляка, позер - особа, позбавлена власної гідності, яка прагне різними витівками заслужити чию-небудь прихильність).

 

ТРК «Україна», програми Події та Події тижня.  Протягом тижня лідером ефіру залишається Партія регіонів  - інформація подана у трьох тональностях. Позитив на каналі звучить тільки про партію влади.

Друга у списку за кількістю представлень – Об’єднана опозиція «Батьківщина». Решта учасників виборчих перегонів також були активно представлені порівняно з минулими тижнями.

Політичну інформацію канал подає переважно об’єктивно, але без балансу. Інформації про провладну партію було майже стільки, як про решту учасників виборчих перегонів.  У одній програмі може вийти від 2 до 6 сюжетів про діяльність влади.

Канал намагається подавати і критичні матеріали. Негатив спрямований переважно на урядовців. Але серед масиву позитивної інформації, вона виглядає мізерною. Попри намагання подавати інформацію об’єктивно та збалансовано, більшість сюжетів програми «Події» подаються однобоко, без  бекграундів та експертних оцінок.

Явних зловживань на каналі не простежується.

 

Перший національний, програми Підсумки дня та Підсумки тижня. Канал відверто симпатизує Партії регіонів і владі в цілому. Протягом тижня лише позитивної інформації про партію влади було  майже у 2,5 рази більше, ніж про решту політичних сил.

Цього тижня багато позитивної інформації стосувалося і Об’єднаної опозиції «Батьківщина».  Найменше йшлося про партію «Свобода».

Третій тиждень поспіль канал активно інформує про діяльність різних політичних сил у короткому огляді «Вибори - 2012». Але і тут чільне місце відведено Партії регіонів: поїздки та заяви віце-прем’єр-міністра Сергія Тігіпка. Його позиціонують як заступника голови Партії регіонів, але в сюжетах обов’язково згадують його посаду в уряді. Тігіпко, як правило, озвучує меседжі передвиборчої програми Партії регіонів. Негатив про провладну партію звучить виключно із вуст опонентів.

Перший національний досить часто вдається до маніпуляцій задля впливу на громадську думку, зокрема медіа-ефект "повтор інформації". Вже майже два тижні поспіль у ефірі  з’являються сюжети про підписання меморандуму між Кабінетом міністрів та українськими фармацевтичними компанія України. Результат – ціни на медичні вироби суттєво знизилися і ліки стають доступнішими. Лише цього тижня про тему ліків згадували двічі – 10 та 12 жовтня. Інформацію цього разу не презентує конкретний чиновник, але вона має чіткі асоціації з прем’єром Миколою Азаровим і відповідно - Партією регіонів.

Інформація на Першому національному, як правило, переказується, а не подається з перших вуст.  Теми подаються однобоко. Журналістських досліджень на каналі немає.

 

ICTV, програма Факти та Факти тижня з Оксаною Соколовою. У програмах телеканалу згадувались всі політичні сили. Пряма мова надавалась усім представникам досліджуваних партій, але синхронів Партії Регіонів було у 2,5 разу більше за Об’єднану опозицію.

У лідери за кількістю інформації на каналі вийшла і партія «Удар» Віталія Кличка, зокрема завдяки заявам щодо висунення єдиних кандидатів від опозиційних сил на мажоритарних округах.

Програмні засади провладної партії містилися майже у кожному випуску новин. ICTV активно висвітлює діяльність президента та уряду – переважно у нейтральній або позитивній тональності: «Влада планує зменшити закупки російського газу і відповідно виплати у валюті» (Факти, 08.10.12), «Скорочення в міліції найближчим часом не буде, заявив прем’єр-міністр  і пообіцяв наступного року чергове підвищення зарплати» (Факти, 09.10.12), «Президент закликав підприємців продовжити модернізацію України, а чиновників створити належні умови для інвесторів» (Факти, 10.10.12), «Екстрена допомога тепер буде оперативною. На Дніпропетровщині прем’єр-міністр Микола Азаров передав 360 легкових автомобілів місцевим амбулаторіям» (Факти, 11.10.12).

Партія регіонів на каналі весь час асоціюється з роботою керівників держави. Навіть у сюжеті, в якому йшлося про зустріч Миколи Азарова з виборцями на Миколаївщині (він взяв одноденну відпустку для агітації), його синхрон підписували – прем’єр-міністр України, голова Партії регіонів (Факти, 12.10.12).

Вже четвертий тиждень поспіль триває висвітлення теми передвиборчих порушень на 24-му мажоритарному окрузі на Дніпропетровщині і звинувачення представників Якова Безбаха у порушеннях з боку кандидата у депутати, заступника міського голови Анатолія Крупського. Завдяки використанню маніпуляційних технологій, зокрема повторенню однієї й тієї самої негативної інформації у сюжетах, досягається так би мовити «зомбування», вкладення потрібних тез у вуха глядачів. Минулого тижня ситуацію на Дніпропетровщини коментував екс-президент Польщі Олександр Квасневський, то цього тижня цю ситуацію коментував (упродовж 2 хв!) Маріо Давид, депутат Євпропарламенту. Наголошував, що «мав би піти у відставку і зняти свою кандидатуру з виборів (Анатолій Крупський)» (Факти, 11.10.12).

