Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Вже традиційно, протягом цього тижня (15 – 21 жовтня) основна увага інтернет-видань регіону зосередилась на висвітленні діяльності місцевої влади. Порівняно з минулим тижнем, збільшився обсяг публікацій про український уряд, переважно, через висвітлення приїзду українського прем’єра Микола Азарова до Криму. Збільшилась кількість позитивних згадок про Партію регіонів, зокрема, завдяки проведенню спільного форуму з партією «Єдина Росія». Разом з тим, збільшились згадки і про Об’єднану опозицію, зокрема, через досягнення домовленостей з іншими політичними силами та Меджлісом кримськотатарського народу. Частіше, ніж минулого тижня, згадують УДАР та «Свободу».
Традиційно, найбільше згадок з позитивним контекстом стосовно місцевої влади зафіксовано у виданні «Крымское информационное агентство», наприклад: «Прем'єр Криму привітав молодят у новому Будинку одруження у Гвардійському», «Могильов відкрив після реконструкції дитсадок у Гвардійському», «Передумов для підвищення цін на хліб в Криму немає, - Верба», «Крим і Росія посилили динаміку взаємин, - Бурлаков», «Депутат Криму запропонував створити зерновий аналог ОПЕК».
Однак цього тижня, КИА поступилася лідерством у позитивному представленні партії влади іншому виданню – «Новороссу», яке більш активно висвітлювало, зокрема, проведений в Сімферополі форум «Крим - міст дружби України та Росії» за участю представників Партії регіонів і Всеросійської партії «Єдина Росія». Найбільше публікацій в позитивній тональності про самовисуванців – також у виданні «Новоросс».
Найчастіше згадки з негативним контекстом про Партію регіонів, а також про Об’єднану опозицію та місцеву владу, знову ж таки зафіксовано у виданні «Новоросс», наприклад: «Афганці Красноперекопська обурені місцевими регіоналами, які приписали собі безкоштовну роздачу їх цибулі пенсіонерам», «За 13 днів до виборів Агєєв відзвітував перед сімферопольцями про виконання «соціальних договорів». Заради додаткового піару Партії регіонів?», «Начальникам українських в'язниць наказано забезпечити 100-відсоткове голосування ув'язнених за Партію регіонів – Москаль».
На сторінках інтернет-видань найбільше згадували місцеву владу та Партію регіонів у позитивній тональності. Удвічі частіше, ніж минулого тижня згадують український уряд, переважно, у позитивній тональності. Згадки про Об’єднану опозицію зустрічаються майже вдвічі менше, ніж про ПР, про самовисуванців – втричі менше, про УДАР – у вісім разів менше. Незначні згадки про КПУ та «Свободу. Згадки про «Україну - Вперед!» практично відсутні.
Провідними темами тижня стали діяльність місцевої влади, візит до Криму українського прем’єра Миколи Азарова та форуму «Крим – міст дружби України та Росії» за участі представників Партії регіонів та «Єдиної Росії».
Про українського прем’єра писали переважно в позитивній тональності, наприклад: «Уряд України буде і далі приділяти значну увагу розвитку Криму, – Азаров», «Прем'єр-міністр України відкрив новий корпус лікарні в Севастополі», «Азаров у Криму пообіцяв, що ціни після виборів залишаться на колишньому рівні», «Азаров запропонував кримським татарам перестати називати себе депортованими» (КИА). При цьому КХА зазначила, що прем’єр на зустрічі з кримськими управлінцями «хвалив Президента і Партію Регіонів» та подала доволі різкий коментар голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва у відповідь на заклик Азарова до кримських татар не називати себе депортованими.
Діяльність місцевої влади висвітлювалась доволі активно: «У селі Кучук-Яшлав відкрили газорозподільний пункт», «Крим - лідер за темпами зростання обороту роздрібної торгівлі», «Крим і Комі будуть розвивати співробітництво в курортній сфері», «Уряд виділив 7 млн.грн. на ремонт керченських дахів», «Ак-Яр повільно, але вірно долає безробіття», «У Криму проходить виставка-ярмарок «купуй кримське», «Крим оголошує війну раку», «Подорожчання на масові сорти хліба не буде», «Влада всерйоз взялася за плато Ай-Петрі», «Перинатальний центр майже побудований», «У кримськотатарському мікрорайоні відкрили спортмайданчик», «На соцзахист кримчан направлено 1,5 млрд.грн», «В Ак-Ярі ремонт покрівель виконаний на 100%» (КХА); «У Сімферополі відкрили після реконструкції міську телевежу», «У Криму видали 15 пільгових іпотечних кредитів», «У Сімферополі можуть з'явитися підземні автостоянки», «У Ялтинській школі № 10 завершилася друга черга капремонту», «У Феодосії ремонтують Адміральський бульвар», «У Феодосії будують новий дитсадок», «У Криму активізують роботу з попередження і лікування онкозахворювань», «У Феодосії знизили вартість проїзду для дітей у маршрутках», «У Сімферополі впорядкують територію книжкового ринку», «У Сімферополі в районі перинатального центру з'явиться пішохідний перехід», «На осінній ярмарок в Сімферополь привезуть понад 700 тонн сільгосппродукції», «У Сімферополі на вулиці Шмідта тротуари відремонтують до кінця тижня, – Агеєв» (КИА).
При цьому у виданні «Новоросс» подібні публікації подавалися з негативними заголовками, наприклад: «Мер Сімферополя знову зайнявся ремонтом доріг і тротуарів міських вулиць. За 12 днів до виборів парламенту України», «На місці стіни плачу в Сімферополі почали будувати сквер зі скрижалями. Без громадського обговорення, обіцяного мером-регіоналом».
