Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Порівняно із минулими місяцями, цього місяця (24 вересня – 21 жовтня) майже в чотири рази зменшилась кількість згадок про Партію регіонів, переважно через те, що, як виявилося значна кількість таких публікацій стосувалися саме діяльності місцевої влади та «регіоналів»-посадовців, а не окремо партії чи «регіоналів» як політиків. Через те місце лідера інформаційного простору в звітній період зайняла місцева влада: протягом місяця у зазначених інтернет-виданнях попри коливання показників представлення різних політичних сил, а показники представлення місцевої влади залишаються, переважно, на однаковому високому рівні. Але і при таких обставинах у порівнянні з іншими політичними партіями, найбільше представлення залишається за партією влади.
Водночас, ненабагато, порівняно з минулим місяцем, зменшився обсяг публікацій про Об’єднану опозицію та самовисуванців, більш відчутно, впали показники в УДАРУ та КПУ. Якщо минулого місяця про «Свободу» згадки практично відсутні, то зараз вони зрідка з’являються. «Україну - Вперед!», як і минулого місяця, практично не згадують.
Найбільше згадок з позитивним контекстом стосовно місцевої влади зафіксовано у виданні «Крымское информационное агентство», що є державним ЗМІ, республіканської форми власності. Наприклад: «У Сімферополі понад 2,5 тис. жителів одержують житлові субсидії», «Природний газ прийде в кожен населений пункт Криму, – Могильов», «Могильов запевняє, що бюджет Криму на 2013 рік збереже своє соціальне спрямування», «Цілодобову подачу води на Залеській в Сімферополі налагодять до кінця місяця», «Всі школи Криму готові до опалювального сезону». Разом з тим, зараз це видання поступилося лідерством у позитивному представленні партії влади іншому виданню – «Новороссу», яке більш активно висвітлювало, зокрема, проведений в Сімферополі форуму «Крим - міст дружби України та Росії», за участю представників Партії регіонів і Всеросійської партії «Єдина Росія». Найбільше публікацій в позитивній тональності про самовисуванців – також у виданні «Новоросс». Найчастіше згадки з негативним контекстом про Партію регіонів, Об’єднану опозицію, самовисуванців та місцеву владу зустрічаються, знову ж таки, у виданні «Новоросс»: «Російська громада Севастополя вважає Аксьонова «маріонеткою Партії регіонів» і технічним кандидатом», «Помаранчевий десант в Красний Мак, чи Брехня як зброя опозиції», «Як Партія регіонів у Криму готує «чесні вибори» за методиками 37-го року», «Чиновник-«регіонал» Карп Булатов спотворює висотними будівлями центр Севастополя, наплювавши на заборону міської Ради», «У Білогірському районі жителі одного з сіл закликали виборців округу № 8 висловити недовіру регіоналу Дейчу. За відсутність «благородства та співчуття».
Інформація про місцеву владу переважає. Партія регіонів вперше більше представляється у негативній тональності. Інформацію про Об’єднану опозицію та самовисуванців, у різній тональності, подано приблизно вдвічі менше, ніж про ПР. Про партію УДАР подано інформації в 7 разів менше, ніж про ПР, що майже в 4 рази менше, ніж у попередній місяць. Поодинокі згадки про КПУ та «Свободу». Згадки про «Україна - Вперед!» практично відсутні.
Ймовірно, користування тільки одним із зазначених для моніторингу ресурсів, не надасть громадянам можливості скласти об’єктивну картину того, що відбувається в регіоні та країні, а також розібратися у передвиборчому процесі. Однак такі користувачі будуть достатньої мірою проінформовані про успішну діяльність місцевої влади.
Так, цього місяця інтернет-видання розповідали про проведення засідання керівників урядів СНД в Ялті, ситуацію в 2-й Окружній виборчій комісії з виборів народних депутатів України (де не були сформовані комісії у зазначені законом строки), виступ депутата Верховної Ради АРК Рефата Чубарова на пленарному засіданні кримського парламенту кримськотатарською та українською мовою, проведення ІІІ Міжнародного Чорноморського Економічного Форуму в Ялті та підписані угоди між кримським урядом та іноземними компаніями, святкування 200-річчя Нікитського ботанічного саду, облаштування та розвиток регіонів автономії, реалізація урядових соціальних програм, виступи українських та кримських урядовців, тема інвестицій у Крим, об’єднання Криму та Кубані в єврорегіон, зняття з реєстрації за власним бажанням кандидата-«регіонала» Олександра Баталіна, заяви голови Ради міністрів Криму Анатолія Могильова, який запропонував перенести початок учбового року для студентів на жовтень місяць, повідомлення про боксерів-олімпійців, які висловили обурення через те, що їм довелося проводити майстер-клас в Донецьку на тлі символіки Партії регіонів, та інше.
