Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
На цьому тижні (15 – 21 жовтня) кримська преса зосередила увагу читачів на виборах, що наближуються. Найбільше представлення в газетах має Партія регіонів, в першу чергу, за рахунок переважаючої присутності в підконтрольних і державних ЗМІ. Ці позиції зберігаються, попри окремий підрахунок публікацій про місцеву владу, яка займає 2 місце за представленням, Президента України та український уряд. Порівняно з минулим тижнем, майже в 9 разів збільшився обсяг публікацій про український уряд, що, певно, пов’язане з приїздом до Криму його голови Миколи Азарова. Значно збільшились згадки про Об’єднану опозицію, зокрема, через збільшення негативних публікацій. Про УДАР обсяг негативних згадок навпаки зменшився. Про «Україну вперед» – збільшився, переважно через матеріали з ознаками використання політичної «джинси».
Традиційно, найбільше згадок з позитивним контекстом стосовно Партії регіонів зафіксовано на сторінках видання «Крымская газета», наприклад: «Борис Фротман поставив у глухий кут своїх «викривачів», «Дві з половиною тисячі наказів за два роки. В Криму реалізовано 40% заходів, закріплених в соціальних договорах». Найчастіше згадки з негативним контекстом про партію УДАР зустрічаються в цьому ж виданні: «Гнилі гасла та «гнилі» команди. Експерти скептично оцінюють треті сили Кличка та Ляшка».
На перших шпальтах газет розміщено переважно інформацію на виборчу тематику та про кандидатів від партії влади. На першій шпальті газети «Голос Крыма» цього, як і минулого тижня, розміщується реклама Партії регіонів. Інформацію про Об’єднану опозицію та «Україну вперед» подано майже в 4 рази менше, ніж про ПР, та приблизно в 12 разів менше про УДАР.
Кримська преса, в тому числі й зазвичай відсторонені від передвиборчої тематики видання, зосереджує увагу читачів на виборах, що наближуються: «В Україні: вибори на фінішній прямій» («Крымская газета»), «На календарі – час бруду» («1 Крымская»), «Хто винен і що робити. Перед вибором...» («Кримська світлиця»), «Гра на вибування» («Голос Крыма»), – рясніють заголовки кримських газет.
«Списки виборців: знайти себе», – пише видання «Крымская газета», роз'яснюючи необхідність перевірки себе у списках виборців, та продовжує протягом тижня інформувати про кандидатів у нардепи від партії влади та іронізувати з приводу її опонентів. «Газета» пише про візит українського прем’єра Миколи Азарова до Криму, про виконання соціальних договорів, круглий стіл «Крим - міст дружби України та Росії» за участю представників «Єдиної Росії», КРО Партії регіонів, депутатів кримського парламенту та експертів. Видання написало й про висловлювання представників антимеджлісівської опозиції до співвітчизників із закликами голосувати за Партію регіонів.
«1 Крымская» пише, що «регіонали» настільки впевнені (або самовпевнені) у своїй перемозі, що готові закрити очі на всі порушення. Тим більше що вони самі й є головні порушники». Крім того, видання інформує, що «Об'єднані й «ударники» зняли по 26 кандидатів на мажоритарці», «4 роки та 1,2 млрд. грн. до повної газифікації», «Азаров обіцяє, що апокаліпсису в економіці не буде», а також розміщує політичну агітацію про «Україну вперед», УДАР та ПР, переважно маркуючи їх.