 

5 канал, програма Час та Час-підсумки. Цього тижня канал активніше представляв політичні партії – містилися згадки про всі політичні партії, крім "України – вперед". Проте пряму мову  подали лише представників Партії Регіонів і Об’єднаної опозиції і майже однаково за кількістю секунд.

Уся інформація про Об’єднану опозицію мала нейтральну тональність. А більшість інформації про Партію регіонів, роботу президенту, уряду та місцевої влади  - негативну.

У новинах підсилення негативу досягається за допомогою медіа-ефекту "послідовність сюжетів":

«Кандидати в депутати витрачають на кампанію значно більше, ніж декларують. Найбільше витрачають близькі до партії влади»;

«Обурені науковці недофінансуванням Національної академії наук України… На науку грошей немає, але всі ж люди, хто не сліпий, бачать як деребанять мільярди і мільярди з державного бюджету» (Час, 08.10.12).

Проведення передвиборчої кампанії Партією регіонів подавалась лише у негативній тональності: «Активісти громадської організації «Відсіч» втрутилися у передвиборчу акцію народного депутата Віталія Журавського на Житомирщині… Активісти роздавали листівки із закликом не голосувати за кандидата» (Час, 10.10.12), «здобутки влади стали темою вивчення у школі на Сумщині. Учні змагаються, хто краще знає про діяльність губернатора Юрія Чмиря, "регіонала" Анатолія Єпіфанова та інших» (Час, 12.10.12).

Обов’язковим атрибутом підсумкових новин (Час-підсумки, 14.10.12) є критичне журналістське розслідування діяльності президента. Цього тижня воно стосувалося будівництва злітно-посадкового вертолітного майданчика для глави держави. Він ним не користується, а громадяни страждають через щоденні перекриття доріг у бік Банкової. Підсилюються ці повідомлення висловлюваннями людей: «Януковича взлетная полоса… кризис же в стране».

 

СТБ, програма Вікна-новини. Канал подав інформацію про всі політичні сили у окремому передвиборчому дайджесті, але у незначній кількості. Найбільше інформації новини містили про провладну партію, майже в однаковій кількості -  у позитивній та нейтральній тональностях. Найбільше інформації про ПР з негативним забарвленням. Це пов’язано із продовженням висвітлення перебігу подій у 24-му виборчому окрузі Дніпропетровська. Сюжети подавалися щодня, за тематикою були схожі на ті, що подає канал ICTV. Якщо минулого тижні така інформація була у другій частині новин, то цього тижня вона перемістилися у першу частину, а 11.10.12 у Вікна-новини ця подія відкрила новинний випуск.

Основні програмні тези партії влади подаються в заявах урядовців – членів Партії регіонів, здебільшого у позитивній тональності: «Держава зробить все, аби наслідки економічної кризи не відчули» (Вікна-новини, 08.10.12), «Українські урядники думають про нову податкову реформу, зокрема над скороченням форм звітності вп’ятеро» (Вікна-новини, 09.10.12).

 

8-14  ЖОВТНЯ, 2012 року

 

Новий канал:                                                                                                 синхр

Партія регіонів                                                                                                  232        

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                0            

"Удар"                                                                                                               17          

"Свобода"                                                                                                         27          

КПУ                                                                                                                  23          

"Україна-Вперед!"                                                                                            0            

 

1+1:                                                                                                                    синхр

Партія регіонів                                                                                                  118        

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                 0            

"Удар"                                                                                                                0            

"Свобода"                                                                                                          0            

КПУ                                                                                                                   12          

"Україна-Вперед!"                                                                                             0

 

Канал TVi:                                                                                                        синхр

Партія регіонів                                                                                                  120        

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                  61          

"Удар"                                                                                                                 38          

"Свобода"                                                                                                           541        

КПУ                                                                                                                    13          

"Україна-Вперед!"                                                                                              15

 

ТРК «Україна»                                                                                               синхр
Партія регіонів                                                                                                  483
Об’єднана опозиція                                                                                         12
"Удар"                                                                                                                 6
"Свобода"                                                                                                          39
КПУ                                                                                                                   28
«Україна-Вперед!»                                                                                            22

 

Інтер                                                                                                                  синхр
Партія регіонів                                                                                                  218
Об’єднана опозиція                                                                                         62
"Удар"                                                                                                                 71
"Свобода"                                                                                                           7
КПУ                                                                                                                    8
«Україна-Вперед!»                                                                                             19

 

Перший національний                                                                             синхр
Партія регіонів                                                                                            420
Об’єднана опозиція                                                                                   84
"Удар"                                                                                                           0
"Свобода"                                                                                                    0
КПУ                                                                                                            24
«Україна-Вперед!»                                                                                     51

 

СТБ                                                                                                           синхр

Партія регіонів                                                                                          212

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                        24

"Удар"                                                                                                        43

"Свобода"                                                                                                 8

КПУ                                                                                                          7

"Україна-Вперед!"                                                                                    36

                                                         

5 канал                                                                                                    синхр

Партія регіонів                                                                                          42

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                        34

"Удар"                                                                                                         0

"Свобода"                                                                                                   0

КПУ                                                                                                            0

"Україна-Вперед!"                                                                                      0

 

Канал ICTV                                                                                             синхр

Партія регіонів                                                                                            265

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                          106

"Удар"                                                                                                          83

"Свобода"                                                                                                   64

КПУ                                                                                                            58

"Україна-Вперед!"                                                                                      45