Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ МОНІТОРИНГУ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ПРЕСИ ЗА ПЕРІОД З 8 ПО 14 ЖОВТНЯ 2012 РОКУ
Моніторинг включає аналіз 7-ми загальнонаціональних друкованих видань:
– «Голос України»
– «Газета по-українськи»
– «Дзеркало тижня»
– «Комментарии»
– «Сегодня»
– «Сільські вісті»
– «Факты и комментарии»
Мета дослідження: з’ясувати чи надають газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.
Об’єкти моніторингу – діяльність 6 політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями:
– Партія регіонів
– «Батьківщина»
– УДАР
– «Свобода»
– КПУ
– «Україна – вперед!»
Окрім того, відстежувалася діяльність президента, уряду та представників місцевої влади з метою виявлення використання службового становища (адмінресурсу) для передвиборчої агітації.
Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).
ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ
В інформаційному просторі продовжує лідирувати Партія регіонів переважно через приховану агітацію урядовцями. Загалом про ПР оприлюднено удвічі більше інформації, ніж про Об’єднану опозицію. При цьому негативної інформації на адресу ПР опубліковано у 7 разів більше. Діяльність інших партії у порівнянні з цими двома практично не висвітлюються. Лише КПУ та «Україна – вперед!» мають помітні показники, однак вони в основному завдячують прихованій рекламі у газетах «Сегодня» та «Газеті по-українськи».
Слід відзначити, що з усіх показників Партії регіонів лише 7% складає інформація власне про партію. Інші 83% склала інформація про діяльність уряду, президента та представників місцевої влади, які мають всі ознаки прихованої агітації та використання адмінресурсу. При цьому інколи чиновники одночасно представляються і як партійці, і як посадовці («Факти»).
Офіційна влада, яка виконує свої обов’язки у межах своїх повноважень без виборчого контексту висвітлюється мало. У такій якості увагу їй приділяють «Дзеркало тижня» та «Комментарии». Видання провадять ґрунтовний аналіз діяльності влади та корупційні розслідування, а також коментують неналежне виконання посадовцями обов’язків чи їхню бездіяльність. Ці видання досить чітко розділяють діяльність влади та агітацію. Всі інші видання схильні до змішування партійних та інституційних повноважень.
Основна доля негативної інформації щодо уряду та Партії регіонів оприлюднюється газетами «Дзеркало тижня. Україна», «Комментарии», «Сільські вісті» та «Газета по-українськи», які плекають антипатію в першу чергу до влади загалом. У «Фактах и комментариях» та «Сегодня» критика влади з’являється переважно завдяки «джинсі» опонентів владної партії. Газета «Сегодня» і надалі плекає позитивний імідж ПР, та негативний «Батьківщини».
Цього тижня видання активно користувалися маніпулятивними технологіями плекання негативу, «роздуванням деталі», іронією, посиланням на неназваний авторитет, «спіраллю замовчування». Окрім того у газеті «Сегодня» продовжується публікація чорного піару щодо Об’єднаної опозиції, а «Факти» і надалі публікують повторювані матеріали, що спрямовані на підтримку конкретного кандидата, наближеного до В.Пінчука.
ГОЛОВНІ ТЕМИ ТИЖНЯ:
1. Триває обговорення законопроектів В.Грицака про єдиний державний демографічний реєстр та видачу біометричних паспортів. Критика преференцій ЄДАПСу.
2. УДАР та Об’єднана опозиція знімуть кандидатів на мажоритарних округах після узгодження. «Свобода» відмовляється знімати кандидатів на користь УДАРу.
3. Представники Ю.Луценка стверджують, що його можна звільнити за станом здоров’я. Обстеження виявило хронічні захворювання та гіпертонію.
4. Соціальні ініціативи уряду. Меморандум уряду та фармакологічних компаній здешевив соціально затребувані ліки.
5. Тривають пошуки стрілка з «Каравану».
6. Уряд планує підняти акцизи на цигарки, що призведе до здорожчання дешевих марок цигарок.
7. Опубліковано свіжі соцопитування. «Свобода» долає 5% бар’єр.
ГОЛОВНИМИ СПІКЕРАМИ, ЩО ОЗВУЧУВАЛИ ПОЗИЦІЮ ПАРТІЇ, ЦЬОГО ТИЖНЯ СТАЛИ:
1. ПР – В.Янукович, М.Азаров, С.Тігіпко, Ю.Бойко, О.Єфремов, М.Чечетов, В.Борисов, В.Горбаль, В.Грицак, Т.Бахтєєва, Р.Богатирьова, В.Олійник, Ю.Мірошниченко, С.Ларін, В.Яцуба, О.Пеклушенко, Г.Герман.
