Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Як і впродовж попередніх місяців, найбільше представлення в кримських газетах має Партія регіонів, в першу чергу, за рахунок переважаючої присутності в підконтрольних і державних ЗМІ. Ці позиції зберігаються, попри окремий підрахунок публікацій про місцеву владу, яка займає 2 місце за представленням, Президента України та український уряд. Інформація про кандидатів у народні депутати, переважно, не маркується, спостерігається значний обсяг так званої політичної «джинси» та маніпулятивних методів. Політична реклама та агітація з’являється в усіх газетах, крім україномовної «Кримської світлиці». Порівняно з минулим місяцем, кількість згадок про ПР ненабагато зменшилась, про Об'єднану опозицію та самовисуванців – зменшилась майже удвічі, про УДАР – залишилась приблизно, на тому ж самому рівні, стрімко виросла – про «Україну вперед».
Традиційно, найбільше згадок з позитивним контекстом стосовно Партії регіонів зустрічається на сторінках видання «Крымская газета». Наприклад: «Юлія Льовочкіна: ви голосуєте за якість свого майбутнього життя». Найчастіше згадки з негативним контекстом про партію УДАР зафіксовано у цьому ж виданні: «У тіні спортивних перемог Кличко приховані його численні політичні поразки».
У друкованих ЗМІ найбільше згадували місцеву владу та Партію регіонів в позитивній тональності. Як і впродовж минулих місяців, перші шпальта висвітлюють роботу влади та кандидатів від Партії регіонів. Політичні матеріали інших партій представлені у середині видань. Згадки про УДАР зустрічаються приблизно в 5 разів менше, ніж про ПР, про Об'єднану опозицію та самовисуванців майже в 8 разів менше, партію «Україна вперед!» – у 10 разів менше. Про КПУ спостерігаються поодинокі згадки. Про «Свободу» згадки практично відсутні.
Найактуальнішими темами кримських газет, у більшій чи меншій мірі, лишається діяльність місцевої влади. Зокрема, у газетах розгорнуто розповідається про газифікацію Білогірська, ярмарок вакансій, який відбувся у Сімферополі, участь кримських посадовців у III Чорноморському економічному форумі в Ялті та підписання інвестиційних проектів для автономії, святкування 200-річчя Микитського ботанічного саду, приїзд українського прем’єра Миколи Азарова до Криму, тощо. Також газети інформують про заяви та діяльність Президента України та українського уряду, переважно позитивно та без критики. Традиційно згадується Закон України «Про засади державної мовної політики» та інші «досягнення регіоналів».
Активно висвітлювалась реалізація Партією регіонів так званих соціальних договорів із виборцями. Крім того, було висвітлено обговорення державної політики стосовно національних меншин, яке відбулося в Києві та про зміни до «Земельного кодексу України», якими передбачається, що право власності на землю зможуть отримувати іноземці, та введення додаткових зборів у лісовій місцевості.
«Кримська світлиця», яка раніше переважно трималася відсторонено від виборчої тематики, цього тижня розміщує невеличкі матеріали про рекламу комуністів та регіоналів, статтю, де «заслужений юрист Криму» радить читачам бути виборцями, а не електоратом та бажає «вдалого та правильного вибору» та статтю «Хто винен і що робити. Перед вибором...».
На перших шпальтах зазвичай позбавленої виборчої тематики газети «Голос Крыма» публікуються маркована «Політична реклама»: про кандидата в народні депутати Верховної Ради України від партії «Рідна Вітчизна» Алі Килинича та про Партію регіонів. Також у газеті було розміщено статтю «Моніторіг ЗМІ в світлі передвиборної кампанії», в якій про презентації перші результати моніторингу кримських ЗМІ на предмет якісного інформування виборців і рівного доступу суб'єктів виборчого процесу. «Керівник Комітету з моніторингу свободи преси Володимир Притула висловив думку, що не всі кримські ЗМІ якісно висвітлюють виборчу кампанію», – йдеться у статті. Також «Голос Крыма» розповідає про діяльність руху ЧЕСНО в Криму.