Разом зі спільними темами виокремлюються специфічні теми для окремих видань. Зокрема, у КХА інформували про резолюцію Сенату по Україні з закликом звільнити лідерку опозиції Юлію Тимошенко та візит до США Президента України Віктора Януковича, що Тимошенко посіла третє місце серед претендентів на Нобелівську премію Миру. Також КХА розповіла про порушення виборчого законодавства, які виявляють спостерігачі з «Опори» та ЕНЕМО.
Видання «Новоросс» дозволяє собі негативні публікації про «регіоналів» та критику місцевої влади, що неприйнятне для інших видань. У цьому виданні спостерігаються значні обсяги негативних публікацій про різні політичні сили.
У цілому, КИА висвітлює тему виборів із такими заголовками: «У Криму немає кричущих порушень виборчого процесу, – експерт», «Влада в Криму відповідально підходить до організації виборів, – голова наглядової ради «Вибори-2012».
Водночас, «Новоросс» висвітлює виборчу тематику у такому дусі: «47% жителів України впевнені у фальсифікації результатів парламентських виборів – дані соцопитування», «Майже половина жителів України впевнені, що вибори не змінять ситуацію в Україні на краще», «Дві третини кандидатів в український парламент – технічні фігури?»
Провідним спікером цього, як і попереднього, місяця став голова Ради міністрів Криму, «регіонал» Анатолій Могильов, який взяв участь у засіданні Ради глав урядів країн-членів Співдружності Незалежних Держав, провів зустрічі спостерігачам із США, головою правління Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України», заявив, що кримська влада забезпечить прозорість проведення парламентських виборів і не допустить збоїв у роботі виборчих комісій та про те, що до кінця листопада закон про мови почне функціонувати в Криму, зустрівся з офіційними міжнародними спостерігачами ОБСЄ та ENEMO, відвідав введення в експлуатацію газорозподільної станції в Білогірську та заявив, що природний газ прийде в кожен населений пункт Криму, закликав проводити вибори чесно та застеріг членів виборчкомів Криму від вчинення порушень.
При цьому, Могильов виступав не тільки з інформацією про свою діяльність як посадовця, але робить заяви як голова кримських регіоналів, наприклад, що Партія регіонів зможе домогтися надання російській мові статусу другої державної лише за наявності конституційної більшості у Верховній Раді України.
Медіа-простір насичений позитивними повідомленнями про діяльність місцевої влади. Арсенал маніпуляцій та медіаефектів використовується традиційний, як і попередніх періодів.
Видання «Крымское информационное агентство» традиційно використовує прийом контрасту, коли поряд з розповіддю про успішну діяльність «регіоналів», публікується інформація в негативному контексті про опонентів партії влади: наприклад, про зрив засідання окружної позиції з формування складу дільничних комісій нібито з подачі одного з кандидатів – Льва Миримського, люди якого займають 7 місць у цій комісії. При цьому ця думка ретранслюється через кількох спікерів-авторитетів та повторюється протягом двох днів, щоб ця інформація вкоренилася у свідомості громадян.
«Крымское информационное агентство» розповідає про владу та Партію регіонів тільки позитивно, Об’єднана опозиція, самовисуванці та УДАР згадуються поодиноко в негативній тональності та в різкому контрасті з позитивними повідомленнями про діяльність партії влади.
Також КИА посилається на авторитетного політолога, який безапеляційно і бездоказово стверджує, що «не дивлячись на співробітництво Меджлісу кримськотатарського народу з опозицією, повноцінної підтримки партія «Батьківщина» не отримає», «Баталін був безперечним лідером на окрузі № 2, - політолог», «УДАР» - притулок для людей з помаранчевого Майдану, - Іоффе».
Традиційно, видання «Новоросс» супроводжує матеріали заголовками, невідповідними до змісту. Так, в окремих заголовках використовується іронія та сарказм стосовно дій партії влади, щоб знівелювати їх: «Під вибори жителям Білогірського району прийшов газ, на який чекали 19 років. З газом прибув кандидат Дейч».