2. «Батьківщина» – Ю.Тимошенко, О.Турчинов, А.Яценюк, М.Томенко, О.Третяков, І.Луценко, О.Кужель, О.Гудима, Г.Москаль, В.Корж, Ю.Стець, А.Корнацький, В.Бондаренко.
3. УДАР – С.Морозюк.
4. «Україна – вперед!» – Н.Королевська, І.Ємець.
5. «Свобода» – О.Тягнибок, Ю.Сиротюк, О.Любінський, О.Бондар.
6. КПУ – П.Симоненко, І.Спіріна, Н.Осокін.
ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ВИДАННЯХ НА ЦЬОМУ ТИЖНІ СТАНОВИЛА:
1. «Голос України» – 12,56%.
2. «Газета по-українськи» – 17,79%.
3. «Дзеркало тижня» – 16,62%.
4. «Комментарии» – 7,88%.
5. «Сегодня» – 13,42%.
6. «Сільські вісті» – 27,49%.
7. «Факты и комментарии» – 9,55%.
ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ДРУКОВАНИМИ ВИДАННЯМИ
«Голос України» цього тижня уникав більшості резонансних тем. Видання переважно висвітлювало діяльність Партії регіонів, а також представників владної вертикалі та влади на місцях. При цьому, лише 25% показників ПР припадали власне на партійні через заяви депутатів ВР. Інші 75% – це інформація про діяльність влади, що має ознаки прихованої агітації та використання адмінресурсу. Представлення офіційної позиції влади вкрай мало – це поодинокі короткі заяви міністрів та губернаторів нейтрального характеру, а також офіційна інформація про підписання президентом тих чи інших документів. Більшість інформації про владу (близько 75%) припадає на висвітлення передвиборчих поїздок В.Януковича та М.Азарова (відкриття різних об’єктів в регіонах) та приховано агітаційних заяв губернаторів. Значні негативні показники ПР зумовлені насамперед цитуванням представників опозиції (М.Томенка), а також критикою в поодиноких аналітичних матеріалах (вона стосувалася дефіциту бюджету та соціальних обіцянок уряду).
Показники «Батьківщини» здебільшого зумовлені публікацією за квотним принципом статті В.Коржа. Поза цим, окрім діяльності М.Томенка, Об’єднана опозиція не висвітлюється. Натомість КПУ висвітлюється досить активно саме в передвиборчому контексті – видання публікує замітки із зустрічей з виборцями П.Симоненка. УДАР згадувався коротко, лише в контексті домовленостей з «Батьківщиною». Інші партії взагалі не згадувалися.
Цього тижня редакція знову використала прийом непрямої критики влади – через гумористичну сторінку «Курінь», де вміщує цитати політиків, переважно представників ПР і саркастично їх коментує від імені «Чергового»:
«Микола Азаров, Прем’єр-міністр України (звертаючись до громадян):
— Криза може тривати 10, а то й 20 років... Але ви не панікуйте!
Від чергового:
— А ми й не панікуємо! Адже в нас є лопати й ми, не чекаючи обіцяних 10—20 років, можемо одразу закопати свої надії». («Голос України», 13.10.12)
«Газета по-українськи» продовжує переважно плекати негативний імідж Партії регіонів, влада як така цього тижня згадувалася мало. Видання присвятило тиждень переважно виборчим матеріалам – репортажам з мажоритарних округів на Кіровоградщині, а також прогнозу по потенційним переможцям на всіх округах. Із цим пов’язані значні нейтральні показники Партії регіонів, яка перемагає на більшості округів. Видання залишається єдиною газетою, яка багато уваги приділяє саме виборчій тематиці у розрізі партійної агітації. Матеріали-репортажі з округів висвітлюють діяльність провідних кандидатів від усіх вагомих партій та само висуванців, що балотуються на окрузі.
Об’єднана опозиція цього тижня висвітлювалася досить активно, переважно у нейтральній тональності (близько половини показників зумовлені «джинсою», аналогічні матеріали друкувалися у «Фактах»). Її негативні показники зумовлені насамперед коментарями експертів та інтерв’ю В.Ющенка. Досить активно висвітлювався УДАР через коментарі експертів, у тому числі і негативні. «Свобода» висвітлювалася в контексті домовленостей УДАРУ та «Батьківщини», а також репортажем з представлення економічної програми в Києві. «Україна – вперед!» була представлена винятково через «джинсу». КПУ згадувалася побіжно.
