Vpoltave.info
-
2016-10-25 00:00:00
Полтавська обл.
Звіт
про моніторинг проводиться з 10 по 23 жовтня монітором Олегом Булашева в Полтавській області
Монітор Олег Булашев у жовтня проводив моніторинг таких ЗМІ:
Приватний телеканал «Візит»
Комунальна газета «Зоря Полтавщини»
Комунальна газета «Вісник Кременчука»
Приватна газета «Телеграф»
Сайт «У Полтаві інфо».
До вибірки монітора ці ЗМІ потрапили, тому що по них можна вимірювати «температуру» в регіоні. Охоплення даних ЗМІ величезний. Так, телеканал «Візит» віщає не тільки в Полтавській області, а й Кіровоградської області, а газета Полтавської обласної ради та Полтавської обласної державної адміністрації є єдиною обласною комунальною газетою в регіоні, в чиїх видавців значаться відразу два органи обласної державної влади та її тираж перевищує тиражі інших комунальних ЗМІ.
Коммунальнвя газета Кременчуцької міськради «Вісник Кременчука» - єдине в Кременчуці комунальне видання.
Приватна газета «Телеграф» є своєрідним прикладом незалежної журналістики, чиї журналісти неодноразово ставали переможцями в престижних журналістських конкурсах і завойовували премії в номінаціях «Журналістські розслідування».
Сайт «У Полтаві інфо» хоч і молодий сайт, але стрімко набирає читачів.
Також ці ЗМІ багатогранно надають інформацію, необхідну для того, щоб громадяни могли визначити свою позицію щодо будь-яких суспільно-значущих питань.
Крім того, дані ЗМІ потрапили в мою вибірку з урахуванням поділу моніторингу ЗМІ серед колег, які також моніторять інші ТВ, газети і сайти Полтавської області.
Однак в ході моніторингу я зіткнувся з проблемою - дані ЗМІ майже не висвітлювали питання про переселенців.
Приватний телевізійний канал «Візит» в основному фокусувався на питаннях життєдіяльності міста (в новинах подавалися зведення оперативних служб (міліції, ДАІ, рятувальників і пожежників), висвітлювалася ситуація з ямами на дорогах, підготовки до зими, кадрові зміни в органах влади, засідання депутатських комісій та сесія міськради, проблемами в житлово-комунальній сфері , а також величезний шматок ефіру в новинних блоках приватний телеканал «Візит» приділив судам над їх засновником Олександром Мельником.
Головні теми випусків крім перерахованих вище були суди чиновників, допомога волонтерів АТОшнікам.
Кожен випуск новин на телекомпанії коливався в середньому від 25 до 40 хвилин, а підсумкові новини тижня завжди тривали більше однієї години.
У даних випусках за 2 тижні моніторингу не було сюжетів про ВПО.
Газета «Телеграф» піднімала безліч актуальних питань життєдіяльності регіону, однак не зачіпала тему переселенців, хоча в минулому році активно висвітлювала цю тематику і робила матеріали про життя переселенців в регіоні, про те, як вони облаштувалися і почали з нуля тут своє життя, наводила приклади розвитку переселенцями бізнесу, об'єднання їх в громадські організації для захисту своїх ідей і цінностей, розповідала в переселенців віруючих, які роблять унікальні операції в медустановах Полтавщини.
Також не приділила увагу ВПО і газета «Вісник Кременчука». Дане видання, можливо, не приділяла увагу переселенцям, так як теж раніше піднімало безліч тем по ним, а можливо і тому, що тема переселенців не піднімалася на оперативних нарадах в меріях, чиї заходи висвітлює комунальне видання.
Зовсім мало приділили увагу за час моніторингу газета «Зоря Полтавщини» та сайт «В Полтаві інфо».
Так, в газеті за 4 номера було опубліковане одна невеличка новина про те, що область отримала ліки для переселенців від ЄС.
А сайт «В Полтаві інфо» також лише проінформував читачів про подію: «В Полтаве установили контейнеры, где каждый может поделиться вещами с бездомными, мамами и переселенцами». Видання взяло за основу новини сюжет ОДТРК «Лтава» про те, що в Полтаві вперше з'явилися дві точки, де кожен полтавець, «почистивши» свій гардероб, зможе поділитися непотрібної одягом, а також іграшками або літературою з тими, хто цього потребує.
За результатами кількісного та якісного аналізу видань можна стверджувати, що ЗМІ уникали сенсаційності при висвітленні проблем ВПО. Повідомлення, які з`являлись, були, в переважній більшості, описовими, мали за мету інформувати населення про заходи та події, що мали місце за цей період часу на території Полтавської області. Були випадки, коли редакції інтернет-видань, дещо перероблюючи, розміщували на своїх сторінках новини запозичені з сайтів громадських організацій, прес-служб органів влади. Передрукувань з інших сайтів не було.
В ході моніторингового дослідження вивчалося ставлення ЗМІ до переселенців на Полтавщині. При висвітленні особливостей життя вимушених переселенців, було дотримано певну об’єктивність та збалансованість інформації. Репортажів, які були б проведені з метою повноцінного дослідження проблем ВПО, за цей період не було. ЗМІ подавали матеріал в більшості в інформаційному форматі, не намагаючись проаналізувати причини та наслідки існуючих проблем. Серед усіх проаналізованих статей ЗМІ немає жодної з «людською історією».
Цілеспрямованої дискримінації ВПО в матеріалах не виявлено.
У всіх статтях журналісти видань застосовують лише термін «переселенець».
Вважаю, що в зв'язку з відсутністю публікацій в ЗМІ, які я моніторив, журналісти самі повинні шукати і піднімати теми по переселенцям, шукати різні джерела інформації (факти або позиції), пояснювати людям різницю між ВПО і біженцями.