Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
ЗАГАЛЬНИЙ ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ МОНІТОРИНГУ ХЕРСОНСЬКОЇ ПРЕСИ ЗА ПЕРІОД
З 24 ВЕРЕСНЯ ПО 24 ЖОВТНЯ 2012 РОКУ
Моніторинг включає аналіз 3-х херсонських друкованих видань:
– «Гривна»
– «Новий день»
– «Херсонський вісник»
Об’єкти моніторингу – діяльність 6 політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями:
1. Партія Регіонів (в їх контексті також такі ключові слова - президент, прем’єр, міністр...)
2. Об’єднана опозиція (у складі Батьківщини, Фронту Змін, Народної Самооборони, Громадянської Позиції, Партії "За Україну!", "Реформи і порядок", "Народний Рух України")
3. Комуністична партія України
4. УДАР
5. ВО "Свобода"
6. "Україна - Вперед!"
Мета дослідження: з’ясувати чи надають газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.
Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).
1. Загальні тенденції.
Упродовж періоду з 24 вересня по 21 жовтня найбільшу увагу херсонська преса присвятила Партії регіонів (позитивна – 190494) та місцевій владі (позитивна – 50358).
Партія УДАР (позитивна – 29753) та «Україна вперед» (позитивна – 25400) мали приблизно однакові показники. Далі по об’єму інформації розташовуються партії Об’єднана опозиція (позитивна – 16509) та КПУ (позитивна – 7966).
Проте, об’єм інформації про інші партії приблизно, був у 6-20 разів менше, ніж у Партії регіонів.
Найменше інформації було про партію ВО "Свобода", і то лише в негативної тональності (12343).
Негативної інформації було найбільше про УДАР (27501) та про Партію регіонів (негативна – 21619). Про Об’єднану опозицію, «Україна вперед!» та КПУ інформації негативної тональності майже не було.
2. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Максимальний позитивний показник тональності був у Партії регіонів (позитивна – 190494). В основному це була інформація про плідну роботу мера, голови міського осередку ПР, В.Сальдо, який ефективно та своєчасно реагую на звернення громадян та успішно вирішує усі проблем громади. Про члена Партії регіонів, голови Херсонської обласної ради Віктора Пелиха в циклі статей «Cільські голови шукають шлях до розвитку». Про приїзд Президента України Віктора Януковича в Херсон та плідну роботу Уряду України під керівництвом Миколи Азарова.
Найменший позитивний показник був у партії УДАР (позитивна – 81192).
На цьому тижні найбільший показник негативної тональності був у партії УДАР (27501) та трохи менший у Партії регіонів (негативна – 21619).
Найменший негативний показник інформації в Херсонській пресі був у Свободи (негативна – 12343).
3. Пріоритетність представлення.
Пріоритетність представлення у обраних херсонських газетах віддавалась Партії регіоні.
4. Теми
- Приїзд Президента України на Херсонщину. Висвітлення в місцевих ЗМІ робочих зустрічей під час приїду на Херсонщину, діяльності та соціальних ініціатив Президента України.
- Тема економічної кризи та його подолання. Наталія Королевська: «У своїх пропозиціях для українських громадян партія «Україна — Вперед!» встановлює планку в 1000 євро для середньої зарплати і 500 євро — для середньої пенсії. Але для того, щоб досягти цих показників, необхідне серйозне економічне зростання. І економічний план «Нова економіка — нова країна» показує, як це можна зробити».
- Обмін досвідом між сільськими головами Херсонської області. Голова Херсонської обласної ради Віктор Пелих в циклі статей «Cільські голови шукають шлях до розвитку».
- Стабільність економіки, тарифів, цін. Запевнення Миколи Азарова про стабільність у державі в статті «Апокаліпсиса української економіки не буде»: «У проекті держбюджету на наступний рік закладено стабільний курс, і населення взагалі не повинне цим перейматися, тому що буде забезпечена стабільність цін, стабільність тарифів, і, відповідно, ніщо негативним чином не вплине на розрахунки населення», — заявив Микола Азаров».
- Критика діючої влади, зокрема Президента. Наприклад, в статті з такою промовистою назвою «Платили за квартиры - получили «дырку от бублика».
- Критика партії Удар. Наприклад, про УДАР надруковано найбільше інформації негативної тональності.
5. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
Упродовж з 24 вересня по 21 жовтня найчастіше використовувались наступні прийоми маніпуляції: створення асоціацій шляхом іронії, приниження, заміна імен або наклеювання ярликів; «останнє слово» та «констатація факту», маніпуляція версткою.
Також були доволі часто помічені маніпуляції, коли в статті розповідається про заслуги людини, яка користується широкою повагою місцевих мешканців, наприклад, директора драмтеатру, а в кінці іде текст від імені героя публікації про його прихильність до Партії регіонів. Або такий варіант цієї ж маніпуляції: в статті розповідається про підтримку місцевою владою вірменської громади в місті Херсоні, а в кінці йде висловлювання представників цієї громади про свою прихильність до Партії регіонів.
Таким чином, медіа моніторинг херсонської преси за звітний період дозволяє зробити висновок, що арсенал медіа ефектів модифікується виходячи з загальної прихильності виборців до тієї чи іншої політичної сили та використовується в статтях різної політичної направленості .