Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ МОНІТОРИНГУ ХЕРСОНСЬКОЇ ПРЕСИ ЗА ПЕРІОД
З 15 ПО 21 ЖОВТНЯ 2012 РОКУ
Моніторинг включає аналіз 3-х херсонських друкованих видань:
– «Гривна»
– «Новий день»
– «Херсонський вісник»
Об’єкти моніторингу – діяльність 6-ти політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями:
1. Партія Регіонів (в їх контексті також такі ключові слова - президент, прем’єр, міністр...)
2. Об’єднана опозиція (у складі Батьківщини, Фронту Змін, Народної Самооборони, Громадянської Позиції, Партії "За Україну!", "Реформи і порядок", "Народний Рух України")
3. Комуністична партія України
4. УДАР
5. ВО "Свобода"
6. "Україна - Вперед!"
Мета дослідження: з’ясувати, чи надають місцеві газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час Парламентських виборів 2012 року, чи мають різні політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.
Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми її подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).
З 15 по 21 жовтня 2012 р. найбільшу увагу херсонська преса присвятила Партії регіонів та місцевій владі, зокрема ініціативам Президента Віктора Януковича та його приїзду на попередньому тижні до Херсону, голові Херсонської обласної ради - Віктору Пелиху, депутату міської ради від Партії регіонів (Програма «Южна дуга») Василю Федіну, директору Херсонського суднобудівного заводу.
В херсонських газетах також було надруковане велике інтерв’ю про кандидата від Об’єднанної опозиції, Олексія Урсуленка.
Інформації про кандидата від КПУ було зовсім мало і трохи більше про "Україна - Вперед!".
Інформація негативної тональності була подана про партію УДАР та Партію регіонів майже в однаковій кількості.
Інші партії на минулому тижні майже не згадувались.
Максимальний позитивний показник тональності на цьому тижні був у Партії регіонів, зокрема, в статті про роботу голови обласної ради В. Пелиха: «Комунальне майно - багатство сільської громади»: «Проект дає можливість сільським та селищним головам Херсонщини - людям, які кожного дня мають вирішувати безліч проблем в умовах обмеженого фінансування, - відвідувати різні райони області, дивитися на успіхи сусідів, радитися з колегами, переймати безцінний досвід».
Також позитивний показник у Партії регіонів збільшено за рахунок статтей про ініціативи Президента України. Наприклад, «Президент в Херсоне: приезд и его результаты»: «11 октября в Херсоне с рабочей поездкой находился Президент Украины Виктор Янукович. Глава государства побывал на объектах-новостроях, открыл «Центр сердца» в больнице имени Лучанского, пообщался с рабочими Херсонского судостроительного завода и провел совещание по вопросам социально-экономического развития области. На этом совещании Президент сделал ряд важных заявлений и поручений. В. Януковича во время поездки по Херсону сопровождали губернатор Херсонской области Николай Костяк, председатель облсовета Виктор Пелых, мэр Херсона Владимир Сальдо».
В інтерв’ю «На вопросы читателей «Гривны» отвечает Василий ФЕДИН», кандидат в депутати від Партії регіонів Василь Федін розповідає про свою діяльність директора Херсонського суднобудівного заводу та повідомляє про успіхи його ініціативи «Программа «Южная дуга» в действии».
Найменший показник позитивної тональності був в статті про Катерину Самойлик (КПУ): ««Чорні мітки» для влади».
На цьому тижні показник негативної тональності був у партії УДАР та Партії регіонів майже однаковий. Наприклад, в статті «Кличко і його «ударники»: «Справжній керівник цінується за те, що він вміє розбиратися в людях і відчувати їх. У Кличка з кадрами — просто біда, і вона триває вже не перший рік. Команда його непостійна і переважно складається або з залишків колишніх «помаранчевих», або з дрібних олігархів, котрі намагаються задешево схопити шматочок влади для особистих потреб. Ті, хто потрапив у виборчий список «УДАРу», вже багато разів були при владі на різних рівнях і показали свою досить обмежену здатність до управління».
Наприклад, в статті про соціальні ініціативи Президента України «Платили за квартиры - получили «дырку от бублика»»: ««Пробуксовка» программы строительства доступного жилья, инициированной Президентом Украины, для властей оказалась неприятным сюрпризом. Да и как тут не удивиться, если условия кредитования суперльготные, первый взнос от будущих владельцев квартиры - всего четверть от ее стоимости, а народ заявки подавать всё равно не спешит и праздновать новоселье не рвется. Между тем всё просто: людей уже столько раз обманювали и государство, и частные застройщики, которые набрали авансов, а дома не построили, что граждане уже никому не верят. Вряд ли еще когда-то согласятся платить какой-нибудь строительной фирме авансы и более четырех десятков семей херсонцев, которых нерадивые подрядчики «нагрели» в общей сложности на 2,6 миллиона долларов!»
3. Пріоритетність представлення.
На цьому тижні пріоритетність представлення у обраних херсонських газетах віддається Партії регіонів.
4. Теми
- Приїзд на попередньому тижні Президента України на Херсонщину. Висвітлення в місцевих ЗМІ робочих зустрічей під час приїду на Херсонщину, діяльності та соціальних ініціатив Президента України.
- Стабільність економіки, тарифів, цін. Запевнення Миколи Азарова про стабільність у державі в статті «Апокаліпсиса української економіки не буде»: «У проекті держбюджету на наступний рік закладено стабільний курс, і населення взагалі не повинне цим перейматися, тому що буде забезпечена стабільність цін, стабільність тарифів, і, відповідно, ніщо негативним чином не вплине на розрахунки населення», — заявив Микола Азаров».
- Программа «Южная дуга» в действии. Інтерв’ю з Василіем Федіним, депутатом міської ради від Партії регіонів (Програма «Южная дуга»), директором Херсонського суднобудівного заводу.
- Обмін досвідом між сільськими головами Херсонської області – велика інформація про роботу голови обласної ради В. Пелиха з сільськими головами.
5. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
Маніпулювання громадською думкою за рахунок обіцянок, та ствердження, наприклад в статті «Досягти середніх зарплат у 1000 євро». «Молода команда партії «Україна - Вперед!» розробила покроковий економічний план «Нова економіка - нова країна». Його реалізація дозволить не тільки захистити інвестиції і створити вигідні умови для виробництва товарів усередині країни, але і створить нову справедливу систему розподілу доходів серед громадян країни. «Українським громадянам можна забезпечити середню зарплату в 1000 євро і пенсію -500 євро», - впевнена Королевська. - Все, що заробляється в країні, повинно розподілятися справедливо».
В статті негативної тональності про представників Партії УДАР використовувались прийоми створення асоціацій шляхом іронії, приниження, заміна імен або наклеювання ярликів та останнє слово. Наприклад в статті «Керівництво «Батьківщини», очевидно, побоялося піти «проти вітру» і Партія Тимошенко мала б чесно сказати суспільству, що Кличко тісно пов'язаний з владою»: «В Україні вже виникали проекти на кшталт Кличка, які претендували на роль «третьої сили». Але всі вони рано чи пізно опинялися в компанії з Януковичем: Олександр Мороз на виборах 2006 року, пізніше — Володимир Литвин. Найсвіжіший і напевно найболючіший для людей приклад — Тігіпко, якому теж повірили, вважаючи його новим, і який здався Януковичу за посаду в уряді та злив йому свою партію. Невипадково і команду Кличка сьогодні в Інтернеті називають не інакше, як «тушкоком-бінат».
Таким чином, арсенал медіа ефектів в херсонській пресі продовжує використовуватись в статтях різної політичної спрямованості.