«Первая Крымская» активно розповідає про незадоволення між Об'єднаною опозицією та Меджлісом. Разом з тим видання доволі переконливо інформує: «регіоналам є що сказати кримчанам після двох років роботи у владі», нагадуючи про відремонтовані дитсадки, реалізацію ініціативи кримського прем'єра Анатолія Могильова «Соціальна карта кримчанина», тощо. У середині газети розміщуються матеріали без маркування та з ознаками використання політичної «джинси»: про кандидата у нардепи Льва Миримського, «Україну – вперед!».
Крім того «Первая Крымская» проінформувала про затрати різних політичних сил на рекламу, про 2 окружну виборчу комісію, де не були в законному встановлені терміни сформовані дільничні виборчі комісії, та розповіла, що, за словами жителів кількох сіл, агітатори повинні були пропонувати виборцям по 200 гривень, щоб ті проголосували за кандидата від партії «Союз» Миколу Котляревського.
«Крымская газета» традиційно розміщує інформацію про кандидатів від Партії регіонів та інфографіку «Досягнення єдиної Кримської команди за два роки», що подається без якогось маркування. Розгорнуто видання розповідає, зокрема, про приїзд до Криму народного депутата України від Партії регіонів Олени Бондаренко та зустріч глави кримського уряду зі студентами ТНУ. Критика та іронія спрямовується на опонентів правлячої партії.
Наприкінці місяця кримська преса, в тому числі й зазвичай відсторонені від передвиборчої тематики видання, зосереджує увагу читачів на виборах, що наближуються: «В Україні: вибори на фінішній прямій» («Крымская газета»), «На календарі – час бруду» («1 Крымская»), «Хто винен і що робити. Перед вибором...» («Кримська світлиця»), «Гра на вибування» («Голос Крыма»), – рясніють заголовки кримських газет.
Провідним спікером, як і впродовж минулих місяців, залишається кримський прем’єр Анатолій Могильов. Це беззаперечне лідерство він зберігає протягом усіх 3 місяців проведення моніторингу. Зокрема, Могильов провів зустріч з міжнародними спостерігачами, відвідав відкриття котельної в Білогірську, взяв участь на форумі «Ялтинські ділові зустрічі» та виступив перед кримськими студентами. Цього місяця зросла кількість його виступів як провідника ідей Партії регіонів.
Меншою мірою спікерами також виступили заступник голови Ради міністрів Криму Азіз Абдуллаєв, який розповідає про реалізацію програми «Вода Криму», що призведе до зменшення тарифів, голова українського уряду Микола Азаров, який вітає вчителів та розповідає про діяльність уряду, міністр курортів і туризму АР Крим Олександр Лієв, який розповів, що в Криму відпочили більше людей, ніж за минулий рік. Серед спікерів-кандидатів переважають кандидати від правлячої партії.
У кримських газетах продовжують зустрічатися матеріали з ознаками політичної джинси та використанням маніпулятивних методів. Також спостерігається засилля інформації про кандидатів від партії влади, яка, переважно, не маркується як політична реклама.
Так, у двох виданнях вийшла одна і та ж сама стаття того ж самого автора, але під різними заголовками: «Соціологія прогнозує однозначно» («Крымская газета»), «Списки «регіоналів» підтримує більш половини кримчан та кожний третій виборець в окрузі» («Первая Крымская»), в якій наводяться результати різних опитувань, за якими Партія регіонів має найбільшу підтримку електорату. Схожа ситуація спостерігалася у вересні нинішнього року, коли в цих виданнях також було розміщено одну і ту ж саму статтю одного й того ж автора «В особистому заліку регіонали лідирують на всіх округах». У тій статті журналіст виклав ствердження про те, що по виборчим округам автономії лідирують кандидати від партії влади, як «констатацію факту», не підкріплену ніякими доказами.
