укр eng

Звіт за результатами моніторингу івано-франківської преси (15-21 жовтня)


З 15.10.2012 по 21.10.2012
Медiа: Преса
Регiон: Івано-Франківська область

Описовий звіт моніторингу газет Івано-Франківської області з 15 по 21 жовтня 2012 року

Наближення фінішу виборчих перегонів активізувало висвітлення передвиборчого процесу на сторінках івано-франківської преси. Найбільш активно за період 15-21 жовтня у друкованих мас-медіа був представлений кандидат самовисуванець по в/о №83 Олександр Шевченко. Обсяг інформації про нього, розміщений на шпальтах ЗМІ, у розрізі всіх тижнів цього місяця став рекордним. До слова, вся сукупність інформації про Олександра Шевченка подана тільки в нейтральних та позитивних тонах.

Щодо акцентів представлення, то лідерство у всіх трьох тональностях посіли різні об’єкти моніторингу. Так в нейтральному контексті найбільш активно місцеві засоби масової інформації представляли діяльність ВО «Свобода». Найменше нейтрально акцентованих матеріалів було про Президента, взагалі не було – про КПУ. Остання політична сила також не була представлена в позитивній тональності.

Першість у позитивному представленні здобув самовисуванець по 83-му в/о Олександр Шевченко. При чому найближчих переслідувачів (ОО «Батьківщина» та партію Регіонів) цей кандидат випередив більш, як удвічі. Найменше схвальних відгуків про свою діяльність від журналістів друкованих мас-медіа отримала місцева облдержадміністрація.

УДАР минулого тижня став об’єктом, на який газети спрямували найбільшу кількість критики. За цим показником політсилі Віталія Кличка незначно поступилася ОО «Батьківщина» (практично усю негативно акцентовану інформацію про неї помістила на своїх сторінках газета «Галицький кореспондент»).

На своїх сторінках «Репортер» не згадав ні про ОО «Батьківщина», ні про уряд, Президента та місцеву владу, ні про комуністів. Про останніх друковані мас-медіа інформували виключно в негативній тональності.

На перших шпальтах місцевих видань були помічені ВО «Свобода» в контексті святкування 70-річчя УПА; ОДА в рамках інформування про звіт Президентові; уряд, який врегульовує проблемні питання в діяльності ТОВ «Карпатнафтохім» та ВАТ «Оріана», працює над вирішенням ситуації в Домбровському кар’єрі (м. Калуш); Олександр Шевченко (кандидат-самовисуванець у в/о №83), як меценат та благодійник.

Серед тем, піднятих у газетах Прикарпаття, назвемо:

- відзначення 70-річчя УПА;

- діяльність уряду над вирішенням поточних проблемних питань в господарці краю та закладення надійного фундаменту для майбутнього успішного зростання;

- діяльність кандидата по в/о №83 Олександра Шевченка, спрямована на допомогу якнайширшим верствам та різним соціальним групам;

- інтерв’ю з головою обласної ради, кандидатом від опозиції по в/о №83 Олександром  Сичем;

- інтерв’ю з кандидатом по в/о №83 Олександром Шевченком;

- Євросуд з прав людини готується оприлюднити рішення щодо Ю.Тимошенко;

- ОО «Батьківщина» резервує Софійську площу в Києві на день та ніч виборів;

- відкриття музею Тараса Мельничука.

За період 15-21 жовтня речниками у місцевій пресі стали: голова облради О.Сич (ВО «Свобода»), кандидат по в/о №83 О. Шевченко, голова ОДА М. Вишиванюк (Партія Регіонів), заступник голови ОДА Р.Гусак (Партія Регіонів), голова ОО «Батьківщина» А.Яценюк, депутат облради Ольга Бабій.

Продовжується тенденція представлення на сторінках газет кандидата-самовисуванця у в/о №83 Олександра Шевченка без маркування «агітація» чи «реклама», хоча у кожному конкретному випадку говоримо про ідентичні текстові матеріали (за рідкими винятками – творчо опрацьовані) та фотоілюстрації. Саме цей обсяг матеріалів-клонів у місцевій періодиці вивів цього тижня кандидата на лідируючі позиції серед усіх суб’єктів виборчого процесу, включно з партіями. Порівняльний перелік виглядає наступним чином. «Репортер» (18.10): «Олександр Шевченко: «Міському голові потрібно допомагати»,

«Шевченко підтримає реставрацію», «Олександр Шевченко став лицарем ордену Святого Сильвестра», «Чайка «Спас» пришвартувалась у Франківську».

«Галицький кореспондент» (18.10): «Олександр Шевченко: Міському голові потрібно допомагати», «Повернення з небуття» (про реставрацію ікон), «Олександр Шевченко став Лицарем Ордена Святого Сильвестра», «Легендарна чайка «Спас» пришвартувалася в Івано-Франківську».

«Галичина» (18.10): матеріал, рубрикований як політична реклама «Олександр Шевченко: Міському голові потрібно допомагати», без виокремлення як агітація чи реклама – «Олександр Шевченко став лицарем ордена Святого Сильвестра», знову таки позначений як політична реклама «Легендарна чайка «Спас» пришвартувалася в Івано-Франківську». «Галичина» (20.10) – без виокремлення як агітація чи реклама – «Олександр Шевченко підтримає реставрацію старовинних ікон та скульптур»

Серед інших зразків маніпулювання назвемо у продовження минулотижневої тенденції представлення в негативному світлі УДАРу такі статті, як «Яскраві лідери, але порожні гасла та «гнилі» команди» у газеті «Репортер» (18.10). В матеріалі відбулося прирівняння В.Кличка до Н.Королевської та О.Ляшка, основна теза – хороший спортсмен – не завжди хороший політик – підсилена карикатурою на команду Кличка.

У «Галицькому кореспонденті» (18.10) творчо опрацьований передрук з «Української правди» та «Цензор.нет» – «Батьківщина» побоялася піти проти вітру» – звинувачення «Батьківщини» в тому, що вона недоінформовує суспільство про те, що Кличко тісно пов'язаний з Адміністрацією Президента. Однобокий та тенденційний розвиток цієї тези представляє в негативному світлі як ОО «Батьківщина», так і УДАР.

Соціальні досягнення уряду, а, відповідно, і Партії Регіонів, в «Галичині» (18.10) представлені в матеріалах «Нові робочі місця на ринку праці» та «Апокаліпсису української економіки не буде». У статтях – опис урядових напрацювань у сільському господарстві, подоланні інфляції, підняття соціальних стандартів, які сукупно покликані нівелювати тезу про кризові явища в економіці.