«Дзеркало тижня» і надалі головної уваги приділяє діяльності влади та Партії регіонів, які переважно критикуються. Видання переважно критикує саме владу – уряд та чиновників на місцях, менше президента за приховану передвиборчу риторику, що маскується під правомірну діяльність влади. Об’єднана опозиція висвітлювалася ситуативно, критика стосувалася колишньої діяльності Ю.Тимошенко на посаді прем’єра. Інші партії практично не згадувалися.
Показники Партії регіонів лише на 25% стосуються власне партійних справ та діяльності партійців ПР у парламенті (аналізувався закон про біометричні паспорти та вплив В.Грицака на політику президента). Інші 75% складає критика представників Партії регіонів у владі, які використовують службове становище у передвиборчих цілях. Так, видання критикувало політику уряду щодо фармацевтичного ринку, президентських стипендій, феросплавної галузі, президента – за підкилимні домовленості з В.Грицаком та інвестиційні інтереси О.Януковича, владу на місцях – за маніпуляції зі списками в ДВК. Значні нейтральні показники уряду зумовлені обширним інтерв’ю з міністром фінансів Ю.Колобовим.
Власне виборчої тематики цього тижня було мало – лише матеріал про соцопитування щодо настроїв населення.
«Комментарии» цього тижня досить мало уваги приділяли політичним та виборчим темам. Політичний контент був присвячений переважно уряду та Партії регіонів. Об’єднана опозиція лише побіжно згадувалася, інші партії – взагалі кількома словами.
Видання цього тижня переважно критикувало уряд за енергетичні проекти, а також за реалізацію медичної реформи на прикладі Києва (обидві теми використовуються у передвиборчій агітації, хоча видання не пов’язувало їх із виборами). Видання чітко розділяє виборчий контекст заяв урядовців і суто їх інституційну діяльність. До виборчого контексту належав матеріал про патріотизм, де згадувався візит М.Азарова на Луганщину для святкування річниці «Молодої гвардії». Власне Партія регіонів критикувалася за використання адмінресурсу у матеріалі, присвяченому розкладу сил у ніч виборів. У ньому ж за бездіяльність та неорганізованість критикувалися і інші політичні сили.
Окрім того, видання надрукувало матеріал про скандальні події у Дніпропетровську та використання адмінресурсу заступником мера Дніпропетровська. Оскільки матеріал повторював ті ж самі критичні месиджі, що і подібні матеріали в газеті «Факти», що потенційно може говорити про його замовність.
«Сегодня», як і раніше, плекає позитивний імідж Партії регіонів та негативний Об’єднаної опозиції. Більшість позитивних та нейтральних показників ПР припадають на приховану політичну рекламу, яка означена у вихідних даних, але не очевидна для читача – це близько 80% від усіх показників ПР. Часто це матеріали, що стосуються нібито діяльності уряду (заяви С.Тигіпка, М.Присяжнюка, М.Азаров відкриває завод, матеріали про втілення соціальних ініціатив президента щодо дешевих ліків) та містять елементи передвиборчих лозунгів Партії регіонів. Власне діяльність президента чи уряду без агітації практично не висвітлюється.