«Крымская газета» продовжує вже звичний передвиборчий «стиль» викладання. На першій шпальті в рубриці «Соціальні договори: громадські слухання» опублікована стаття «Юлія Льовочкіна: ви голосуєте за якість свого майбутнього життя». «на думку Юлії Льовочкіної, команда Партії регіонів достатньо згуртована та активна», - зазначається в статті. У центрі – розміщена світлина усміхненого кандидата, праворуч, замість традиційної інфографіки «Досягнення кримської команди», - інфографіка «Виборці округа №6 підтримують Юлію Льовочкіну», де графічно представлені результати соціологічного опитування, за якими кандидат та ПР отримують більшість голосів виборців.
При цьому, «газета» традиційно презентує інформацію про опонентів правлячої партії в іронічному дусі. Так, у статті під заголовком «Програні бої чемпіона. У тіні спортивних перемог Кличко приховані його численні політичні поразки», зустрічаємо такі підзаголовки: «Хіба це новий, якщо в політиці 10 років?» «Список-2012: тушкокомбінат Кличко», «Не сотвори собі кумира». Уроки Ющенка для Кличка». Після цього у статті робитися висновок: «Кличко навряд чи чекає яскрава політична перспектива, він з великою часткою ймовірності не виправдає надій, які на нього покладають дуже багато українців». Таку ж тональність і такий висновок це видання зробило вже у вересні в матеріалі: «Останній бій Кличка», де зустрічаємо політичні ярлики, іронічні міркувування щодо мотивів, які «змусили Віталія Кличка зайнятися політикою», іронічні згадки про результати виборів, в яких він брав участь, критику його передвиборчих обіцянок та порівніння з Ющенком. Після того риторичним ставиться «актуальне питання»: «чи потрібні такі розчарування нашим виборцям знову?». У статті «Останній бій Кличка», у тому ж виданні, зустрічаємо політичні ярлики, іронічні міркувування щодо мотивів, які «змусили Віталія Кличка зайнятися політикою», іронічні згадки про результати виборів, в яких він брав участь, критику його передвиборчих обіцянок та порівняння з Ющенком. Після того риторичним ставиться «актуальне питання»: «чи потрібні такі розчарування нашим виборцям знову?». В одному з номерів «газети» подається матеріал про піар політичних сил у Криму, який складається з 4 блоків з окремими підзаголовками: «Комуністи: все по Фрейду», «Мажоритарники: і жнець, і швець, і на дуді грець» «Опозиція & кличко: ну навіщо стільки агресії?», в яких інформація про рекламу відповідних політичних сил подається в іронічному дусі. Та в останньому блоці, «Партія регіонів – партія по розуму», робиться висновок: «Виходить, що політичну рекламу партії влади варто назвати єдиною концептуальною і продуманої від самого старту виборчої кампанії і навіть до її початку».
Цікаво, що газета «Голос Крыма» подає інфографіку «Досягнення єдиної кримської команди за 2 роки» з позначкою «Політична реклама». Але «Крымская газета» поруч з подібними матеріалами ніякого маркування так і не додається.
У газеті «Первая Крымская» використовуються різні види маркування політичної агітації. Так, у рубриці «Політична агітація» міститься матеріал про кандидата від ПР Олену Нетецьку, а в рубриці «Політика/інфраструктура» поруч з матеріалом про кандидата від партії «Союз» Льва Миримського видніє напис «Політична агітація». При цьому, поруч з ним у рамочці йде матеріал з ознаками джинси – про партію УДАР, який подається без якогось маркування.
Наприкінці місяця, у двох виданнях – «Голос Крыма» та «1-Крымская» розміщено одну і ту ж саму статтю одного й того ж автора «Конституції Криму 14 років. «Регіонали» хочуть більше прав для автономії», де йдеться про досягнення та наміри партії влади. При цьому «Голос Крыма» подає цей матеріал з позначкою «Політична реклама», а в «1-Крымская» – він подається без маркування.