«Голос Крыма» знову публікує на першій шпальті політичну рекламу Партії регіонів, з малюнком «За Крим», який також зустрічається у виданні «Крымская газета», та пише про ситуацію з вирішенням земельного питання під заголовком «Земельні війни закінчені?», розповідаючи, що рішення видати землю учасникам «галявин протесту» було підтримане українським та кримським урядами. «Земельне питання з політичної площини переведене у площину господарську та технічну», – зазначається в статті. Видання повідомляє, що кандидат від Об’єднаної опозиції Леонид Пілунський і самовисуванець Наріман Джелял зняли свої кандидатури. Також «Голос Крыма» розповідає про результати моніторингу доброчесності кандидатів у народні депутати України від громадського руху ЧЕСНО та про заяву заступника Муфтія мусульман Криму Айдера Ісмаїлова, який спростував свою причетність до статті у спецвипуску «Судак» видання «Крымская газета» від 9 жовтня 2012 «Борис Дейч - миротворець, жодного разу не образив ні національні, ні релігійні почуття кримчан», що була опублікована від його імені.
«Кримська світлиця» пише, що Президент України стурбований рівнем політичної напруги в Україні, коли на думку Януковича, «люди почали втрачати розуміння того, що відбувається».
Цього тижня традиційний спікер, кримський прем’єр Анатолій Могильов був менш активним, ніж зазвичай. Зокрема, Могильов взяв участь круглий стіл «Крим - міст дружби України та Росії» за участю представників «Єдиної Росії», КРО Партії регіонів, депутатів кримського парламенту та експертів, а також у відкритті дитячого садка у Гвардійському, де заявив, що в кожному кримському селищі має бути такий дитсадок («Крымская газета»). «1 Крымская» наводить висловлювання Могильова, що «Крим має потужний потенціал... залишатися дотаційним регіоном та просити допомоги у Києва просто неприйнятно».
Президент України Віктор Янукович висловив стурбованість рівнем політичної напруги в Україні, який є настільки великим, що люди почали втрачати розуміння того, що відбувається. («Кримська світлиця»).
Голова експертної ради при Раді міністрів АРК Олександр Форманчук наголосив, що «зараз в керівництві країни єдина команда, що пов’язана зі спільною вертикаллю влади», а голова Кабміну Микола Азаров, який завітав до Криму, розповів, що «країна встала на шлях стійкого розвитку».
У кримській пресі традиційно спостерігалося використання маніпуляцій. Зокрема, у подачі інформації про кандидатів від Партії регіонів у виданні «Крымская газета», як і раніше, можна помітити використання маніпулятивних методів. Крім того, поруч з матеріалом, що поданий як «Політична реклама» кандидата в народні депутати України в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі 2 від КПУ Степана Киськіна, подається нарізка інтерв'ю з пересічними громадянами. Виборці, відповідаючи на питання «за кого ви будете голосувати на своєму окрузі», кажуть: «Взагалі за Партію регіонів, а на окрузі тепер може і за Кіскіна, оскільки регіонала на моєму окрузі немає», «Після того, як Баталін знявся з виборів, гідних кандидатів не залишилось. За Киськіна, напевно», «Голосуватиму за Киськіна».
«Газета», як і зазвичай, іронічно розповідає про опонентів партії влади, наприклад, у статті «Гнилі гасла та «гнилі» команди. Експерти скептично оцінюють треті сили Кличка та Ляшка». До статті подається світлина Шварценеггера з підписом: «Перетворити спортивний або творчий бренд в політичний проект вдавалося не багатьом. Видатний культурист і АКТР Шварценеггер перетворився на більш ніж посереднього губернатора Каліфорнії та неодноразово підводив цей найбільший штат США до межі банкрутства».
Також у кримській пресі знову зустрічаємо матеріали з ознаками політичної джинси. Так, «1-Крымская» публікує інформацію про «Україну вперед» спочатку у рубриці «політична агітація», а потім у рубриці «Інфраструктура», без маркування та з ознаками використання політичної джинси.
Удвох виданнях – «Голос Крыма» та «1-Крымская» розміщено одну і ту ж саму статтю одного й того ж автора «Конституції Криму 14 років. «Регіонали» хочуть більше прав для автономії», де йдеться про досягнення та наміри партії влади. При цьому «Голос Крыма» подає цей матеріал з позначкою «Політична реклама», а «1-Крымская» – подає без маркування.