Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Моніторинговий звіт (телебачення)
1. Загальні тенденції
Упродовж 24 вересня - 20 жовтня 2012 року телеканалами було присвячено увагу діям українських чиновників на всеукраїнському й кримському рівнях, а також політичним силам та їхній готовності до парламентських виборів. Кількість сюжетів, присвячених виборам збільшилася з 08 жовтня. Найбільшу увагу було приділено кримським та українським чиновникам, яких пов’язують з Партією регіонів, а також представникам даної політичної сили, їхнім діям та їхнім ініціативам; Об’єднаній Опозиції та їхнім діям було приділено менше уваги. Серед кандидатів-самовисуванців найчастіше було згадано Льва Миримського. Інші політичні сили згадуються значно менше.
2. Тональність:
На ДТРК «Крим» спостерігалося схвалення чиновників усіх рівнів, яких пов’язують з Партією регіонів. Найбільше ефірного часу було виділено саме цій політичній силі. Партія регіонів продовжує згадуватися переважно у позитивному контексті. Майже усі випуски було присвячено, хоч й приховано, Партії регіонів, їхнім діям та їхнім ініціативам на місцевому та всеукраїнському рівнях. Інші політичні сили канал намагається не згадувати, а якщо згадує, то переважно у нейтрально-негативному контексті. Зокрема ідеологічних противників таких як Об’єднана опозиція – «Батьківщина», «УДАР» було зображено у негативному контексті, партію «Україна-Вперед!» у нейтральному. Кандидатів-самовисуванців було переважно зображено в негативному контексті. На ТРК «Чорноморська» інформацію було подано більш збалансовано. На цьому телеканалі намагалися одночасно згадувати як Партію регіонів так й представників Об’єднаної Опозиції, так й інші політичні сили. Серед кандидатів-самовисуванців найчастіше було згадано Льва Миримскького. Перших, враховуючи також місцеву владу, згадували переважно у негативному контексті, щодо представників Об’єднаної опозиції спостерігалася полярність, тому їхні дії було згадано у нейтрально-позитивному контексті. Інші політичні сили, такі як «УДАР», ВО «Свобода» та «Україна-Вперед!» було згадано переважно у нейтральному контексті, Комуністичну партію було згадано у негативному контексті. Кандидатів-самовисуванців було висвітлено переважно у нейтрально-позитивному контекстах.
3. Пріоритетність представлення
На ДТРК «Крим» найбільший пріоритет було надано представникам влади. Найбільше зображували представників Криму, а саме Голові Ради міністрів АР Крим Анатолія Могильова, його заступниківу, Голову ВР АРК Володимира Константинова, представникові Президента України в АР Крим Віктора Плакиду, міського голову Сімферополя Віктора Агєєва та інших представників місцевої влади.
Серед кандидатів в народні депутати від Партії регіонів пріоритет надавався Віталіні Дзоз, Олені Нетецькій, Борису Дейчу.
На ТРК «Чорноморська» інформацію було подано більш збалансовано. Ефірного часу було порівну розподілено між представниками Об’єднаної опозиції, інших політичних сил та представниками влади.
4. Теми
На ДТРК «Крим» майже всі теми були присвячені парламентським виборам, що відбудуться 28 жовтня. Головною темою була готовність Криму до проведення виборів через те, що вони відбудуться наступної неділі. Головними підтемами можна вважати соціально-гуманітарні, економічні та спортивні, реалізацію яких найчастіше було зображено разом зі схваленням чиновників, що пов’язані з Партією регіонів та народних депутатів, що балотуються від цієї політичної сили. На ТРК «Чорноморська» більшість тем також було присвячено майбутнім парламентським виборам у контексті соціальних та гуманітарних питань та діям у цих процесах, як ОО, так й ПР, так й кандидатів-самовисуванців, так й інших політичних сил. На даному каналі намагалися зобразити ОО у нейтральному контексті, через те, що більшість актуальних проблем для суспільства важко вирішити, через відсутність великих ресурсів на відміну від партії влади. Партію влади намагалися зобразити у негативному контексті, інші політ сили намагалися зобразити у переважно у нейтральному контексті, окрім КПУ. Кандидатів-самовисуванців було зображено у нейтрально-позитивному.
5. Спікери
На ДТРК «Крим» найбільше виступали представники влади, члени Партії регіонів. Найчастіше було зображено представників кримської еліти, а саме Голову Ради Міністрів АРК Анатолія Могильова з приводу відкриття соціальних об’єктів, здійснення робочих поїздок по Криму, його заступників з вирішення гуманітарних й соціальних питань автономії; Голова ВР АРК Володимира Константинова з приводу проведення урочистих заходів, задоволення потреб кримчан в різних сферах; ухвалення важливих рішень на законодавчому рівні АРК; Представника Президента України в АРК Віктора Плакиди з приводу урочистих святкувань знакових подій, проведення культурно-розважальних та спортивних заходів. Виступав також мер Сімферополя Віктор Агєєв з приводу вирішення Сімферопольською міською адміністрацією нагальних проблем мешканців Сімферополя у соціальній сфері.
Серед кандидатів у народні депутати від Партії регіонів найбільше виступали кандидат у народні депутати в першому окрузі Віталіна Дзоз з приводу забезпечення гуманітарних, соціальних проблем мешканців Сімферополя, впровадження інклюзивної освіти та проведенні спортивних заходів. Кандидат у третьому окрузі Олена Нетецька стосовно вирішення проблем мешканців Джанкойського та Красноперекопського району й забезпеченні дозвілля мешканців; кандидат у восьмому окрузі Борис Дейч з приводу вирішення проблем восьмого виборчого округу та проведення урочистих заходів у ньому.
На ТРК «Чорноморська» ефірний час було рівномірно розподілено між представниками ОО, місцевої влади, ПР та іншими політичними силами. Найбільше виступали народний депутати України Микола Томенко, Арсеній Яценюк, Олександр Турчинов та Андрій Сенченко з приводу парламентських виборів, що відбудуться 28 жовтня та їхній підготовці до них. Серед представників інших політичних сил – найчастіше виступав кандидат-самовисуванець Лев Миримський.
6. Опис маніпуляцій та медіа-ефектів
На ДТРК «Крим» найчастіше було використано метод прихованої реклами політичної партії Партії регіонів через схвалення та активне використання джинси. Окрім того часто було застосовано технологію ствердження – зокрема, майже у всіх сюжетах, де висвітлювалися чиновники від даної політичної сили, активно показували лише їх та їхні коментарі як ті, що не вимагають доказів. Реальної політичної дискусії не було.