Також зафіксована власне виборча прихована реклама регіоналів В.Горбаля та В.Борисова. Ці матеріали складають левову частку партійних показників. Власне в редакційних матеріалах ПР була представлена через цитування М.Чечетова щодо подій у Верховній Раді та В.Грицака щодо закону про біометричні паспорти. Видання, як і раніше, користується маніпуляцією «спіраль замовчування», і акцентує на позитиві для Партії регіонів, публікуючи соцопитування:
«На первом месте ПР (33,3%от тех, кто точно собирается голосовать, это самый большой процент голосов за время кампании)» («Сегодня», 12.10.12)
Об’єднана опозиція представлена переважно негативно через інформаційні приводи, що стосуються Ю.Тимошенко (чергова шпальта зі штучним інформаційним приводом на тему «рік вироку») та Ю.Луценка (хворіє у колонії). Тексти щодо опозиціонерів, як і раніше, маніпулятивні, головною метою маніпуляції є плекання негативного іміджу лідерів опозиції. Так, матеріал щоод Ю.Тимошенко супроводжувався інфографікою, із цифр, суть яких переважно була негативною:
«109 дней длился суд по делу о газовых контрактах»
«180 томов уголовного дела»
«3,6% на столько упал рейтинг Тимошенко за год после приговора (с 14,5% в сентябре-2011 до 10,9% в сентябре-2012)»
«10–12 сантиметров высота каблуков, на которых лечащая спину Тимошенко передвигается по рольнице»
«4500 милиционеров дежурили на Крещатике в день приговора» («Сегодня», 11.10.12)
Щодо Ю.Луценка була застосована маніпулятивна технологія «роздування деталі», коли його хвороби коментуються у таких подробицях, що викликають відразу, до того ж коментуються відповідними висновками лікарів, що всьому виною його спосіб життя:
«Эскулапы насчитали семь болячек: миозит (воспаление мышц) шеи и спины, из-за чего Юрию Витальевичу больно поворачивать голову… обострение хронического панкреатита (воспаление поджелудочной железы, которая вместе с печенью переваривает жирную пищу) с подозрением на эндокринную недостаточность; дивертикулярная болезнь (выпячивание стенок) сигмовидной кишки — выполняет, в основном, транспортно-эвакуаторную функцию; жировую болезнь печени или стеатоз (накопление жира в клетках печени, ухудшающее ее работу); хронический гастрит (воспаление слизистой оболочки внутренних стенок желудка), ассоциированный с хеликобактер пилори (бактерии, вызывающие это воспаление)». («Сегодня», 9.10.12)
Окрім того, триває публікація матеріалів, спрямованих проти кандидатів Об’єднаної опозиції, які мають всі ознаки відвертого чорного піару. Стаття у номері від 13.10.12 «Павла Жебривского «завалили» навозом», опублікована під приховано рекламною рубрикою «Точка зору» продовжує відпрацьовувати інформацію з регіонального сайту про нібито минулий роман Ю.Тимошенко з Ю.Бобером.
За рахунок прихованої реклами також цього тижня представлені КПУ та «Україна – вперед!». Мала місце реклама УДАРу. Окрім того, показники «України – вперед!» зумовлені публікацією розлогого інтерв’ю з А.Шевченком.
«Сільські вісті» і надалі переважно зосереджена на плеканні негативного іміджу Партії регіонів та влади. Видання не відділяє владу від партії, відтак діяльність уряду та президента критикується через ярлик партійних лозунгів. Відтак В.Янукович критикувався взагалі за невиконання ще гасел із президентської кампанії, а уряд оцінювався через гасла нинішньої кампанії. Критика переважно стосувалася соціальних ініціатив, бюджетної політики, діяльності ПР у парламенті. Газета і надалі також вміщує листи читачів з критикою влади та Партії регіонів. Цього тижня у них були заклики голосувати за Об’єднану опозицію.
«Батьківщина» цього тижня представлена вочевидь приховано рекламним розлогим інтерв’ю А.Яценюка та політичними портретами А.Яценюка та Ю.Тимошенко. Ці матеріали склали 95% показників опозиції. Підстави вважати ці матеріали рекламними зумовлені стилем риторики, а також тим, що вони не були виставлені у Інтернет-версії видання, що незвично для нього.
«Факты и комментарии» і надалі публікують виборчий контент переважно за рахунок «джинси», яка є фактично єдиним джерелом інформації про діяльність уряду та учасників виборчих перегонів. Хоча і негативні показники щодо Партії регіонів також зумовлені саме «джинсовими» матеріалами опонентів владної партії (переважно «Батьківщини», ті ж матераіли зустрічаються у «Газеті по-українськи»). Цього тижня видання фактично продублювало матеріал про підвищення урядом виплат бюджетникам з 1 вересня, який друкувався у газеті 2.09.12 під іншим заголовком.
Цікаво, що у газеті стало тенденцією чітко через представлення посадовців вказувати на змішування посади та виборчої агітації, тобто на використання адмінресурсу чиновниками. Так, С.Тигіпко зазвичай називається «заместитель председателя Партии регионов, вице-премьер-министр — министр социальной политики» тощо.
Видання продовжує епопею із матеріалів про канидата-мажоритарника Я.Безбаха та С.Крупського. Вони склали практично всі негативні показники Партії регіонів. При цьому газетою активно використовується маніпулятивна технологія повтору інформації – тексти про Я.Безбаха друкуються у кожному номері із незначним оновленням інформприводу. Таким чином видання активно впливає на читача, не даючи йому забути подану інформацію. При цьому цього тижня підключено «важку артилерію» – ситуацію коментують О.Квасьнєвський та міжнародні спостерігачі. Однак переважно у кожному матеріалі редакція, критикуючи діяльність влади «регіонів» на місцях, робить обов’язковий реверанс у бік президента, який обіцяв чесні вибори.