Неабиякого розголосу набув виступ першого заступника Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, який закликав кримських татар підтримати Об’єднану опозицію «Батьківщина» та кандидата-самовисуванця по 10 мажоритарному округу – заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза. У свою чергу, опозиція Меджлісу закликала голосувати проти Об’єднаної опозиції та підтримати Партію регіонів. При цьому КИА, на противагу іншим виданням, висвітлила тільки заяву опозиційних Меджлісу сил.
КХА та «Новоросс» проінформували про відзначення річниці утворення Кримської АРСР, організовану так званим «Кримськотатарським народним фронтом» за участі турецького бізнесмена, який балотується в український парламент, Алі Килинча.
Ці видання також розповіли про те, що заступник Муфтія мусульман Криму Айдер Ісмаїлов спростував свою причетність до статті у спецвипуску «Судак» «Кримської газети» від 9 жовтня 2012 «Борис Дейч - миротворець, жодного разу не образив ні національні, ні релігійні почуття кримчан», що була опублікована від його імені. Як стало відомо, у тому випадку, якщо спростування не буде опубліковано, ДУМК планує подати на газету в суд. КИА, як і в попередніх прикладах, таку тему не висвітлювала.
Крім спільних тем, КХА традиційно не оминула увагою події в опозиційному таборі та розповіла, що у Львові підірвали агітнамети «Батьківщини», Тимошенко, можливо, не дадуть проголосувати, адже зараз не визначене місце голосування Тимошенко та вона немає паспорту, адвокати Луценка подали до суду на адміністрацію колонії, ЄС наполягатиме на політичній реабілітації Тимошенко, українські опозиційні партії домовляються про створення коаліції в новій Верховній Раді для відсторонення команди президента Януковича від влади.
КИА розповіла, що народний депутат України Вадим Колесніченко презентував книги про злочини ОУН-УПА. У цьому заході взяв участь член президії Верховної Ради Криму Костянтин Бахарєв.
«Новоросс» розповідав про форум «Крим - міст дружби України та Росії», який відбувся в Сімферополі за участі глави кримських регіоналів Анатолія Могильова та депутата Держдуми РФ від «Єдиної Росії» Дмитра Сабліна. Але разом з тим, негативних публікацій про партію влади, притаманних цьому виданню, не поменшало.
Традиційним спікером тижня став голова Ради міністрів Криму, «регіонал» Анатолій Могильов, який привітав молодят у новому Будинку одруження у Гвардійському, відкрив після реконструкції дитсадок у Гвардійському, взяв участь у форумі «Крим - міст дружби України та Росії» з главою депутатом Держдуми РФ від «Єдиної Росії» Дмитром Сабліним, запевнив, що кримськотатарській мові буде надано статус регіональної, та що спрощення візового режиму між Україною і Туреччиною сприятиме розвитку бізнесу в Криму та приверне в автономію турецькі інвестиції, а також закликав учасників виборів дотримуватися закону і не порушувати виборчі права кримчан.
Меншою мірою у ролі спікера виступив перший заступник Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, який закликав кримських татар підтримати Об’єднану опозицію «Батьківщина» та кандидата-самовисуванця по 10 мажоритарному округу – заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза. Також серед спікерів можна зазначити кримських урядовців - міністра економічного розвитку і торгівлі Криму Світлану Вербу, яка запевнила, що передумов для підвищення цін на хліб в Криму немає, та міністра курортів і туризму АРК Олександар Ліева, який, зокрема, взяв участь у X Міжнародній курортній виставці«Україна - круглий рік» та заявив, що в Криму є потенціал для цілорічного прийому до 12 млн. туристів.
Інформація про місцеву владу подається широко та, переважно, у вигідному для неї світлі.
«Крымское информационное агентство» традиційно використовує один з найефективніших методів впливу – звернення до авторитету: вагомої політичної фігури, експерта-політолога.
Зокрема, КИА оприлюднює заяву керівника компанії Research & Branding Group Євгена Копатька, який вважає, що «підтримка «УДАРом» позицій націоналістичної партії «Свобода» щодо російської мови та вояків ОУН-УПА негативно позначиться на рейтингу партії Віталія Кличка на Південному Сході України». Стаття публікується під заголовком «Позиція «УДАРу» з російської мови та ОУН-УПА є неприйнятною для Криму, - соціолог».
В іншому матеріалі, «Команда Партії регіонів сповідує кримський патріотизм, - Іоффе», заступник Голови Верховної Ради Криму, кандидат у народні депутати України Григорій Іоффе розповідає, що «з усіх політичних сил автономії тільки кримська команда Партії регіонів у своїй роботі дотримується принципів кримського патріотизму».
Крім того, керівник компанії Research & Branding Group Євген Копатько заявляє, що «у Криму явним фаворитом серед учасників виборчого процесу є Партія регіонів». Матеріал подається під заголовком «Партія регіонів має високий рейтинг завдяки команді і реальним справам, - експерт».
Таку ж думку висловлює співголова Кримської асоціації політологів Олександр Форманчук, в матеріалі «Кримські «регіонали» проводять вдалу виборчу кампанію, - політолог».«Сьогодні та виборча кампанія, яка проходить, характеризується домінуванням кримських «регіоналів». У нас немає сумнівів у тому, що результати в Криму будуть на користь Партії регіонів як за партійними списками, так і по округах», – зазначив Олександр Форманчук.